Δεν μπορώ να αναπνεύσω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Δεν μπορώ να αναπνεύσω

    Τωρα τελευταία απο το άγχος μου επειδή ανησυχώ για παρα πολλά πραγματα και έχω πολλες δυσκολιες έχω τρομερή δυσπνοια,νίωθω οτί έχω ένα βάρος και γενικα αλλες φορες νιώθω να μου κόβεται η ανάσα και άλλες φορες αναπνέω παρα πολύ γρηγορα με αποτέλεσμα παλι να μην μπορω να αναπνευσω.Το εχω ψαξει ιατρικα και δεν ειναι παθολογικο.Επισης πηγαινω σε ψυχολόγο γενικά για το αγχος μου,του ειπα το προβλημα που εχω με την δυσπνοια και δεν μου ειπε να κανω κατι που θα μπορουσε να με ανακουφισει.Πως γινεται να το ξεπερασω? Το εχω καταλαβει οτι ειναι απο το αγχος αλλα οτι και να κανω δεν μου παιρναει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    434
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Τωρα τελευταία απο το άγχος μου επειδή ανησυχώ για παρα πολλά πραγματα και έχω πολλες δυσκολιες έχω τρομερή δυσπνοια,νίωθω οτί έχω ένα βάρος και γενικα αλλες φορες νιώθω να μου κόβεται η ανάσα και άλλες φορες αναπνέω παρα πολύ γρηγορα με αποτέλεσμα παλι να μην μπορω να αναπνευσω.Το εχω ψαξει ιατρικα και δεν ειναι παθολογικο.Επισης πηγαινω σε ψυχολόγο γενικά για το αγχος μου,του ειπα το προβλημα που εχω με την δυσπνοια και δεν μου ειπε να κανω κατι που θα μπορουσε να με ανακουφισει.Πως γινεται να το ξεπερασω? Το εχω καταλαβει οτι ειναι απο το αγχος αλλα οτι και να κανω δεν μου παιρναει.
    Καλησπέρα!! Έχεις πάει σε πνευμολογο;; μήπως έχεις άσθμα ή κάτι παρεμφερές. Κ γω το παθαίνω όταν μένω μέσα στο σπίτι ή αγχωθω

  3. #3
    Quote Originally Posted by Maria10 View Post
    Καλησπέρα!! Έχεις πάει σε πνευμολογο;; μήπως έχεις άσθμα ή κάτι παρεμφερές. Κ γω το παθαίνω όταν μένω μέσα στο σπίτι ή αγχωθω
    Καλημέρα όχι η αλήθεια είναι σε πνευμονολόγο δεν έχω πάει. Σε παθολόγο και καρδιολόγο πήγα και είπαν όλα ένταξει,ο ψυχολόγος μου λέει ότι μάλλον είναι ψυχολογικό τώρα δεν ξέρω θα το ψάξω περισσότερο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    434
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Καλημέρα όχι η αλήθεια είναι σε πνευμονολόγο δεν έχω πάει. Σε παθολόγο και καρδιολόγο πήγα και είπαν όλα ένταξει,ο ψυχολόγος μου λέει ότι μάλλον είναι ψυχολογικό τώρα δεν ξέρω θα το ψάξω περισσότερο.
    Ψαξτο ναι κ δες σε ποια φάση σε πιάνει δυσπνοια.. Δλδ αν σε πιάνει όταν είσαι χαλαρή ή αγχωμένη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Εχω το ιδιο. Πρωτα πνευμονολογος.
    Παιζει να παρεις εισπνεομενο (πχ aerolin) για της εντονες κρισεις.
    Εμενα με επιρεαζει ο καφες.
    Αν δεν ειναι ασθμα ή κατι παρομοιο τοτε ειναι αγχος.
    Στις διακοπες δεν το ξανα ενιωσα μετα τις 3 πρωτες μερες και για ενα μηνα μετα.
    Επισης αν ειναι δυσνοια κοπωσης, να το πεις στον καρδιολογο και στον πνευμονολογο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Τωρα τελευταία απο το άγχος μου επειδή ανησυχώ για παρα πολλά πραγματα και έχω πολλες δυσκολιες έχω τρομερή δυσπνοια,νίωθω οτί έχω ένα βάρος και γενικα αλλες φορες νιώθω να μου κόβεται η ανάσα και άλλες φορες αναπνέω παρα πολύ γρηγορα με αποτέλεσμα παλι να μην μπορω να αναπνευσω.Το εχω ψαξει ιατρικα και δεν ειναι παθολογικο.Επισης πηγαινω σε ψυχολόγο γενικά για το αγχος μου,του ειπα το προβλημα που εχω με την δυσπνοια και δεν μου ειπε να κανω κατι που θα μπορουσε να με ανακουφισει.Πως γινεται να το ξεπερασω? Το εχω καταλαβει οτι ειναι απο το αγχος αλλα οτι και να κανω δεν μου παιρναει.
    Ειλικρινά έχω ακριβώς το ίδιο, με πιάνει και με αφήνει. Στην αρχή το είχα και 2 μήνες συνεχόμενα. Τωρα μπορεί να τύχει να το εχω δύο εβδομάδες σερί ή 2 με 3 μέρες.
    Κάθε φορά πανικοβαλομαι κι εγώ, έχοντας πάει σε πνευμονολογο και καρδιολόγο.
    Θέλει το χρόνο του για να φύγει τελείως και να μην σε ξαναεπισκεφθει.
    Κάνει τον κύκλο του. Δεν ξέρω αν έχω ξεμπερδέψει με αυτό ακόμα αλλά έχω 5 με 6 εβδομάδες σερί χωρίς να με πιάσει. Είναι καθαρά ψυχοσωματικο, είναι αυτό το βάρος που κουβαλάς λόγω άγχους που μεταφράζεται και έτσι σύμφωνα με τον ψυχιατρο μου.
    Θα σου ακουστεί λίγο περίεργο αλλά βάλε στο μυαλό σου ότι είναι εκεί ως ψυχοσωματικο σύμπτωμα και δεν είναι κάτι απειλητικό και θα υποχωρήσει. Και να σε ξαναπιάσει πάλι θα υποχωρήσει.
    Αποδεξου το και παράλληλα προσπάθησε λίγο να το αγνοείς, κάνοντας ότι κάνεις στην καθημερινότητα σου.

Similar Threads

  1. Πως μπορώ;
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 1
    Last Post: 19-06-2018, 09:04
  2. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ
    By mariapap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 13-03-2012, 00:59
  3. Δεν μπορω να πω ΟΧΙ!!!
    By nocontrolfreak in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 21-12-2010, 00:40
  4. Replies: 3
    Last Post: 15-07-2010, 00:49
  5. Replies: 22
    Last Post: 06-04-2006, 12:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •