Σας βάραγαν οι γονείς σας όταν ήσασταν παιδιά; - Page 26
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 26 of 28 FirstFirst ... 162425262728 LastLast
Results 376 to 390 of 409
  1. #376
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,404
    Quote Originally Posted by Εβη2020 View Post
    Κατά τη γνώμη μου 99% των γονέων είναι ακατάλληλοι να μεγαλώσουν παιδιά και είναι κτήνη ......
    Πόσο σκληρό αυτό που πιστευτείς.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #377
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Όταν ζούσε ο πατέρας μου, οι σχέσεις μας ήταν ψυχρές και τυπικές. Τον θεωρούσα υπεύθυνο για όλα τα στραβά του χαρακτήρα μου. Προς το τέλος, όταν αρρώστησε, μια από τις φορές που πέρασα από το πατρικό μου, έγειρε κλαίγοντας στον ώμο μου και μου είπε "σαν πατέρας ήμουν πολύ μαλάκας"...

    Ήταν άνθρωπος επικριτικός, λιγομίλητος, εγωιστής, δεν έδειχνε ίχνος συναισθήματος απέναντι στα παιδιά του και στη μητέρα μας. Η ομολογία του ήταν κάτι αναπάντεχο για μένα. Ξαφνιάστηκα και του απάντησα "ότι και να ήσουν, εγώ σ' αγαπώ". Νιώσαμε κι οι δυό μεγάλη ανακούφιση, εκείνος γιατί το έβγαλε από μέσα του κι εγώ γιατί τον συγχώρεσα πριν πεθάνει..

    Ο αδελφός μου, που ήταν πιό δεμένος μαζί του μου είπε το εξής σοφό: "τόσα ήξερε, τόσα έκανε". Αυτό ισχύει για όλους τους γονείς του κόσμου. Ας τους δώσουμε τη συγγώμη μας. Όχι για εκείνους, αλλά για εμάς. Για να νιώσουμε γαλήνη στην ψυχή μας και να απεξαρτηθούμε από αυτούς επιτέλους...

  3. #378
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Όταν ζούσε ο πατέρας μου, οι σχέσεις μας ήταν ψυχρές και τυπικές. Τον θεωρούσα υπεύθυνο για όλα τα στραβά του χαρακτήρα μου. Προς το τέλος, όταν αρρώστησε, μια από τις φορές που πέρασα από το πατρικό μου, έγειρε κλαίγοντας στον ώμο μου και μου είπε "σαν πατέρας ήμουν πολύ μαλάκας"...

    Ήταν άνθρωπος επικριτικός, λιγομίλητος, εγωιστής, δεν έδειχνε ίχνος συναισθήματος απέναντι στα παιδιά του και στη μητέρα μας. Η ομολογία του ήταν κάτι αναπάντεχο για μένα. Ξαφνιάστηκα και του απάντησα "ότι και να ήσουν, εγώ σ' αγαπώ". Νιώσαμε κι οι δυό μεγάλη ανακούφιση, εκείνος γιατί το έβγαλε από μέσα του κι εγώ γιατί τον συγχώρεσα πριν πεθάνει..

    Ο αδελφός μου, που ήταν πιό δεμένος μαζί του μου είπε το εξής σοφό: "τόσα ήξερε, τόσα έκανε". Αυτό ισχύει για όλους τους γονείς του κόσμου. Ας τους δώσουμε τη συγγώμη μας. Όχι για εκείνους, αλλά για εμάς. Για να νιώσουμε γαλήνη στην ψυχή μας και να απεξαρτηθούμε από αυτούς επιτέλους...
    Ισχύει αυτό που είπε ο αδελφός σου, αλλά οι άνθρωποι σε όποια ηλικία και να φτάσουν πάντα θα έχουν την ανάγκη να δουν κάτι διαφορετικό από τους γονείς τους. Κάποιοι το παραδέχονται, άλλοι όχι. Το θέμα είναι να μην εστιαζει κάποιος μόνο εκεί και να περιμένει την αλλαγή επειδή θα απογοητευεται συνέχεια.

  4. #379
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ισχύει αυτό που είπε ο αδελφός σου, αλλά οι άνθρωποι σε όποια ηλικία και να φτάσουν πάντα θα έχουν την ανάγκη να δουν κάτι διαφορετικό από τους γονείς τους. Κάποιοι το παραδέχονται, άλλοι όχι. Το θέμα είναι να μην μένει κάποιος μόνο εκεί και να περιμένει την αλλαγή και να απογοητευεται συνέχεια..
    Κάποτε είχα γράψει κάτι που, ομολογουμένως, ακούστηκε σκληρό: Το καλύτερο δώρο που μπορούν οι γονείς να κάνουν στα παιδιά τους είναι να αποβιώσουν...

  5. #380
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Κάποτε είχα γράψει κάτι που, ομολογουμένως, ακούστηκε σκληρό: Το καλύτερο δώρο που μπορούν οι γονείς να κάνουν στα παιδιά τους είναι να αποβιώσουν...
    Το καταλαβαίνω και το είχα πει κι εγώ παλιά πάνω στα νεύρα μου. Για μένα ομως το καλύτερο δώρο πάντα ήταν το να καταλάβουν τι άνθρωπος είμαι.. Πάντα αυτό περίμενα και γιαυτό ο πόνος ήταν μεγαλύτερος. Η αποδοχή!

  6. #381
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Το καταλαβαίνω και το είχα πει κι εγώ παλιά πάνω στα νεύρα μου. Για μένα ομως το καλύτερο δώρο πάντα ήταν το να καταλάβουν τι άνθρωπος είμαι.. Πάντα αυτό περίμενα και γιαυτό ο πόνος ήταν μεγαλύτερος. Η αποδοχή!
    Αν σε παρηγορεί, έχεις τη δική μου αποδοχή. Είσαι από τα πιό αξιόλογα άτομα στο φόρουμ. Σε ευχαριστώ που είσαι εδώ...

  7. #382
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Αν σε παρηγορεί, έχεις τη δική μου αποδοχή. Είσαι από τα πιό αξιόλογα άτομα στο φόρουμ. Σε ευχαριστώ που είσαι εδώ...
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια..

  8. #383
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,404
    Πραγματικά δεν μπορώ να διανοηθώ πως ένας γονιός μπορεί να βγάζει όλο αυτό πάνω στο ίδιο του το σπλάχνο...

    Τόση βια είτε λεκτική ,είτε σωματική από που πηγαζει?Τι βιώματα μπορεί να έχει και εκείνος και το κυριότερο γιατι διαλέγει να το συνεχίσει ,ποιον θέλει να τιμωρήσει με ολο αυτο?
    Πάντως όχι τον ευατο του και ούτε αυτόν που τον οδήγησε σε τέτοιες αντιδράσεις...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #384
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Πραγματικά δεν μπορώ να διανοηθώ πως ένας γονιός μπορεί να βγάζει όλο αυτό πάνω στο ίδιο του το σπλάχνο...

    Τόση βια είτε λεκτική ,είτε σωματική από που πηγαζει?Τι βιώματα μπορεί να έχει και εκείνος και το κυριότερο γιατι διαλέγει να το συνεχίσει ,ποιον θέλει να τιμωρήσει με ολο αυτο?
    Πάντως όχι τον ευατο του και ούτε αυτόν που τον οδήγησε σε τέτοιες αντιδράσεις...
    Οι περισσότεροι που καταδικάζουμε συμπεριφορές των γονιών μας, τις επαναλαμβάνουμε όταν εμείς γινόμαστε γονείς.
    Η απάντηση πιθανώς είναι οτι "έτσι μάθαμε". Στα δύσκολα, επιστρέφουμε στα γνωστά και οικεία, όσο κι αν μετά το μετανιώνουμε...

  10. #385
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Οι περισσότεροι που καταδικάζουμε συμπεριφορές των γονιών μας, τις επαναλαμβάνουμε όταν εμείς γινόμαστε γονείς.
    Η απάντηση πιθανώς είναι οτι "έτσι μάθαμε". Στα δύσκολα, επιστρέφουμε στα γνωστά και οικεία, όσο κι αν μετά το μετανιώνουμε...
    Βλέπω τους γονείς μου και ξέρω τι δεν θέλω να είμαι (ή να γίνω) .. Αυτό που έμαθα δεν ορίζει το τι ειμαι..

  11. #386
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,404
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Οι περισσότεροι που καταδικάζουμε συμπεριφορές των γονιών μας, τις επαναλαμβάνουμε όταν εμείς γινόμαστε γονείς.
    Η απάντηση πιθανώς είναι οτι "έτσι μάθαμε". Στα δύσκολα, επιστρέφουμε στα γνωστά και οικεία, όσο κι αν μετά το μετανιώνουμε...
    Αυτό με συνχωρεις αλλά δεν το δέχομαι ...
    Πως είναι δυνατόν να δίνεις σε ένα παιδί κάτι το οποίο γνωρίζεις τι κακό προκαλεί?

    Συμφωνώ ότι έτσι είχες μάθει, αλλά αυτό δεν σου δίνει το κίνητρο να δώσεις εσύ στο παιδί σου κάτι καλύτερο, κάτι το οποίο εσύ σαν παιδί λαχταρούσες να το δεις από τους δικού σου?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #387
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτό με συνχωρεις αλλά δεν το δέχομαι ...
    Πως είναι δυνατόν να δίνεις σε ένα παιδί κάτι το οποίο γνωρίζεις τι κακό προκαλεί?

    Συμφωνώ ότι έτσι είχες μάθει, αλλά αυτό δεν σου δίνει το κίνητρο να δώσεις εσύ στο παιδί σου κάτι καλύτερο, κάτι το οποίο εσύ σαν παιδί λαχταρούσες να το δεις από τους δικού σου?
    Έξις δευτέρα φύσις, αγαπητή. Στη θεωρία έτσι είναι. Στην πράξη, όταν σε εκνευρίζει το παιδί σου και χάνεις την ψυχραιμία σου, αναλαμβάνει η μαθημένη συμπεριφορά. Θέλει πολλή δουλειά με τον εαυτό σου για να την αποβάλλεις.
    Όχι πως δεν είναι εφικτό...

  13. #388
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Βλέπω τους γονείς μου και ξέρω τι δεν θέλω να είμαι (ή να γίνω) .. Αυτό που έμαθα δεν ορίζει το τι ειμαι..
    Μπορείς πάντα να "ξεμάθεις". Το θεωρείς εύκολο; Δεν αρκεί το κίνητρο

  14. #389
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Μια απο τις μεγαλυτερες και θλιβερες πλανες στην ανθρωπινη ψυχολογια ειναι η ψευδαισθηση πως ελεγχουμε πληρως τις πραξεις μας σε βαθος χρονου, και πιο συγκεκριμενα πως αρκει να εχουμε γνωση μιας καταστασης για να αποφυγουμε την επαναληψη της.

    Μακαρι να ηταν τα πραγματα τοσο απλα. Οταν προκειται για τραυματα και γονεϊκες συμπεριφορες που εχουν εσωτερικευθει, η εξωτερικευση τους σε μελλοντικο χρονο οταν πια ειμαστε ενηλικες ειναι ουσιαστικα αναποφευκτη, αν δεν υπαρξει εγκαιρη ευαισθητοποιηση απεναντι στο προβλημα και αναζητηση βοηθειας. Κυριως εξειδικευμενης αν και το περιβαλλον και η κοινωνικη στηριξη μερικες φορες αρκουν. Για τα λιγοτερο σοβαρα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #390
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Μια απο τις μεγαλυτερες και θλιβερες πλανες στην ανθρωπινη ψυχολογια ειναι η ψευδαισθηση πως ελεγχουμε πληρως τις πραξεις μας σε βαθος χρονου, και πιο συγκεκριμενα πως αρκει να εχουμε γνωση μιας καταστασης για να αποφυγουμε την επαναληψη της.

    Μακαρι να ηταν τα πραγματα τοσο απλα. Οταν προκειται για τραυαματα και γονεϊκες συμπεριφορες που εχουν εσωτερικευθει, η εξωτερικευση τους σε μελλοντικο χρονο οταν πια ειμαστε ενηλικες ειναι ουσιαστικα αναποφευκτη αν δεν υπαρξει εγκαιρη ευαισθητοποιηση απεναντι στο προβλημα και αναζητηση βοηθειας. Κυριως εξειδικευμενης αν και το περιβαλλον και η κοινωνικη στηριξη μερικες φορες αρκει.
    Πολύ σωστά.

    Εξαρτάται από το πόσο βαθύ είναι το τραύμα. Κάποιες φορές η συνδρομή ψυχοθεραπευτή είναι εκ των ουκ άνευ.

Page 26 of 28 FirstFirst ... 162425262728 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 136
    Last Post: 28-01-2015, 10:39
  2. Τι ηταν αυτο που σας φοβιζε οταν ησασταν παιδια??? :D
    By Christina82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 30-08-2011, 22:58
  3. Παιδια και νεοι γονεις το 2010
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 109
    Last Post: 19-05-2010, 22:11
  4. Γονείς και παιδιά. Σχέση ξενιστή και μικροβίου?
    By *entropy* in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 86
    Last Post: 06-08-2009, 12:01
  5. Οταν χωριζουν οι γονεις τι γινεται με τα παιδια??
    By pennoula_v in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 13-06-2009, 01:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •