Αν είναι δυνατόν!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354

    Αν είναι δυνατόν!!!!

    Νεκρό βρέφος μέσα σε σκουπίδια στην Πετρούπολη
    ΑΣΥΛΛΗΠΤΗ ΚΤΗΝΩΔΙΑ… Φίμωσαν τον οισοφάγο του βρέφους με χαρτοπετσέτες για να μην ακούγεται το κλάμα του
    Ασύλληπτη κτηνωδία αποκαλύφθηκε το πρωί στην Πετρούπολη, όταν νεογέννητο βρέφος εντοπίστηκε νεκρό και φιμωμένο μέσα σε κάδο απορριμμάτων. ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΟ!!! Τύλιξαν νεογέννητο βρέφος σ’ ένα σεντόνι και το πέταξαν στα σκουπίδια….

    Οι περιγραφές των αυτοπτών μαρτύρων στο Star σοκάρουν:

    «Το είδα μέσα στον κάδο του είχε βάλει χαρτοπετσέτα στο στόμα για να μην ακούγεται…»

    Δεν το χωράει ανθρώπου νους. Αυτό το νεογέννητο αγγελούδι, που θα δείτε στο video, πριν ακόμα δει το φως είχε απάνθρωπο τέλος.

    Κάποια χέρια, αντί να το αγκαλιάσουν και να το ζεστάνουν, το οδήγησαν με φρικτό τρόπο στο θάνατο.

    Του φίμωσαν με χαρτοπετσέτα τον οισοφάγο για να μην ακούγεται το σπαρακτικό του κλάμα και το πέταξαν σε κάδο απορριμμάτων στην Πετρούπουλη. Το άτυχο βρέφος εντόπισε τυχαία ένας αλλοδαπός ρακοσυλλέκτης.

    «Το παιδί ήταν μέσα σε σακούλα στον κάδο….» δήλωσε ο ίδιος στην κάμερα του Star.

    Η ασύλληπτη τραγωδία σημειώθηκε εδώ στη συμβολή των οδών Ανατ. Ρωμυλίας και Πίνδου, σε ένα από τα πιο κεντρικά σημεία της Πετρούπολης.

    Λίγο μετά τις 11:00 το πρωί αστυνομικοί που έσπευσαν στο σημείο εντόπισαν το νεογέννητο βρέφος νεκρό μέσα σε κάδο απορριμμάτων. Το αγοράκι είχε ακόμα τον ομφάλιο λώρο.

    Αστυνομικοί του τμήματος ανθρωποκτονιών της Ασφάλειας Αττικής αναζητούν σε κάμερες ασφαλείας τους δράστες που πέταξαν το μωρό ενώ εξετάζουν τον κάδο απορριμμάτων για βιολογικό υλικό και τυχόν αποτυπώματα.

    Κανείς δε μπορεί να καταλάβει γιατί δεν το άφησαν έστω έξω από κάποια πόρτα, ώστε να έχει δικαίωμα στη ζωή. Όχι απλώς το παράτησαν αλλά επέλεξαν να το δολοφονήσουν.

    Φως στα αίτια της τραγωδίας αναμένεται να ρίξει η νεκροτομή από τον ιατροδικαστή.

    Ήδη η αστυνομία γυρνά πόρτα-πόρτα και ρωτά τους περίοικους μήπως το τελευταίο διάστημα είχαν δει κάποια έγκυο κοπέλα που να εξαφανίστηκε στη συνέχεια.

  2. #2
    Δεν έχω λόγια.... Μόνο θλίψη για το είδος μας.... Πως καταντήσαμε έτσι.....

    Εστάλη από 5010D στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Ντροπή κυρίως στη "μάνα"... Αν δεν το ήθελε ας μην το κρατούσε... Σε γενικές γραμμές είμαι κατά της έκτρωσης εκτός κι αν πρόκειται για σοβαρό λόγο υγείας της μητέρας ή του εμβρύου ή αν το έμβρυο είναι προϊόν βιασμού αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση καλύτερα να το είχε ρίξει παρά να κάνει αυτό που έκανε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Ακομα και αν προέρχεται το μωρο από βιασμό ας το έδινε σε κάποιο ίδρυμα.η ας το άφηνε μπροστά σε μια πόρτα..δεν φταίει το μωρό σε τίποτα.
    Άμα λέω εγώ ότι τέτοιοι γονείς θέλουν κρέμασμα..
    Και αφού υπήρχαν αυτοπτοι μαρτυρες γιατί.δεν πήγαν να σώσουν το.παιδι να το βγάλουν από κει?? Τι να πω...
    Αλάνθαστος είσαι κύριε συγχώρεσε με
    Αλλά γιατί δίνεις παιδιά εκεί που δεν πρέπει δεν μπορω να το καταλάβω..
    Και εμείς που παρακαλαμε τίποτα..
    Ημαρτον κυριε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eγω λεω ντροπη στις κ@λοειδησεις του σταρ , και οχι μονο , που κυνηγανε τετοια θεματα , με την αναλογη μουσικη υποκρουση ( ! ) , λες και δεν εχουμε τα δικα μας προβληματα , θακουμε και τις μ@λακιες καθε καναλιου ...... ειναι γνωστο το αξιωμα , ' μια καλη ειδηση δεν αποτελει ειδηση ' , το εφαρμοζουν κατα κορον τα Ελλην. δελτια ειδησεων , γι αυτο δεν βλεπω απο το 2010 ειδησεις ............ αμα δεις ενα ξενο δελτιο ειδησεων ( η ενα Ελλ. δελτιο προ 20 ετων ) , ειναι απλη παραθεση γεγονοτων σημαντικων , χωρις παραθυρα και ανοητα σχολια .....αλλα ξεχασα , εδω ειμεθα τριτοκοσμικοι ...... και μην ξεχνατε Κυριες και Κυριοι να ειστε τρομοκρατημενοι , αυτο θαταν το μόττο των Ελλ. δελτιων ειδησεων ( πλην ΕΡΤ ) .......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Ακομα και αν προέρχεται το μωρο από βιασμό ας το έδινε σε κάποιο ίδρυμα.η ας το άφηνε μπροστά σε μια πόρτα..δεν φταίει το μωρό σε τίποτα.
    Άμα λέω εγώ ότι τέτοιοι γονείς θέλουν κρέμασμα..
    Και αφού υπήρχαν αυτοπτοι μαρτυρες γιατί.δεν πήγαν να σώσουν το.παιδι να το βγάλουν από κει?? Τι να πω...
    Αλάνθαστος είσαι κύριε συγχώρεσε με
    Αλλά γιατί δίνεις παιδιά εκεί που δεν πρέπει δεν μπορω να το καταλάβω..
    Και εμείς που παρακαλαμε τίποτα..
    Ημαρτον κυριε
    Γιώργο, για έκτρωση μιλούσα, δεν εννοούσα αν το μωρό είναι από βιασμό να το αφήσει να γεννηθεί και μετά να το σκοτώσει, μάλλον παρεξήγησες... Όσον αφορά το να κυοφορήσεις μωρό που είναι προϊόν βιασμού είναι τρομερά δύσκολο για μια γυναίκα να το αντέξει αυτό, δεν ξέρω αν μπορείς να το καταλάβεις όντας άντρας... Η ψυχολογία σου μετά από μια τέτοια εμπειρία είναι τόσο διαλυμένη που μόνο εγκυμοσύνη και μάλιστα με το παιδί του βιαστή σου στην κοιλιά δεν είσαι σε θέση ν' αντέξεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    ''Ωραίοι'' γονείς,τι να πω...............

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eγω λεω ντροπη στις κ@λοειδησεις του σταρ , και οχι μονο , που κυνηγανε τετοια θεματα , με την αναλογη μουσικη υποκρουση ( ! ) , λες και δεν εχουμε τα δικα μας προβληματα , θακουμε και τις μ@λακιες καθε καναλιου ...... ειναι γνωστο το αξιωμα , ' μια καλη ειδηση δεν αποτελει ειδηση ' , το εφαρμοζουν κατα κορον τα Ελλην. δελτια ειδησεων , γι αυτο δεν βλεπω απο το 2010 ειδησεις ............ αμα δεις ενα ξενο δελτιο ειδησεων ( η ενα Ελλ. δελτιο προ 20 ετων ) , ειναι απλη παραθεση γεγονοτων σημαντικων , χωρις παραθυρα και ανοητα σχολια .....αλλα ξεχασα , εδω ειμεθα τριτοκοσμικοι ...... και μην ξεχνατε Κυριες και Κυριοι να ειστε τρομοκρατημενοι , αυτο θαταν το μόττο των Ελλ. δελτιων ειδησεων ( πλην ΕΡΤ ) .......
    Αφού είναι γνωστό πως λειτουργούν τα γ@μωκάναλα για μια είδηση και για τα κ%λονούμερα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Γιώργο, για έκτρωση μιλούσα, δεν εννοούσα αν το μωρό είναι από βιασμό να το αφήσει να γεννηθεί και μετά να το σκοτώσει, μάλλον παρεξήγησες... Όσον αφορά το να κυοφορήσεις μωρό που είναι προϊόν βιασμού είναι τρομερά δύσκολο για μια γυναίκα να το αντέξει αυτό, δεν ξέρω αν μπορείς να το καταλάβεις όντας άντρας... Η ψυχολογία σου μετά από μια τέτοια εμπειρία είναι τόσο διαλυμένη που μόνο εγκυμοσύνη και μάλιστα με το παιδί του βιαστή σου στην κοιλιά δεν είσαι σε θέση ν' αντέξεις...
    Κατάλαβα ότι μιλούσες για έκτρωση.κοιτα κύκνειο σίγουρα είναι υπερβολικα δύσκολο.εδω γυναίκες βιάζονται χωρίς να υπάρξει εγκυμοσύνη και παθενουνε ζημιά για μια ζωή πόσο μάλλον να υπάρχει εγκυμοσύνη ή κοιλιά θα τους θυμίζει κάθε δευτερόλεπτο το βιασμό..σίγουρα είναι υπερβολικα δύσκολο..αλλά απτην άλλη ένα βρέφος το οποίο ούτε φταίει ούτε επέλεξε να έρθει στον κόσμο μέσω βιασμού..ένα αθώο αγγελούδι είναι που δεν φταίει σε τίποτα απολύτως..γιατί να την πλήρωση ρε συ,??κρίμα δεν είναι..να μου πεις για το βιαστή θα σε πω ναι.οχι φυλακή να τον βάλουν στο εκτελεστικό απόσπασμα να τον πάνε.συμφωνω...
    Το μωράκι τη φταίει όμως??οπότε είμαι της γνώμης να τον γεννούσε και να τον έδινε σε κάποιο ίδρυμα.να το άφηνε σε κάποια πόρτα ενός σπιτιού.τουλαζιστον έτσι δεν θα εχει το μωρό να της θυμίζει το βιασμό αλλά απτην άλλη το μωράκι θα ζουσε..δεν θα υπήρχε εγκλημα..
    Δεν είμαι γυναίκα και σίγουρα δεν μπορώ να καταλάβω την ψυχολογία μιας βιασμός γυναίκας...αλλά απτην άλλη και η έκτρωση είναι εγκληματική ενέργεια..και ακόμα πιο εγκληματική ενέργεια είναι να ρίξεις ένα μωρό στο κάδο λες και ειναι κοινό σκουπίδι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    ''
    Αφού είναι γνωστό πως λειτουργούν τα γ@μωκάναλα για μια είδηση και για τα κ%λονούμερα.

    Ετσι ειναι γουαι , ας παρουμε ενα καλο παραδειγμα απο τις ειδησεις ξενων καναλιων , αυτες ειδικα του σταρ ειναι σκετη ξεφτιλα ........ ποιος ο λογος να μας υπενθυμιζουν οτι υπαρχουν διεστραμμενοι , ψυχανωμαλοι , και εγκληματικες προσωπικοτητες , παντα με την υποβλητικη μουσικη υποκρουση , λες και δεν το ξερουμε. , για να ψυχοπλακωνομαστε ? ...... οχι οτι οι λοιπες ειδησεις ειναι αξιολογες , θα μπορουσαν να συμπτυχθουν σε 15 λεπτα/ μερα .......... δεν βαριεσαι , οτι σημαντικο , θα το διαβασεις στο ιντερνετ , η θα το παρει ταυτι σου , δεν υπαρχει κανενας λογος , κατ εμε παντα , να βλεπεις ειδησεις .........και πολλαααα αλλα χαζα......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Κατάλαβα ότι μιλούσες για έκτρωση.κοιτα κύκνειο σίγουρα είναι υπερβολικα δύσκολο.εδω γυναίκες βιάζονται χωρίς να υπάρξει εγκυμοσύνη και παθενουνε ζημιά για μια ζωή πόσο μάλλον να υπάρχει εγκυμοσύνη ή κοιλιά θα τους θυμίζει κάθε δευτερόλεπτο το βιασμό..σίγουρα είναι υπερβολικα δύσκολο..αλλά απτην άλλη ένα βρέφος το οποίο ούτε φταίει ούτε επέλεξε να έρθει στον κόσμο μέσω βιασμού..ένα αθώο αγγελούδι είναι που δεν φταίει σε τίποτα απολύτως..γιατί να την πλήρωση ρε συ,??κρίμα δεν είναι..να μου πεις για το βιαστή θα σε πω ναι.οχι φυλακή να τον βάλουν στο εκτελεστικό απόσπασμα να τον πάνε.συμφωνω...
    Το μωράκι τη φταίει όμως??οπότε είμαι της γνώμης να τον γεννούσε και να τον έδινε σε κάποιο ίδρυμα.να το άφηνε σε κάποια πόρτα ενός σπιτιού.τουλαζιστον έτσι δεν θα εχει το μωρό να της θυμίζει το βιασμό αλλά απτην άλλη το μωράκι θα ζουσε..δεν θα υπήρχε εγκλημα..
    Δεν είμαι γυναίκα και σίγουρα δεν μπορώ να καταλάβω την ψυχολογία μιας βιασμός γυναίκας...αλλά απτην άλλη και η έκτρωση είναι εγκληματική ενέργεια..και ακόμα πιο εγκληματική ενέργεια είναι να ρίξεις ένα μωρό στο κάδο λες και ειναι κοινό σκουπίδι
    Και η γυναίκα όμως αθώα είναι στην συγκεκριμένη περίπτωση γιατί δεν επέλεξε ούτε εκείνη να μείνει έγκυος... Κι η εγκυμοσύνη είναι από μόνη της δύσκολη περίοδος, οι ορμόνες τρελαίνονται... Έχω και πρόσφατο παράδειγμα τη γυναίκα του ξαδέλφου μου που το ήθελε το παιδί που γέννησε αλλά στην εγκυμοσύνη της πέρασε δύσκολα... Φαντάσου τι γίνεται όταν έχεις υποστεί και βία... Δεν είναι τόσο εύκολο να το αντέξεις επιπλέον αυτό για εννιά μήνες, να πηγαίνεις να κάνεις υπέρηχους, ν' ακούς την καρδιά κι όλα αυτά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Και η γυναίκα όμως αθώα είναι στην συγκεκριμένη περίπτωση γιατί δεν επέλεξε ούτε εκείνη να μείνει έγκυος... Κι η εγκυμοσύνη είναι από μόνη της δύσκολη περίοδος, οι ορμόνες τρελαίνονται... Έχω και πρόσφατο παράδειγμα τη γυναίκα του ξαδέλφου μου που το ήθελε το παιδί που γέννησε αλλά στην εγκυμοσύνη της πέρασε δύσκολα... Φαντάσου τι γίνεται όταν έχεις υποστεί και βία... Δεν είναι τόσο εύκολο να το αντέξεις επιπλέον αυτό για εννιά μήνες, να πηγαίνεις να κάνεις υπέρηχους, ν' ακούς την καρδιά κι όλα αυτά...
    Δεν είπα ότι φταίει η γυναίκα αλοιμονο αυτό έλειπε..
    Σίγουρα είναι θεοδυσκολο.τι να πω δεν ξέρω..ας ελπίσουμε ότι δεν θα έχουμε παρόμοια περιστατικά..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Τουλάχιστον αυτό το Μοράκι να το έδινε σε εμένα ο Θεός.θα του ήμουν ευγνώμων..
    Και ήταν και αγοράκι.οχι ότι αν ήταν κοριτσάκι δεν θα το αγαπούσα αλοιμονο όλα παιδάκια του θεού είναι.ειτε αγόρι είτε κορίτσι είτε ασπρακι είτε Μαυράκι.
    Αλλά θα ήθελα να είχα ένα παιδάκι και να ήταν αγόρι..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Δεν είπα ότι φταίει η γυναίκα αλοιμονο αυτό έλειπε..
    Σίγουρα είναι θεοδυσκολο.τι να πω δεν ξέρω..ας ελπίσουμε ότι δεν θα έχουμε παρόμοια περιστατικά..
    Κατάλαβα τι είπες, μην ανησυχείς, δεν σε παρεξήγησα... :) Ήθελα απλώς να τονίσω το πόσο δύσκολη είναι μια εγκυμοσύνη υπό τέτοιες συνθήκες...

    Ναι, μακάρι να πάψει επιπλέον η βία στον κόσμο κυρίως προς τους αδύναμους, δηλαδή γυναίκες, παιδιά και ζώα...

    Όσο για το παιδάκι μακάρι όντως να το έδινε ο Θεός σε κάποιον που θα το αγαπούσε... Και σ' εμένα ακόμα... Που δεν θα προλάβω να κάνω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post

    Και σ' εμένα ακόμα... Που δεν θα προλάβω να κάνω...
    Τι ακριβώς εννοείς εδώ;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Τι ακριβώς εννοείς εδώ;
    Τώρα είδα την ερώτηση σου...

    Εννοώ ότι είμαι σαράντα χρονών και χωρίς σχέση οπότε τα χρονικά περιθώρια έχουν στενέψει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αν είναι δυνατόν...
    By STORM LORD in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 01-07-2012, 00:16
  2. Είναι δυνατόν μια ψυχοθεραπεία να είναι αρνητική;
    By alexandros3 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 109
    Last Post: 27-08-2011, 02:34
  3. Πώς είναι δυνατόν να πάχυνα?
    By μαρακι_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 23
    Last Post: 28-09-2010, 23:00
  4. Ειναι δυνατον?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 06-03-2009, 13:38
  5. Είναι δυνατόν?
    By Ilen in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 31-03-2008, 14:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •