Δυσκολία στην κατάποση. Φοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    1

    Δυσκολία στην κατάποση. Φοβία

    Χαίρεται, τα τελευταία χρόνια αντιμετώπιζα φοβία στην κατάποση με αποτέλεσμα να χάσω πολλά κιλά. Φοβόμουν πως το φαγητό θα σταματήσει στον οισοφάγο και θα πεθάνω. Στην πραγματικότητα ο φόβος ήταν μήπως πεθάνω. Αφού απευθύνθηκα σε ειδικούς με διαβεβαίωσαν ότι δεν έχω τίποτα με τον οισοφάγο και ότι ήταν καθαρά ψυχολογικο. Μετά από πολύ έρευνα μου είπαν ότι το άγχος που είχα προκαλούσε παλινδρόμηση και είχε ευαισθητοποίησει κατά κάποιο τρόπο τον οισοφάγο.

    Επειδή είμαι πολύ αγχώδης σαν άνθρωπος έπρεπε να αλλάξω τρόπο ζωής. Αρχικά βρήκα άλλη δουλειά, σταμάτησα να πίνω καφέδες, και ξεκίνησα την σωματική άσκηση ( γυμναστήριο και kick boxing).

    Μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα κατάφερα να το ξεπεράσω, να σταματήσει η φοβία, και να μπορέσω ξανά να τρώω σαν άνθρωπος.

    Ο λόγος που αποφάσισα να γράψω το παραπάνω κείμενο είναι επειδή είχα πει στον εαυτό μου , αν το ξεπερνούσα, θα έγραφα πως τα κατάφερα, γιατί εγώ δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να βρω απόψεις από ανθρώπους που ξεπέρασαν το ίδιο πρόβλημα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Μπράβο σου που τα κατάφερες! Αντιμετωπίζω ένα παρόμοιο θέμα και προσπαθώ να το ελέγξω.. Εγώ βέβαια δεν φοβάμαι ότι θα πεθάνω.. απλώς μάλλον μεγάλου άγχους και πίεσης δεν έχω όρεξη να φάω.. Και αφού τελικά κάθομαι για φαγητό με τα από λίγο νοιώθω ότι το φαγητό δεν κατεβαίνει και θα κάνω εμετό.. Έχω ένα χρόνο που το ποτίζω έτσι το πράγμα! Αλλά που θα πάει θα το βρω και εγώ [emoji16]

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    1
    Μπράβο αδερφέ και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου. Έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Όλα ξεκίνησαν το περασμένο καλοκαίρι όταν έφυγα για ένα διήμερο στην Μυτιλήνη για δουλειά. Σαν αγχώδης άνθρωπος που είμαι γενικά, και υπερ-αναλυτικός ένιωθα ότι κάθε μπουκιά που έτρωγα μου καθόταν στο λαιμό. Προσπάθησα να αναλύσω και να επεξεργαστώ γιατί συμβαίνει αυτό και λόγω ''internet'' αγχώθηκα ότι κάτι κακό έχω. Αφού πέρασα ένα αγχωτικό και συνάμα καταστροφικό διήμερο (δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ με τίποτα στην δουλειά) γύρισα στην Αθήνα και επισκέφτηκα έναν γαστρεντερολόγο. Άφου έκανα γαστροσκόπηση και εντοπίστηκε μια ήπια γαστρίτιδα μου έγραψε να λαμβάνω laprazol 30mg 2 φορές την ημέρα για να υποχωρήσουν τα συμπτώματα, αλλά τα συμπτώματα που αναφέρεις και εσύ δεν έφευγαν. Μέχρι και σήμερα έχω επισκεφτεί άλλους 5-6 γιατρούς και όλοι λένε ότι είμαι καλά και ότι το φάρμακο έπρεπε να με έχει ''πιάσει''. Αυτό το αίσθημα κόμπου στο στομάχι και ο πόνος στην πλάτη δεν έχουν υποχωρήσει και κάθε φορά που ετοιμάζομαι για φαγητό αγχώνομαι όλο και περισσότερο μην μου ''κολλήσει'' στον οισοφάγο και μου χαλάσει ΞΑΝΑ όλη την μέρα.Να φανταστείς ότι έχω κόψει σχεδόν όλα τα φαγήτα μπας και ηρεμήσω αλλά τίποτα. Ελπίζω κάποια μέρα να είμαι σε θέση και εγώ να πω πως το άφησα πίσω όλο αυτό και είμαι ΚΑΛΑ.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    1
    Τελικά βρήκατε ακρη; αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα, όλοι μου λένε άγχος. Δεν κατεβαινει μπουκιά

Similar Threads

  1. ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΣΗ...ΑΓΧΟΣ?
    By liakleo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-08-2016, 14:21
  2. ψυχωσωματικα αιτια η δυσκολια στην καταποση και ο κομπος στο λαιμο
    By giorgos889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 06-11-2015, 08:09
  3. πονος στον λαιμο και δυσκολια στην καταποση
    By giorgos889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-04-2013, 20:04
  4. Δυσκολια στην καταποση.
    By alexandros29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-12-2012, 04:48
  5. Δυσκολία στην κατάποση
    By aggelikh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 21-09-2009, 23:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •