Ψυχιατρικη κλινική
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 96
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    19

    Ψυχιατρικη κλινική

    Καλημέρα σε όλους! Όπως είχα γράψει και σε προηγούμενη μου ανάρτηση ο άντρας μου διαγνώστηκε με οξυ τοξικο ψυχωσικο επεισόδιο. Καθώς η κατάσταση ολοενα και χειροτέρευε εδω και δυο μερες σχεδόν νοσηλεύεται σε μια ιδιωτική κλινική. Το βασικό μας μέλημα ειναι οτι δεν μας επιτρέπουν να τον δούμε. Δηλαδή μας λένε οτι αν θέλουμε μπορούμε να τον δουμε αλλα δεν θα ειναι αποτελεσματική η θεραπεία του αν βλέπει οικεία πρόσωπα. Το επόμενο ζητημα ειναι οτι ζηταει να φύγει απο την κλινική και εμείς αισθανόμαστε απαίσια που βρίσκεται εκει παρα τη θέλησή του. Μιλήσαμε και με τον εξωτερικό ιατρό και μας ειπε οτι ειναι απόλυτα σύμφωνος με το να μη βλέπει οικεία πρόσωπα. Εγω Προσωπικά θεωρώ οτι ειναι πολυ βάναυσο ολο αυτο μιας και δεν βλέπει κανεναν αλλον περαν του νοσηλευτικού προσωπικού και των γιατρών και επίσης αν κρίνουμε οτι ειναι απαραίτητο να συνεχίστει η νοσηλεία και παραμείνει στην κλινική με εντολή εισαγγελέα θα ειναι και αυτο εξίσου βάναυσο για εκείνον.

    Εστάλη από HUAWEI VNS-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Last edited by rmult; 02-04-2018 at 13:12.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by evag_2018 View Post
    Καλημέρα σε όλους! Όπως είχα γράψει και σε προηγούμενη μου ανάρτηση ο άντρας μου διαγνώστηκε με οξυ τοξικο ψυχωσικο επεισόδιο. Καθώς η κατάσταση ολοενα και χειροτέρευε εδω και δυο μερες σχεδόν νοσηλεύεται σε μια ιδιωτική κλινική. Το βασικό μας μέλημα ειναι οτι δεν μας επιτρέπουν να τον δούμε. Δηλαδή μας λένε οτι αν θέλουμε μπορούμε να τον δουμε αλλα δεν θα ειναι αποτελεσματική η θεραπεία του αν βλέπει οικεία πρόσωπα. Το επόμενο ζητημα ειναι οτι ζηταει να φύγει απο την κλινική και εμείς αισθανόμαστε απαίσια που βρίσκεται εκει παρα τη θέλησή του. Μιλήσαμε και με τον εξωτερικό ιατρό και μας ειπε οτι ειναι απόλυτα σύμφωνος με το να μη βλέπει οικεία πρόσωπα. Εγω Προσωπικά θεωρώ οτι ειναι πολυ βάναυσο ολο αυτο μιας και δεν βλέπει κανεναν αλλον περαν του νοσηλευτικού προσωπικού και των γιατρών και επίσης αν κρίνουμε οτι ειναι απαραίτητο να συνεχίστει η νοσηλεία και παραμείνει στην κλινική με εντολή εισαγγελέα θα ειναι και αυτο εξίσου βάναυσο για εκείνον..
    Καλημερα evag_2018.
    Ειμαι σιγουρη οτι σου ειναι παρα πολυ δυσκολο να τον σκεφτεσαι εκει μεσα. Αν ομως εκριναν οτι ειναι επικινδυνος για τον εαυτο του και για τους γυρω του και η αγωγη στο σπιτι δεν επιανε, λογικα εκριναν απαραιτητη τη νοσηλεια μεχρι να βρεθει η καταλληλη αγωγη και να συνελθει ως ενα βαθμο. Οπως περιγραφουν τα παιδια του φορουμ που εχουν περασει απο νοσηλειες, πραγματι τους ηταν παρα πολυ δυσαρεστη εκεινη η περιοδος.
    Οι γονεις σου πώς το αντιμετωπιζουν? Τους ενημερωνεις για πραγματα που διαβαζεις και μαθαινεις? Θα ειναι πολυ σημαντικο για τον άντρα σου οταν επιστρεψει στο σπιτι να βρεθει σε ενα καλο κλιμα.
    Last edited by rmult; 02-04-2018 at 13:14.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Καλημερα evag_2018.
    Ειμαι σιγουρη οτι σου ειναι παρα πολυ δυσκολο να τον σκεφτεσαι εκει μεσα. Αν ομως εκριναν οτι ειναι επικινδυνος για τον εαυτο του και για τους γυρω του και η αγωγη στο σπιτι δεν τον επιανε, λογικα εκριναν απαραιτητη τη νοσηλεια μεχρι να βρεθει η καταλληλη αγωγη και να συνελθει ως ενα βαθμο. Οπως περιγραφουν τα παιδια του φορουμ που εχουν περασει απο νοσηλειες, πραγματι τους ηταν παρα πολυ δυσαρεστη εκεινη η περιοδος.
    Οι γονεις σου πώς τον αντιμετωπιζουν? Τους ενημερωνεις για πραγματα που διαβαζεις και μαθαινεις? Θα ειναι πολυ σημαντικο για τον άντρα σου οταν επιστρεψει στο σπιτι να βρεθει σε ενα καλο κλιμα.
    Ναι και οι γονείς μου διαβαζουν πολυ και είμαστε και σε διαρκή επικοινωνία με ψυχοθεραπευτη για να μπορεσει να επανέλθει οσο πιο ομαλα γίνεται.

    Εστάλη από HUAWEI VNS-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Last edited by rmult; 02-04-2018 at 13:14.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by evag_2018 View Post
    Ναι και οι γονείς μου διαβαζουν πολυ και είμαστε και σε διαρκή επικοινωνία με ψυχοθεραπευτη για να μπορεσει να επανέλθει οσο πιο ομαλα γίνεται.
    Μπραβο σας :) Καλη δυναμη σε ολους και στον ιδιο πανω απο ολα.
    Last edited by rmult; 02-04-2018 at 13:15.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Μπραβο σας :) Καλη δυναμη σε ολους και στον ιδιο πανω απο ολα.
    Σε ευχαριστούμε πολύ! Ο,τι καλύτερο και σε εσενα

    Εστάλη από HUAWEI VNS-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    αγγελικη εγω εκανα δυο βδομαδες σε κλινικη, δεν ηταν χαλια καλα ηταν, το θεμα ειναι να δειται αποτελεσμα, εγω ειδα και ετσι δεν με ενοιαζε, σε ενα 24ωρο εφτιαξα και βγηκα απο το ψυχωτικο επεισοδιο..
    το θεμα ειναι να εχεται αποτελεσμα στη κλινικη. αν δει ο αδερφος σου αποτελεσμα δεν πιστευω να τον νοιαξει.

  7. #7
    Καλησπερα αδερφουλα μου evag_2018, θα ηθελα να σου πω οτι ολλες αυτες οι καταστασεις που βιωνει ο άντρας σου αλλα και πολυ συναθρωποι μας ειναι κυριος διοτι δεν ειμαστε κοντα στον Κυριο Ημων Ιησου Χριστο. Ισως τωρα αρχικα οι γιατροι θα δωσουν καποια φαρμακα για να τον καταστηλουν, αλλα θα πρεπει να γνωρζουμε οτι τα φαρμακα αυτα προς το παρον ισως δωσουν μια λυση αλλα δεν κανουν τιποτα απολυτως σε βαθος χρονου, μονο καταστελνουν τον οργανισμο και τιποτα αλλο, η Σωτηρια για ολλα τα ψυχοσωματικά ειναι μονο η ορθοδοξη πιστη που διδάσκει ο κύριος ημων Ιησούς Χριστός, θα σας προετρεπα να έχετε πνευματικο να εξομολογεισται τακτικα και ολλα τα ψυχοσωματικα θα φυγουν με την χαρη του κυριου μας ο οποιος ειπε οτι αυτος ειναι Ο ΙΑΤΡΟΣ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ!!! Ο Κυριος ημων Ιησους Χριστός μας αγαπά και μας περιμενει στην μετανοια,δοκιμαστε το και δεν θα απογοητευθειτε.

    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από την διαχείρηση λόγω παραβίασης των όρων χρήσης του Forum.
    Last edited by rmult; 02-04-2018 at 13:16.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    γρηγορη, ο μεσαιωνας περασε.........

  9. #9
    Αδερφε ο Χριστος ειναι διαχρονικος και παντα επικαιρος, δυστυχως αυτες τις αποψεις ειχα και εγω πριν γνωρισω τον Χριστό

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    τωρα υπαρχουν φαρμακα, τελιωσαμε με τους εξορκισμους..... δεν θα μας καιτε στη πυρα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Υπαρχουν κ βιταμινεσ εξισου αποτελεσματικεσ ομωσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by evag_2018 View Post
    Καλημέρα σε όλους! Όπως είχα γράψει και σε προηγούμενη μου ανάρτηση ο άντρας μου διαγνώστηκε με οξυ τοξικο ψυχωσικο επεισόδιο. Καθώς η κατάσταση ολοενα και χειροτέρευε εδω και δυο μερες σχεδόν νοσηλεύεται σε μια ιδιωτική κλινική. Το βασικό μας μέλημα ειναι οτι δεν μας επιτρέπουν να τον δούμε. Δηλαδή μας λένε οτι αν θέλουμε μπορούμε να τον δουμε αλλα δεν θα ειναι αποτελεσματική η θεραπεία του αν βλέπει οικεία του πρόσωπα. Το επόμενο ζητημα ειναι οτι ζηταει να φύγει απο την κλινική και εμείς αισθανόμαστε απαίσια που βρίσκεται εκει παρα τη θέλησή του. Μιλήσαμε και με τον εξωτερικό ιατρό του και μας ειπε οτι ειναι απόλυτα σύμφωνος με το να μη βλέπει οικεία του πρόσωπα. Εγω Προσωπικά θεωρώ οτι ειναι πολυ βάναυσο ολο αυτο μιας και δεν βλέπει κανεναν αλλον περαν του νοσηλευτικού προσωπικού και των γιατρών και επίσης αν κρίνουμε οτι ειναι απαραίτητο να συνεχίστει η νοσηλεία του και παραμείνει στην κλινική με εντολή εισαγγελέα θα ειναι και αυτο εξίσου βάναυσο για εκείνον.

    Εστάλη από HUAWEI VNS-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Γεια σου evag_2018.
    Καταλαβαίνω πως σου ακούγεται βάναυσο, έχω την ίδια άποψη επίσης, όμως όλα τα παιδιά εδώ που έχει χρειαστεί να νοσηλευτούν θα σου πουν πως περάσαν από αυτή τη διαδικασία. Προφανώς , όσο βάναυσο κι αν μας ακούγεται, είναι κάτι που βοηθάει τον άνθρωπο να ηρεμήσει.
    Στην άλλη σου ανάρτηση έξεφρασες το "παράπονο" οτι νιώθεις πως δεν μπορείς να βοηθήσεις τον άντρα σου. Να πως μπορείς να τον βοηθήσεις λοιπόν : δείχνοντας επιμονή και εμπιστοσύνη στους γιατρούς και πίστη στην θεραπεία. Αν οι γιατροί λένε πως έτσι θα είναι πιο αποτελεσματική η θεραπεία, τότε κάντε το. Μόνο έτσι μπορείτε να τον βοηθήσετε. Σκέψου, αν ο άντρας σου έπρεπε να μπει στην εντατική και να μην τον βλέπετε για λίγο, θα είχες το ίδιο δίλημμα ή θα εμπιστευόσουν απόλυτα τον γιατρό και θα εστίαζες στο να πετύχει η θεραπεία;

    Δυστυχώς οι ασθένειες αυτές απαιτούν μεγάλη ψυχική δύναμη και κουράγιο και από τον ίδιο τον ασθενή αλλά και από τους δικούς του ανθρώπους.
    Χαίρομαι πολύ που λες οτι ενημερώνεστε και προσπαθείτε να μαθαίνετε όσα γίνεται περισσότερα για το θέμα.
    Υπομονή και δύναμη!
    Last edited by rmult; 02-04-2018 at 13:18.

  13. #13
    Αδερφε μου, δεν θα επιμεινω, διοτι μετα πρωτης και δευτερας νουθεσιας παραιτου λεει ο Αποστολος Παυλος. Οσον αφορα για τα φαρμακα που λες, δεν αμφιβαλω οτι τα φαρμακα των αλλων ασθενειων βοηθουν σε πολυ υψηλό βαθμό στην ιαση των ασθενων αλλα οσον αφορα τα ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ και αλλα τετοιου ειδους υπαρχουν ερευνες των Ιατρων οτι μπορει και να βλαψουν σε μεγαλο ποσοστο παρα να θεραπευσουν, θα σε παραπέμψω να δεις στο youtube το μαρκετινγκ της τρελλας 1,2,3 και αλλα παρομοια του ειδους. Υ.Γ. ως πρωην παθων δεν ειδα κανεναν μεσαιωνα, αυτο που ειδα ηταν η ιαση μου χωρις ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Αδερφε μου, δεν θα επιμεινω, διοτι μετα πρωτης και δευτερας νουθεσιας παραιτου λεει ο Αποστολος Παυλος. Οσον αφορα για τα φαρμακα που λες, δεν αμφιβαλω οτι τα φαρμακα των αλλων ασθενειων βοηθουν σε πολυ υψηλό βαθμό στην ιαση των ασθενων αλλα οσον αφορα τα ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ και αλλα τετοιου ειδους υπαρχουν ερευνες των Ιατρων οτι μπορει και να βλαψουν σε μεγαλο ποσοστο παρα να θεραπευσουν, θα σε παραπέμψω να δεις στο youtube το μαρκετινγκ της τρελλας 1,2,3 και αλλα παρομοια του ειδους. Υ.Γ. ως πρωην παθων δεν ειδα κανεναν μεσαιωνα, αυτο που ειδα ηταν η ιαση μου χωρις ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ
    Στην σελίδα τους, η CCHR η εταιρία που είναι υπεύθυνη για αυτά τα ντοκιμαντέρ και έχει ιδρυθεί από την Εκκλησία της Σαιντελογίας, είναι πιο προσεκτικοί από σένα και δεν εκφέρουν επίσημα γνώμη για το αν πρέπει κάποιος να σταματά την φαρμακευτική του αγωγή ή όχι. Το ξέρεις πως αυτό που κάνεις απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Αδερφε μου, δεν θα επιμεινω, διοτι μετα πρωτης και δευτερας νουθεσιας παραιτου λεει ο Αποστολος Παυλος. Οσον αφορα για τα φαρμακα που λες, δεν αμφιβαλω οτι τα φαρμακα των αλλων ασθενειων βοηθουν σε πολυ υψηλό βαθμό στην ιαση των ασθενων αλλα οσον αφορα τα ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ και αλλα τετοιου ειδους υπαρχουν ερευνες των Ιατρων οτι μπορει και να βλαψουν σε μεγαλο ποσοστο παρα να θεραπευσουν, θα σε παραπέμψω να δεις στο youtube το μαρκετινγκ της τρελλας 1,2,3 και αλλα παρομοια του ειδους. Υ.Γ. ως πρωην παθων δεν ειδα κανεναν μεσαιωνα, αυτο που ειδα ηταν η ιαση μου χωρις ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ
    αδερφε, αδερφη, δεν ξερω και τι εισαι, απο ποια ασθενεια ισχυριζεσαι οτι θεραπευτηκες χωρις φαρμακα?

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καταγγελια για την ψυχιατρικη κλινικη Γεννηματα
    By xaka10 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 17
    Last Post: 30-07-2018, 13:24
  2. Ψυχιατρικη κλινικη
    By xristoforos28 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 12
    Last Post: 21-08-2017, 23:51
  3. Νοσηλεια σε ψυχιατρικη κλινικη
    By Vicky M in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 10
    Last Post: 13-06-2017, 11:03
  4. Eγκλεισμος καποιου σε ψυχιατρικη κλινικη..
    By Anonymos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 16-10-2012, 22:32
  5. Νοσηλεία σε Ψυχιατρική κλινική
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 21-10-2009, 00:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •