Πρόβλημα με την ψυχολόγο μου... - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 76 to 90 of 106
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Το γράφω εδώ μιας κι είναι το τελευταίο θέμα που άνοιξα... Σήμερα είχα μια πολύ ωραία μέρα αλλά κουράστηκα σωματικά και τώρα νυστάζω αλλά δεν νιώθω ασφαλής για να ξαπλώσω... Θα πάρω τα φάρμακα μου που λογικά θα πιάσουν αλλά επειδή το νιώθω ώρα αυτό κι επειδή θα χρειαστεί κι επιπλέον ώρα για να δράσουν έχω ανάγκη να το συζητήσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Έλα! Ηρέμησε, κανείς δεν πρόκειται να σε βλάψει. Στο σπίτι σου είσαι ασφαλής :) Σκέψου ότι πάρα πολύ συχνά βασανίζεσαι με αυτή την σκέψη και στο τέλος δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα. Κανείς δεν έχει λόγο να σου κάνει κακό, και μάλιστα διακινδυνεύοντας την ελευθερία του. Τώρα που έχει κουραστεί και το σώμα σου θα κοιμηθείς πιο ήρεμα και θα ξεκουραστείς :)

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Έλα! Ηρέμησε, κανείς δεν πρόκειται να σε βλάψει. Στο σπίτι σου είσαι ασφαλής :) Σκέψου ότι πάρα πολύ συχνά βασανίζεσαι με αυτή την σκέψη και στο τέλος δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα. Κανείς δεν έχει λόγο να σου κάνει κακό, και μάλιστα διακινδυνεύοντας την ελευθερία του. Τώρα που έχει κουραστεί και το σώμα σου θα κοιμηθείς πιο ήρεμα και θα ξεκουραστείς :)
    Το ελπίζω... Θα περιμένω λίγο ακόμα ξύπνια να πιάσουν τα φάρμακα και μετά θα ξαπλώσω...

    Ξέρεις τι σκεφτόμουν; Ότι είχα καλομάθει όταν κοιμόμουν μ' εκείνον να με κρατάει αγκαλιά και να ξέρω ότι δεν θα άφηνε κανέναν να με πειράξει και τώρα που δεν τον έχω πια όποτε νιώθω κούραση άρα και λιγότερο δυνατή σωματικά νιώθω ακόμα πιο έντονη την έλλειψη της προστασίας του...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Ηρεμιστικό παίρνεις για τον ύπνο;

    Καταλαβαίνω τι εννοείς. Όμως δεν είσαι μόνη στο σπίτι. Που και μόνη σου να ήσουν οι πιθανότητες να μπει κάποιος στο σπίτι σου είναι πολύυυυ μικρότερες από το να πάθεις κάτι περπατώντας σε ένα πεζοδρόμιο ξέρω γω :ρ Προσπάθησε να το εκλογικεύσεις γιατί το συναίσθημα σ' αυτές τις καταστάσεις δεν βοηθάει.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Ηρεμιστικό παίρνεις για τον ύπνο;

    Καταλαβαίνω τι εννοείς. Όμως δεν είσαι μόνη στο σπίτι. Που και μόνη σου να ήσουν οι πιθανότητες να μπει κάποιος στο σπίτι σου είναι πολύυυυ μικρότερες από το να πάθεις κάτι περπατώντας σε ένα πεζοδρόμιο ξέρω γω :ρ Προσπάθησε να το εκλογικεύσεις γιατί το συναίσθημα σ' αυτές τις καταστάσεις δεν βοηθάει.
    Αντιψυχωτικό βασικά γιατί αλλιώς μερικές φορές φρικάρω ότι θα έρθει ο άλλος... Το ξέρω συνήθως ότι δεν γίνεται αλλά μερικές φορές δεν μπορώ με τίποτα να το εκλογικεύσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Θυμάμαι μου είχε πει παλιά η ψυχολόγος που πήγαινα ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να αντιμετωπιστούν διάφορες φοβίες, οπότε καταλαβαίνω πώς νιώθεις.

    Τι σε χαλαρώνει συνήθως; Λέω μήπως επικεντρωθείς κάπου αλλού μπας και ξεχαστείς λίγο.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Θυμάμαι μου είχε πει παλιά η ψυχολόγος που πήγαινα ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να αντιμετωπιστούν διάφορες φοβίες, οπότε καταλαβαίνω πώς νιώθεις.

    Τι σε χαλαρώνει συνήθως; Λέω μήπως επικεντρωθείς κάπου αλλού μπας και ξεχαστείς λίγο.
    Η μουσική κι ακούω τώρα αλλά δεν με έχει χαλαρώσει απόλυτα... Απόλυτα μόνο μιαν αγκαλιά με χαλαρώνει...

    Θύμησε μου λίγο, επειδή δεν έχουμε μιλήσει πολλές φορές είσαι γυναίκα, σωστά θυμάμαι;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Την μαμά σου δεν την αγκαλιάζεις ή δεν νιώθεις τόση οικειότητα; Κανα βιντεάκι με ζωάκια στο youtube? :)

    Ναι γυναίκα είμαι :)

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Την μαμά σου δεν την αγκαλιάζεις ή δεν νιώθεις τόση οικειότητα; Κανα βιντεάκι με ζωάκια στο youtube? :)

    Ναι γυναίκα είμαι :)
    Δεν νιώθω τόση οικειότητα, πρέπει να είμαι πολύ χάλια για να το κάνω και πάλι δεν με ανακουφίζει πολύ...

    Μπορεί να βάλω βιντεάκι με ζωάκια, καλή ιδέα...

    Ωραία! :)

    Όσον αφορά την αγκαλιά, αγκαλιά στο κρεβάτι μου λείπει για να μπορώ να κοιμηθώ... Προς το παρόν βολεύομαι μ' ένα λούτρινο σκυλάκι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Εμένα πάντα με χαλαρώνουν αυτά, ειδικά όταν χαϊδεύω/αγκαλιάζω live τα κουνελάκια, σκυλάκια και τα γατάκια μου! Χαχαχαχα ναι έχω πολλά :Ρ Εσύ δεν σκέφτεσαι να πάρεις άλλο γατάκι μετά τον Τζέρυ;

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Εμένα πάντα με χαλαρώνουν αυτά, ειδικά όταν χαϊδεύω/αγκαλιάζω live τα κουνελάκια, σκυλάκια και τα γατάκια μου! Χαχαχαχα ναι έχω πολλά :Ρ Εσύ δεν σκέφτεσαι να πάρεις άλλο γατάκι μετά τον Τζέρυ;
    Το σκέφτομαι αλλά 1ον χρειάζομαι να περάσει λίγος χρόνος και 2ον πρέπει να πείσω τους γονείς μου...

    Σήμερα πήγα κι εκτύπωσα κάτι φωτογραφίες και μέσα σ' αυτές ήταν και μία που τον κρατάω αγκαλιά και κοιτάμε κι οι δυο την κάμερα και την έβαλα σε κορνίζα... Κι είχα δυσκολευτεί να τον πείσω να ποζάρει... :p
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Αφού είχες γάτο τόσα χρόνια, γιατί να μην δεχτούν τώρα; Πάντως όταν πέθανε η σκυλίτσα μου έπεσα σε κατάθλιψη. Και η μάνα μου το ίδιο. Δεν ήθελα να πάρω άλλο. Όμως μάθαμε να ζούμε με ζωάκια, το σπίτι ήτανε άδειο, μας έλειπε τρομερά. Δεν άντεξε, πήγε και πήρε άλλο. Με το που το είδα το λάτρεψα και με βοήθησε πολύ. :)

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Αφού είχες γάτο τόσα χρόνια, γιατί να μην δεχτούν τώρα; Πάντως όταν πέθανε η σκυλίτσα μου έπεσα σε κατάθλιψη. Και η μάνα μου το ίδιο. Δεν ήθελα να πάρω άλλο. Όμως μάθαμε να ζούμε με ζωάκια, το σπίτι ήτανε άδειο, μας έλειπε τρομερά. Δεν άντεξε, πήγε και πήρε άλλο. Με το που το είδα το λάτρεψα και με βοήθησε πολύ. :)
    Καλημέρα...

    Γιατί καταρχήν δεν ήταν μόνο ένας αλλά τέσσερα γατιά που όλα έφυγαν με τη σειρά τους κι ο Τζέρυ ήταν ο τελευταίος της γατοοικογένειας κι η μαμά μου αυτή τη στιγμή δεν το διανοείται καν γιατί λέει πως δεν αντέχει να βιώσει ξανά τον πόνο της απώλειας...
    Επίσης ο πατέρας μου δεν τρελαίνεται, πιο πολύ για εμάς υποχώρησε, τώρα πρέπει να δούμε πως θα τον πείσουμε οι γυναίκες να συμφωνήσει... Κι εγώ νιώθω πως έχει αδειάσει το σπίτι... Το έχω γεμίσει με φωτογραφίες του, είναι η μόνη μου παρηγοριά... Και το λουράκι του που κράτησα και το έχω στο δωμάτιο μου...

    Να σε ρωτήσω, εσύ άντεξες ποτέ να δεις να τα θάβουν; Εγώ ποτέ σε κανένα απ' όσα είχα δεν κατέβηκα όταν τα έθαβαν, δεν θα το άντεχα... Τα αποχαιρέτησα και τα έδωσα στην αγκαλιά της μαμάς μου από τη δικιά μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Το ελπίζω... Θα περιμένω λίγο ακόμα ξύπνια να πιάσουν τα φάρμακα και μετά θα ξαπλώσω...

    Ξέρεις τι σκεφτόμουν; Ότι είχα καλομάθει όταν κοιμόμουν μ' εκείνον να με κρατάει αγκαλιά και να ξέρω ότι δεν θα άφηνε κανέναν να με πειράξει και τώρα που δεν τον έχω πια όποτε νιώθω κούραση άρα και λιγότερο δυνατή σωματικά νιώθω ακόμα πιο έντονη την έλλειψη της προστασίας του...
    Κυκνε, αυτος ο ανθρωπος ειναι μακρια? Δεν εχετε καμμια επικοινωνια πλεον?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Κυκνε, αυτος ο ανθρωπος ειναι μακρια? Δεν εχετε καμμια επικοινωνια πλεον?
    Savatage, καταρχήν όπως ξέρεις με χώρισε... Κατά δεύτερον ζει στην Αθήνα... Όσο για την επικοινωνία μας η τελευταία φορά που μιλήσαμε ήταν με e mail πριν ένα χρόνο που του έστειλα ευχές για την καινούρια χρονιά και ζήτησα τη συγχώρεση του που ευτυχώς τουλάχιστον μου την έδωσε και τουλάχιστον δεν νιώθω πια τύψεις που ήταν αβάσταχτες... Από τότε ελάφρυνε η ψυχή μου σε μεγάλο βαθμό... Αλλά ξέρω πως δεν θέλει να τον ενοχλώ και κάνω τ' αδύνατα δυνατά για να τον σέβομαι... Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να του ζητήσω βοήθεια πόσο μάλλον να έρθει εδώ και να με αγκαλιάσει... Μακάρι να γινόταν κι ας πέθαινα το επόμενο λεπτό αλλά δεν γίνεται...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast

Similar Threads

  1. Να παω σε ψυχολογο ή οχι;
    By mirmigi in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 30-06-2016, 15:57
  2. Πρόβλημα με την ψυχολόγο;
    By Diana1982 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 166
    Last Post: 15-02-2016, 13:04
  3. ωρα να παω σε ψυχολογο
    By Αγάπη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2011, 18:56
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 20:45
  5. Email σε ψυχολόγο
    By kallia13 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 06-11-2007, 18:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •