Τι χρειαζεται ενας ανθρωπος για να ειναι ευτυχισμενος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 108
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195

    Τι χρειαζεται ενας ανθρωπος για να ειναι ευτυχισμενος.

    και συνεχιζω την ερωτηση,αν ξερουμε τι χρειαζεται γιατι δεν μπορουμε να το βρουμε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    xaxaxa βαλτός είσαι δεν εξηγείται διαφορετικά :)

    Πήγα να πάρω ένα καφεδάκι και μόλις βγήκα από το γραφείο ένωσα μια ανεξήγητη χαρά και λύπη μαζί , αχ δεν είμαι για δουλεία γραφείο σκεφτικά, θέλω να αλωνίζω έξω σκέφτηκα , και σαν τι να κάνω δηλαδή ... δεν βρήκα απάντηση... και έρχεσαι εσύ και με ρωτάς τι χρειάζομαι για να είμαι ευτυχισμένος ... :)

    ** Ωραία ερώτηση αλλά είναι πολύ σχετική η απάντηση, ανάλογά με τις ανάγκες, προσδοκίες τα ανεκπλήρωτα όνειρα. Και όμως ήμαστε ανικανοποίητα όντα , δεν ικανοποιούμαστε με τίποτα ... κλονίζεται η υγεία το μόνο που θες είναι να γίνεις καλά και ας δουλέψεις και οικοδομή ... είσαι καλά θες άλλες μαλακίες... :) Δεν την βρίσκω την άκρη σου λέω :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    ας παρα θεσω κατι που διαβασα προσφατα, σε εγκυρο επιστημονικο βιβλιο: \"οταν αρνειται κανεις τις αναγκες του, αυτες δουλευουν απο τη σκια σαν απαιτησεις. Και οι απαιτησεις ζητουν εκπληρωση, ενω οι αναγκες χρειαζονται μονο εκφραση\".
    Οποτε ενας ανθρωπος για να ειναι αυτυχισμενος θα πρεπει να ικανοποιει τις αναγκες του, αλλα δεν ειναι τοσο απλο ποτε.. γιατι μερικες φορες δεν ξερουμε αν τρωμε απο πεινα ή απο λαιμαργια, αντε να καταλαβεις π.χ. αν ζητας συντροφια απο αναγκη για μοιρασμα ή ανασφαλεια. Για αυτο θα πρεπει να ερθουμε σε επαφη με τον εσωτερικο μας κοσμο και να ξεκαθαρισουμε τι ειναι αναγκη, και τι εμφανιζεται ως αναγκη αλλα υποκινειται απο σκοτεινα κινητρα.. Παράλληλα πρεπει να προσπαθουμε να \"θεραπευουμε αυτο που δεν ειναι αναγκη να υπομενουμε, και να υπομενουμε αυτο που δε μπορουμε να θεραπευσουμε\" (BKS Iyengar)..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Εμένα μόνο οι γυναίκες με κάνουν ευτυχισμένο, και τα ταξίδια, και το καλό φαγητό, και τα μπανάκια στην πλάζ, και το μασάζ στη πλάτη..Επανέρχομαι, μια γυναίκα μπορεί να με πάει στη κόλαση ή και στον παράδεισο. Άρα αυτό που με κάνει ευτυχησμένο μπορεί να με κάνει και δυστυχησμένο. :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Vince ειμαι σχεδον σιγουρη πως δεν εχεις μονο 4 αναγκες :-Ρ
    αμα δινεις μεγαλυτερο βαρος σε αυτες, μπορει οι υπολοιπες αναγκες να υπολειτουργουν και να μην καλυπτονται στο βαθμο που θα μπορουσες να τις καλυψεις. παιρνοντας ενεργεια απο εναν συντροφο η εναν φιλο, περα απο το οτι του στερουμε μια ποσοτητα απο την ενεργεια του, μαθαινουμε να εξαρτομαστε απο αυτη, επαναπαυομαστε, και δεν ψαχνουμε μια αλλη πιο.. κοσμικη πηγη.. γιαυτο και οι εναλλαγες ευτυχισμενος/δυστυχισμενος οταν η διαθεση σου εξαρταται απο αλλους.. πολλη ανατολικη φιλοσοφια εχω αρχισει σημερα.. βεβαια μπορει να περνας καλα ετσι, να εχεις συμβιβαστει.. παντως νομιζω οτι το σωστο ειναι να αντλουμε ευχαριστηση απο το γεγονος οτι συμπλεουμε με καποιον στο συμπαν, οχι επειδη παιρνουμε και δινουμε σε καποιον όταν μας το ζηταει ή οταν νομιζουμε οτι \"πρεπει\", αλλα όταν το νιωθουμε στα αληθεια, οταν δηλαδη εκφραζεται αναγκη και οχι σκοτεινο κινητρο (ανασφαλεια, εγωισμος, αλλαζονεια)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    οσο μεγαλωνω βλεπω πως αλλαζουν οι σκεψεις μου για το τι θα με εκανε-κανει ευτυχισμενο.παντως αυτη τη στιγμη πιστευω πως τα μεγαλυτερα αγαθα ειναι υγεια,εναν ανθρωπο που να ταιριαζεις-μοιραζεσαι-επικοινωνεις,και να μπορεις τουλαχιστον να εχεις τα απαραιτητα για μια αξιοπρεπη διαβιωση.(δηλαδη ζηταμε πααααααααααααααρα πολλλλααααα)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    τα επαναλαμβανω για να τα μαθαινω κι εγω, το ξεκαθαριζω. προσπαθω δηλαδη. και για να τα διαβασει και κανενας αλλος..δεν ειμαι ξερολας ουτε υποστηριξα οτι τα εφαρμοζω :(

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by carrie
    Vince ειμαι σχεδον σιγουρη πως δεν εχεις μονο 4 αναγκες :-Ρ
    αμα δινεις μεγαλυτερο βαρος σε αυτες, μπορει οι υπολοιπες αναγκες να υπολειτουργουν και να μην καλυπτονται στο βαθμο που θα μπορουσες να τις καλυψεις. παιρνοντας ενεργεια απο εναν συντροφο η εναν φιλο, περα απο το οτι του στερουμε μια ποσοτητα απο την ενεργεια του, μαθαινουμε να εξαρτομαστε απο αυτη, επαναπαυομαστε, και δεν ψαχνουμε μια αλλη πιο.. κοσμικη πηγη.. γιαυτο και οι εναλλαγες ευτυχισμενος/δυστυχισμενος οταν η διαθεση σου εξαρταται απο αλλους.. πολλη ανατολικη φιλοσοφια εχω αρχισει σημερα.. βεβαια μπορει να περνας καλα ετσι, να εχεις συμβιβαστει.. παντως νομιζω οτι το σωστο ειναι να αντλουμε ευχαριστηση απο το γεγονος οτι συμπλεουμε με καποιον στο συμπαν, οχι επειδη παιρνουμε και δινουμε σε καποιον όταν μας το ζηταει ή οταν νομιζουμε οτι \"πρεπει\", αλλα όταν το νιωθουμε στα αληθεια, οταν δηλαδη εκφραζεται αναγκη και οχι σκοτεινο κινητρο (ανασφαλεια, εγωισμος, αλλαζονεια)
    Κοίτα θέλω να πιστεύω πως δεν κάνω σχέσεις με το άλλο φύλλο λόγω σκοτεινών κινήτρων, αλλά επειδή με γεμίζει και με ολοκληρώνει ώς άνθρωπο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Όπως είπε και ο al pacino στο άρωμα γυναίκας το καλύτερο πράγμα στο κόσμο είναι η γυναίκα, και μετά με πολύ διαφορά μία φερράρι :o

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by Empneustns
    οσο μεγαλωνω βλεπω πως αλλαζουν οι σκεψεις μου για το τι θα με εκανε-κανει ευτυχισμενο.παντως αυτη τη στιγμη πιστευω πως τα μεγαλυτερα αγαθα ειναι υγεια,εναν ανθρωπο που να ταιριαζεις-μοιραζεσαι-επικοινωνεις,και να μπορεις τουλαχιστον να εχεις τα απαραιτητα για μια αξιοπρεπη διαβιωση.(δηλαδη ζηταμε πααααααααααααααρα πολλλλααααα)
    Τα απλά πράγματα μας δίνουν χαρά όπως αυτά που αναφέρεις. Δεν νομίζω να ζητάμε πολλά...όμως είναι δύσκολοι καιροί. Υγεία..υπέρτατο αγαθό (και ειδικότερα η ψυχική υγεία που για κάποιους απο εμάς είναι σημαντική). Σχέση/σχέσεις...εννοειται. Τα απαραίτητα για αξιοπρεπή διαβιωση θα έπρεπε να τα έχει ο κάθενας..δύστυχώς λυπάμαι που κάποιοι συνάνθρωποι μας υποφέρουν..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    δεν απευθυνοτανε σε σενα μονο το κειμενο, απλα ελαβα μια αφορμη..
    οσο για το οτι σε ολοκληρωνει σαν ανθρωπο, αν θεωρησουμε οτι ειμαστε αυτοτελεις ανθρωποι που συνταξιδευουμε με τους αλλους, μπορω να δεχτω ως \"συμπληρωση\" το οτι δεν εισαι ολοκληρωμενος ανθρωπος, που μαλλον φυσικο ειναι... ποσοι τετοιοι υπαρχουν και που ειναι?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δεν ξερω καποιον ανθρωπο να ειναι ολοκληρωμενος μοναχος του,ξερετε εσεις;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    τι να σου πω, εχω ακουσει κι εχω διαβασει διαφορα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Ναι υπάρχουν πτυχές του εαυτού μας που για να ολοκληρωθούν όντος χρειαζόμαστε την ύπαρξη ενός συντρόφου , άλλα υπάρχουν και άλλες πτυχές που είναι αποκληρωτικά ατομική ευθύνη να τα ολοκληρώσουμε . Όποτε έχετε δίκαιο και τα δυο σας : )

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Ομορφο ερωτημα!

    Εγω χρειαζομαι επικοινωνια, αγαπη, προδερμ, ερωτα και μια δουλεια μεσω της οποιας μπορω να εκφραστω....

    Αυτά τα ολίγα!

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •