Πρόβλημα με την ψυχολόγο μου... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 106
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Κυκνε ποσο καιρο ειπες κανεις θεραπεια με την συγξεκριμενη ψυχολογο; Δεν θελω να σε αναστατωσω με αυτο που θα πω...αλλα μου κανει εντυπωση που μιλας για εκεινη λες και ειναι φιλεναδα σου η συντροφος σου η ενας πολυ κοντινος σου ανθρωπος τελοσπαντων. Δεν δινω και ορκο, αλλα απο οσο γνωριζω αυτο λεγεται μεταβιβαση και ειναι φυσιολογικο μεχρι ενος σημειου...αλλα μηπως προβλεπεται ενας τετοιος χρονικος περιορισμος για να αποφευχθει η περιπτωση να μην προσπαθει ο ασθενης να κανει προοδο στη θεραπευτικη σχεση και να εχει τον θεραπευτη μονιμα ως υποκαταστατο των σχεσεων που δεν εχει κατα τα αλλα στη ζωη του; Απο τη μια οντως ειναι κριμα να σταματησετε ξαφνικα χωρις να εχεις επεξεργαστει αυτα τα συναισθηματα.
    Απο την αλλη για ποσο καιρο φανταζοσουν οτι θα κανετε θεραπεια; Πως το εχεις στο μυαλο σου; Οτι η σχεση με τον ψυχολογο ειναι σχεση εφ'ορου ζωης; Δωσε μου μια εικονα τι εκβαση θα σε ικανοποιουσε;
    Και δεν σου ειπε κι ολας οτι σταματαμε τωρα να παει και τελειωσε...σου ειπε για ενα χρονο. Μηπως στο ειπε για να κανετε σωστη δουλεια στον χρονο που απομενει;
    Και αυτο για την ψυχροτητα που λες δεν θα μου φαινοταν πολυ περιεργο αμα ειναι δικη σου προβολη και να αισθανεσαι απλα εσυ ετσι επειδη δεν ακουσες αυτα που ήθελες στις τελευταιες συνεδριες...τι λες, υπαρχει η πιθανοτητα να το βλεπεις ετσι επειδη απογοητευτηκες που σε εκανε να συνειδητοποιησεις οτι δεν μπορεις να γατζωνεσαι στις συνεδριες σας επ'απειρο; Αν ειναι αυτο που συμβαινει, δεν ειναι απορριψη, η λογικη και επιθυμητη εκβαση μιας θεραπειας ειναι απο οσο γνωριζω...
    Κοίτα, εγώ δεν είχα βάλει χρονικό περιορισμό κι είμαι σοκαρισμένη που έμαθα ότι υπάρχει τώρα πια κι ότι θα πρέπει να φύγω είτε έχω γίνει καλά είτε όχι... Οπότε η έκβαση που θα με ικανοποιούσε θα ήταν αν χρειαστεί να σταματήσω τη θεραπεία να τη σταματήσω όταν θα νιώθω έτοιμη κι όχι με το στανιό... Εγώ προσπάθησα να κάνω πρόοδο αλλά από τότε που έμαθα ότι θα σταματήσουμε δεν έχω πια ούτε τη διάθεση ούτε τη δύναμη...

    Όχι, δεν νομίζω να είναι προβολή... Δεν είναι ότι δεν άκουσα αυτά που ήθελα αλλά ότι δεν νιώθω πια ανακούφιση κι ασφάλεια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό Κύκνε. Ούτε και εκείνη μπορεί να κάνει τίποτα έτσι όπως είναι τα πράγματα. Αν δεν το ήξερε δεν ευθύνεται για κάτι.
    Τώρα είσαι φορτισμένη και δεν μπορείς να το δεις καθαρά αλλά νομίζω αν το σκεφτείς ψύχραιμα θα δεις οτι ίσως έτσι έπρεπε να γίνει τελικά. Απ' όσα έχεις πει δεν νιώθω πως σε βοηθούσε πολύ τελευταία, ίσως η σχέση σας έπρεπε να τελειώσει έτσι κι αλλιώς. Κι είναι στο χέρι σου αν θες να βοηθήσεις τον εαυτό σου, αυτό να το δεις σαν ευκαιρία να ξεκινήσεις κάτι καινούργιο. Πάντα όταν τελειώνει κάτι, ανοίγεται κάτι άλλο, αρκεί να θέλουμε να το δούμε. Εκμεταλλεύσου τις τελευταίες σας συνεδρίες για να λήξει ομαλά αυτή η σχέση, αυτό είναι κάτι που φαίνεται να σε δυσκολεύει έτσι κι αλλιώς στην ζωή σου και σε άλλους τομείς, είναι ευκαιρία να το δουλέψεις τώρα με την ψυχολόγο.
    Δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσω συνεδρίες με άλλον ειδικό... Το είπα και πριν, δεν εμπιστεύομαι καθόλου εύκολα και δεν θα ξαναπεράσω αυτή την κόλαση... Γιατί; Για να με διώξουν μετά; Τελείωσε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Καλησπερα Κυκνε.
    Το βιωνεις σαν απορριψη και εγκαταλειψη γι' αυτο πονας τοσο πολυ. Επενδυσες πανω της σα να ειναι ατομο του προσωπικου σου περιβαλλοντος, οχι επαγγελματιας.
    Επαγγελματιας ειναι ομως, κυκνε. Πληρωνεται απο δημοσιο χρημα για να σε βλεπει και να σε ακουει.
    Και πριν μπει στο δημοσιο, πληρωνοταν ιδιωτικα.
    Ειναι λογικο επειδη δεν εχεις φιλους και φιλες και συνηθισες ηδη πανω απο 3 χρονια να βασιζεσαι στο οτι θα πας να τα πεις για να ξαλαφρωσεις καθε βδομαδα σε αυτην, να επαθες καποια συναισθηματικη εξαρτηση και να επενδυσες πανω σε αυτην.
    Επειδη για σενα ηταν πολυ σημαντικη οχι σαν θεραπευτρια, αλλα σαν συγκαταβατικη ακροατρια. Για εκεινη ομως, ειναι μια δουλεια.
    Δυστυχως πρεπει να το περασεις κι αυτο. Ειναι φρεσκο ακομα, θα το χωνεψεις σιγα σιγα.
    Αφου το τελος ειναι σιγουρο, εγω προσωπικα θα το εκοβα πολυ αρχυτερα, δε θα εμενα για αλλο 1 χρονο στη θεση σου, αφου και δεν προοδευεις και ανεπτυξες μαζι της μια αρρωστημενη σχεση οπως με τη μανα σου. Δεν εχει νοημα πλεον να πηγαινεις εκει.
    Το ότι το βιώνω σαν απόρριψη και σαν εγκατάλειψη είναι το μόνο σίγουρο... Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω...
    Όσο για φίλες έχω λίγες αλλά δεν μπορώ να τους πω ολόκληρη την αλήθεια...

    Ναι, εγώ πρέπει να περνάω συνέχεια δυσκολίες λες και δεν έχω ήδη αρκετά προβλήματα... Γι' αυτό θα τα παρατήσω όλα και θα κοιτάω απλά να επιβιώνω με μικροχαρές και ψευτοχαρές μέχρι να ψοφήσω αφού δεν καταφέρνω να πεθάνω από τώρα... Όλες μου οι προσπάθειες ήταν άχρηστες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Έχω ένα πρόβλημα με την ψυχολόγο μου το οποίο προέκυψε όταν μου είπε πριν λίγο καιρό ότι στο νοσοκομείο όπου εργάζεται τώρα πια μπορεί να με παρακολουθεί μόνο για έναν ακόμα χρόνο, δηλαδή κάπου κοντά στον Δεκέμβριο του επόμενου έτους θα πρέπει να σταματήσουμε κι εγώ δεν θέλω, δεν μπορώ, δεν αντέχω στην ιδέα!!! Με πονάει φρικτά, πονάω και κλαίω κι αυτή τη στιγμή που γράφω... Πλέον αντί ν' ανακουφίζομαι και να ωφελούμαι από τις συνεδρίες μας γίνομαι χειρότερα όποτε πάω όπως και σήμερα... Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να σταματήσω από τώρα για να μην υποφέρω κάθε φορά τόσο, νιώθω να μου σκίζεται η καρδιά χωρίς καμία υπερβολή! Καλύτερα τουλάχιστον να είμαι σπίτι μου και να υποφέρω γι' αυτό παρά κάθε φορά να μου μπαίνει το αγκάθι στην πληγή...

    Δεν ξέρω αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος, το ελπίζω γιατί υποφέρω πολύ... Μόνο παρακαλώ μην μου πείτε να κάνω σαν να μη συμβαίνει τίποτα και να συνεχίσω να επωφελούμαι από τις συνεδρίες γιατί αυτό πραγματικά δεν μπορώ να το κάνω... Προσπάθησα αλλά δεν μπορώ...
    Να χρησιμοποιήσεις τον χρόνο τον όποιο έχετε διαθέσιμο για να βρεις καινούργιο ψυχολόγο. Στο διάστημα αυτό να βλέπεις και την τρέχουσα ψυχολόγο σου, και τον/την καινούργιο/α. Δεν με απασχολεί τόσο πολύ το θέμα "δεοντολογίας" ή "κανονισμών" σε αυτή τη φάση και μπορεί για λόγους τους οποίους αγνοώ η πρόταση μου να είναι λάθος [στην οποία περίπτωση με διορθώνει όποιος θέλει με μια επεξήγηση του "γιατί" είναι λάθος η πρόταση μου].

    Στην Ελλάδα δεν ελέγξανε τους διοικητές ΕΟΦ και υπουργούς υγείας για 15 χρόνια σπατάλης ύψους 53 δις ευρώ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ιατροφαρμακευτικής δαπάνης και εξακολουθούν να μην δημοσιοποιούν τα αποτελέσματα της χρήσης 2016-2017 παρότι πλέον έχουμε 2018. Ισχυρίζεται η τρέχουσα ψυχολόγος σου ότι θα την ελέγξουν αν σε δει μετά τον ένα χρόνο; Αν "ναι" τότε ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που θα την ελέγξει; Ο ΣΕΕΥΠ; Οι ΣΕΨ/ΠΨΣ; Ο υπουργός υγείας θα ανασκουμπωθεί και θα κατέβει στο πεζοδρόμιο να κάνει ελέγχους...;

    Ας είμαστε - τουλάχιστο λίγο - σοβαροί.


    Αν θέλει και θέλεις, θα βρίσκεστε. Ίσως στην ίδια συχνότητα, ίσως αραιότερα, ίσως πυκνότερα. Πάντως αν ΘΕΛΕΤΕ θα βρίσκεστε... με ή χωρίς λεφτά, με ή χωρίς να έχεις βρει καινούργιο θεραπευτή/τρια.

    Στο δημόσιο πήγε να δουλέψει... Δεν πεθαίνει.

    Φιλικά...
    Last edited by M87; 21-02-2018 at 17:35.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κοίτα, εγώ δεν είχα βάλει χρονικό περιορισμό κι είμαι σοκαρισμένη που έμαθα ότι υπάρχει τώρα πια κι ότι θα πρέπει να φύγω είτε έχω γίνει καλά είτε όχι... Οπότε η έκβαση που θα με ικανοποιούσε θα ήταν αν χρειαστεί να σταματήσω τη θεραπεία να τη σταματήσω όταν θα νιώθω έτοιμη κι όχι με το στανιό... Εγώ προσπάθησα να κάνω πρόοδο αλλά από τότε που έμαθα ότι θα σταματήσουμε δεν έχω πια ούτε τη διάθεση ούτε τη δύναμη...

    Όχι, δεν νομίζω να είναι προβολή... Δεν είναι ότι δεν άκουσα αυτά που ήθελα αλλά ότι δεν νιώθω πια ανακούφιση κι ασφάλεια...
    Μα αυτο το τελευταιο ειναι ο μονος λογος που κανεις αυτες τις συνεδριες, οχι για να κανεις προοδο. Αρα οντως δεν εχει κατι πια να σου προσφερει και μη σου πω οτι ειναι και καλυτερα που θα σταματησει αυτο. Συμφωνω με σαβ οτι ειναι αρρωστημενη η σχεση σου με αυτη τη ψυχολογο. Κοιτα μονο μη κανεις το ιδιο λαθος με την επομενη. Που μη γελιομαστε, θα υπαρξει επομενη. Ψαξου και βρες το καταλληλο ατομο οταν θα εχεις το κουραγιο.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Να χρησιμοποιήσεις τον χρόνο τον όποιο έχετε διαθέσιμο για να βρεις καινούργιο ψυχολόγο. Στο διάστημα αυτό να βλέπεις και την τρέχουσα ψυχολόγο σου, και τον/την καινούργιο/α. Δεν με απασχολεί τόσο πολύ το θέμα "δεοντολογίας" ή "κανονισμών" σε αυτή τη φάση και μπορεί για λόγους τους οποίους αγνοώ η πρόταση μου να είναι λάθος [στην οποία περίπτωση με διορθώνει όποιος θέλει με μια επεξήγηση του "γιατί" είναι λάθος η πρόταση μου].

    Στην Ελλάδα δεν ελέγξανε τους διοικητές ΕΟΦ και υπουργούς υγείας για 15 χρόνια σπατάλης ύψους 53 δις ευρώ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ιατροφαρμακευτικής δαπάνης και εξακολουθούν να μην δημοσιοποιούν τα αποτελέσματα της χρήσης 2016-2017 παρότι πλέον έχουμε 2018. Ισχυρίζεται η τρέχουσα ψυχολόγος σου ότι θα την ελέγξουν αν σε δει μετά τον ένα χρόνο; Αν "ναι" τότε ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που θα την ελέγξει; Ο ΣΕΕΥΠ; Οι ΣΕΨ/ΠΨΣ; Ο υπουργός υγείας θα ανασκουμπωθεί και θα κατέβει στο πεζοδρόμιο να κάνει ελέγχους...;

    Ας είμαστε - τουλάχιστο λίγο - σοβαροί.


    Αν θέλει και θέλεις, θα βρίσκεστε. Ίσως στην ίδια συχνότητα, ίσως αραιότερα, ίσως πυκνότερα. Πάντως αν ΘΕΛΕΤΕ θα βρίσκεστε... με ή χωρίς λεφτά, με ή χωρίς να έχεις βρει καινούργιο θεραπευτή/τρια.

    Στο δημόσιο πήγε να δουλέψει... Δεν πεθαίνει.

    Φιλικά...
    Δεν θέλω να δω κανέναν άλλον... Τώρα για τον έλεγχο όποτε πάω πρέπει να το δηλώνω στη γραμματεία και το σημειώνουν...

    Στάλθηκε από το Turbo-X_e3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Κύκνος; 21-02-2018 at 18:59.
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Μα αυτο το τελευταιο ειναι ο μονος λογος που κανεις αυτες τις συνεδριες, οχι για να κανεις προοδο. Αρα οντως δεν εχει κατι πια να σου προσφερει και μη σου πω οτι ειναι και καλυτερα που θα σταματησει αυτο. Συμφωνω με σαβ οτι ειναι αρρωστημενη η σχεση σου με αυτη τη ψυχολογο. Κοιτα μονο μη κανεις το ιδιο λαθος με την επομενη. Που μη γελιομαστε, θα υπαρξει επομενη. Ψαξου και βρες το καταλληλο ατομο οταν θα εχεις το κουραγιο.
    Δεν θα υπάρξει επόμενη, μακάρι να λαμβάνατε υπόψη αυτά που λέω...

    Στάλθηκε από το Turbo-X_e3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Κύκνος; 21-02-2018 at 19:00.
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν θέλω να δω κανέναν άλλον... Τώρα για τον έλεγχο όποτε πάω πρέπει να το δηλώνω στη γραμματεία και το σημειώνουν...

    Στάλθηκε από το Turbo-X_e3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Και το ΣΚ η γραμματεία παρακολουθεί την ψυχολόγο σου να δει τι κάνει και ζητάει υπογραφές από όποιον πάει να της μιλήσει;

    ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ.

    ΑΝ θέλετε.

    ...Στη χειρότερη των περιπτώσεων φόρα ταγέρ και παιξ' το ιατρικός επισκέπτης. Αυτοί και αν είναι ανεξέλεγκτοι.


    "...Με λένε Κύκνα και είμαι από την pharmaki GmbH... Έχω ραντεβού με την Μαρουλίτα το μαρούλι"

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν θα υπάρξει επόμενη, μακάρι να λαμβάνατε υπόψη αυτά που λέω...

    Στάλθηκε από το Turbo-X_e3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Και τι θα γινοταν αν τα λαμβαναμε υποψη ρε κυκνε; Οκ σε πιστευω, τελειωσε ο κοσμος σου, η ζωη σου καταστραφηκε, τιποτα δεν εχει σημασια, ματαια ολα, θα ξεγελιεσαι με μικρες και ψευτικες χαρες μεχρι να πεθανεις οπως λες. Σε πιστευω.
    Και πως σε βοηθαει αυτο; Η θες τα μελη του φορουμ να αναλαβουν τον ανακουφιστικο ρολο αυτης της ψυχολογου που δεν σε οφελει και μονο κακο σου κανει με το να ανατροφοδοτει θετικα την εξαρτητικη σου συμπεριφορα;
    Σε πιστευω και τα λαμβανω σοβαρα υποψη αυτα που λες, ωραια . Τωρα τι αλλη απαντηση περιμενεις;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Και τι θα γινοταν αν τα λαμβαναμε υποψη ρε κυκνε; Οκ σε πιστευω, τελειωσε ο κοσμος σου, η ζωη σου καταστραφηκε, τιποτα δεν εχει σημασια, ματαια ολα, θα ξεγελιεσαι με μικρες και ψευτικες χαρες μεχρι να πεθανεις οπως λες. Σε πιστευω.
    Και πως σε βοηθαει αυτο; Η θες τα μελη του φορουμ να αναλαβουν τον ανακουφιστικο ρολο αυτης της ψυχολογου που δεν σε οφελει και μονο κακο σου κανει με το να ανατροφοδοτει θετικα την εξαρτητικη σου συμπεριφορα;
    Σε πιστευω και τα λαμβανω σοβαρα υποψη αυτα που λες, ωραια . Τωρα τι αλλη απαντηση περιμενεις;
    Δεν ξέρω... Αλλά είναι σημαντικό για μένα να με πιστεύετε και να με καταλαβαίνετε πόσο κακό μου κάνει να ανοίγομαι και πόσο δύσκολο είναι...

    Στάλθηκε από το Turbo-X_e3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Κύκνος; 21-02-2018 at 19:01.
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν ξέρω... Αλλά είναι σημαντικό για μένα να με πιστέυετε και να με καταλαβαίνετε πόσο κακό μου κάνει να ανοίγομαι και πόσο δύσκολο είναι...

    Στάλθηκε από το Turbo-X_e3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Οκ σε πιστευω

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Οκ σε πιστευω

    Σ' ευχαριστώ... Άντε να δούμε τώρα αν θα καταφέρω να σταματήσω να μου κάνω πληγές... Κι αν δεν μου ξανακάνω να δούμε πότε θα κλείσει αυτή...


    Στάλθηκε από το Turbo-X_e3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Κύκνος; 21-02-2018 at 19:02.
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Κύκνε, ξέρεις τι σημαίνει ο αυτοτραυτισμός και γιατί το κάνεις;

    ....Σε αυτή τη φάση με την επερχόμενη διακοπή της συνεργασίας σου με την ψυχολόγο σου, είναι ευκαιρία να πολεμήσεις κι αν θέλεις να ξεπεράσεις το μοτίβο της σχέσης, που επαναλαμβάνεις με τις σημαντικές γυναίκες στη ζωή σου (την μητέρα σου, την ψυχολόγο σου). Στην πραγματικότητα αυτό που συμβαίνει είναι θετικό, διότι και εσύ θα' χεις παρατηρήσει την στασιμότητα σου σε ένα συγκεκριμένο σημείο... Η σχέση αυτή έκανε τον κύκλο της, όσο κι αν σε πληγώνει, όσο κι αν πονάς θα το ξεπεράσεις. Μέτα από τόσα χρόνια ψυχοθεραπείας θα πρεπε να ξέρεις πως οι ειδικοί ψυχικής υγείας έχουν ημερομηνία λήξης κι ότι από τι στιγμή που επενδύουμε πάνω τους, χάνεται η επαγγελματική σχέση και μετέπειτα η μπαλα...
    ....

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Κύκνε, ξέρεις τι σημαίνει ο αυτοτραυτισμός και γιατί το κάνεις;

    ....Σε αυτή τη φάση με την επερχόμενη διακοπή της συνεργασίας σου με την ψυχολόγο σου, είναι ευκαιρία να πολεμήσεις κι αν θέλεις να ξεπεράσεις το μοτίβο της σχέσης, που επαναλαμβάνεις με τις σημαντικές γυναίκες στη ζωή σου (την μητέρα σου, την ψυχολόγο σου). Στην πραγματικότητα αυτό που συμβαίνει είναι θετικό, διότι και εσύ θα' χεις παρατηρήσει την στασιμότητα σου σε ένα συγκεκριμένο σημείο... Η σχέση αυτή έκανε τον κύκλο της, όσο κι αν σε πληγώνει, όσο κι αν πονάς θα το ξεπεράσεις. Μέτα από τόσα χρόνια ψυχοθεραπείας θα πρεπε να ξέρεις πως οι ειδικοί ψυχικής υγείας έχουν ημερομηνία λήξης κι ότι από τι στιγμή που επενδύουμε πάνω τους, χάνεται η επαγγελματική σχέση και μετέπειτα η μπαλα...
    ....
    Δεν είμαι σίγουρη αλλά κάνω κάποιες σκέψεις... Ίσως για τιμωρία, δεν ξέρω...

    Τι εννοείς με τη στασιμότητα; Σε γενικές γραμμές έχω κάνει σημαντικά βήματα που δεν είχα καταφέρει με κανέναν ως τώρα... Όπως το να μην είμαι τόσο τρομοκρατημένη γενικά...

    Γιατί να έχουν ημερομηνία λήξης αν δεν έχουμε γίνει καλά; Ποιο το όφελος τότε;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν είμαι σίγουρη αλλά κάνω κάποιες σκέψεις... Ίσως για τιμωρία, δεν ξέρω...

    Τι εννοείς με τη στασιμότητα; Σε γενικές γραμμές έχω κάνει σημαντικά βήματα που δεν είχα καταφέρει με κανέναν ως τώρα... Όπως το να μην είμαι τόσο τρομοκρατημένη γενικά...

    Γιατί να έχουν ημερομηνία λήξης αν δεν έχουμε γίνει καλά; Ποιο το όφελος τότε;
    Εκανες βηματα σε αυτόν τον τομέα που λες Κυκνε, αλλά δεν ένιωθες κι εσύ πως μετά υπήρχε μια στασιμότητα; Στασιμότητα εννοούμε πως το θέμα δεν ήταν απλά να μην είσαι τόσο τρομαγμένη, αυτό ήταν το πρώτο το βήμα. Το επόμενο θα ήταν να κινητοποιηθείς, να μπορέσεις να ανεξαρτητοποιηθείς περισσότερο από την μητέρα σου, να γίνεις πιο αυτάρκης, να αρχίζεις να παίρνεις λίγο την ζωή στα χέρια σου. Δεν φαίνεται να έχεις κάνει πρόοδο σε αυτούς τους τομείς. Αντιθέτως, την προσκόλληση που δείχνεις να έχεις με την μητέρα σου πχ φαίνεται σαν να την έχες μεταφέρει και στην σχέση σου με την ψυχολόγο. Γιαυτο θα συμφωνήσω με την Ερις που σου λεει πως είναι θετικό ότι σταματά αυτή η σχέση. Δεν γίνεται να δουλευει σωστά η ψυχοθεραπεία όταν υπάρχει προσκόλληση.

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Να παω σε ψυχολογο ή οχι;
    By mirmigi in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 30-06-2016, 15:57
  2. Πρόβλημα με την ψυχολόγο;
    By Diana1982 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 166
    Last Post: 15-02-2016, 13:04
  3. ωρα να παω σε ψυχολογο
    By Αγάπη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2011, 18:56
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 20:45
  5. Email σε ψυχολόγο
    By kallia13 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 06-11-2007, 18:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •