Μανία παραιτήσεις από εργασια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591

    Μανία παραιτήσεις από εργασια

    Καλησπέρα σε όλους όλες.τελευταια έχω παρατηρήσει ότι φεύγω πολύ εύκολα από δουλειές.το τελευταίο καιρό έχω βρει πολλές δουλειές και απτής οποίες έφυγα
    Έφυγα απτή δεύτερη η απτή τρίτη μέρα η σε μια εβδομάδα.εδω να πω ότι πρωσωπικα δεν πιστεύω ότι είμαι τεμπέλης στην δουλειά που δουλεύω τώρα είμαι 4 χρόνια και στη προηγούμενη από αυτή έκατσα ένα χρόνο.
    Αλλά αυτές οι δουλειές είναι διαφημιστικά
    Σε άλλες δουλειές που προσπαθώ να βρω
    Αν με πειράξει κάτι κατευθείαν φεύγω.η αν ανγχωθω δεν αντέχω φεύγω.μηπωε είναι καμιά πάθηση αυτή ρε παιδιά.τωρα τελευταία μου συμβαίνει αυτό.και παλιότερα μου συνέβαινε αραιά και που
    ..εδώ να πω ότι δουλεύω από μικρός από 14 χρόνων.
    Απτην άλλη δεν γουστάρω ορισμένες συμπεριφορές απτους εργοδότες που νομίζουν ότι μπορούν να με κανου ότι γουστάρουν και εγώ να το βουλωνω.δεν είμαι πια 15 χρόνος που σκύβει το κεφάλι.
    Υ.Γ
    Συγγνώμη που ανοίγω εδώ αυτό το θέμα δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να το ανοιξω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Καλησπέρα σε όλους όλες.τελευταια έχω παρατηρήσει ότι φεύγω πολύ εύκολα από δουλειές.το τελευταίο καιρό έχω βρει πολλές δουλειές και απτής οποίες έφυγα
    Έφυγα απτή δεύτερη η απτή τρίτη μέρα η σε μια εβδομάδα.εδω να πω ότι πρωσωπικα δεν πιστεύω ότι είμαι τεμπέλης στην δουλειά που δουλεύω τώρα είμαι 4 χρόνια και στη προηγούμενη από αυτή έκατσα ένα χρόνο.
    Αλλά αυτές οι δουλειές είναι διαφημιστικά
    Σε άλλες δουλειές που προσπαθώ να βρω
    Αν με πειράξει κάτι κατευθείαν φεύγω.η αν ανγχωθω δεν αντέχω φεύγω.μηπωε είναι καμιά πάθηση αυτή ρε παιδιά.τωρα τελευταία μου συμβαίνει αυτό.και παλιότερα μου συνέβαινε αραιά και που
    ..εδώ να πω ότι δουλεύω από μικρός από 14 χρόνων.
    Απτην άλλη δεν γουστάρω ορισμένες συμπεριφορές απτους εργοδότες που νομίζουν ότι μπορούν να με κανου ότι γουστάρουν και εγώ να το βουλωνω.δεν είμαι πια 15 χρόνος που σκύβει το κεφάλι.
    Υ.Γ
    Συγγνώμη που ανοίγω εδώ αυτό το θέμα δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να το ανοιξω
    ρε φιλε τι παθηση...
    απλα δεν σ γεμιζουν οι δουλειες που πας...ε σ βριζει και κανας εργοδότης και φευγεις.....πολύ θελει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    ρε φιλε τι παθηση...
    απλα δεν σ γεμιζουν οι δουλειες που πας...ε σ βριζει και κανας εργοδότης και φευγεις.....πολύ θελει?
    Δεν με βρίζουν ακριβώς αλλά περίπου.ναι οι αλήθεια είναι ότι δεν με γεμίζουν οι δουλειές που πηγενο τώρα τελευταία.στην αποθήκευση είδη δώρων που είμουν αγαπούσα πολύ τη δουλειά μου πάρα πολύ και το καλό κλίμα μου υπηρχε και γενικότερα οι συνθήκες εργασίας.εκατσα εκεί δύο μισή χρόνια αλλά δυστυχώς με τη κρίση μας έδωσαν το μπούλο όχι εμένα αλλά μάζη με εμένα αλλά είκοσι άτομα..
    Εκεί δούλευα δέκα ώρες την ημέρα και σε περιόδους γιορτές και σαβ/κα..και είμουν και πολύ ευχαριστημένος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Τωρα με την κριση εχουνε μεινει μονο οι κωλοδουλειες γι αυτο.Κι εγω πριν την κριση αποθηκαριος δουλευα + πωλησεις(μοιρασμενα) καλουτσικος μισθος λιγη πιεση.Καλα ηταν.

    Μετα πηγα σε μια κωλοδουλεια πωλητης που μου βγαλαν την πιστη και ηθελα να φυγω απο την πρωτη βδομαδα.Τελικα αντεξα 6 μηνες μονο και μονο γιατι ανηκε σε μεγαλο ομιλο κα ιειχα γνωστο μηπως πηγαινα καπου καλυτερα αλλα δεν εκατσε αυτο οποτε εφυγα.

    Μετα μου εκατσε μια απιστευτη δουλεια που θα μπορουσα να την κανω μεχρι να γερασω αλλα δυστυχως ηταν μονο για λιγους μηνες(δε θελαν μονιμο προσωπικο)

    Και τωρα απλα περιμενω.

    Φυσικα κανενα προβλημα κι εγω με σκληρη δουλεια,το προβλημα ειναι οταν σου φέρονται σα σκουπιδι(ειδικα κατωτερα σου ατομα σε ολα τα επιπεδα),κοιταει ο ενας να φαει τον αλλο,σε κλεβουν κτλ ε ποσο ν αντεξεις οταν η δουλεια κιολας δεν σ αρεσει με τιποτα εξ αρχης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    Τωρα με την κριση εχουνε μεινει μονο οι κωλοδουλειες γι αυτο.Κι εγω πριν την κριση αποθηκαριος δουλευα + πωλησεις(μοιρασμενα) καλουτσικος μισθος λιγη πιεση.Καλα ηταν.

    Μετα πηγα σε μια κωλοδουλεια πωλητης που μου βγαλαν την πιστη και ηθελα να φυγω απο την πρωτη βδομαδα.Τελικα αντεξα 6 μηνες μονο και μονο γιατι ανηκε σε μεγαλο ομιλο κα ιειχα γνωστο μηπως πηγαινα καπου καλυτερα αλλα δεν εκατσε αυτο οποτε εφυγα.

    Μετα μου εκατσε μια απιστευτη δουλεια που θα μπορουσα να την κανω μεχρι να γερασω αλλα δυστυχως ηταν μονο για λιγους μηνες(δε θελαν μονιμο προσωπικο)

    Και τωρα απλα περιμενω.

    Φυσικα κανενα προβλημα κι εγω με σκληρη δουλεια,το προβλημα ειναι οταν σου φέρονται σα σκουπιδι(ειδικα κατωτερα σου ατομα σε ολα τα επιπεδα),κοιταει ο ενας να φαει τον αλλο,σε κλεβουν κτλ ε ποσο ν αντεξεις οταν η δουλεια κιολας δεν σ αρεσει με τιποτα εξ αρχης.
    Είναι τρεις τέσσερις συνεχόμενες φορές που φεύγω απτής πρώτες μέρες.τη δευτέρα που μας πέρασε πήγα σε μια δουλειά που δούλευα εκεί όταν ήμουν 15 .
    Και με είπε να.παω δευτέρα έπιασα δουλειά εκεί ξέρω μαλακιά μου.αλλα ο πνιγμένος απτά μαλλιά πιάνεται.πηγε και τελικά σήμερα μου έβγαλε το παλιό του χαρακτήρα όπως και τότε.και χίλιες φορές μετάνιωσα που πήγα.αρχισε να γκρινιαζει κυριολεκτικά με τη καλημέρα.εβρισκε πατήματα.ξερεις αν ένα αφεντικό θέλει να βρει βρίσκει στο δευτερόλεπτο..κολοδουλεια άσχημες συνθήκες ακόμα πιο άσχημη συμπεριφορά.
    Και μαλλον αύριο λεω να μην παω.και το ίδιο μου λέει και η γυναίκα μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Ναι ρε συ δεν εχει νοημα,δε θα βγαλουμε καρκινο με το καθε ζωο που την ειδε αφεντικο.Αν δεν υπαρχει λιγη παιδεια και κατανοηση βραστα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Βασικα δεν υπαρχει κρατος που να προστατευει τον εργαζομενο, ο καθε κομπλεξικος και το καθε λαμογιο που τρωει παντοφλα στο σπιτι, παει και τα βγαζει στη δουλεια.
    Δεν εχεις παθηση, Γιωργο.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Έτσι γίνετε σε όλες τις δουλειές... Στο σούπερ μάρκετ που δούλευα προσέβαλαν συνέχεια τις κοπέλες... Μια καινούρια την έβριζαν.. Την έλεγαν άχρηστη και πολλά άλλα μέχρι να παραιτηθεί... Είναι σκουπίδια όσοι εκμεταλλεύονται την εξουσία τους και ξεσπούν σε ανθρώπους που δεν έχουν αλλη επιλογή...

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Βασικα δεν υπαρχει κρατος που να προστατευει τον εργαζομενο, ο καθε κομπλεξικος και το καθε λαμογιο που τρωει παντοφλα στο σπιτι, παει και τα βγαζει στη δουλεια.
    Δεν εχεις παθηση, Γιωργο.
    Και εμένα έτσι μου φάνηκε γιατί με το καλημέρα που τον είπα άρχισε τον εξαψαλμο μάλλον κάτι έγινε σπιτη του και άρχισε πάνω μου να ξεσπάει...ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά νιώθει ήδη καλημέρα λέω και εγώ έχει γούστο να φταίω εγώ λίγο έλειψε να με πείσουν κι ολας.ςχει γούστο λέω να έχω καμία μανία κάτι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Εγώ αυτής της άποψης είμαι ότι πρέπει να υπάρχει καλό κλίμα εργασίας πρέπει ο άνθρωπος να περνάει καλά και στη δουλειά του αλλιώς η δουλειά γίνετε αγγαρεία.
    Όταν ξυπνάει για να πάει στη δουλειά πρέπει να χερετε να λέει τι καλά που ξημέρωσε και πάω στη δουλειά όχι να λέει
    Όχι ρε πουστη πάλι ξημερώσε ποιος ξέρει και τη θα ακούσω σήμερα.ποσο να αντέξει κάποιος έτσι??

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Πριν τα Χριστούγεννα πάω σε μια δουλειά πακέτας ακούστε τώρα.τους είχα πει ότι τη δουλειά δεν τη ξέρω και δεν είχαν πρόβλημα..πρώτη μέρα όλα καλά.δευτςρη μέρα στη τελευταία μου παραγγελία με στέλνουν σε μια διεύθυνση που δυσκολεύτηκαν αρκετά να τη βρω ήταν μέσα σε ένα αδιέξοδο.περασε αρκετή ώρα κάποια στιγμή τη βρικα.παραδιδω τη παραγγελία ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση.κατεβαινω κάτω με το που κατεβενω κάτω άρχιζει η ιστορία.χτυπαει το τηλ και ήταν απτο μαγαζί.διαλογος
    Γιώργο που είσαι??
    είμαι στο τελευταιο πελάτη.μολις παρεδωσα τη παραγγελία..
    Κατάστημα.αποκλιετε να είσαι στο πελάτη
    Μόλις τώρα μίλησα μάζη του και μου είπε ότι ακόμα δεν παρέλαβε τη παραγγελία.
    Εγώ.τη λες τώρα μόλις κατέβηκα απτό πελάτη με πλήρωσε και του εδώσα ρέστα εικοσαρικο μου έδωσε ψέματα θα σου πω?αφού σου λέω οτι και πόσα μου έδωσε.
    Κατάστημα.ε πως γίνετε??αφού μόλις μίλησα μάζη του και μου είπε ότι δεν πήγες.σου έδωσε εικοσαρικο,??
    Δηλαδή να τον πάρω τηλέφωνο να τον ρωτήσω??
    Εγώ.εννοειτε παρτόν και ρώτα τον είμαι ακριβώς κάτω απτό σπιτη του και πες του ότι ο πακέτας μας είπε ότι του δώσατε εικοσαρικο και σας έδωσε ρέστα.
    Κατάστημα.οκ περίμενε εκεί.
    Και ξανά καταστημα.
    Οκ Γιώργο.ενταξει επιβεβαιώθηκε απλά άργησες πολύ την παραγγελία και πλέον είναι άκυρη ανέβα πάνω δώσε τα λεφτά του ανθρώπου..
    Περίτο να σας πω ότι ακύρωσε μεν την παραγγελία ο τύπος ότι και καλά κριωσε και πλέον δεν θέλει αλλά τη κρέπα την κράτησε δεν τη γύρισε πίσω τα λεφτά ομωςτα πήρε πίσω.και περιμένε να κατέβω κάτω για να πάρει τηλέφωνο.στο κατάστημα και να κάνει παράπονα..αλλά και το κατάστημα γεμάτη αμφιβολίες απέναντι μου.το κατάλαβα νόμιζαν ότι επειδή είναι η τελευταία παραγγελία άρπαξα το ταμείο που είχα κανει.και την έκανα.με πείραξε πολύ όμως.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Εντάξει απτή μια έχουν δικιο.δεν μπορούν να ξέρουν τι είναι ο καθένας οκ.αλλα αφού βλέπεις ότι σήκωσα το τηλ.και σου μιλάω και σου λέω ότι μου έδωσε και εικοσαευρω άρα πως λέω ψεμματα??και σου λέω παρτόν τηλ.επομενος γιατί εξακολουθήσει να αμφιβάλεις??
    Με μου μιλάς και με ύφος...δηλαδή να τον πάρω τηλέφωνο.??ξενέρωσα τέλειος
    Συγγνώμη που σας πριζω ρε παιδια αλλά ήθελα να τα βγάλω από μέσα μου

  13. #13
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Εντάξει απτή μια έχουν δικιο.δεν μπορούν να ξέρουν τι είναι ο καθένας οκ.αλλα αφού βλέπεις ότι σήκωσα το τηλ.και σου μιλάω και σου λέω ότι μου έδωσε και εικοσαευρω άρα πως λέω ψεμματα??και σου λέω παρτόν τηλ.επομενος γιατί εξακολουθήσει να αμφιβάλεις??
    Με μου μιλάς και με ύφος...δηλαδή να τον πάρω τηλέφωνο.??ξενέρωσα τέλειος
    Συγγνώμη που σας πριζω ρε παιδια αλλά ήθελα να τα βγάλω από μέσα μου
    Καλά έκανες Γιώργο! Η γνώμη μου είναι να βρεις μιά δουλειά, δεν έχει σημασία τί θα είναι αλλά να υπάρχει καλό κλίμα σ αυτήν.
    Εγώ έφυγα από Τράπεζα που δούλευα μόνιμη 10 ολόκληρα χρόνια επειδή δεν μου άρεσε καθόλου ούτε η δουλειά ούτε το κλίμα, ούτε το αντικείμενο, κι ας ήταν πάνω σ αυτό που είχα σπουδάσει (οικονομικά)..
    Βέβαια, "με έπαιρνε" και το έκανα, δεν είχα πολλές υποχρεώσεις, αλλά και έκτοτε δεν βρίσκω παρά μόνο κακοπληρωμένες και εφήμερες δουλειές (για να τα λέμε όλα). Όμως, για παράδειγμα, η κολλητή μου που είμασταν μαζί, συνάδελφοι στην Τράπεζα (εκεί γνωριστήκαμε) παραιτήθηκε κι αυτή από την Τράπεζα και τώρα δουλεύει εδώ και χρόνια αποθηκάριος, μια βαριά χειρονακτική εργασία. Όμως της αρέσει αυτή η δουλειά και δεν μετάνιωσε που έφυγε από την Τράπεζα, ούτε την πειράζει που ενώ έχει σπουδάσει φιλόλογος κάνει κάτι υποδεέστερο. Τα απογεύματα κάνει ιδιαίτερα Αρχαία και μάλιστα είναι τόσο καλή που κάνει ιδιαίτερα σε φοιτητές φιλοσοφικής!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Καλά έκανες Γιώργο! Η γνώμη μου είναι να βρεις μιά δουλειά, δεν έχει σημασία τί θα είναι αλλά να υπάρχει καλό κλίμα σ αυτήν.
    Εγώ έφυγα από Τράπεζα που δούλευα μόνιμη 10 ολόκληρα χρόνια επειδή δεν μου άρεσε καθόλου ούτε η δουλειά ούτε το κλίμα, ούτε το αντικείμενο, κι ας ήταν πάνω σ αυτό που είχα σπουδάσει (οικονομικά)..
    Βέβαια, "με έπαιρνε" και το έκανα, δεν είχα πολλές υποχρεώσεις, αλλά και έκτοτε δεν βρίσκω παρά μόνο κακοπληρωμένες και εφήμερες δουλειές (για να τα λέμε όλα). Όμως, για παράδειγμα, η κολλητή μου που είμασταν μαζί, συνάδελφοι στην Τράπεζα (εκεί γνωριστήκαμε) παραιτήθηκε κι αυτή από την Τράπεζα και τώρα δουλεύει εδώ και χρόνια αποθηκάριος, μια βαριά χειρονακτική εργασία. Όμως της αρέσει αυτή η δουλειά και δεν μετάνιωσε που έφυγε από την Τράπεζα, ούτε την πειράζει που ενώ έχει σπουδάσει φιλόλογος κάνει κάτι υποδεέστερο. Τα απογεύματα κάνει ιδιαίτερα Αρχαία και μάλιστα είναι τόσο καλή που κάνει ιδιαίτερα σε φοιτητές φιλοσοφικής!
    Κασσανδρα χτυπαω το κεφαλι μου με τη παρτη σας, και εσενα και τη φιλη σου :P
    Αλλα η φιλολογος τι δουλεια ειχε στη τραπεζα; Τι κονεδαρα ηταν αυτη; λολ.
    Περα της πλακας παντως σας παραδεχομαι αν φυγατε οντως επειδη δεν σας αρεζε η δουλεια, ειδικα τη φιλη σου. Κι εγω σπουδασα και κανω χειρονακτικη δουλεια οχι απο επιλογη ομως...δεν μπορω να με φανταστω να κανω την επιλογη της φιλης σου αλλα τι να σου πω...ισως η ζωη με διαψευσει. Προς το παρον ελπιζω απλα να μου αρεσει πραγματι καμια καλυτερη δουλεια που θα εχω την δυνατοτητα να κανω... :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Αν και τωρα που το σκεφτομαι εχω παρατησει κι εγω "βολικη" δουλεια επειδη δεν τη παλευα με την ολη ατμοσφαιρα και τη πιεση και που μου φεροντουσαν σαν σκουπιδι. Ειχε και βαρβαρες υπερωριες απληρωτες. Βασικα επειδη ηταν βολικη ηταν μοβορικα τα πραγματα μεταξυ των εργαζομενων, ηταν ηδη λιγες οι "βολικες" δουλειες στην ελλαδα τοτε. Και επειδη ειχα καποια φοντα μου ειχαν κανει τη ζωη κολαση κατι συναδελφισσες...μισο μηνα αντεξα. Τωρα το μετανιωνω που ημουν ψαρωμενη και δεν ειχα το τσαγανο να τις τριξω τα δοντια κι εγω και να τις βαλω στη θεση τους. Αμα αντεχα μπορει και να κατεληγα προισταμενη τους...αφου οταν παραιτηθηκα μου ειπαν και ο διευθυντης και ο μανατζερ "σκεψου το καλα....εισαι σιγουρη; Σκεψου το". Μπορεί και να μην ημουν ξενιτεμενη τωρα. Αλλα τι να κανουμε...δεν αντεξα.
    Απο την αλλη ισως υπαρχει λογος που γιναν ετσι τα πραγματα και τετοιες παρηγοριες στον αρρωστο :P

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διπολικη και μανια
    By jojo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 12-08-2011, 05:05
  2. Εξουσιαστική... μανία?
    By missing_mile in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 02-06-2010, 17:10
  3. Μανία ή κατάθλιψη;
    By katerina78 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 16-08-2008, 00:07
  4. Ανακαμψη απο τη μανια...
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 16-02-2008, 14:54
  5. Μανια
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-12-2007, 20:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •