Έκτακτες συστολές και κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2

    Έκτακτες συστολές και κρίσεις πανικού

    Γειά σας παιδιά λέγομαι Πάνος είμαι 23 χρονών στα 24 και είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ.Το πρόβλημα μου είναι οι έκτακτες συστολές και οι κρίσεις πανικού που συνήθως οδηγούν μετά από αυτές.Η αλήθεια είναι ότι από τα 18 μου ξεκίνησα να έχω κρίσεις πανικού και γενικά να φοβάμαι ότι πάντα κατι έχω με την υγεία μου.Έχω περάσει κυριολεκτικά από δεκάδες γιατρούς και πολλές εξετάσεις και όλα βγαίναν θετικά,στην αρχή ηρεμουσα λιγο αλλά μετά πάλι άρχιζαν οι φοβίες.Γενικά κάπως έτσι έχω περάσει τα τελευταία 6 χρονιά.Το θέμα τώρα είναι ότι εδώ και 3 χρονιά έχω αρχίσει να έχω έκτακτες συστολές που φυσικά πάλι πήγα σε καρδιολόγος κλπ και λένε είναι ακινδυνεςαφου δεν υπάρχει κάποιο καρδιολογικό πρόβλημα αλλά ρε παιδιά είναι πραγματικά ανυποφορες.Στο σημείο αυτό να πω ότι εδώ και δύο μήνες έχω ξεκινήσει θεραπεία με zanipram 20 mg (αντικαθλιπτικο)και περιστασιακά όταν με πιάνει η κρίση ζαναξ 0,5mg.Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι πολύ συνεπής στο zanipram γιατι φοβάμαι λίγο τις παρενέργειες.Αλλά ρε παιδιά εγώ ακόμα δεν έχω πειστεί ότι οφείλονται στο στρες.Υπάρχει κάποιος που να είχε έκτακτες και να κατάφερε να τις μειώσει με κα πιο τροπο;Δεν την παλεύω άλλο με αυτήν την κατάσταση πλέον παθαίνω κα που στις 7 με 8 την μέρα και νομίζω παθαίνω ανακοπή.Με έχει πάει πολύ πίσω στην ζωή.Γενικά όποιος έχει κάποια ιδέα η συμβουλή πάνω σε αυτό το θέμα άμα δεν του είναι κόπος θα ήθελε κάπως να με βοηθήσει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη άμα σας κούρασα με το μακροσκελές κείμενο μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Όταν λες έκτακτες? κολπικές κοιλιακές πόσες τη μέρα και πότε παρατηρείς να έρχονται πιο συχνά.
    Κατάρχην δεν πρέπει να σε τρομάζουν απλές έκτακτες όλος ο κόσμος κάνει κατά διαστήματα ακόμα και αν δε το καταλαβαίνει, το άγχος είναι ένας από τους συνηθέστερους λόγους που τις προκαλούν τώρα οι κρίσεις πανικού είναι καθαρά άγχος το γνωρίζεις. Δεν μπορεί να σου πει κάποιος εδώ μέσα αν θα σταματήσουν ή όχι σε άλλους σταματάν άλλοι ζουν μέχρι τα γεράματα έτσι και άλλοι μια τις έχουν μια όχι... αν τις έχεις πιάσει σε καρδιογράφο και σου είπαν πως είναι αθώες όλα οκ, εσύ από τη μεριά σου μπορείς για να βοηθηθείς να προσέξεις τη διατροφή σου να αρχίσεις περπάτημα καθημερινά και κυρίως να αποβάλεις το άγχος.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω αν είναι έκτακτες ή κολπικές γιατι στα καρδιογραφηματα δεν εμφανισα ποτέ και holter δεν μου έχουν βάλει παρόλο που το ζητησα γιατι ολα τα αλλα βγαιναν φυσιολογικα και με λεγαν δεν χρειαζεται.Η αλήθεια είναι ότι είμαι βαρύς καπνιστης (2 πακέτα την ημερα)αλλά δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με αυτό γιατί περσι το είχα κόψει για 2 μήνες και δεν είδα κάποια διαφορά στην συχνότητα που τις παθαινα.Όπως και τώρα που έκοψα τον καφέ και πίνω ντεκαφεινε πάλι δεν είδα διαφορά.Ταχυκαρδίες δεν έχω οι παλμοί μου ηρεμίας είναι κάτω από 70 συνηθως το πρόβλημα μου είναι καθαρά αυτό το κενό που νιώθω και μετά εναν δυνατό παλμό.Ίσως μπορεί να δοκιμάσω κάποιο συμπλήρωμα όπως τα μαγνήσιο αλλά έχω φτάσει σε σημείο να τα φοβάμαι και αυτά γιατί κοιτάω τις παρενεργειες.Τι να πω ρε φίλε μακάρι κατι να βρεθει γιατι έχει γίνει πολύ κουραστικό το όλο θέμα.Εσύ αν επιτρέπεται έχεις καθόλου έκτακτες και κατάφερες έστω να τις μειώσεις με κάποιον τροπο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Η δικη μου ιστορια ειναι διαφορετικη οποτε δε θελω να μπεις σε συγκρισεις γιατι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος, αυτο με τις παρενεργειες το εχουμε οι περισσοτεροι παρε μαγνησιο αν φοβασαι μικροτεροι δοση γενικως ηρεμει και ισως σε βοηθησει. Πηγαινε σε εναν αριθμιολογο και ζητα να βαλεις ενα χολτερ για να σου φυγει και να εξασθενισει το αγχος και πραγματικα στο λεω βαλε το περπατημα στη ζωη σου ωστε να ρυθμισεις τους παλμους και να κοιμασαι επταωρα τουλαχιστον, γενικως ομως μην αγχεσαι αυτο που περιγραφεις ειναι κατι συνιθισμενο και πρεπει να βρεις το κουραγιο να το διαχειριστεις!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Μικροτερη δοση..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    6
    Γεια σου Πάνο, εγω είμαι ο Ιορδάνης, 46 χρ, υποφέρω από ίδια συμπτώματα, τα οποία συχνά με οδηγούσαν σε κρίσεις πανικού, ακόμα και στον ύπνο μου. Αυτό που λέμε αρρυθμία, εννοούμε εκτακτη συστολή, που συνήθως η καρδιά δεν χάνει ένα κτύπο, οπως νομίζουμε, αλλά στην πραγματικότητα, κάνει έναν extra. Εν πάση περιπτώση, αυτή η ανωμαλία, γίνεται σαν trigger που οδηγάει σε μια κρίση πανικού, όταν ειδικά υπάρχει το σχετικό ψυχολογικό υπόβαθρο.

    Εγω για χρόνια πεταγόμουν από τον ύπνο μου με κρίσεις, μέχρι που συνηδητοποίησα ότι οφείλεται σε αυτόν τον λόγο. Επίσης, πολλές φορές, έχω αναγκαστεί να πάω στα επείγοντα, γιατί όπως λες κ σύ, μπορεί οι γιατροί να σου λένε ότι δεν έχεις τίποτα, αλλά αυτό είναι ανυπόφορο, κατά περιόδους. Επίσης όταν με πιάνει έξαρση, δεν λειτουργούν ούτε τα xanax ούτε τίποτα. Και μπορεί να έχω για μέρες ολόκληρες, έκτακτες συστολές, ακόμα και κάθε 2 λεπτά!

    Στις τελευταίες εξετάσεις που έκανα, το ΗΚΓ κλασικά δεν δείχνει τίποτα και μου είπανε για Holder. Εγώ επέμεινα να ρωτάω τους γιατρούς και τελικά ένας που ασχολήθηκε περισσότερο (γιατί κ αυτός είχε κάποτε τα ίδια συμπτώματα!) μου είπε οτι είναι θέμα ηλεκτροφυσιολογίας της καρδιάς. Αν είναι πολύ βασανιστικό, υπάρχει η λύση της καθετηρίασης, όπου σου βάζουν μέσα από μια αρτηρία του ποδιού ή του χεριου, ένα πολύ λεπτό, σύρμα να το πω;δεν ξέρω ακριβώς κ τελοσπάντων με αυτό σου καυτηριάζουν κάποια κύτταρα στην καρδιά που προκαλούν τις αρρυθμίες. Αυτή η επέμβαση γίνεται με τοπική αναισθησία και είναι ασφαλής. απίστευτο και όμως αληθινό!

    Στην περίπτωσή μου τα συμπτώματα, με επισκέφτονται 1-2 φορές τον χρόνο, αλλά κρατάνε 1 ολόκληρο μήνα. Το περίεργο είναι ότι δεν περνάνε με τίποτα, εκτός εαν καταναλώσω ποσότητα αλκοολ! Φυσικά αυτό δεν είναι λύση! Απλά το αναφέρω.
    Άμα θες να με ρωτήσεις οτιδήποτε ωστε να βοηθήσω, εδώ είμαστε!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    15
    Υποχονδρικος πλεον και με τη βουλα τελευταια δυο χρονια, οπως και πολλοι απο εσας εχω τρεξει σε γιατρους με σωρεια εξετασεων, εκτακτες αρκετες, κατα περιδους σε εξαρση, ειδικα αν διανυω περιδους ανησυχιας με κουραση, εχω πλεον παρει τα χαμπαρια μου με τοσες εξετασεις που εχω κανει, απλα το κολλημα της καρδιοφοβιας δεν λεει να φυγει, τελευταιο προγραμματισμενο με δικη μου πρωτοβουλια τριπλεξ και ηλεκτροκαρδιογραφημα πριν 3 μηνες, καθαρο, τελευταιο διαστημα εχω αρκετες, ανα δυο τρεις μερες θα εχω 5 - 10 εκτακτες αντιληπτες, κυριως οταν ειμαι καθισμενος, κι εχθες το βραδυ για δευτερολεπτα αρρυθμιες, εχω κανει ενα εκατομμυριο εικασιες, σαν καρδιοφοβικος που ειμαι, απο παθησεις απλες, οπως ευερεθιστο εντερο, μηπως εχει απορρυθμιστει ο θυροειδης, μηπως το ενα, μηπως το αλλο; μηπως παθω καμια ανακοπη στο ακυρο; αυτι επιδεινωνει την κατασταση, ειχα καιρο να γραψω στο φορουμ, απλα πηγαινοντας στο μαρκετ, σε ηρεμο περπατημα, ουτε κοπιασα, ουτε τιποτα, σφυροκοπησε μετα απο μια εκτακτη η καρδια, για 2 δευτερολεπτα και μου χαλασε η διαθεση ακομα πιο γρηγορα, συμπασχω με αρκετους εδω, διαβαζω οτι γραφετε και σας ευχαριστω για οσες γνωμες εχω παρει, και με συγχωρειτε για τη μακρηγορια μου

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    6
    Λοιπόν σχετικά με τις έκτακτες συστολές μου, έχω απίστευτα νέα. Γενικά από μικρός είχα και κατά διαστήματα πιο έντονα, αλλά το τελευταίο 5μηνο ήταν πραγματικά ανυπόφορες. Ό,τι κ να έκανα, δεν σταματούσαν. Έκοψα καφέδες, άρχισα περπάτημα, τίποτα... Στα επείγοντα είχα γίνει φανατικός θαμώνας τον τελευταίο καιρό.. Πόσα βράδια έχω φάει εκεί, υποφέροντας....

    Στο τέλος ένα βράδυ, την περασμένη βδομάδα, εκεί που δεν άντεχα άλλο, έφαγα μια φλασιά κ σκέφτηκα μήπως φταίνε τα αντικαταθλιπτικά που παίρνω. Το συνδύασα γιατί η κρίση με τις εκτακτες, άρχισε 1 μήνα μετά την έναρξη της θεραπείας. Όντως, το επόμενο πρωί, έκοψα την δόση μου στο μισό, για να μην τα κόψω απότομα. Ως εκ θαύματος, από την ίδια κιόλας μέρα οι εκτακτες μειώθηκαν στο 50%! Την 2η μερα άλλο 50%! Τώρα την 4η μέρα, έχουν σχεδόν εξαφανιστεί! (φτου, φτου να μην το ματιάσω Παναγία μου!)

    Λοιπόν εγώ έπαιρνα Escitalopram των 10, κ παρόλο που το δήλωνα σε όλους τους γιατρούς που έτρεχα για εξετάσεις, κανείς δεν σκέφτηκε να μου πει μήπως φταίνε τα φάρμακα. Συμπέρασμα: Να υποψιάζεστε πάντα τα φάρμακα που παίρνετε, είναι όλα χημικά και ποτέ δεν ξέρεις τι παρενέργειες μπορεί να έχουν.

Similar Threads

  1. Εκτακτες Συστολες θυροειδης
    By Kst in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-04-2017, 19:31
  2. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 18:40
  3. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 01:55
  4. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 17:26
  5. ταχυκαρδια και εκτακτες συστολες
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 19:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •