Σας βάραγαν οι γονείς σας όταν ήσασταν παιδιά; - Page 18
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 18 of 28 FirstFirst ... 81617181920 ... LastLast
Results 256 to 270 of 409
  1. #256
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Πιστευεις ότι είχε κάποια σχέση η εξέλιξη του καθενός με την τιμωρία που επιβλήθηκε τελικά;
    Το ρωτώ επειδή αναφέρεις για τον μικρό που δέχτηκε την τιμωρία οτι δεν κάπνισε ποτέ του. Ή μπορεί να είναι και τυχαίο;
    Τι να σου πω δεν ξερω. Η αληθεια ειναι παντως πως ο ενας, ο καπνιζων, εβγαλε ψυχολογικα προβληματα αργοτερα και ο αλλος ανθισε στη ζωη του και εξελίχθηκε παρα πολυ καλα... ισως συνδιασμος του χαρακτηρα και του ψυχισμου του καθε παιδιου μαζι με την τιμωρια. Τον εναν με βαση την προσωπικοτητα του και τις ψυχικες του αναγκες τον εμποδισαν/χαντακωσαν αυτες οι τιμωριες και τον αλλον τον...εφοδίασαν να το πω; Για την ζωη του. Οτι οι πραξεις εχουν συνεπειες, οτι οι αλητειες δεν ειναι αποδεκτο πραγμα, οτι τον εκαναν πιο πειθαρχημενο, πιο εργατικο, κλπ. Ετσι το ερμηνευει ο ιδιος, δεν ειναι δικο μου συμπερασμα αυτο αλλα δικο του. Εγω ειλικρινα δεν ξερω...

  2. #257
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ειχε το ρολο του "καλου παιδιου" ? Του προστατη?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #258
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ειχε το ρολο του "καλου παιδιου" ? Του προστατη?
    Ναι ειχε τον υποστηρικτικο ρολο του προστατη απο μικρος.
    Και γενικα ειναι απο τους ανθρωπους που τραβανε τους αλλους κοντα τους.

  4. #259
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Ναι ειχε τον υποστηρικτικο ρολο του προστατη απο μικρος.
    Και γενικα ειναι απο τους ανθρωπους που τραβανε τους αλλους κοντα τους.
    Η ψυχουλα του το ξερει κατα ποσο "εφοδιαστηκε" και "ανθισε" εχοντας το βαρος αυτου του ρολου. Να ειναι καλα το παιδι.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #260
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Η ψυχουλα του το ξερει κατα ποσο "εφοδιαστηκε" και "ανθισε" εχοντας το βαρος αυτου του ρολου. Να ειναι καλα το παιδι.
    Το γνωριζω οτι τον βαρυνε πολυ. Και με εχει στηριξει κι εμενα πολυ. Αλλα δεν σου κρυβω οτι ζουσα και στη σκια του...και η προσπαθεια να ανταπεξελθω στο αδυνατο στανταρ της τελειοτητας του ηταν ματαιη...πηρε περισσοτερη αγαπη. Αυτη ερχοταν με πολλες δυσαναλογες προσδοκιες και βαρη για ενα παιδι, δεν ηταν υγιης ουτε αυτη, αλλα σιγουρα πηρε περισσοτερη.
    Ωστοσο πλεον δεν με πειραζει αυτο, του ειχα κι εγω αδυναμια και ξερω πως ειχε τα δικα του μπαγκαζια το οποιο του "προνομιο"....ειχε συνεξαρτητικη σχεση με τη μητερα μου. Και βλεπω οτι και στη μετεπειτα στη προσωπικη του ζωη τετοια συντροφο επελεξε... Τεσπα...

  6. #261
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Και κοίτα πόσο καθόλου τυχαίο δεν είναι οτι από μικρός ακόμα ήταν αυτός που πήρε όλο το βάρος της τιμωρίας οικειοθελώς.
    Σε κάθε οικογένεια υπάρχει κι ένας τέτοιος ρόλος τελικά.

  7. #262
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Πηρε περισσοτερη αγαπη γιατι ειχε βρει τον τροπο να την κερδιζει(τον τροπο που επιθυμουσε ο τιμωρός). Ο αλλος ηταν ο αντιδραστικος, το πιο ελευθερο πνευμα, ηταν πιο δυνατη η αναγκη του να εκφραστει και να αντιδρασει, παρα να κερδισει την οποια ευνοια.
    Εσυ ησουν αντιδραστικη?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  8. #263
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Ερε τι θυμηθηκα, τι εκανα στο δημοτικο καθίστε αναπαυτικά αρχίζω! Θυμαμαι μια φορα που πηραμε ξυλακια σε σχημα τσιγαρου και τα αναβαμε και καναμε οτι καπνιζαμε, μαρεσε μαλιστα που πηρα και τσιχλες για να μην μυριζει η αναπνοη απο το τσιγαρο χαχα! Αλλη φορα δεν ειχα μπει στην ταξη και εξω που ημουν πηρα μια σκουπα ορθια και την εβαζα στο παραθυρο εξωτερικα και την εκανα δεξια, αριστερα, δηλαδη φανταζεστε να ειστε μεσα στην ταξη και να βλεπετε εξω απο το παραθυρο μια σκουπα να εμφανιζετε και να πηγαινει μια δεξια, μια αριστερα!! Αλλη φορα εβαλα κουκουναρι στο αυτοκινητο στην εξατμιση του δασκαλου!!

  9. #264
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Πηρε περισσοτερη αγαπη γιατι ειχε βρει τον τροπο να την κερδιζει(τον τροπο που επιθυμουσε ο τιμωρός). Ο αλλος ηταν ο αντιδραστικος, το πιο ελευθερο πνευμα, ηταν πιο δυνατη η αναγκη του να εκφραστει και να αντιδρασει, παρα να κερδισει την οποια ευνοια.
    Εσυ ησουν αντιδραστικη?
    Τι να σου πω... Δεν ειμαι σιγουρη... Μου λενε οτι πολυ μικρη ημουν πολυ ησυχο παιδι και οτι μεγαλωνοντας αρχισα να γινομαι "δυσκολη"...δεν θα ελεγα οτι ημουν ποτε αντιδραστικη ομως οχι, ουτε δυσκολη στη πραγματικοτητα. Απλα ημουν σιγουρα διαφορετικη απο την μητερα μου η απο τις οποιες προσδοκιες της...θυμαμαι χαρακτηριστικα και προσπαθειες μου να ειμαι ο εαυτος μου και να της εξηγησω τη πλευρα μου, (που μπορουμε να το παρουμε ως "αντιδραση") αλλα και να προσπαθω να ανταπεξελθω στις προσδοκιες της. Αλλα ρε γαμωτο...αστροναυτης να γινω και να κατουρησω στο φεγγαρι δεν θα ανταπεξελθω στις προαδοκιες της...λολ...ειναι λες και μαζι με οτι πετυχαινα παντα αλλαζαν και οι προσδοκιες της, μονιμα υπαρχει κατι που λειπει, μονιμα υπαρχει το ανικανοποιητο, οτι και αν κανω δεν ειναι αρκετο. Πλεον εχω συμφιλιωθει με αυτο...θελει παντα να ειμαι το παιδακι που χρειαζεται τις συμβουλες και τη καθοδηγηση της...οκ ναι... Ναι ναι... Ναι...εχω βρει την ειρηνη μου ετσι. Ετσι εχει μαθει να αλληλεπιδρα μαζι μου, δεν θα της το χαλασω. Λεω ναι και κανω τα δικα μου. Λολ.

  10. #265
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Τωρα που το λες... αναρωτιεμαι αν τα αδελφια που λεγαμε πριν συνεχισαν να καπνιζουν ή αν το ξαναρχισαν αργοτερα, παρα την καπως "φρικαλεα" τιμωρια.
    Θεωρω οτι τετοιες συμπεριφορςς/ συνηθειες τις κανουμε βάσει προτυπων, οχι βάσει τιμωριας η ανοχης.
    Καπνιζαν οι γονεις;
    Πιο πιθανο να καπνισεις καποια στιγμή στην ζωη σου, τον κωλο τους κατω να χτυπανε.
    Δευτερευοντως μονο λογω φιλων.
    Πρωτα το προτυπο των γονιων μετραει.

    Εγω παντως με το ξυλο δεν εμαθα να μην κάνω και να μην θέλω και να μην λεω αυτα που δεν θελει η μαμα μου.
    Εμαθα μονο να μην το ξερει αν τα κανω....
    Κοινως, ειχα μια ΑΛΛΗ ζωη απο αυτη που νομιζε. Αν αυτο θελουν να πετυχουν οσοι δέρνουν τα παιδια τους, και ειναι αυταρχικοι, να ξερουν οτι ειναι ο δρόμος με τους περισσοτερους κινδυνους.
    Απο τυχη εχω γλυτωσει απο πολλα...

  11. #266
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Θεωρω οτι τετοιες συμπεριφορςς/ συνηθειες τις κανουμε βάσει προτυπων, οχι βάσει τιμωριας η ανοχης.
    Καπνιζαν οι γονεις;
    Πιο πιθανο να καπνισεις καποια στιγμή στην ζωη σου, τον κωλο τους κατω να χτυπανε.
    Δευτερευοντως μονο λογω φιλων.
    Πρωτα το προτυπο των γονιων μετραει.

    Εγω παντως με το ξυλο δεν εμαθα να μην κάνω και να μην θέλω και να μην λεω αυτα που δεν θελει η μαμα μου.
    Εμαθα μονο να μην το ξερει αν τα κανω....
    Κοινως, ειχα μια ΑΛΛΗ ζωη απο αυτη που νομιζε. Αν αυτο θελουν να πετυχουν οσοι δέρνουν τα παιδια τους, και ειναι αυταρχικοι, να ξερουν οτι ειναι ο δρόμος με τους περισσοτερους κινδυνους.
    Απο τυχη εχω γλυτωσει απο πολλα...
    Δεν καπνιζαν οι γονεις στη συγκεκριμενη περιπτωση.

  12. #267
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    χαχαχα τι μου θυμίσατε τώρα.. Εσάς σας έπιασαν οι γονείς σας να καπνίζετε.. Τι να πω και εγώ που ο πατέρας μου κανονικά δεν κάπνιζε και μια μέρα όταν ήμουν στο γυμνάσιο, είχαμε σχολάσει νωρίτερα και πήγα ξαφνικά στο μαγαζί. Εκεί λοιπόν επιασα τον πατέρα μου να καπνίζει!! Με το που με είδε, ντράπηκε, προσπάθησε να δικαιολογηθεί και το έσβησε επιτόπου. Από τότε δεν τον ξαναείδα να καπνίζει.
    Εγώ πάλι δεν είχα καπνίσει ποτέ μου μέχρι πέρισυ που είπα να κάνω ένα τσιγάρο χασίς. Ξενέρωσα.. Το περίμενα αλλιώς. Να νιώσω κάπως γαμάτα ρε σεις.. Αλλά μπα.. οτι να`ναι ήταν.. Δεν ξαναδοκίμασα από τότε και ούτε πρόκειται.. Επόμενος στόχος τώρα είναι να δοκιμάσω κάτι σε κοκαϊνη, ηρωϊνη κτλ.. χαχαχαχα.. πλακίτσα..
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Εγω παντως με το ξυλο δεν εμαθα να μην κάνω και να μην θέλω και να μην λεω αυτα που δεν θελει η μαμα μου.
    Εμαθα μονο να μην το ξερει αν τα κανω....

    Απο τυχη εχω γλυτωσει απο πολλα...
    Αυτό ακριβώς κατάφεραν και οι δικοί μου γονείς. Να τους κρύβω πράγματα. Τώρα αν από τύχη, έχω γλιτώσει από πολλά, δε ξέρω..

  13. #268
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Θεωρω οτι τετοιες συμπεριφορςς/ συνηθειες τις κανουμε βάσει προτυπων, οχι βάσει τιμωριας η ανοχης.
    Καπνιζαν οι γονεις;
    Πιο πιθανο να καπνισεις καποια στιγμή στην ζωη σου, τον κωλο τους κατω να χτυπανε.
    Δευτερευοντως μονο λογω φιλων.
    Πρωτα το προτυπο των γονιων μετραει.

    Εγω παντως με το ξυλο δεν εμαθα να μην κάνω και να μην θέλω και να μην λεω αυτα που δεν θελει η μαμα μου.
    Εμαθα μονο να μην το ξερει αν τα κανω....
    Κοινως, ειχα μια ΑΛΛΗ ζωη απο αυτη που νομιζε. Αν αυτο θελουν να πετυχουν οσοι δέρνουν τα παιδια τους, και ειναι αυταρχικοι, να ξερουν οτι ειναι ο δρόμος με τους περισσοτερους κινδυνους.
    Απο τυχη εχω γλυτωσει απο πολλα...
    Θα συμφωνήσω απόλυτα.
    Ούτε εγώ έμαθα τίποτα που προσπάθησαν να μου επιβληθεί έστω κι αν δεν υπήρχε ξύλο. Φαντάζομαι οτι αυτό είναι ίσως και στον χαρακτήρα του κάθε παιδιού. Εγώ σε ο, τι με τσαμπουκά μου λέγανε ΟΧΙ πήγαινα και το έκανα. Απλά από ένα σημείο και μετά έμαθα να μην τους λέω τίποτα. Και πραγματικά τότε μπαίνεις σε μεγαλύτερο κίνδυνο ως παιδί.

  14. #269
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    χαχαχα τι μου θυμίσατε τώρα.. Εσάς σας έπιασαν οι γονείς σας να καπνίζετε.. Τι να πω και εγώ που ο πατέρας μου κανονικά δεν κάπνιζε και μια μέρα όταν ήμουν στο γυμνάσιο, είχαμε σχολάσει νωρίτερα και πήγα ξαφνικά στο μαγαζί. Εκεί λοιπόν επιασα τον πατέρα μου να καπνίζει!! Με το που με είδε, ντράπηκε, προσπάθησε να δικαιολογηθεί και το έσβησε επιτόπου. Από τότε δεν τον ξαναείδα να καπνίζει.
    Εγώ πάλι δεν είχα καπνίσει ποτέ μου μέχρι πέρισυ που είπα να κάνω ένα τσιγάρο χασίς. Ξενέρωσα.. Το περίμενα αλλιώς. Να νιώσω κάπως γαμάτα ρε σεις.. Αλλά μπα.. οτι να`ναι ήταν.. Δεν ξαναδοκίμασα από τότε και ούτε πρόκειται.. Επόμενος στόχος τώρα είναι να δοκιμάσω κάτι σε κοκαϊνη, ηρωϊνη κτλ.. χαχαχαχα.. πλακίτσα..

    Αυτό ακριβώς κατάφεραν και οι δικοί μου γονείς. Να τους κρύβω πράγματα. Τώρα αν από τύχη, έχω γλιτώσει από πολλά, δε ξέρω..
    χαχαχαχα καλό κι αυτό!!! Τον έβαλες τιμωρία;;;

  15. #270
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Nαι του είπα ότι αν το ξανακάνει, θα το πω στη μαμά του!! Πέρα από την πλάκα.. Δεν του είπα τίποτε. Εν τω μεταξύ όλα τα χρόνια ο πατέρας μου μας έλεγε πόσο κακό είναι το τσιγάρο και να μην το δοκιμάσουμε ποτέ μας και εξεπλάγην που τον είδα εκείνον να καπνίζει.
    Ο αδερφός του μανιώδης καπνιστής και ακολούθησε και ο γιος του και μάλιστα ο πατέρας μου έλεγε ότι το παιδάκι ήταν 2-3 χρονών όταν ο αδερφος του, του έβαζε για "μαγκιά" το τσιγάρο στο στόμα. Οταν λοιπόν ο πρώτος μου ξάδερφος μεγάλωσε και κάπνιζε επίσης πολύ και στα 33 του πριν λίγα χρόνια, πέθανε απο καρκίνο του στομάχου, ο πατέρας μου στην κηδεία πήγε στον αδερφό του και του φώναξε μέσα στον κόσμο (έτσι και αλλιώς δεν είχαν και πολύ καλές σχέσεις λόγω των περιουσιακών που δεν ήταν δίκαιοι οι γονείς και αυτοί έπρεπε να είναι για να μην έχουν θέμα τα παιδιά) ότι "εσύ το σκότωσες το παιδί που του έβαζες τσιγάρο απο 2 χρονών στο στόμα".

Page 18 of 28 FirstFirst ... 81617181920 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 136
    Last Post: 28-01-2015, 10:39
  2. Τι ηταν αυτο που σας φοβιζε οταν ησασταν παιδια??? :D
    By Christina82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 30-08-2011, 22:58
  3. Παιδια και νεοι γονεις το 2010
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 109
    Last Post: 19-05-2010, 22:11
  4. Γονείς και παιδιά. Σχέση ξενιστή και μικροβίου?
    By *entropy* in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 86
    Last Post: 06-08-2009, 12:01
  5. Οταν χωριζουν οι γονεις τι γινεται με τα παιδια??
    By pennoula_v in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 13-06-2009, 01:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •