Πρόταση για ψυχοθεραπεία εξ αποστάσεως
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    2

    Πρόταση για ψυχοθεραπεία εξ αποστάσεως

    Καλησπέρα σε όλους!3 Χρόνια ταλαιπωρούμαι από κρίσεις πανικού Αλλά το παλεύω και θέλω να πιστεύω ότι θα ξεφύγω από αυτή την κατάσταση!Είχα κάνει πριν ένα χρόνο θεραπεία με ψυχολόγο και με είχε βοηθήσει αρκετά,κυρίως με το να πιστέψω ότι δεν θα πεθάνω από αυτό και για να πάρω αρκετές σημαντικές αποφάσεις όπως να αφήσω την δουλειά μου.Πριν κάποιους μήνες μετανάστευσα εξωτερικό και σκέφτομαι να ξεκινήσω μια αποφασιστική ψυχοθεραπεία Αλλά λόγω δυσκολίας με την γλώσσα εδώ ,θέλω να την κάνω με Έλληνα ψυχολόγο ή ψυχίατρο.Για αυτό ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία και αν μπορείτε να μου πρότεινε με pm κάποιον. Χρειάζομαι κάποιον σοβαρό και με έμπειρια που να ασχοληθεί πραγματικά μαζί μου.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Καλωσηρθες Νικ. Μπορεις να κανεις ενα τηλ στον ψυχολογο σου και να του ζητησεις να συνεχισετε μεσω σκαηπ αφου ησουν ευχαριστημενος οπως μας λες. Καλη επιτυχια!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    6
    Καλησπέρα Νικ. Επειδεί ειμαι και εγω στο εξωτερικό και προσπάθησα με ψυχιατρο και εδω αλλἀ και μεσω skype με Ελλάδα μπορω να σου πω για τα υπερ και τα κατά. Καταρχάς οι τιμες(τουλαχιστον στην Αγγλία) ειναι απαγορευτικές εαν δεν εχεις καποια ασφάλεια να σε καλύπτει. Ήμουν τυχερή που είχα ασφάλεια και μου κάλυπτε επισκέψεις 1 φορά το μηνα σε κορυφαίο ψυχίατρο αλλά οι συνεδρίες δεν ηταν αρκετές και ενω εκανα για 1,5 χρόνο κατάλαβα πως υπάρχει χάσμα στο να καταλάβει τις πολιτισμικες-κοινωνικές ιδιαιτεροτητές του Έλληνα και πολυ περισότερο τι σημαινει να μεγαλώνεις σε Ελληνική οικογένεια. Οι συνεδριες στο Skype με Έλληνα ψυχίατρο με βοηθησαν να αναλύσω και να καταλάβω καποια θέματα απο την παιδικη μου ηλικία αλλά ένιωθα πως δεν καταλάβαινε τις δυσκολίες και τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει κάποιος που μένει στο εξωτερικό και εκεί υπήρχε κάποιο χάσμα επικοινωνίας. Εαν μποροὐσες να βρεις καποιον γιατρό που να εχει ζήσει και λιγο εκτος Έλλαδος θα ήταν καλυτερα. Καλη τύχη!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    2
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!Τα θέματα που με απασχολούν δεν είναι τόσο για το πώς να διαχειριστώ το εξωτερικό..Επίσης η προηγούμενη ψυχολόγος μου με είχε πάει ως ένα σημείο Αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε να πάμε παραπάνω!Χρειάζομαι έναν καταξιωμένο και έμπειρο ψυχολόγο η ψυχίατρο για να ασχοληθώ πολύ πιο σοβαρά με το πρόβλημα,Μήπως και το αφήσω πίσω μου κάποια στιγμή..Οπότε όποιος μπορεί ας μου προτείνει μέσω pm κάποιον αξιόπιστο και μπορώ να τον ρωτήσω αν κάνει συνεδρίες εξ αποστάσεως!

  5. #5
    Marina V.
    Guest
    Το μήνυμα έχει διαγραφεί - παραβίαση δεοντολογίας φόρουμ αυτοβοήθειας
    Last edited by Aeon; 10-04-2020 at 17:05.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Marina V. View Post
    Το μήνυμα έχει διαγραφεί - παραβίαση δεοντολογίας φόρουμ αυτοβοήθειας
    απ οτι ξερω οι επαγγελματιες εχουν δικο τους μητρωο σε αλλο χωρο του σαιτ και διαφημιζονται εκει, οπου αναρτουν και βιογραφικο. δεν νομιζω οτι επιτρεπεται, αλλα ουτε και ειναι δεοντολογικο για τους συναδελφους σας να διαφημιζεστε και να προσφερετε υπηρεσιες μεσα στο φορουμ...
    Last edited by Aeon; 10-04-2020 at 17:05.

  7. #7
    Marina V.
    Guest
    Συγγνώμη, γι' αυτό και ρώτησα εντός του φόρουμ. Καλά κάνατε και το διαγράψατε. Δεν είδα πως είχε να κάνει με αυτοβοήθεια. Συγγνώμη και σε όλη την κοινότητα του φόρουμ.
    Με εκτίμηση,
    Μ.Β.

  8. #8
    Marina V.
    Guest
    Στην εποχή της πανδημίας, κανείς για να βοηθηθεί προσπαθεί και έτσι, να συνομιλήσει.
    Παρακαλώ πολύ, όχι ειρωνείες με κάτι τόσο δύσκολο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εκτός των άλλων είναι ποστ του Φλεβάρη του '18 από μέλος που έγραψε 2 μηνύματα κι εξαφανίστηκε.

Similar Threads

  1. Ψυχολόγος εξ αποστάσεως
    By Natalia_sups in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 01-04-2017, 02:02
  2. ερωτας με την πρώτη ματια? ερωτας εξ αποστάσεως? υπάρχουν? αντέχουν?
    By Angel_Love in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 20-05-2014, 13:52
  3. πριν-> σχέση εξ'αποστάσεως / τώρα-> κανονικά. Τι φταιει?
    By surprised in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 12-09-2013, 04:28
  4. Προταση
    By cod in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 29-07-2011, 05:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •