Σας βάραγαν οι γονείς σας όταν ήσασταν παιδιά; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 28 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 409
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Ε λογικά θα πήγε ο άνθρωπος (ο πατέρας σου) μπορεί και άλλοι και θα διαμαρτυρήθηκαν ή θα τον απείλησαν. Δεν νομίζω ότι φταίνε οι άνθρωποι με πρόβλημα, φταίνε αυτοί που τους τα έκαναν γι' αυτό κι εγώ όσο και να μισούσα τη μάνα μου πάντα τη δικαιολογούσα, είμαι σίγουρη όμως ότι είχε πρόβλημα!! Όπως και ο δάσκαλος που λες. Εγώ φοβάμαι τους ανθρώπους και τους έχω ικανούς για όλα.
    Πολλοί έχουν προβλήματα λουλούδι αλλά δεν τα ξεσπάνε σε 10χρονα παιδιά. Λυπάμαι για τα προβλήματα του αλλά έπρεπε να έχει λάβει βοήθεια κι όχι να είναι σε σχολείο. Ο άνθρωπος ήταν ανεξέλεγκτος. Θυμάμαι σκηνικό να έχει πιάσει συμμαθητή μου απο τα μαλλιά και να του κοπανάει το κεφάλι με δύναμη στον τοίχο, εμείς τα υπόλοιπα αρχίσαμε να ουρλιάζουμε και το παιδί γλίτωσε επειδή μπήκε άλλος δάσκαλος στη μέση και τον τράβηξε φωνάζοντας του ότι θα το σκοτώσει! Ειλικρινά για τον συγκεκριμένο άνθρωπο δεν μπορώ να νιώσω καμιά συμπάθεια, τον βλέπω ακόμα καμιά φορά στον δρόμο και δεν θέλω ούτε γεια να του πω, μου ρχεται να τον φτύσω! Και πιο πολύ το περιβάλλον του που προφανώς ξέρανε το πρόβλημα που είχε και παρόλα αυτά τον αφήνανε να διδάσκει.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Κ του έλεγα του γιατρού ότι επικοινωνώ τηλεπαθητικά και αυτός με φόρτωσε με Invega... :P
    Μη με παρεξηγείτε, είμαι σε μια καθαρή μέρα σχετικά κ επανήλθε το χιούμορ μου έστω κ μαύρο ξέρω γω.
    χαχαχαχα οχι βρε πες του να ρθω να το επιβεβαιώσω αν θες!!!

    υγ δεν σε παρεξηγούμε εννοείται, να χεις συχνότερα χιούμορ

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Μικρός ήταν το αγαπημένο μου φαγητό.
    Ευτυχώς δεν μου έκαναν τέτοιο χουνέρι κ τα τρώω ακόμα.
    Μάλιστα είχα κ σήμερα!!
    Ωχ Ναταλία κι εσύ επικοινωνείς τηλεπαθητικά!!! χαχαχαχαχα

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Πολλοί έχουν προβλήματα λουλούδι αλλά δεν τα ξεσπάνε σε 10χρονα παιδιά. Λυπάμαι για τα προβλήματα του αλλά έπρεπε να έχει λάβει βοήθεια κι όχι να είναι σε σχολείο. Ο άνθρωπος ήταν ανεξέλεγκτος. Θυμάμαι σκηνικό να έχει πιάσει συμμαθητή μου απο τα μαλλιά και να του κοπανάει το κεφάλι με δύναμη στον τοίχο, εμείς τα υπόλοιπα αρχίσαμε να ουρλιάζουμε και το παιδί γλίτωσε επειδή μπήκε άλλος δάσκαλος στη μέση και τον τράβηξε φωνάζοντας του ότι θα το σκοτώσει! Ειλικρινά για τον συγκεκριμένο άνθρωπο δεν μπορώ να νιώσω καμιά συμπάθεια, τον βλέπω ακόμα καμιά φορά στον δρόμο και δεν θέλω ούτε γεια να του πω, μου ρχεται να τον φτύσω! Και πιο πολύ το περιβάλλον του που προφανώς ξέρανε το πρόβλημα που είχε και παρόλα αυτά τον αφήνανε να διδάσκει.
    Ακριβώς, το περιβάλλον του έφταιγε και ότι δεν γίνονται έλεγχοι στα σχολεία! Εγώ τι να πω που τα ζούσα μια ζωή όλα αυτά; Από τότε που γεννήθηκα προφανώς μέχρι τώρα που με κάνει χάλια και υποτροπιάζω κάθε φορά που βλέπω τη μάνα μου!!!!!

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Ακριβώς, το περιβάλλον του έφταιγε και ότι δεν γίνονται έλεγχοι στα σχολεία! Εγώ τι να πω που τα ζούσα μια ζωή όλα αυτά; Από τότε που γεννήθηκα προφανώς μέχρι τώρα που με κάνει χάλια και υποτροπιάζω κάθε φορά που βλέπω τη μάνα μου!!!!!
    Ο πατέρας σου τι θεση έπαιρνε σε αυτό λουλούδι; Δεν σε υπερασπιζόταν;

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ο πατέρας σου τι θεση έπαιρνε σε αυτό λουλούδι; Δεν σε υπερασπιζόταν;
    Έλειπε όταν ήταν η μάνα μου σπίτι. Δεν ήξερε τίποτα.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ο πατέρας σου τι θεση έπαιρνε σε αυτό λουλούδι; Δεν σε υπερασπιζόταν;
    Υπάρχουν κάποιοι πατεράδες που είναι παθητικοί στον ρόλο τους και έχουν παντρευτεί μια εξουσιαστική γυναίκα-μάνα.
    Κάπως έτσι είναι κ ο δικός μου γιατί είναι κ ο χαρακτήρας του τέτοιος.
    Η φάση είναι ότι η Θεωρία της σχιζοφρενικογενούς μητέρας είναι κάπως έτσι. Εξουσιαστική μητέρα-παθητικός πατέρας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Υπάρχουν κάποιοι πατεράδες που είναι παθητικοί στον ρόλο τους και έχουν παντρευτεί μια εξουσιαστική γυναίκα-μάνα.
    Κάπως έτσι είναι κ ο δικός μου γιατί είναι κ ο χαρακτήρας του τέτοιος.
    Η φάση είναι ότι η Θεωρία της σχιζοφρενικογενούς μητέρας είναι κάπως έτσι. Εξουσιαστική μητέρα-παθητικός πατέρας.
    Εσύ Σείριε πιστεύεις ότι οι "μητέρες μας" έχουνε πρόβλημα; Ή είναι "νορμάλ";

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Έλειπε όταν ήταν η μάνα μου σπίτι. Δεν ήξερε τίποτα.
    Εσύ δεν του μίλησες ποτέ; Να του πεις οτι η μάνα σου σε χτυπούσε;

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Εσύ δεν του μίλησες ποτέ; Να του πεις οτι η μάνα σου σε χτυπούσε;
    Όχι δεν ξέρω γιατί. Δεν θυμάμαι γιατί. Ίσως φοβόμουν την αντίδραση της μάνας μου. Ούτε τώρα του έχω πει τίποτα.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Υπάρχουν κάποιοι πατεράδες που είναι παθητικοί στον ρόλο τους και έχουν παντρευτεί μια εξουσιαστική γυναίκα-μάνα.
    Κάπως έτσι είναι κ ο δικός μου γιατί είναι κ ο χαρακτήρας του τέτοιος.
    Η φάση είναι ότι η Θεωρία της σχιζοφρενικογενούς μητέρας είναι κάπως έτσι. Εξουσιαστική μητέρα-παθητικός πατέρας.
    Ρε συ περισσότερο για αδιάφορος μου κάνει αυτό. Πώς είναι το σκηνικό δηλαδή; Οτι το μεγάλωμα των παιδιών είναι δουλειά της μάνας όποτε το αφήνω όλο πάνω της... Αυτό είναι το σκεπτικό;

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Ρε συ περισσότερο για αδιάφορος μου κάνει αυτό. Πώς είναι το σκηνικό δηλαδή; Οτι το μεγάλωμα των παιδιών είναι δουλειά της μάνας όποτε το αφήνω όλο πάνω της... Αυτό είναι το σκεπτικό;
    Μπορεί και να φοβούνται μην τις χάσουν όμως. Σίγουρα είναι αδιάφοροι αλλά και αυτοί έχουν την δουλειά τους. Βέβαια εμένα και η μάνα μου δούλευε και κουραζόταν αλλά εγώ δεν έφταιγα τίποτα σαν παιδί. Και δεν έβλεπε τον πατέρα μου παρά μόνο το βράδυ.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Κατα την γνώμη μου δεν υπάρχει άνθρωπος νορμάλ.
    Υπάρχει άνθρωπος κοινωνικά αποδεκτός γιατί πηγαίνει με την νόρμα.
    Η νόρμα παλιά ήταν η διαπαιδαγώγηση των παιδιών με πειθαρχία. Πειθαρχία για αυτούς σήμαινε υπακοή με οποιοδήποτε κόστος. Δηλαδή εξάλειψη οποιασδήποτε επαναστατικότητας, φαντασίας, παρατήρησης του περιβάλλοντος. Με λίγα λόγια νεκρούς ενήλικες πειθήνιους έτοιμους να υπακούν το μετέπειτα αφεντικό τους για να του κάνει τα θελήματα.
    Αυτό βλέπω στους γονείς μου αυτό βλέπω κ σε μένα όπως εξελίχθηκα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Μπορεί και να φοβούνται μην τις χάσουν όμως.
    Ή μπορεί και να συμφωνούν με την πρακτική του ξύλου!

    Δεν ξέρω, γίνομαι έξαλλη όταν είναι θέμα με ξύλο σε μικρά παιδιά, δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική, θυμώνω τόσο πολύ που δεν μπορώ να τους βρω καμιά δικαιολογία.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Κατα την γνώμη μου δεν υπάρχει άνθρωπος νορμάλ.
    Υπάρχει άνθρωπος κοινωνικά αποδεκτός γιατί πηγαίνει με την νόρμα.
    Η νόρμα παλιά ήταν η διαπαιδαγώγηση των παιδιών με πειθαρχία. Πειθαρχία για αυτούς σήμαινε υπακοή με οποιοδήποτε κόστος. Δηλαδή εξάλειψη οποιασδήποτε επαναστατικότητας, φαντασίας, παρατήρησης του περιβάλλοντος. Με λίγα λόγια νεκρούς ενήλικες πειθήνιους έτοιμους να υπακούν το μετέπειτα αφεντικό τους για να του κάνει τα θελήματα.
    Αυτό βλέπω στους γονείς μου αυτό βλέπω κ σε μένα όπως εξελίχθηκα.
    Έχεις δίκιο με αυτά που λες. Αλλά το θέμα είναι, ΕΧΟΥΝ σχιζοφρένεια οι μανάδες μας και δεν απευθύνομαι μόνο σε σένα αυτό θέλω να μάθω. Να ξέρω πως να της συμπεριφέρομαι.

Page 4 of 28 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 136
    Last Post: 28-01-2015, 10:39
  2. Τι ηταν αυτο που σας φοβιζε οταν ησασταν παιδια??? :D
    By Christina82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 30-08-2011, 22:58
  3. Παιδια και νεοι γονεις το 2010
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 109
    Last Post: 19-05-2010, 22:11
  4. Γονείς και παιδιά. Σχέση ξενιστή και μικροβίου?
    By *entropy* in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 86
    Last Post: 06-08-2009, 12:01
  5. Οταν χωριζουν οι γονεις τι γινεται με τα παιδια??
    By pennoula_v in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 13-06-2009, 01:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •