Αγχολυτικά!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 111
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211

    Αγχολυτικά!

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Θα ήθελα να ρωτήσω όσους παίρνουν αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά μαζί σε πόσο καιρό σταματάνε περίπου τα αγχολυτικά. Το σάββατο θα κλείσω 3 εβδομάδες που παίρνω τα αντικαταθλιπτικά. Τα αγχολυτικά τα παίρνω εδώ και 2 εβδομάδες. Όμως ακόμα μου προκαλούν παρενέργεις τα αντικαταθλιπτικά ( αυξημένο άγχος,εφίδρωση κλπ), επομένως δεν μπορώ να κόψω ακόμα το αγχολυτικό.
    Υπάρχει πιθανότητα να εθιστώ εάν το παίρνω το αγχολυτικό έναν μήνα πχ?? Έχω φοβηθεί λίγο με αυτά που ακούω.. παίρνω το rivotril σε σταγόνες που είναι το πιο ελαφρύ από τα υπόλοιπα αλλά και πάλι φοβάμαι... πότε αρχίζουν τα αντικαταθλιπτικά να δρουν περίπου?

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    25
    Καλησπέρα. Τα αντικαταθλιπτικά συνήθως δρουν γύρω στις 2 εβδομάδες. Κάνε υπομονή και γύρω στο μήνα θα δεις διαφορά. Εξαρτάται βέβαια και από τον οργανισμό. Εγώ έπαιρνα αλλά τα έχω κόψει όλα. Θα έρθει η ώρα που δε θα θέλεις πια φάρμακα και θα ψάχνεις άλλους τρόπους αντιμετώπισης και όχι τα χημειοφάρμακα. Καλή τύχη.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by Alice_1990 View Post
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Θα ήθελα να ρωτήσω όσους παίρνουν αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά μαζί σε πόσο καιρό σταματάνε περίπου τα αγχολυτικά. Το σάββατο θα κλείσω 3 εβδομάδες που παίρνω τα αντικαταθλιπτικά. Τα αγχολυτικά τα παίρνω εδώ και 2 εβδομάδες. Όμως ακόμα μου προκαλούν παρενέργεις τα αντικαταθλιπτικά ( αυξημένο άγχος,εφίδρωση κλπ), επομένως δεν μπορώ να κόψω ακόμα το αγχολυτικό.
    Υπάρχει πιθανότητα να εθιστώ εάν το παίρνω το αγχολυτικό έναν μήνα πχ?? Έχω φοβηθεί λίγο με αυτά που ακούω.. παίρνω το rivotril σε σταγόνες που είναι το πιο ελαφρύ από τα υπόλοιπα αλλά και πάλι φοβάμαι... πότε αρχίζουν τα αντικαταθλιπτικά να δρουν περίπου?

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Καλημέρα σου..

    Η εξάρτηση απο τα φάρμακα είναι ένας μύθος που δυστυχώς αναπαράγεται ξανά και ξανά απο στόμα σε στόμα και κακό κάνει παρά καλό..
    Η υποτιθέμενη εξαρτηση στην συντριπτική πλειοψηφία δείχνει οτι το πρόβλημα παραμένει και τα φάρμακα απλά το κουκουλώνουν,είτε μιλάμε για αγχολυτικά είτε για αντικαταθλιπτικά..
    Εκτός οτι έχω διαβάσει, έπαιρνα 3 χρόνια ισως το πιο γνωστο αγχολυτικό (xanax) οπου το έκοψα σταδιακά και κάποιους μήνες μετά ξαναήρθε το αγχος...Δε σημαίνει οτι εθιστηκα απλά δεν λύθηκαν τα προβλήματά μου..
    Και φιλος μου που κάνει αγωγή χρόνια απλά οταν τα κόβει μετά απο κάποιο διάστημα νιωθει αγχος..
    Πλέον είμαι σε θεραπέια με αντικαταθλιπτικά τα οποία στην αρχή με εκαναν να κοιμάμαι σα βοδακι, κατι ωρες ειχα υπερενταση και ευφορία και στους 3 μήνες εβαλα και 2 κιλά...
    Και καποιοι οταν κοβουν τα αντικαταθλιπτικά υποτροπιάζουν ππυ σημαίνει οτι τα προβλήματα παραμένουν..
    Στο μήνα αρχισα να καταλαβααίνω διαφορά με το αντικαταθλιπτικό κι εκοψα ξανα πανευκολα τα αγχολυτικά..
    Ελεος με τους μυθους

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by BreakingBad1985 View Post
    Καλησπέρα. Τα αντικαταθλιπτικά συνήθως δρουν γύρω στις 2 εβδομάδες. Κάνε υπομονή και γύρω στο μήνα θα δεις διαφορά. Εξαρτάται βέβαια και από τον οργανισμό. Εγώ έπαιρνα αλλά τα έχω κόψει όλα. Θα έρθει η ώρα που δε θα θέλεις πια φάρμακα και θα ψάχνεις άλλους τρόπους αντιμετώπισης και όχι τα χημειοφάρμακα. Καλή τύχη.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Καλημέρα! Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Πρώτη φορά στην ζωή μου παίρνω φάρμακα για το άγχος. Παλιότερα που υπέφερα προσπαθούσα πάντα μόνη μου να τα ξεπερνώ όλα. Απλώς, αυτήν την φορά παρα έγινε το κακό. Κάνω παράλληλα και ψυχοθεραπεία η οποία με βοηθάει πολύ και νιώθω καλύτερα λόγω αυτής και όχι λόγω των φαρμάκων προς το παρόν. Ο γιατρός μου μου είπε ότι σε 4 εβδομάδες θα αρχίσω να αισθάνομαι καλύτερα από την ημέρα έναρξης. Μακάρι τι να πω...

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Καλημέρα σου..

    Η εξάρτηση απο τα φάρμακα είναι ένας μύθος που δυστυχώς αναπαράγεται ξανά και ξανά απο στόμα σε στόμα και κακό κάνει παρά καλό..
    Η υποτιθέμενη εξαρτηση στην συντριπτική πλειοψηφία δείχνει οτι το πρόβλημα παραμένει και τα φάρμακα απλά το κουκουλώνουν,είτε μιλάμε για αγχολυτικά είτε για αντικαταθλιπτικά..
    Εκτός οτι έχω διαβάσει, έπαιρνα 3 χρόνια ισως το πιο γνωστο αγχολυτικό (xanax) οπου το έκοψα σταδιακά και κάποιους μήνες μετά ξαναήρθε το αγχος...Δε σημαίνει οτι εθιστηκα απλά δεν λύθηκαν τα προβλήματά μου..
    Και φιλος μου που κάνει αγωγή χρόνια απλά οταν τα κόβει μετά απο κάποιο διάστημα νιωθει αγχος..
    Πλέον είμαι σε θεραπέια με αντικαταθλιπτικά τα οποία στην αρχή με εκαναν να κοιμάμαι σα βοδακι, κατι ωρες ειχα υπερενταση και ευφορία και στους 3 μήνες εβαλα και 2 κιλά...
    Και καποιοι οταν κοβουν τα αντικαταθλιπτικά υποτροπιάζουν ππυ σημαίνει οτι τα προβλήματα παραμένουν..
    Στο μήνα αρχισα να καταλαβααίνω διαφορά με το αντικαταθλιπτικό κι εκοψα ξανα πανευκολα τα αγχολυτικά..
    Ελεος με τους μυθους
    Καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Πραγματικά με ανακούφισε. Τις τελευταίες μέρες το σκεφτόμουν συνέχεια και με έπιανε άγχος γι' αυτον τον λόγο! Δεν έχω ξαναπάρει φάρμακα και έχω απορίες. Ο γιατρός μου με καθησυχάζει συνεχώς αλλά και πάλι ήθελα να ρωτήσω και κάποιον με αντίστοιχη εμπειρία. Και φυσικά θέλω να αναφέρω ότι δεν είμαι καθόλου της λογικής παίρνω φάρμακα για να καλύψω προσωρινά το πρόβλημα και να είμαι λειτουργικός. Κάνω ψυχοθεραπεία για να βρω τι με οδηγεί εκεί κάθε φορά που παθαίνω ότι παθαίνω. Δεν θέλω επιφανειακές καταστάσεις. Και πάλι σ' ευχαριστώ! Να είσαι καλά, με ηρέμησες αρκετά!

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by BreakingBad1985 View Post
    Εγώ έπαιρνα αλλά τα έχω κόψει όλα. Θα έρθει η ώρα που δε θα θέλεις πια φάρμακα και θα ψάχνεις άλλους τρόπους αντιμετώπισης και όχι τα χημειοφάρμακα. Καλή τύχη.k

    Kι εγω μετα απο 16 χρονια χρησης αντικαταθλιπτικων , στο ιδιο συμπερασμα εχω καταληξει ......... αχρηστα και ζημιογονα .....
    προσοχη συτα ζαναξ , ειναι το νομιμο ναρκωτικο της εποχης μας ........εθιζεσαι για πλακα .......αμα παιρνεις ανω του ενος mg , για ανω του 1 χρονου .......
    καλυτερη η ψυχοθεραπεια , αν και δεν εχω κανει ποτε ......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Kι εγω μετα απο 16 χρονια χρησης αντικαταθλιπτικων , στο ιδιο συμπερασμα εχω καταληξει ......... αχρηστα και ζημιογονα .....
    προσοχη συτα ζαναξ , ειναι το νομιμο ναρκωτικο της εποχης μας ........εθιζεσαι για πλακα .......αμα παιρνεις ανω του ενος mg , για ανω του 1 χρονου .......
    καλυτερη η ψυχοθεραπεια , αν και δεν εχω κανει ποτε ......
    Καλησπέρα μαγκ, καλά είσαι? Έπαιρνα 2μλ για τρία χρόνια και τα σταμάτησα χωρίς πρόβλημα πλέον αλλά και πάνω στο χρόνο... Καμμία δυσκολία να τα
    Σταματήσω όμως .. .

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    3
    Είναι ένα από τα σημάδια των καιρών και το άγχος. Προσπάθησα να το διαχειριστώ χωρίς χημικά. Το πρώτο πράγμα που έκανα είναι να κλείσω την τηλεόραση και να αρχίσω να διαβάζω, μετά έβαλα στην ρουτίνα μου έναν περίπατο στο άλσος, που ευτυχώς έχω κοντά μου. Άρχισα να πίνω κάποια καταπραϋντικά βότανα και να ακούω μουσική ή να διαβάζω. Κάθε φορά που το μυαλό μου πήγαινε σε σκέψη στρες επαναλάμβανα ένα μότο που σκέφτηκα ότι κάνει για εμένα. Με βοήθησε να χαλαρώνω ένα μείγμα βοτάνων που μπορεί να βοηθήσει γιατί έχει όλα τα βότανα για στρες Εμένα με βοήθησε σε συνδυασμό βέβαια με όλα τα παραπάνω. Πριν μερικές εβδομάδες φέραμε στον κόσμο και ένα παιδάκι οπότε το μυαλό μας πλέον έχει φύγει από σκέψεις στρες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Τι βοτανα πηρες??

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Καλησπέρα μαγκ, καλά είσαι? Έπαιρνα 2μλ για τρία χρόνια και τα σταμάτησα χωρίς πρόβλημα πλέον αλλά και πάνω στο χρόνο... Καμμία δυσκολία να τα
    Σταματήσω όμως .. .
    Kαλα ευχαριστω , μπραβο σου που τακοψες .......... παντα αναλογως τον οργανισμο ομως και τις συγκυριες ..... οταν μειχε πιασει το σεροξατ το 2010 , αρα πολυ λιγοτερη κτθλψη , ειχα μειωσει τα ζαναξ απο 9 στα 4 , χωρις ζορι , οποτε ειναι κι αλλοι παραγοντες που συντελουν ...... τωρα πλεον που δεν με πιανει κανενα αντικ/κο , δυσκολευομαι ακομη και κατα 2 mg να τα μειωσω ( τα 8 ) , το 1 mg μπορω με προσπαθεια ...... με την καθε μειωση , αρχιζει το αγχος να καλπαζει ......
    τρια χρονια δεν ειναι παρα πολλα , εγω τα παιρνω 14 χρονια .....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα και απο εμενα
    θα σου πω κι εγω την εμπειρια μου με αυτα τα φαρμακα
    τα κλασικα αντικαταθλιπτικα απο οσο εχω καταλαβει προσωπικα κι εχω ακουσει απο φιλους δρουν γυρω στο μηνα.αυτο που παιρνω εδω και 1.5 χρονο δρα γυρω στις 15 μερες
    τα αγχολυτικα τα παιρνω 5 χρονια. αλλα κατα διαστηματα.με το που νιωσω λιγη ανακουφιση βαζω τα δυνατα μου και τα κοβω.εχω δοκιμασει διαφορα.τωρα παιρνω xanax.παιρνω 1mg και οταν θελω να το κοψω το κανω μειωνοντας κατα μισο τη δοση για μια εβδομαδα μεχρι που το κοβω τελειως.
    το πιο εξαρτησιογονο που εχω δοκιμασει ειναι το stedon 10mg. μου το εκοβε η μανα μου κυριολεκτικα νυχακι νυχακι ανα εβδομαδα.μου πηρε 3-4 μηνες να το κοψω.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Καλημέρα boo,
    Ηθελα να ρωτήσω κ όλα τα παιδιά που έχουν εμπειρία με τα φάρμακα. Τον περασμένο Μάιο μου είχαν χορηγήσει cipralex+Fokeston (δεν ξέρω αν τα γνωρίζεται σε δόσεις σταδιακά σύνολο περίπου 20mg την ημέρα. Οι παρενέργειες τους ήταν πολύ έντονες, δηλαδή στους δυο μήνες οχι μόνο δεν είχα ηρεμίσει, αλλά είχα ένα μόνιμα μουδιασμένο κεφάλι κ μια διάθεση να πάρω τα βουνά..εντωμεταξύ απέφευγα να πάρω αγχολυτικό, οσο μπορούσα, αποφάσισα μόνη μου να τα κόψω, έφυγα απο Αθήνα κ πήγα 1 μήνα στο νησί μου...εκεί με τα μπάνια, με κάτι ανηψάκια κάπως ηρέμισα...βέβαια δεν έλυσα το προβλημα μου, μια ψυχαναγκαστική σκέψη που μου δημιουργεί άγχος...οπότε εδώ κ 2 μήνες άρχισε πάλι η διαταραχή άγχους..ξεκίνησα μόνη μου με αγχολυτικά, απο 0,5 tranxene, μια ή δύο φορές την ημέρα (οχι κάθε μερα)..
    Πριν ένα μήνα ξεκίνησα σταδιακά cipralex (escitalopram) και εδώ και λίγες μερες η δόση ειναι 20mg. H ανησυχία κ το άγχος μου αυξήθηκαν αρκετά, εντάξει καταλαβαίνω οτι το πρώτο διάστημα εχουν παρενέργειες...θα ήθελα σε αυτό το σημείο να ρωτήσω κάποιον...Εχει καταφέρει κανείς να ηρεμίσει με τα αντικαταθλιπτικά? Να μη χρειάζεται αγχολυτικό? Προσφέρουν τελικά κάποια στιγμή μια ηρεμία ή μια γαλήνη? Γιατι εγω μόνο αισθήματα ανησυχίας εισπράτω προς το παρόν....σας ευχαριστώ όλους!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Οταν λες, παίρνεις αγχολυτικά 5 χρόνια κ προφανώς δε σου έχουν δημιουργήσει εξάρτηση, σε τι συχνότητα κ δόσεις τα παίρνεις ημερησίως..ρωτάω γιατι θέλω πια ν απαλλαγώ απ αυτό το αγχος οτι αν χρειαζεται να παίρνω για κάποιο διάστημα 0,10mg ανα μερα σπαστα θα μου δημιουργήσουν εξάρτηση...αυτά είναι τα μόνα που με χαλαρώνουν προς το παρόν.. σ ευχαριστώ!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλημερες
    τα xanax τα παιρνω συνεχομενα μαξιμουμ 1.5-2 μηνες.τη δοση την αυξομειωνω με βαση τις αναγκες μου.εχω το ελευθερο πλεον απο τους γιατρους.τωρα αυτο το διαστημα παιρνω 1mg.μπορει ομως να τυχει μια δυσκολη μερα και να παρω 2mg.οταν νιωσω λιγο καλυτερα το κατεβαζω 0.5mg ανα εβδομαδα μεχρι που το κοβω.
    ελπιζω να σε βοηθησα..
    α και να μην παιρνεις φαρμακα απο μονη σου.να ρωτας πρωτα το γιατρο
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Anna137 View Post
    Καλημέρα boo,
    Ηθελα να ρωτήσω κ όλα τα παιδιά που έχουν εμπειρία με τα φάρμακα. Τον περασμένο Μάιο μου είχαν χορηγήσει cipralex+Fokeston (δεν ξέρω αν τα γνωρίζεται σε δόσεις σταδιακά σύνολο περίπου 20mg την ημέρα. Οι παρενέργειες τους ήταν πολύ έντονες, δηλαδή στους δυο μήνες οχι μόνο δεν είχα ηρεμίσει, αλλά είχα ένα μόνιμα μουδιασμένο κεφάλι κ μια διάθεση να πάρω τα βουνά..εντωμεταξύ απέφευγα να πάρω αγχολυτικό, οσο μπορούσα, αποφάσισα μόνη μου να τα κόψω, έφυγα απο Αθήνα κ πήγα 1 μήνα στο νησί μου...εκεί με τα μπάνια, με κάτι ανηψάκια κάπως ηρέμισα...βέβαια δεν έλυσα το προβλημα μου, μια ψυχαναγκαστική σκέψη που μου δημιουργεί άγχος...οπότε εδώ κ 2 μήνες άρχισε πάλι η διαταραχή άγχους..ξεκίνησα μόνη μου με αγχολυτικά, απο 0,5 tranxene, μια ή δύο φορές την ημέρα (οχι κάθε μερα)..
    Πριν ένα μήνα ξεκίνησα σταδιακά cipralex (escitalopram) και εδώ και λίγες μερες η δόση ειναι 20mg. H ανησυχία κ το άγχος μου αυξήθηκαν αρκετά, εντάξει καταλαβαίνω οτι το πρώτο διάστημα εχουν παρενέργειες...θα ήθελα σε αυτό το σημείο να ρωτήσω κάποιον...Εχει καταφέρει κανείς να ηρεμίσει με τα αντικαταθλιπτικά? Να μη χρειάζεται αγχολυτικό? Προσφέρουν τελικά κάποια στιγμή μια ηρεμία ή μια γαλήνη? Γιατι εγω μόνο αισθήματα ανησυχίας εισπράτω προς το παρόν....σας ευχαριστώ όλους!
    Και εγώ ακριβώς την ίδια απορία έχω... είμαι στην τρίτη εβδομάδα ακόμα...αλλά πολύ άγχος ρε παιδί μου το escitalopram. Άμα δεν πάρω αγχολυτικό δεν την παλεύω...

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. αγχολυτικα
    By darkprincess in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 25-12-2017, 13:14
  2. Ηρεμιστικά ή αγχολυτικά.
    By giako in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 24
    Last Post: 25-05-2016, 09:58
  3. εξαρτηση απο αγχολυτικα?
    By 66psy in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 20
    Last Post: 15-10-2014, 18:14
  4. Αγχολυτικα και κοψιμο
    By Lacrymosa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-12-2011, 11:07
  5. Αγχολυτικά απεξάρτηση;;;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 24-05-2010, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •