Γνωριμία με άτομα με κοινωνικο αγχος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    καλησπέρα γρηγορη..! ενδιαφέρον όλο αυτό..! επειδή μια γνωστη.. μου λέει συνεχεια να σταματήσω κάθε φάρμακο και να αρχίσω να προσεύχομαι και να βρω κάποιον πνευματικό.. πιστεύει ότι θα γίνω εντελώς καλά.. εγώ μέσα μου όμως χωρίς παρεξήγηση δεν μπορώ να το πιστέψω... όμως μπορώ να πιστέψω πως αν κάποιος πιστέψει πραγματικά μπορεί να γίνει καλά..! όμως δεν ξέρω αν auto είναι από θέμα μυαλού η όντως ύπαρξη όπως αναφέρουνε πολλοί κάποια δύναμη...! όμως πραγματικά θέλω να το πιστέψω..! γιατί και εγώ περνάω δύσκολες φάσης στην ζωή μου με πολύ άγχος..!
    αρκει μια απλη σκεψη για να καταλαβεις αν ισχυει αυτο που σου λεει η φιλη σου:
    ολοι οι πιστοι που προσευχονται αρκετα ειναι υγιεις?
    ποιοι ειναι ασθενεις?
    αυτοι που δεν πιστευουν αρκετα?

    αν ηταν ετσι, ακνεις πιστος δεν θα ηταν αρρωστος, κι οπωσδηποτε κανεις ιερεας, μοναχος, κλπ. αντιθετως πασχουν απαντες απο τις ιδιες αρρωστιες με τους κοινους θνητους ειτε πιστους ειτε απιστους, και πεθαινουν επισης , απο αυτες.

  2. #17
    Σε πολυ μεγαλο βαθμο συμφωνω μαζι σου john

  3. #18
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αρκει μια απλη σκεψη για να καταλαβεις αν ισχυει αυτο που σου λεει η φιλη σου:
    ολοι οι πιστοι που προσευχονται αρκετα ειναι υγιεις?
    ποιοι ειναι ασθενεις?
    αυτοι που δεν πιστευουν αρκετα?

    αν ηταν ετσι, ακνεις πιστος δεν θα ηταν αρρωστος, κι οπωσδηποτε κανεις ιερεας, μοναχος, κλπ. αντιθετως πασχουν απαντες απο τις ιδιες αρρωστιες με τους κοινους θνητους ειτε πιστους ειτε απιστους, και πεθαινουν επισης , απο αυτες.
    Αδερφε μου το θεμα δεν ειναι να εχουμε την ταμπελα του πιστου η του προσευχομενου,Πολλοί άνθρωποι προσευχονται σε πολλες διαφορες θρησκείες και δογματα, μονο όμως στην Ορθοδοξη πιστη μπορει να υπάρξει θεραπεια, αλλα οχι μονο να αποκτωντας την ταμπελα του πιστου-προσευχομενου, πρεπει να βιωνουμε την πνευματικη ζωη με μελετη των αγιων πατερων, με εκκλησιασμο,εξομολογηση, θεια κοινωνια. Βεβαιως στην πνευματικη ζωη θα υπαρχουν πτωσεις και ανηψωσεις. Το θεμα ειναι ποσο πραγματικα θελουμε να ειμαστε στην Ορθοδοξο πιστη και Χριστό, απο εκει και περα αναλογα με την θεληση ο κυριος Ημων Ιησούς Χριστός βοηθάει.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    5
    Πολύ ωραία τα λετε! Όμως, ρε παιδιά, τι θα γίνει με εκείνη τη συνάντηση που λέγαμε; Ενδιαφέρεται κανείς να τα πούμε ολα αυτά και πιο πολλα δια ζώσης; Νιώθω πολυ μόνος για.....

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    6
    Καλησπέρα Δημήτρη,

    Δεν είμαι ατομο με κοινωνικό αγχός αλλα ήρθα σε αuτο το forum γιατι προσπάθω να βοηθήσω ένα κοντινο πρόσωπο και τυχαίνει vα είμαι και απο τα Ιωάννινα. Καταλαβαίνω τι σημαίνει να ζεις εκεί και να μην έχεις φιλοus και να ειναι και χειμὠνας. Δυστυχώς μενω στο εξωτερικό και μπορώ να σε σηναντήσv, ισως οταv έρθω για διακοπές έχω στηρίξει ατομο με το ιδιο προβλημά και εχω μεγάλη καταvόηση και απέραντο θαυμασμο για τα άτομα με κοινωνικό αγχος και τη δυσκολία τους να ανταπεξελθουν σε απλά πράγματα για τοuς υπόλοιπους.
    θα ήθελα να σου προτεινω να επισκεφτείς την Εταιρείας Προαγωγής Ψυχικής Υγείας Ηπείρου.
    http://www.epropsi.gr/

    Ειναι ενας μη κερδοσκοπικός οργανισμος με εξαιρετική δουλεια στη στηριξη ατόμων με ψυχικά προβληματα. Διοργανώνουν εκδηλωσεις, εκδρομες, συναντήσεις και πιστεύω θα οφεληθείς πολύ απο την κοινωνική επαφή μεσα απο εκεί. Καλή τύχη και κρατα με ενήμερη για το πως πάει η ζωή στην όμορφη πόλη μου

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Αδερφε μου το θεμα δεν ειναι να εχουμε την ταμπελα του πιστου η του προσευχομενου,Πολλοί άνθρωποι προσευχονται σε πολλες διαφορες θρησκείες και δογματα, μονο όμως στην Ορθοδοξη πιστη μπορει να υπάρξει θεραπεια, αλλα οχι μονο να αποκτωντας την ταμπελα του πιστου-προσευχομενου, πρεπει να βιωνουμε την πνευματικη ζωη με μελετη των αγιων πατερων, με εκκλησιασμο,εξομολογηση, θεια κοινωνια. Βεβαιως στην πνευματικη ζωη θα υπαρχουν πτωσεις και ανηψωσεις. Το θεμα ειναι ποσο πραγματικα θελουμε να ειμαστε στην Ορθοδοξο πιστη και Χριστό, απο εκει και περα αναλογα με την θεληση ο κυριος Ημων Ιησούς Χριστός βοηθάει.
    Αδερφη, εγω για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ πιστους μιλαω, οχι γι αυτους που εχουν μονο την ταμπελα.
    Και βαθια πιστεύουν και προσευχονται και πνευματικους εχουν αλλα καποιοι απο αυτους εχουν βαριές ασθενειες, απο ψυχικες μεχρι καρκινο.
    Γιατι δεν τους εσωσε η πιστη τους;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Αδελφή εν χριστώ remedy συμφωνώ και διαφωνώ παράλληλα μαζί σου. Η φράση "γιατί δεν τους έσωσε η πίστη τους" μπορεί παράλληλα να κρύβει πολλά ψυχικά αποθέματα ώστε κάποιος άνθρωπος να αντέχει να ζει αυτό που του έτυχε να ζήσει. Επειδή δεν είναι σαν εμάς, υγιής δεν σημαίνει κάτι. Για εμένα αυτό το δεν "τους έσωσε η πίστη τους" πάει αποκλειστικά σε αυτούς που αυτοκτονούν και που κλαίγονται όλη μέρα για τα προβλήματα τους, χωρίς να κάνουν κάτι γιαυτά. Υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω που παλεύουν με τα όποια προβλήματα υγείας τους και συνεχίζουν να ζουν ελπίζοντας. Αυτοί για εμένα είναι ήρωες και ναι θα πω ότι τους έσωσε η πίστη τους, η οποια δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι η ορθόδοξη χριστιανική πίστη.
    Και υπάρχουν και οι άλλοι με την συνεχή κλάψα και την εύκολη λύση της αυτοκτονίας.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Χμμμ View Post
    Ενδιαφέρεται κανείς να τα πούμε ολα αυτά και πιο πολλα δια ζώσης;
    Για να μη νιώθεις ότι δεν υπάρχει κανείς, θα ήθελα εγώ, αλλά μένω στην Αθήνα.
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Εγω μενω τερμα θεου αρχεσ αλαχ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Αδελφή εν χριστώ remedy συμφωνώ και διαφωνώ παράλληλα μαζί σου. Η φράση "γιατί δεν τους έσωσε η πίστη τους" μπορεί παράλληλα να κρύβει πολλά ψυχικά αποθέματα ώστε κάποιος άνθρωπος να αντέχει να ζει αυτό που του έτυχε να ζήσει. Επειδή δεν είναι σαν εμάς, υγιής δεν σημαίνει κάτι. Για εμένα αυτό το δεν "τους έσωσε η πίστη τους" πάει αποκλειστικά σε αυτούς που αυτοκτονούν και που κλαίγονται όλη μέρα για τα προβλήματα τους, χωρίς να κάνουν κάτι γιαυτά. Υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω που παλεύουν με τα όποια προβλήματα υγείας τους και συνεχίζουν να ζουν ελπίζοντας. Αυτοί για εμένα είναι ήρωες και ναι θα πω ότι τους έσωσε η πίστη τους, η οποια δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι η ορθόδοξη χριστιανική πίστη.
    Και υπάρχουν και οι άλλοι με την συνεχή κλάψα και την εύκολη λύση της αυτοκτονίας.
    αδερφε, καλα τα λες, αλλα εδω η συζητηση με την αδερφη απο πανω, αν δεν το προσεξες, ειναι οτι υποστηριζει οτι οι ασθενεις πρεπει να αφηνουν την ψυχιατρικη και τα φαρμακα και να τρεχουν στους παπαδες για να γιατρυτουν, διοτι η ΑΛΗΘΙΝΗ πιστη τους στην ο.χ. θρησκεια αρκειβ για να τους σωσει. δεν χρειαζεται τπτ αλλο....
    αυτη ειναι η συζητηση...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Καλησπερα αδερφε, θα ηθελα με αγαπη να σε προτρεψω να γνωρισεις πρωτα τον Κυριο Ημων Ιησου Χριστο μεσα στην Ορθοδοξοι εκκλησια μας για να μην χρειαστει να αναζητησεις ανθρωπο στην ιδια κατασταση με εσενα. Για αρχη θα σε προετρεπα να βρεις με την χαρη του θεου εναν πνευματικο γεροντα εν Χριστο να σε καθοδηγησει και τοτε ολλα αυτα αγχος,φοβιες θα φυγουν σιγα σιγα με την χαρη του κυριου μας.

    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείρηση λόγω παραβίασης των όρων χρήσης του Forum.
    Από ποιο μοναστήρι μας ήρθες εσύ?

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    5
    Ευχαριστώ πολύ, Isabella για τα ωραία σου λογια! Μου δίνεις κουράγιο! Να σαι καλά! Όταν έρθεις Γιάννενα και θυμηθείς στείλω μου! Θα χαρώ πολύ! :-) Αν θες μπορούμε να μιλάμε και μέσω ιντερνετ όποτε μπορούμε μέχρι τότε. Αλλά δε θέλω να φανώ πιεστικός. Όπως θες. Όπως και να χει σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    5
    Ευχαριστώ πολύ, John11, να σαι καλά! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κανέναν Αθήνα να με φιλοξενήσει. Αλλιώς σοβαρά θα ερχόμουν για μια βολτιτσα. Αλλά αραιά και που κάνω διαφορες εξορμήσεις στην Πάτρα. Αν σε βγάλει ποτέ ο δρόμος σου κατα εκει, θα χαρώ να συναντηθούμε! Και πάλι να σαι καλά!

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ενταξει δεν ειναι απαραιτητο μπορεις να τη βγαλεις και στο αμαξι αν εχεις για μια μερα υπαρχουν και τα τροχοσπιτα για τους σοφιστικε τυπους.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Χμμμμμ γιατι δε γραφεις ποτέ σε κανενα αλλο νημα να σε γνωρισουν τα μελη του φορουμ?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνικο Αγχος
    By meppel in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 36
    Last Post: 11-02-2017, 13:59
  2. Κοινωνικό άγχος
    By Henry-C2H5OH in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 10
    Last Post: 06-05-2013, 11:32
  3. κοινωνικό άγχος
    By sirkam in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 5
    Last Post: 24-06-2012, 22:57
  4. Κοινωνικο Αγχος
    By Kostas9 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 16
    Last Post: 03-10-2011, 22:55
  5. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 19:45

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •