Αγχολυτικά! - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 111 of 111
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Alice_1990 View Post
    Καλημέρα!!! Ακόμα όχι δεν έχω καθημερινό. Μόνο καταστάσεις που μου προκάλεσαν αρνητικές σκέψεις. Ναι νιώθω λίγο καλύτερα η αλήθεια είναι. Νιώθω δυνατή σε σχέση με πριν 2 μήνες που είχα παραδώσει τα όπλα. Η αλήθεια είναι πως δεν το βλέπω, αλλά φαντάζομαι τι θα περνάνε οι άνθρωποι επειδή ξέρω πάνω κάτω το κόνσεπτ. Χωρίς φαγητό, κάτω από τον ήλιο όλη μέρα, χωρίς ανέσεις, χωρίς επαφή με τους δικούς σου ανθρώπους, με τόσο κουραστικά αγωνίσματα... χρειάζεται πειθαρχεία. Και η συγκεκριμένη κοπέλα που λες είχε θέσει τον στόχο προφανώς και κοιτούσε εκεί. Γιατί έχεις και την ομάδα από πίσω. Είναι πολύ πιεστικό αλλά σου δίνει ένα μάθημα ζωής όπως ο αθλητισμός: ποτέ δεν ξέρεις ποια είναι τα όρια σου. Κάθε μέρα θα ανακαλύπτεις ότι αντέχεις λίγο ακόμα από την προηγούμενη.

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Μου εχεις κανει εντυπωση Αλικη! Ο τροπος που γραφεις κ εκφραζεσαι. Πολυ εμπεριστατωμενη σκεψη τοσο νεο κοριτσι! Εγω τις τελευταιες μερες εχω κανει ενα πισωγυρισμα. Ξυπναω το πρωι με ανησυχια. Σημερα ειδικα, χρειαστηκε να παρω 2 φορες αγχολυτικο. Θα επικοινωνησω με το γιατρο σε λιγο για την πορεια του εσκιταλοπραμ.Τι να πω, παρακολουθω ξενα φορουμ κ σε γενικες γραμμες το θεωρουν καλο φαρμακο. Εμενα μου δημιουργει υπερενταση....δε ξερω...εσυ πηγες στο 15mg?

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Anna137 View Post
    Μου εχεις κανει εντυπωση Αλικη! Ο τροπος που γραφεις κ εκφραζεσαι. Πολυ εμπεριστατωμενη σκεψη τοσο νεο κοριτσι! Εγω τις τελευταιες μερες εχω κανει ενα πισωγυρισμα. Ξυπναω το πρωι με ανησυχια. Σημερα ειδικα, χρειαστηκε να παρω 2 φορες αγχολυτικο. Θα επικοινωνησω με το γιατρο σε λιγο για την πορεια του εσκιταλοπραμ.Τι να πω, παρακολουθω ξενα φορουμ κ σε γενικες γραμμες το θεωρουν καλο φαρμακο. Εμενα μου δημιουργει υπερενταση....δε ξερω...εσυ πηγες στο 15mg?
    Όλη αυτή η σκέψη Άννα μου σε τόσο νεαρή ηλικία προήλθε από το γεγονός ότι όταν τα παιδιά της ηλικίας μου έκανα τα φυσιολογικά για αυτούς πράγματα εγώ έπρεπε να δαμάζω το "τέρας" που με έπνιγε μέσα μου. Και ολομόναχη. Με ωρίμασε πολύ αυτό. Και απότομα μάλιστα. Κάποιες φορές παρακαλάω να μην σκεφτόμουν τόσο πολύ και να μην έκανα τόση ανάλυση. Όμως είναι στοιχείο της προσωπικότητας μου πλέον και δύσκολα αλλάζει. Εγώ με τα 15mg πάντως βλέπω διαφορά. Μου προκαλούν βέβαια λίγη νύστα αλλά μου μειώνουν πολύ το άγχος. Φαντάσου μια μέρα δεν είχα καθόλου άγχος που ξέχασα να πάρω αγχολυτικό! Ποιος εγώ που είμαι τόσο τακτική στις δόσεις. Ελπίζω να παραμείνω έτσι και να μην μου προκαλέσει ένταση πάλι. Δεν θα αντέξω να περάσω ξανά ότι πέρασα την 1 εβδομάδα με τα 5mg. Με την ψυχολόγο σου πως τα πας?

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Alice_1990 View Post
    Όλη αυτή η σκέψη Άννα μου σε τόσο νεαρή ηλικία προήλθε από το γεγονός ότι όταν τα παιδιά της ηλικίας μου έκανα τα φυσιολογικά για αυτούς πράγματα εγώ έπρεπε να δαμάζω το "τέρας" που με έπνιγε μέσα μου. Και ολομόναχη. Με ωρίμασε πολύ αυτό. Και απότομα μάλιστα. Κάποιες φορές παρακαλάω να μην σκεφτόμουν τόσο πολύ και να μην έκανα τόση ανάλυση. Όμως είναι στοιχείο της προσωπικότητας μου πλέον και δύσκολα αλλάζει. Εγώ με τα 15mg πάντως βλέπω διαφορά. Μου προκαλούν βέβαια λίγη νύστα αλλά μου μειώνουν πολύ το άγχος. Φαντάσου μια μέρα δεν είχα καθόλου άγχος που ξέχασα να πάρω αγχολυτικό! Ποιος εγώ που είμαι τόσο τακτική στις δόσεις. Ελπίζω να παραμείνω έτσι και να μην μου προκαλέσει ένταση πάλι. Δεν θα αντέξω να περάσω ξανά ότι πέρασα την 1 εβδομάδα με τα 5mg. Με την ψυχολόγο σου πως τα πας?

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αχχ κοριτσάκι μου πόσο σε καταλαβαίνω. Και εμένα αυτη η υπέρ ανάλυση με έφαγε. Πάντα έλεγα, γιατι να μην είμαι σαν την αδερφή μου, που πέρασε κ αυτη δυσκολίες, αλλα τιποτα ψυχολογικό δεν της άφησαν γιατι πάντα ολα τα έβλεπε κ τα ένιωθε επιδερμικά; Και δε ξερω αν τελικά η τόση μελέτη εδω κ χρονια στο internet γύρω απ τα ψυχικά θέματα, μου εκανε καλο, μάλλον κακό μου εκανε...γιατι υποσυνείδητα αφομοίωνα τις επιπτώσεις του άγχους γεγονός που μου προκαλούσε περισσότερο. Εσυ λες ότι σου προκαλεί κ υπνηλία το φάρμακο, οπότε το παίρνεις βράδυ πχ;; Εμένα γιατι θεωρώ ότι μου προκαλεί υπερενταση? Απο αύριο αρχίζω κ εγω το 15mg κ βλέπουμε. Πολυ αισιόδοξο το ότι ξεχνάς το αγχολυτικό... Βρίσκεσαι σε καλο δρόμο. Εγω δεν παίρνω σε καθημερινή βάση, αλλα οπότε νιώθω ότι δε μπορω να χαλαρώσω μόνη μου ή όταν εχω κάποια δραστηριότητα που με αγχώνει. Πιστευω γι αυτο το λόγο δεν το συνήθισα τόσα χρονια...γιατι το έπαιρνα στα δύσκολα...όπως κ με το κάπνισμα, κάπνιζα μεχρι 3 τσιγάρα. Τώρα για την ψυχολόγο. Εχω κανει 4 συνεδρίες. Δε μπορω να πω ότι είμαι ευχαριστημένη. Μου εχει πει ότι αυτο που εχω θα λυθεί, αλλα θα πάρει χρονο. Για να δούμε...αυτές τις μέρες μ εχει πάρει απο κάτω γιατι φοβάμαι την μακρινή οδήγηση. Δεν εχω συνέλθει ακόμη απο την τελευταια κρίση. Θα μου πει κάποιος...εεε κ τι έγινε;; Μην οδηγείς, αλλα εγω δε το βλέπω ετσι! Ούτε να κυκλοφορήσω μόνη μου δεν θελω τελευταια, εχει χαλάσει κ λιγο ο ύπνος μου...σημερα νιώθω κάπως καλυτερα οπότε απο αύριο θα αντιδράσω. Να ξαναρχιςω το γυμναστήριο τουλάχιστον. Κατα τα αλλα προσπαθώ να κανω διαλογισμό κάθε βράδυ κ διαφραγματικες αναπνοές. Αυτο που με βοηθάει προς το παρόν ειναι ενα πρόγραμμα θετικής ψυχολογίας κ motivation που είχα πάρει πέρυσι απο ενα personal coach. Ειναι σε βιντεάκια με ασκήσεις nlp. Νεύρο γλωσσικός προγραμματισμός αν έχεις ακούσει..κ βέβαια θελω πολυ να συνέλθω να ξανά σταθώ στα πόδια μου κ να είμαι ξανα παραγωγική. Αμήν! Κ σε σενα το εύχομαι κοριτσάκι μου. Να βρεις κάποια στιγμή μια απασχόληση στο αντικείμενο σου. Τι πιο ωραίο να ασχολείσαι με παιδάκια;;

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Κουκλα εγω επαιζα μπαλλα ερασιτεχνικα κι επειδη με ενδιεφερε πηγα σε γυμναστηριο κι εγινα μποντι μπιλντερ μη φανταστεισ χοντροσ φαινομαι αλλα εχω δυναμη τωρα για γυναικα δεν ξερω παντωσ θα ζεισ καλυτερα τα ψυχολογικα σου θα φυγουν κ θα μπορεισ να κανεισ τα παντα το θεμα ειναι οι αντρεσ που γνωριζεισ το θελουν αυτο ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #110
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    3
    Μεγαλύτερη αληθεια απο αυτή που γράψατε για την υπεραναλυση δεν υπαρχει....

    Χωρίς να θέλω να πω οτι είμαστε πιο "εξυπνοι" υπάρχει ενα quote (που κακως απο οτι λενε αποδιδεται στο Μπουκωφσκι αλλα οποιανου και αν ειναι με εκφραζει απολυτα).

    Stupid people are full of confidence while smart people full of doubts....

  6. #111
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    3
    Επίσης να σας αναφέρω και τη δικιά μου "ιστορία" (αν και την εγραψα κ σε αλλο τοπικ αλλα δεν πήρα απάντηση οπότε είπα να στραφώ και στη δικιά σας "παρεα").

    Πριν 5 χρονια πάνω που μετακόμισα στο εξωτερικό ειχα κρίσεις πανικού πολυ πολυ εντονες και με κατάλοιπο μια συνεχής ζάλη... Αρχικά πήγα να το παλεψω μονος μου αλλα δυστυχώς χωρις μεγαλη επιτυχια και επισκέφτηκα εναν γιατρο, ο οποιος μου χορηγσε εσιταλοπραμη. Μετα απο αγωγή 1.5-2 χρονων (10-15mg) τα σταμάτησα και ειμουν παρα πολυ καλα για δυο χρονια μέχρι πριν 1-2 μήνες πιτ ξανάρχισε και ειδικά τις δυο τελευταίες εβδομάδες σχεδον καθημερινά. Μίλησα με το γιατρο μου ειπε να παρω χαναξ για δυο εβδομάδες και μετα αν δεν περασει να ξαναρχίσουμε αγωγή με εσιταλοπραμη.

    Εχω τις εξης ερωτήσεις π θα ηθελα να συζητήσω κ μαζι σας.
    1. Οι κρίσεις πανικού κ οι αγχωδες διαταραχές δε θεραπεύονται ποτε οριστικά? Σε τακτά χρονικά διαστήματα θα πρέπει να λαμβάνω φάρμακα? Την φοβάμαι όλη αυτή την διαδικασία και δεν τη θελω (θα μου πείτε ποιος την ηθελε...)
    2. Θα έπρεπε να δοκιμάσω αλλο φάρμακο η επειδή πέτυχε (έστω κ για δυο χρονια να μεινω στο ιδιο)
    3. Αλκοολ. Ειμαι σοσιαλ ντρινκερ. Ξερω οτι αν ειναι να πιω δε παίρνω χανσξ εκεινη τη μερα. Ο γιατρός μ ειπε οτι με εσιταλοπραμη δεν υπάρχει προβλημα κ μοιρω να πιω ισχύει? Αν εχω πιει ποσες ωρες μετα ειναι ασφαλές να παρω χαναξ για να μ βοηθήσεις κε το χανγκόβερ?
    Ευχαριστώ

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Similar Threads

  1. αγχολυτικα
    By darkprincess in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 25-12-2017, 13:14
  2. Ηρεμιστικά ή αγχολυτικά.
    By giako in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 24
    Last Post: 25-05-2016, 09:58
  3. εξαρτηση απο αγχολυτικα?
    By 66psy in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 20
    Last Post: 15-10-2014, 18:14
  4. Αγχολυτικα και κοψιμο
    By Lacrymosa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-12-2011, 11:07
  5. Αγχολυτικά απεξάρτηση;;;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 24-05-2010, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •