Πρόβλημα με την ψυχολόγο μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 106
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374

    Πρόβλημα με την ψυχολόγο μου...

    Έχω ένα πρόβλημα με την ψυχολόγο μου το οποίο προέκυψε όταν μου είπε πριν λίγο καιρό ότι στο νοσοκομείο όπου εργάζεται τώρα πια μπορεί να με παρακολουθεί μόνο για έναν ακόμα χρόνο, δηλαδή κάπου κοντά στον Δεκέμβριο του επόμενου έτους θα πρέπει να σταματήσουμε κι εγώ δεν θέλω, δεν μπορώ, δεν αντέχω στην ιδέα!!! Με πονάει φρικτά, πονάω και κλαίω κι αυτή τη στιγμή που γράφω... Πλέον αντί ν' ανακουφίζομαι και να ωφελούμαι από τις συνεδρίες μας γίνομαι χειρότερα όποτε πάω όπως και σήμερα... Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να σταματήσω από τώρα για να μην υποφέρω κάθε φορά τόσο, νιώθω να μου σκίζεται η καρδιά χωρίς καμία υπερβολή! Καλύτερα τουλάχιστον να είμαι σπίτι μου και να υποφέρω γι' αυτό παρά κάθε φορά να μου μπαίνει το αγκάθι στην πληγή...

    Δεν ξέρω αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος, το ελπίζω γιατί υποφέρω πολύ... Μόνο παρακαλώ μην μου πείτε να κάνω σαν να μη συμβαίνει τίποτα και να συνεχίσω να επωφελούμαι από τις συνεδρίες γιατί αυτό πραγματικά δεν μπορώ να το κάνω... Προσπάθησα αλλά δεν μπορώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Έχω ένα πρόβλημα με την ψυχολόγο μου το οποίο προέκυψε όταν μου είπε πριν λίγο καιρό ότι στο νοσοκομείο όπου εργάζεται τώρα πια μπορεί να με παρακολουθεί μόνο για έναν ακόμα χρόνο, δηλαδή κάπου κοντά στον Δεκέμβριο του επόμενου έτους θα πρέπει να σταματήσουμε κι εγώ δεν θέλω, δεν μπορώ, δεν αντέχω στην ιδέα!!! Με πονάει φρικτά, πονάω και κλαίω κι αυτή τη στιγμή που γράφω... Πλέον αντί ν' ανακουφίζομαι και να ωφελούμαι από τις συνεδρίες μας γίνομαι χειρότερα όποτε πάω όπως και σήμερα... Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να σταματήσω από τώρα για να μην υποφέρω κάθε φορά τόσο, νιώθω να μου σκίζεται η καρδιά χωρίς καμία υπερβολή! Καλύτερα τουλάχιστον να είμαι σπίτι μου και να υποφέρω γι' αυτό παρά κάθε φορά να μου μπαίνει το αγκάθι στην πληγή...

    Δεν ξέρω αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος, το ελπίζω γιατί υποφέρω πολύ... Μόνο παρακαλώ μην μου πείτε να κάνω σαν να μη συμβαίνει τίποτα και να συνεχίσω να επωφελούμαι από τις συνεδρίες γιατί αυτό πραγματικά δεν μπορώ να το κάνω... Προσπάθησα αλλά δεν μπορώ...
    θα ελεγα, αν νομιζεις οτι το να παρεις εσυ την αποφαση του ποτε να διακοψεις, βοηθαει, να το κανεις.
    και μαλιστα να το κανεις σταδιακα, αν το επιτρεπει η πολιτικη του νοσοκομειου.

    ΟΜΩΣ, επειδη προσφατα περνας μια εξαρση/ κριση δεν ξερω πως να το πω, ισως λογω θανατου του γατου, και το επεισοδιο με τον πατερα σου, και γενικα εχεις περασει και καλυτερες φασεις, να περιμενεις να ισορροπησεις, να ηρεμησεις λιγο, εστω να επανελθεις στην προηγουμενη φαση και να το κανεις μετα.
    οχι ολα μαζι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    θα ελεγα, αν νομιζεις οτι το να παρεις εσυ την αποφαση του ποτε να διακοψεις, βοηθαει, να το κανεις.
    και μαλιστα να το κανεις σταδιακα, αν το επιτρεπει η πολιτικη του νοσοκομειου.

    ΟΜΩΣ, επειδη προσφατα περνας μια εξαρση/ κριση δεν ξερω πως να το πω, ισως λογω θανατου του γατου, και το επεισοδιο με τον πατερα σου, και γενικα εχεις περασει και καλυτερες φασεις, να περιμενεις να ισορροπησεις, να ηρεμησεις λιγο, εστω να επανελθεις στην προηγουμενη φαση και να το κανεις μετα.
    οχι ολα μαζι.
    Δεν είναι δική μου η απόφαση, με αναγκάζουν... Απλά δεν αντέχω πια να πηγαίνω στα ραντεβού ξέροντας ότι αυτό θα σταματήσει ανεξάρτητα από το τι θέλω και τι χρειάζομαι εγώ... Βασανίζομαι χειρότερα, προτιμώ να τελειώσει μια κι έξω, δεν μπορώ να ηρεμήσω έτσι, μετά από κάθε συνεδρία φεύγω πια χειρότερα απ' ότι πήγα όπως και σήμερα... Δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω κι έχουν περάσει πόσες ώρες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν είναι δική μου η απόφαση, με αναγκάζουν... Απλά δεν αντέχω πια να πηγαίνω στα ραντεβού ξέροντας ότι αυτό θα σταματήσει ανεξάρτητα από το τι θέλω και τι χρειάζομαι εγώ... Βασανίζομαι χειρότερα, προτιμώ να τελειώσει μια κι έξω, δεν μπορώ να ηρεμήσω έτσι, μετά από κάθε συνεδρία φεύγω πια χειρότερα απ' ότι πήγα όπως και σήμερα... Δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω κι έχουν περάσει πόσες ώρες...
    το καταλαβα οτι ειναι υποχρεωτικο.
    δικη σου αποφαση αποκαλω την αποφαση να διακοψεις ακομα νωριτερα.
    αν νομιζεις οτι ετσι θα νοιωσεις καλυτερα, καντο ετσι,.
    αυτο σου ειπα.

    αν και, εγω προτεινω να αφησεις ακομα και την αποφαση για το ποτε θα διακοψεις, για αργοτερα.
    αστο το θεμα προς το παρον στην ακρη, δεν εχεις καλη ψυχολογια τωρα.
    πες μεσα σου "το αφηνω στην ακρη σαν να μην το εμαθα και θα ασχοληθω σε 2 μηνες".

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το καταλαβα οτι ειναι υποχρεωτικο.
    δικη σου αποφαση αποκαλω την αποφαση να διακοψεις ακομα νωριτερα.
    αν νομιζεις οτι ετσι θα νοιωσεις καλυτερα, καντο ετσι,.
    αυτο σου ειπα.

    αν και, εγω προτεινω να αφησεις ακομα και την αποφαση για το ποτε θα διακοψεις, για αργοτερα.
    αστο το θεμα προς το παρον στην ακρη, δεν εχεις καλη ψυχολογια τωρα.
    πες μεσα σου "το αφηνω στην ακρη σαν να μην το εμαθα και θα ασχοληθω σε 2 μηνες".
    Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω σαν να μην το έμαθα, με κατατρώει... Πραγματικά σκέφτομαι ούτε στο επόμενο ραντεβού να μην πάω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω σαν να μην το έμαθα, με κατατρώει... Πραγματικά σκέφτομαι ούτε στο επόμενο ραντεβού να μην πάω...
    οπως νοιωθεις καλυτερα, να κανεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οπως νοιωθεις καλυτερα, να κανεις.
    Μάλλον αυτό θα κάνω γιατί υποφέρω γύρω στον ένα μήνα από τότε που το έμαθα αυτό κι έφτασα πια στα όρια μου αλλά τώρα πραγματικά δεν μπορώ να νιώσω καλύτερα με κανένα τρόπο, ούτε να σταματήσω να κλαίω, πονάω πάρα πολύ... Έχεις εσύ ή κανείς άλλος πώς μπορώ να το σταματήσω αυτό;

    Γαμώτο το σύστημα δημόσιας υγείας... (μην ανησυχείτε σαν τον Μ87 δεν θα γίνω αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση είμαι εξοργισμένη που προκαλεί επιπλέον προβλήματα σε άρρωστους ανθρώπους)...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Μάλλον αυτό θα κάνω γιατί υποφέρω γύρω στον ένα μήνα από τότε που το έμαθα αυτό κι έφτασα πια στα όρια μου αλλά τώρα πραγματικά δεν μπορώ να νιώσω καλύτερα με κανένα τρόπο, ούτε να σταματήσω να κλαίω, πονάω πάρα πολύ... Έχεις εσύ ή κανείς άλλος πώς μπορώ να το σταματήσω αυτό;

    Γαμώτο το σύστημα δημόσιας υγείας... (μην ανησυχείτε σαν τον Μ87 δεν θα γίνω αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση είμαι εξοργισμένη που προκαλεί επιπλέον προβλήματα σε άρρωστους ανθρώπους)...
    επιτρεπεται να βρεις καποιον αλλο, η πρεπει να σταματησεις οποιονδηποτε ψυχ του δημοσιου?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    επιτρεπεται να βρεις καποιον αλλο, η πρεπει να σταματησεις οποιονδηποτε ψυχ του δημοσιου?
    Δεν ξέρω για το δημόσιο αλλά δεν ξαναμπλέκω μ' αυτό το κωλοσύστημα, ιδιωτικά και πάλι ιδιωτικά κι ας πηγαίνω και πιο αραιά λόγω μη επαρκούς οικονομικής άνεσης... Αν ήξερα εξαρχής τι θα συνέβαινε δεν θα πήγαινα ποτέ στο νοσοκομείο... Και δεν πρόκειται να πάω σε άλλη ψυχολόγο, δεν θα φτύνω αίμα για ν' ανοιχτώ και να εμπιστευτώ και μετά να με διώχνουν αδιαφορώντας για το τι θα μου συμβεί... Αρκετά έχω πληγωθεί από τέτοιες συμπεριφορές...

    Δεν μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    εσυ ξερεις, καλυτερα.
    αν θελεις καποιον να σε παρακολουθει, αφιερωσε την ενεργεια σου στο να τον επιλεξεις αντι να στεναχωριεσαι που θα φυγεις απο αυτην .
    σκεψου και το αλλο. μπορει καποιος επομενος να ειναι καλυτερος, να σε βοηθησει περισσοτερο/
    δεν ειναι ολες οι αλλαγες, κακες.
    ε, δεν πετας απ την καλοπεραση, κιολας. ισως εχει μεριδιο ευθυνης κι η ψυχ κι ας την εχεις συνηθισει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εσυ ξερεις, καλυτερα.
    αν θελεις καποιον να σε παρακολουθει, αφιερωσε την ενεργεια σου στο να τον επιλεξεις αντι να στεναχωριεσαι που θα φυγεις απο αυτην .
    σκεψου και το αλλο. μπορει καποιος επομενος να ειναι καλυτερος, να σε βοηθησει περισσοτερο/
    δεν ειναι ολες οι αλλαγες, κακες.
    ε, δεν πετας απ την καλοπεραση, κιολας. ισως εχει μεριδιο ευθυνης κι η ψυχ κι ας την εχεις συνηθισει.
    Εγώ απεχθάνομαι τις αλλαγές... Από πάντα... Ειδικά αν είναι τόσο σημαντικές... Πραγματικά δεν μπορώ, δεν αντέχω να ξαναπώ όσα με πονάνε... Δεν μπορώ να μιλήσω ξανά γι' αυτά γιατί πονάνε πάρα πολύ... Ούτε αντέχω να περάσω ξανά την διαδικασία του ν' αναπτύξω εκ νέου εμπιστοσύνη... Όσους επαγγελματίες ψυχικής υγείας έχω αλλάξει έχω φτύσει αίμα για να τους εμπιστευτώ...

    Δεν πετάω κι απ' την καλοπέραση αλλά τους αυτοτραυματισμούς και τις απόπειρες τις είχα σταματήσει, τώρα όμως θέλω ν' αυτοτραυματιστώ πάλι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Μου είπε χθες να την πάρω να μιλήσουμε σήμερα στις 14:00 κι έχω τρομερό άγχος κι αγωνία και δεν ξέρω πως ν' αντέξω μέχρι εκείνη την ώρα... Νιώθω ότι δεν με καταλαβαίνει καθόλου πια και μάλλον το χθεσινό ήταν το τελευταίο μας ραντεβού... Και δεν θα τελειώσει καλά αυτή η "σχέση"...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Μου είπε χθες να την πάρω να μιλήσουμε σήμερα στις 14:00 κι έχω τρομερό άγχος κι αγωνία και δεν ξέρω πως ν' αντέξω μέχρι εκείνη την ώρα... Νιώθω ότι δεν με καταλαβαίνει καθόλου πια και μάλλον το χθεσινό ήταν το τελευταίο μας ραντεβού... Και δεν θα τελειώσει καλά αυτή η "σχέση"...
    τι θεωρεις οτι επρεπε να κανει, αν σε καταλαβαινε?
    απ οσα ειπες, δεν εξαρταται απο εκεινη η διακοπη αυτη.
    ειναι θεμα κανονισμων. ειναι δημοσια υπαλληλος, δεν ειναι εθελοντρια, ουτε ιδιωτης.
    τι θα επρεπε να κανει δλδ για να νοιωσεις οτι σε καταλαβαινει?
    δεν ειναι ρητορικη ηε ρωτηση μου.
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα ηθελα να ακουσω τι θεωρεις οτι πρεπει να κανει, γιατι δεν μου περναει κατι απ το μυαλο..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Kαλημέρα Κύκνε

    Δεν μπορείς να συνεχίσεις μαζί της ιδιωτικά; έστω πιο αραιά

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι θεωρεις οτι επρεπε να κανει, αν σε καταλαβαινε?
    απ οσα ειπες, δεν εξαρταται απο εκεινη η διακοπη αυτη.
    ειναι θεμα κανονισμων. ειναι δημοσια υπαλληλος, δεν ειναι εθελοντρια, ουτε ιδιωτης.
    τι θα επρεπε να κανει δλδ για να νοιωσεις οτι σε καταλαβαινει?
    δεν ειναι ρητορικη ηε ρωτηση μου.
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα ηθελα να ακουσω τι θεωρεις οτι πρεπει να κανει, γιατι δεν μου περναει κατι απ το μυαλο..
    Πάντως όχι να μου μιλάει έτσι όπως μου μίλησε χθες, να μου επαναλαμβάνει ότι είμαι υπερβολική και πεισματάρα ενώ εγώ πραγματικά δυσκολεύομαι τρομερά μ' αυτή την αλλαγή και δεν πρόκειται να πάω αλλού γιατί δεν αντέχω να περάσω ξανά τα ίδια, έφτυσα αίμα μέχρι να την εμπιστευτώ, μου πήρε πάρα πολύ καιρό και δεν θα ξαναπουλήσω όσα νιώθω... Και σαν να μην ήταν αυτά αρκετά μου είπε ότι μερικές φορές ξεπερνάω και τα όρια της... Ωραία, αφού είναι έτσι δεν θα την ξαναενοχλήσω... Πάει καιρός που δεν νιώθω πια ανακούφιση και φεύγω απ' τα ραντεβού χειρότερα απ' ότι πάω και σήμερα είναι το κερασάκι στην τούρτα γιατί τελικά δεν άντεξα να μην κοπώ... Θα την πάρω τηλέφωνο όπως κανονίσαμε και θα δώσω ένα τέλος...
    Όλοι των κώλο τους κοιτάνε, πήγε στο δημόσιο που είναι καλύτερα γι' αυτήν κι οι ασθενείς της να πάνε να πνιγούνε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Να παω σε ψυχολογο ή οχι;
    By mirmigi in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 30-06-2016, 15:57
  2. Πρόβλημα με την ψυχολόγο;
    By Diana1982 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 166
    Last Post: 15-02-2016, 13:04
  3. ωρα να παω σε ψυχολογο
    By Αγάπη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2011, 18:56
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 20:45
  5. Email σε ψυχολόγο
    By kallia13 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 06-11-2007, 18:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •