Μανία παραιτήσεις από εργασια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 81
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Κοιτα...εγω δεν ξερω τι θα εκανα, ειλικρινα. Αν δεν ειχα τα τυπικα προσοντα οπως το ατομο που αναφερει η Κασσανδρα νομιζω θα ντρεπομουν να βρεθω σε θεση οπου απαιτουνται ο,τι κονε κι αν ειχα. Αν ειχα οντως τα τυπικα προσοντα θα εμπαινα στον πειρασμο σιγουρα. Θελω να πιστευω οτι τουλαχιστον σε αυτη τη περιπτωση θα δουλευα τουλαχιστον σωστα... Εδω κανω σκατοδουλεια που δεν θελει κανεις και αρα ειναι σιγουρακι και χωρις καμια προοπτικη και την κανω καλα. Και τα μισα να κανω παλι δεν θα αλλαξει κατι, οσο θελω να την εχω θα την εχω, δε μου κανουν τιποτα... Μια μερα ενας βλακας αργησε μια ωρα να ερθει και εκανα και τη δικη του δουλεια και δεν ειπα τιποτα.
    Τεσπα...σου λεω δε ξερω.

    Ξερω ομως και ατομο που ο κοσμος να χαλασει δεν θα
    το εκανε. Υπηρχε προκηρυξη στον χορο της ακαδημιας καποια φαση και κοντινο της προσωπο ειχε κονε. Αλλα εκεινη αρνιοταν κατηγορηματικα, οχι ελεγε, θελω με την αξια μου και δεν θελω να στερησω την ευκαιρια σε καποιον πιο αξιο απο εμενα. Παρ'ολα αυτα το αλλο ατομο μιλησε με το κονε πισω απο τη πλατη της...και ξες τι του ειπαν; Τωωωωρα η θεση ειναι ρεζερβε σε αλλον καλο πελατη, η προκυρηξη ειναι για το ξεκαρφωμα. Λολ.
    Έχω βρεθεί στην θέση να μπορώ να μπω σε μόνιμη δουλειά χωρίς να έχω όλα τα απαραίτητα προσόντα (ένα εκκρεμούσε και θα το είχα σε λίγο). Αρνήθηκα γιατί μου φάνηκε πολύ ανήθικο να το κάνω ενώ άλλοι είχαν όλα τα προσόντα και δεν θα έμπαιναν.

    Επίσης μου έχει τύχει να έχω όλα τα προσόντα και παραπάνω απ όσα ζητούσαν και ενώ έφτασα στην τελευταία φάση της αίτησης, μια μέρα πριν ο γνωστός που είχα εκεί με ειδοποίησε οτι η αίτηση μου ήταν οκ αλλά χρειαζόταν και ένα τηλεφώνημα από πολιτικό πρόσωπο για να κλείσει η δουλειά αλλιώς θα με απέρριπταν. Το σκηνικό ήταν : πήγαινε σε έναν βουλευτή συγκεκριμένου κόμματος, άρχισε το γλείψιμο και πείσε τον να πάρει απλώς ένα τηλέφωνο και να πει πως είσαι δικιά μας. Ο πατέρας μου δεν είχε πατήσει ποτέ το πόδι του σε γραφείο βουλευτή, ούτε εγώ, αλλά μου είπε πως αν το ήθελα θα το έκανε να έρθει μαζί μου. Πάλι αρνήθηκα. Εκεί είναι που ο πατέρας μου προσπάθησε να με πείσει οτι μην κάνεις τα ίδια λάθη με μένα που πήγαινα με τον σταυρό στο χέρι, βάλε λίγο νερό στο κρασί σου αν θες να καταφέρεις κάτι. Μου φάνηκε τόσο ξεφτίλα!

    Δεν έχω μετανιώσει για τίποτα από τα δύο κι ας είμαι τώρα σε φάση που πολύ θα ήθελα μια δεύτερη δουλειά μιας κι ακόμα ψάχνομαι. Έχω όμως ακόμα την "πολυτέλεια" να έχω μια δουλειά που μου δίνει έστω τα βασικά. Δεν ξέρω τι θα έκανα αν είχα άλλες υποχρεώσεις όπως παδιά πχ και δεν είχα να τα ταίσω.

    Αυτό που ξέρω με σιγουριά είναι πως ένιωσα καλά με τις αποφάσεις μου κι ας περνούσα δύσκολα, ξέρω πως αν είχα δεχτεί να κάνω αυτά που θεωρώ ξεφτίλα, δύσκολα θα κοιμόμουν τα βράδια. Δεν θεωρώ ξεφτίλα να έχεις έναν γνωστό κάπου και να σου πει από τα 10 βιογραφικά που θα πάρουμε και θα έχετε τα ίδια προσόντα το ένα θα είναι και το δικό σου, θεωρώ ξεφτίλα όμως σε αυτή την διαδικασία να πρέπει να φτάσεις να γλείψεις, να παρακαλέσεις, να παριστάνεις πως συμπαθείς άτομα που σιχαίνεσαι εξαιτίας αυτού που εκπροσωπούν, θεωρώ πως έτσι θα αρρώσταινα μέσα μου κι απλά εύχομαι να μην φτάσω ποτέ σε τέτοια ανάγκη που να αναγκαστώ να το κάνω.

    Και συνεχίζει να με κάνει έξαλλη το γεγονός πως μπορεί όντως να αναγκάζεται ένας άνθρωπος να τα κάνει όλα αυτά για κάτι που θα έπρεπε να είναι αυτονόητο και που είναι δικαίωμα του.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες.μακαρι ολοι ετσι να σκεφτοντουσαν...μπορει να ημασταν σημερα σε καλυτερη θεση.ως χωρα εννοω

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    giorgo35 στο γερμανικο δημοσιο παιρνεις 3 κ 60 γιατι τα εχουν ολα ιδιωτες γι αυτο.Το ελληνικο δημοσιο μπορουσε να δινει μεγαλους μισθους γιατι ειχε μεγαλα εσοδα,Δεη Οτε κτλ.Αλλα πραγματα μας φαγανε εδω οχι οι υψηλοι μισθοι του δημοσιου,η χωρα αυτη εχει πλουτο να τους ταισει ολους και πολυ καλα μαλιστα αλλα δε θα γινει ποτε για διαφορους λογους.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    giorgo35 στο γερμανικο δημοσιο παιρνεις 3 κ 60 γιατι τα εχουν ολα ιδιωτες γι αυτο.Το ελληνικο δημοσιο μπορουσε να δινει μεγαλους μισθους γιατι ειχε μεγαλα εσοδα,Δεη Οτε κτλ.Αλλα πραγματα μας φαγανε εδω οχι οι υψηλοι μισθοι του δημοσιου,η χωρα αυτη εχει πλουτο να τους ταισει ολους και πολυ καλα μαλιστα αλλα δε θα γινει ποτε για διαφορους λογους.
    Δεν λέω φίλε μου ορικαταστραφηκαμε απτους υψηλό μισθούς αν και όλα έπαιξαν ρόλο είτε λίγο είτε πολύ άλλο λέω.
    Μας έφαγε η νοοτροπία μας .π.χ
    Εισαι απατεώνας πολιτικός εγώ το ξέρω και μου λες Γιώργο ψηφισε με.σου απαντω.
    Θα σε ψηφησω αλλα κ;νόνι κ;μια θέση στο δημόσιο.οκ το υποσχόμε.εγω γνωρίζω το;ς ότι είσαι κλέφτης και θα κατχρ;στης δημόσιο χρήμα.αδιαφορι και για πρωσωπικο μου συμφέρον σε ψηφίζω..για μια θέση στο δημόσιο και πάει λέγοντας..
    Από κει και περα πιστεύω ότι ναι και οι δημόσιοι υπάλληλοι παιξαν ρόλο..σε πληθυσμό δέκα εκατομμύρια άνθρωποι τι δουλειά έχει να έχουμε 2 εκατομμύρια δημόσιους υπαλλήλους???

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Δεν λέω φίλε μου ορικαταστραφηκαμε απτους υψηλό μισθούς αν και όλα έπαιξαν ρόλο είτε λίγο είτε πολύ άλλο λέω.
    Μας έφαγε η νοοτροπία μας .π.χ
    Εισαι απατεώνας πολιτικός εγώ το ξέρω και μου λες Γιώργο ψηφισε με.σου απαντω.
    Θα σε ψηφησω αλλα κ;νόνι κ;μια θέση στο δημόσιο.οκ το υποσχόμε.εγω γνωρίζω το;ς ότι είσαι κλέφτης και θα κατχρ;στης δημόσιο χρήμα.αδιαφορι και για πρωσωπικο μου συμφέρον σε ψηφίζω..για μια θέση στο δημόσιο και πάει λέγοντας..
    Από κει και περα πιστεύω ότι ναι και οι δημόσιοι υπάλληλοι παιξαν ρόλο..σε πληθυσμό δέκα εκατομμύρια άνθρωποι τι δουλειά έχει να έχουμε 2 εκατομμύρια δημόσιους υπαλλήλους???
    Δεν είχαμε ποτέ δύο εκατ δημοσίους υπαλλήλους Γιώργο. Ακόμα κι όταν ξεκίνησαν να μας πασάρουν αυτό το παραμυθάκι με τους πολλούς υπαλλήλους επί Γειωργάκη και δόθηκαν επίσημα στοιχεία βρέθηκαν πολύ λιγότεροι. Απλά ο κοινωνικός αυτοματισμός ξεκίνησε από κει και τσιμπήσαμε κανονικά. Οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι πολλοί, είναι όλοι τεμπέληδες, παίρνουν μεγάλους μισθούς, δεν δουλεύουν κτλ κτλ. Ο σκοπός είναι πάντα ίδιος : να αλληλοσκοτωνόμαστε και να κατηγορεί ο ένας τον άλλον για την κατάντια.

    Δεν είναι έτσι όμως, ούτε μπορώ να κατηγορήσω τον κάθε έναν που έδινε ένα σκασμό λεφτά για να σπουδάσει το παιδί του και μετά ήθελε απλώς το αυτονόητο :να δουλεύει! Αυτή την ανάγκη εκμεταλλευόταν η εκάστοτε εξουσία.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Άμα δε ήταν δύο ένα εκατομμύριο ήταν..
    Δεν λέω να μην σπουδάσουν τα παιδιά ούτε να μην δουλέψουν προς θεού..
    Αλλά γιατί οποσδηποτε πρέπει να δουλέψουν στο δημόσιο??
    Γι'αυτό ακριβώς που λες όλοι θέλουν το εύκολο χρήμα..
    Αυτοί που σκουπίζουν το δρόμο πληρώνονται για να δουλέψουν από της 6 έως της δύο ή μέχρι της μια κανονικά..
    Αλλά το θέμα είναι ότι μετά της ενιαμιση δέκα δεν βλέπεις κανέναν στο δρόμο να σκουπίζει όλοι φευγατη είναι...δεν τα έχω ζήσει??γιατί να πληρώνουμε για να δουλεύουμε μέχρι έστω της μια και αυτή να σχολανε στης δέκα??
    Μακάρι να υπάρχουν δουλειές να δουλεύουμε όλοι..αλλά γιατί οποσδηποτε στο δημόσιο??

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Μα και στον ιδιωτικό (πάω υπάλληλος σε μια επιχείρηση πχ) εκτός κι αν μιλάμε για το να κάνει κανείς την δική του δουλειά, πάλι γνωστό χρειάζεσαι πολλές φορές και πολιτικό πρόσωπο. Συγγενικό μου πρόσωπο με πολύ καλές σπουδές για να βρει δουλειά σε συγκεκριμένη εταιρία ιδιωτική της ζήτησαν ακριβώς το ίδιο. Σπρώξιμο από πολιτικό πρόσωπο.
    Όταν ο άλλος λοιπόν ξέρει οτι για όποια δουλειά θελήσει θα χρειαστεί να παρακαλέσει ε είναι λογικό να προτιμά το δημόσιο γιατί σου λέει ας παρακαλέσω τουλάχιστον μια φορά και μετά να το έχω σιγουράκι. Στον ιδιωτικό κινδυνεύω να χρειάζομαι παρακάλια κάθε τρεις και λίγο. Αυτό είναι το σκεπτικό και δεν το βρίσκω παράλογο.

    Δεν ήταν ούτε ένα εκατομ Γιώργο, δεν θυμάμαι το ακριβές νούμερο τώρα αλλά είχε γίνει χαμός τότε μόλις είχε αποκαλυφθεί οτι μας πιπιλούσαν το μυαλό τζάμπα επι χρόνια οτι έχουμε υπεράριθμους υπαλλήλους κτλ κτλ. Υπεράριθμους δεν είχαμε, απλά λάθος κατανεμημένες θέσεις υπήρχαν. Ήταν ας πούμε 10 υπάλληλοι γραφείου σε έναν δήμο και 2 εργάτες καθαριότητας. Κι αυτό λογικό αν σκεφτείς ότι όλοι έμπαιναν με μέσον. Εσύ αμα είχες γνωστό να σε βάλει, τι θα του έλεγες, βάλε με εργάτη ή βάλε με σε ένα γραφείο να κάθομαι;

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ελισαβετ ρωτα τη ναταλια κι αυτη κι εγω καναμε τισ δουλειεσ που δεν θελουν βισμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ελισαβετ ρωτα τη ναταλια κι αυτη κι εγω καναμε τισ δουλειεσ που δεν θελουν βισμα
    Λες να μη το ξέρω βρε ελις? έχω κάνει μπόλικες απο αυτές επίσης.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μα και στον ιδιωτικό (πάω υπάλληλος σε μια επιχείρηση πχ) εκτός κι αν μιλάμε για το να κάνει κανείς την δική του δουλειά, πάλι γνωστό χρειάζεσαι πολλές φορές και πολιτικό πρόσωπο. Συγγενικό μου πρόσωπο με πολύ καλές σπουδές για να βρει δουλειά σε συγκεκριμένη εταιρία ιδιωτική της ζήτησαν ακριβώς το ίδιο. Σπρώξιμο από πολιτικό πρόσωπο.
    Όταν ο άλλος λοιπόν ξέρει οτι για όποια δουλειά θελήσει θα χρειαστεί να παρακαλέσει ε είναι λογικό να προτιμά το δημόσιο γιατί σου λέει ας παρακαλέσω τουλάχιστον μια φορά και μετά να το έχω σιγουράκι. Στον ιδιωτικό κινδυνεύω να χρειάζομαι παρακάλια κάθε τρεις και λίγο. Αυτό είναι το σκεπτικό και δεν το βρίσκω παράλογο.

    Δεν ήταν ούτε ένα εκατομ Γιώργο, δεν θυμάμαι το ακριβές νούμερο τώρα αλλά είχε γίνει χαμός τότε μόλις είχε αποκαλυφθεί οτι μας πιπιλούσαν το μυαλό τζάμπα επι χρόνια οτι έχουμε υπεράριθμους υπαλλήλους κτλ κτλ. Υπεράριθμους δεν είχαμε, απλά λάθος κατανεμημένες θέσεις υπήρχαν. Ήταν ας πούμε 10 υπάλληλοι γραφείου σε έναν δήμο και 2 εργάτες καθαριότητας. Κι αυτό λογικό αν σκεφτείς ότι όλοι έμπαιναν με μέσον. Εσύ αμα είχες γνωστό να σε βάλει, τι θα του έλεγες, βάλε με εργάτη ή βάλε με σε ένα γραφείο να κάθομαι;
    Πρωσωπικα δεν είχα ποτέ βλέψεις για το δημόσιο.ναι για να μπεις είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο χρειαζεσε το βυζμα.η διαφορά ξέρεις ποια είναι?.οτι στον ιδιωτικό τομέα και να καταφέρεις να μπεις
    Άμα δεν δουλευης σε διώχνουμε όσο βύσμα και να έχεις ενώ στο δημόσιο μέχρι να μπεις είναι άμα μπεις και μετά είσαι στα αρχ...ια σου.
    Και γιατί παρακαλώ να λειτουργήσει έτσι όλο το σύστημα??αυτό λέω να γίνονται προσλήψεις ανάλογα με τα προσόντα η με τα μόρια του καθένας αυτο είναι το πιο δίκαιο..
    Εσύ που π.χ έχεις παιδιά είσαι παντρεμένη εγώ δεν έχω παιδιά κάνουμε τα χαρτιά μας και οι δύο στο δημόσιο αλλά παίρνουν εμένα που έχω το βυζμα.και εσείς επειδή δεν έχεις μένεις απέξω...
    Έφαγα το ψωμί τον παιδιών σου ή όχι??
    Και το Κάκο δεν τελειώνει εδώ... συνεχίζετε.αυτος για να με βάλει τον ψιφησα γνωριζωτας το ποσό ανήθικος και άπληστος είναι.εν συνέχεια καταχραζετε και δημόσιο χρήμα...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Γιωργο κ στον ιδιωτικο τομεα καποιεσ θεσεισ ειναι για βυσμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Γιωργο κ στον ιδιωτικο τομεα καποιεσ θεσεισ ειναι για βυσμα
    Δεν λέω όχι ρε φίλε ελις απλά αν δούμε τελικά ότι δεν κάνεις σε σουταρουνε δεν σε κρατανε.ενω στο δημόσιο δεν είναι το ίδιο δεν αλλα φύγεις ποτέ οσο και αν δεν κάνεις για τη δουλειά...ενω στο ίδιο τόνο τομέα έχεις φύγει με τ μια

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Eγώ δεν παραιτήθηκα από την ΔΕΗ όπου διορίσθηκα σαν τέκνο πολυτέκνων αλλά κυριολεκτικά μου εξαφάνισαν την ζωή. Τώρα είμαι σε ηλικία που δεν θα μπορούσα να βρω δουλειά στον ιδιωτικό τομέα αλλά ψάχνω για διαγωνισμούς και εξωτερικό όσο μπορώ. Επίσης, αν και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα προσπαθώ να αποκρούσω τις επιθέσεις με ένδικα μέσα ή την επιθεώρηση εργασίας. Εκεί το βουλώνουν γιατί ξέρουν ότι παρανομούν. Και να πεις ότι είναι καλός ο μισθός; Μια ζωή μιζέρια.
    Επίσης πιστεύω ότι με δηλητηριάζανε επί χρόνια, είναι κανονική μαφία.
    Όσο για τις ανάγκες, οι περισσότεροι και οι περισσότερες εκεί μέσα καμία ανάγκη δεν είχαν να "δουλέψουν". Το "δουλέψουν" σε εισαγωγικά γιατί είτε θα πάρουν θέση ευθύνης για να βάζουν τους άλλους να δουλεύουν, είτε θα πάρουν μια ανάθεση εργασίας ενός τετάρτου της ώρας την ημέρα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by genesis View Post
    Eγώ δεν παραιτήθηκα από την ΔΕΗ όπου διορίσθηκα σαν τέκνο πολυτέκνων αλλά κυριολεκτικά μου εξαφάνισαν την ζωή. Τώρα είμαι σε ηλικία που δεν θα μπορούσα να βρω δουλειά στον ιδιωτικό τομέα αλλά ψάχνω για διαγωνισμούς και εξωτερικό όσο μπορώ. Επίσης, αν και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα προσπαθώ να αποκρούσω τις επιθέσεις με ένδικα μέσα ή την επιθεώρηση εργασίας. Εκεί το βουλώνουν γιατί ξέρουν ότι παρανομούν. Και να πεις ότι είναι καλός ο μισθός; Μια ζωή μιζέρια.
    Επίσης πιστεύω ότι με δηλητηριάζανε επί χρόνια, είναι κανονική μαφία.
    Όσο για τις ανάγκες, οι περισσότεροι και οι περισσότερες εκεί μέσα καμία ανάγκη δεν είχαν να "δουλέψουν". Το "δουλέψουν" σε εισαγωγικά γιατί είτε θα πάρουν θέση ευθύνης για να βάζουν τους άλλους να δουλεύουν, είτε θα πάρουν μια ανάθεση εργασίας ενός τετάρτου της ώρας την ημέρα.
    να δουλεψουν σε εισαγωγικα ???εμ γιτι φυλανε ολοι κατουρημενες ποδιες για να μπουνε στο δημοσιο..γγιατι δουλευουν μια ωρα και πληρωνονται για οχτω...τουλαχιστον το 90%

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αμα δουλεψουν πανω απο μια ωρα υπερωριεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διπολικη και μανια
    By jojo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 12-08-2011, 05:05
  2. Εξουσιαστική... μανία?
    By missing_mile in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 02-06-2010, 17:10
  3. Μανία ή κατάθλιψη;
    By katerina78 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 16-08-2008, 00:07
  4. Ανακαμψη απο τη μανια...
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 16-02-2008, 14:54
  5. Μανια
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-12-2007, 20:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •