η κοπελα μου εχει καταθλιψη- τι να κανω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    3

    η κοπελα μου εχει καταθλιψη- τι να κανω;

    Καλησπερα!
    Ειμαι με την κοπελα μου 1,5 χρονο. Τους τελευταιους 6 μηνες εχει διαγνωστει με καταθλιψη, με τασεις αυτοκτονιας, χωρις ομως να θελει να επισκεφτει ψυχολογο και γενικοτερα να ζητησει βοηθεια απο καποιον ειδικο. Της λεω να παμε και μαζι αλλα δε θελει, υποστηριζει πως εχει επισκεφθει στο παρελθον και δε τη βοηθησε. Συμβαινουν πολλα ασχημα στη ζωη της και μονο οταν ειναι μαζι μου ξεχνιεται και ειναι καπως καλα. Συχνα ομως υπαρχουν και ασχημες στιγμες μεταξυ μας, οπου με κατηγορει αδικα και χωρις λογικη, με προσβαλει και γενικως την ενοχλουν ολα και θελει ολα να γινονται με τον δικο της τροπο. Προσπαθω παρα πολυ να την καταλαβω, χωρις να ψαχνω λογικη σε οσα λεει ή κανει. Πληγώνομαι ομως οταν ξεσπαει ετσι πανω στον μονο ανθρωπο που στεκεται διπλα της και την αγαπαει. Αποφευγω να εκφραστω για να μην της προκαλεσω ταραχη, ομως καποιες φορες οταν δεν ειμαι καλα ειμαι καπως υποτονικος και οχι τοσο θερμος, οποτε καταλαβαινει πως κατι τρεχει και ταραζεται σε σημειο που κανει εφιαλτικες σκεψεις. Ολο αυτο προκαλει και σε μενα καταπιεση, καθως δεν μπορω με κανεναν τροπο να εκφρασω τα δικα μου αρνητικα συναισθηματα που προκυπτουν απο τη συμπεριφορα της. Μου βγαινει σε ψυχοσωματικα προβληματα και σε ψυχολογικα. Δεν εχω διαθεση να βγω, δεν κανω ονειρα και σχεδια οπως παλια και νιωθω μια απροσδιοριστη θλιψη μεσα μου. Το σεξ δεν ειναι συχνο και οποτε γινεται νιωθω πως το κανει απλα για να ευχαριστησει εμενα(παροτι το διαψευδει), φοβαμαι μην την πιεσω και με τη σειρα του αυτο ριχνει και τη δικη μου ερωτικη διαθεση. Την αγαπαω και θελω να συνεχισω να τη στηριζω, ομως φοβαμαι.. Απο τη μια της κανω εγω κακο οταν δεν ειμαι καλα και απο την αλλη δε βλεπω επιθυμια εκ μερους της να βοηθησει τον εαυτο της, οι δικες μου προσπαθειες πεφτουν στο κενο, παρασυροντας μαζι και τη δικη μου ψυχολογια..
    Τι θα μπορουσα να κανω για να βελτιωσω την κατασταση;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καταλαβαινεις πραγματα που οι αλλοι δε καταλαβαινουν σε οτι λεει?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    3
    σε καποια πραγματα ναι..προσπαθω γενικα οσο περισσοτερο μπορω να την καταλαβω.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    απο το ποσο γρηγορα καταλαβαινεις αυτα που λεει θα φανει ποσο καλα θα τα πας μαζι της.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Οποτε βγαλεις ακρη πες μας πως το εκανες. Καλη η αγαπη, καλος ο ερωτας καλη η κοπελα αλλα καπου παιζεις κι εσυ στη μεση ε? Αν σου βγαζει ψυχολογικα ψυχοσωματικα φυγε, θα μεινεις μονος παρεα με αυτα στο τελος και θα φταις κιολας.
    Αν δεν επηρεαζεσαι ψυχολογικα και δε χαλιεσαι, μεινε αφου την γουσταρεις και οτι βγει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εκεινη τα ξερει αυτα που μας γραφεις; Μιλησε της, πες της τα. Αμα σε αγαπαει θα νοιαστει που γαμιεται και η δικη σου ψυχολογια, θα καταλαβει και θα κανει προσπαθεια...εξήγησε της πως ακριβώς επηρεαζεσαι.
    Καποτε ημουν κι εγω σε ασχημη φαση ψυχολογικα σε μια παλια σχεση μου...η στηριξη και το γουτσου βοηθαει ως ενα σημείο. Αλλα απο ενα σημειο και μετα αμα ειναι πολυ στις μαυρες του το ατομο το πιανει πεισμα και αρνειται καθε τι καλο που μπορει να λαβει...Αλλα αυτο που με ειχε βγαλει απο τα ταρταρα εμενα ηταν η διαθεση να φροντισω, να προσφερω, να δωσω...οι ανθρωποι νιωθουν καλυτερα οταν νιωθουν οτι τους χρειαζονται, οτι δημιουργουν/καλλιεργουν/προσφερουν κατι...μια συζητηση μπορει να την ωθησει στο να προσπαθησει να ελεγχει λιγο παραπανω τις αντιδρασεις της...οι ανθρωποι σε κατασταση καταθλιψης ειναι αρκετα εγωκεντρικοι και ξεχνανε οτι και οι αλλοι εχουν αναγκες/φοβους/προβληματα.
    Οποτε λεω μεινε...μεινε και ωθησε την/αφησε την να φροντισει εσενα...μπορει να της κανει καλο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    3
    Οποτε προσπαθω να της πω αυτα, μου λεει φυγε αφου σου κανω κακο, εισαι εγωκεντρικος και μου δημιουργεις ενοχες πως ειμαι κατι κακο κλπ.. ειναι ενοχική και δεν καταλαβαίνει πως ειμαστε μαζι σε αυτο και η κατασταση της επηρεάζει και μενα, πως της τα λεω καλοπροαιρετα και με σκοπό να βρουμε κοινη λύση, οχι για να την κατηγορησω..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Καλησπέρα!
    Τις σχέσεις-υποτίθεται- ότι τις κάνουμε για να νιώθουμε και να περνάμε καλά. Εσύ γιατί βρίσκεσαι εκεί αφού όχι μόνο δεν περνάς καλά αλλά ή κατάσταση σε επηρεάζει αρνητικά σε ψυχο-σωματικό επίπεδο? Λες ότι το πρόβλημα είναι η κοπέλα σου που έχει διαγνωστεί με κατάθλιψη. Στην πραγματικότητα όμως νοσείς κι εσύ στα πλαίσια της σχεσης αυτής και αυτό πρέπει να το λάβεις πολύ σοβαρά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by xrist88 View Post
    Οποτε προσπαθω να της πω αυτα, μου λεει φυγε αφου σου κανω κακο, εισαι εγωκεντρικος και μου δημιουργεις ενοχες πως ειμαι κατι κακο κλπ.. ειναι ενοχική και δεν καταλαβαίνει πως ειμαστε μαζι σε αυτο και η κατασταση της επηρεάζει και μενα, πως της τα λεω καλοπροαιρετα και με σκοπό να βρουμε κοινη λύση, οχι για να την κατηγορησω..
    Αμα δεν το καταλαβαινει τοτε οντως ειναι προβλημα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Εχει διαγνωστει με καταθλιψη ή υποθετεις οτι εχει καταθλιψη?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Προχορα την ζωη σου! βγες με φιλους σου κοιτα για κατις αλλο! και οταν η αμα βρεθει καποια αλλη αξιολογη κοπελα καλο θα ειναι να το σκεφτεις σοβαρα. Μεχρι τωτες ομως μην βγεις απο την σχεση με την κοπελα σου.
    Θα σου κανει καλο να μπορεσεις να συγγρηνεις δυο διαφορετικες αλλα κι ταυτοχρονες συντροφιες στην ζωη σου! αν δεις οτι την αγαπας πολυ γυρνα στην κοπελα οπου εχει καταθλυψη , αν οχι διωξτην απο την ζωη σου φιλεμου, οπως ειπαν σωστα απο πανω τα ατομα με καταλθηψη συνηθως δεν τους ενδιαφερει ο ανθρωπος τους αφου δεν τους νιαζει η ιδια η υπαρξη τους! ασε που αν νιωσει οτι σε χανει ισως την ξυπνησει!
    Η αγαπη δεν ειναι κατις μοναδικο! προς μια γυναικα! εξαλου ειναι στην φυση των δυο φιλων αυτο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Προχορα την ζωη σου! βγες με φιλους σου κοιτα για κατις αλλο! και οταν η αμα βρεθει καποια αλλη αξιολογη κοπελα καλο θα ειναι να το σκεφτεις σοβαρα. Μεχρι τωτες ομως μην βγεις απο την σχεση με την κοπελα σου.
    Θα σου κανει καλο να μπορεσεις να συγγρηνεις δυο διαφορετικες αλλα κι ταυτοχρονες συντροφιες στην ζωη σου! αν δεις οτι την αγαπας πολυ γυρνα στην κοπελα οπου εχει καταθλυψη , αν οχι διωξτην απο την ζωη σου φιλεμου, οπως ειπαν σωστα απο πανω τα ατομα με καταλθηψη συνηθως δεν τους ενδιαφερει ο ανθρωπος τους αφου δεν τους νιαζει η ιδια η υπαρξη τους! ασε που αν νιωσει οτι σε χανει ισως την ξυπνησει!
    Η αγαπη δεν ειναι κατις μοναδικο! προς μια γυναικα! εξαλου ειναι στην φυση των δυο φιλων αυτο
    Εξυπνος εισαι, δεν της φτανει η καταθλιψη, δεν της φτανει να την χωρισει, πρεπει να ειναι και για αλλη γκομενα. Ελεος τι ψυχανωμαλα καθεσαι και γραφεις; Να την εχει για καβατζα την αρρωστη κοπελα;
    Προφανως και το αν θα τη χωρισει δεν θα εξαρταται απο το αν εχει βρει κατι αλλο "αξιολογο" οπως λες. Δηλαδη αμα δε την παλευει μαζι της και δεν βρισκει αλλη αξιολογη ειναι λογος αυτο να καθεται μαζι της μονο και μονο για αυτο; Θα γουσταρες να καθεται κοπελα μαζι σου μονο και μονο επειδη δεν βρισκει αλλον;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Εξυπνος εισαι, δεν της φτανει η καταθλιψη, δεν της φτανει να την χωρισει, πρεπει να ειναι και για αλλη γκομενα. Ελεος τι ψυχανωμαλα καθεσαι και γραφεις; Να την εχει για καβατζα την αρρωστη κοπελα;
    Προφανως και το αν θα τη χωρισει δεν θα εξαρταται απο το αν εχει βρει κατι αλλο "αξιολογο" οπως λες. Δηλαδη αμα δε την παλευει μαζι της και δεν βρισκει αλλη αξιολογη ειναι λογος αυτο να καθεται μαζι της μονο και μονο για αυτο; Θα γουσταρες να καθεται κοπελα μαζι σου μονο και μονο επειδη δεν βρισκει αλλον;
    Η λογικη της σκεψης σου ειναι καθαρα γυναικεια!! εδω ομως δεν γραφουμε το τι θελουμε και το τι γουσταρουμε να καμεις ο ανθρωπος που ανεβαζει το θεμα! Καλο θα ειναι να μπεις στην θεση του πασχωντα! σταματηστε να τα βλεπετε φεμινιστικα!! η οπαδικα ( η μαυρο η ασπρο ) ο ανδρας στην τελικη ειναι σε τετοιες περιπτωσεις ο πραγματικα ατυχος!! περναει καποιες καταστασεις χωρις να το εχει διαλεξει κι χωρις να νοσει ο ιδιος απο καταθληψη!!
    Παρεξηγεις το υφος οπου γραφω, προσπαθω να διαρτπωνω σκεψεις οπου απο την μια ισως ειναι σκληρες, η εγωιστηκες ενω απο την αλλη προσωπικα ειμαι ανδρας θυμα , ο κλασικος προστατης της γυναικας οπου με τιμα με την αγαπη της , αυτος πυ θα ειμαι παντα εκει κι αυτος που θυσιαζει τα συναισθηματα του για τα αισθηματα της γυναικας οπου ειναι διπλα του!!!!
    Στην προκημενη περιπτωση λοιπον λεω στον φιλο οπου ειναι ο ανδρας προστατης! ο ανδρας οπου θυσιαζει τον εαυτο του για το κοριτσι του! του λεω λοιπον - κανωντας πετρα την καρδια μου να μην παθει αυτα που περασαμε πολλοι οπως κι εγω - να παψει να θυσιαζετε για την γυναικα οπου αν ξαφνου γινει καλα μπορει να τον χαιρετησει επειδη θα της πει ο αστρολογος της οτι εφτεγαν τα αστρα! οτι ο Πλανητης ταδε "λεει" πως πρεπει να αλαξει ανδρα! επειδη φινοντε αυτα δεσποινης κι πολυ φοβαμαι οτι με καταλαβαινεις πολυ καλα αφου απο το υφος των γραπτων σου δειχνουν γυναικα τετοιας λογικης κι δυστυχως οχι κατι σπανιο αλλα αντιθετος πολυ μα πολυ συνηθησμενο!
    Τερμα πλεον εμεις οι ανδρες να ειμαστε οι πληγωμενες καρδιες επειδη σονη και καλα αντεχουμε!!! απο οτι βλεπω στον εαυτο μου δεν αντεξα αυτο απο καποιες γυναικες!! με καναν κουρελι πνευματικα κι ψυχικα!! το ιδιο τραβανε παρα πολλοι ανδρες εκει εξω!!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Καταρχήν χίλια μπράβο που είσαι δίπλα της .... γιατί συνήθως όταν οι άνθρωποι βρίσκονται σε τέτοια φάση είτε απομονώνονται από μόνοι τους , είτε επείδή δεν είναι η πιο ευχάριστη παρέα δεν τους προτιμούν ...κάνε ένα google search υπάρχουν πολύ ωραία άρθρα για το πως μπορείς να το χειριστείς ... ως άνθρωπος που την αγαπάς .. τι να λες τι να μη λες κτλπ....

    και κατά δεύτερον μπορείς να της κάνεις μια υπέροχη περιποιητική έκπληξη και να την πας μια εκδρομούλα στον καθαρό αέρα ... και να της πεις ότι την αγαπάς πολύ και θα είσαι δίπλα της στη μάχη αυτή ...όπως το λες και σε εμάς .. .
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Γιωργο στη ναταλια την πεφτω ετσι να ξηγιομαστε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι κανεις αν η κοπελα που σε ενδιαφερει εχει καταθλιψη
    By archangel in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 119
    Last Post: 05-12-2016, 01:30
  2. Η κοπέλα μου έχει κατάθλιψη
    By dchatz in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 29-12-2015, 16:31
  3. Νομίζω πως η κοπέλα μου έχει κατάθλιψη...
    By JohnPappas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 15-11-2011, 14:28
  4. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  5. Replies: 13
    Last Post: 12-09-2006, 20:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •