Ίσως ανορεξία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Ίσως ανορεξία

    Δεν εχω νευρική ανορεξία, ποτέ δεν είχα ούτε τα συμπτώματα ούτε γενικά το φόβο μην πάρω κιλά. Ανορεξία όμως με την απλή έννοια που το μόνο σύμπτωμα είναι να νιώθεις χορτασμένος. Είναι δυόμιση μέρες και σήμερα που δεν έχω φάει κυριολεκτικά τίποτα. Στην αρχή είπα πως ξέχασα να φάω και θα φάω αργότερα μα έλα που ούτε χθες ούτε σήμερα ακόμη μου έχει έρθει η όρεξη.
    Αυτό που με κάνει να φοβάμαι είναι το ότι έχω αποδυναμωθεί εντελώς.. δεν πιστεύω όμως ότι είναι λόγω ψυχολογίας γιατί είμαι από τα άτομα που όταν έχουν μια στεναχώρια ένα ζόρι (εκτός νεύρα) είτε θλίψη, τρώνε πολύ περισσότερο από το νορμαλ. Λατρεύω πραγματικά το φαγητό, όχι μόνο επειδή είναι βασική ανάγκη του οργανισμού αλλά μου αρέσουν οι γεύσεις οι μυρωδιές να δοκιμάζω καινούργια πράγματα και λοιπά. Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει. Σε μαγαζί για παράδειγμα αν φέρουν πατατάκια στο τραπέζι ζητάω και δεύτερο μπολ συνήθως. Ενώ χθες , Σάββατο βράδυ που βγήκα με πολύ κοντινά μου άτομα.. μπορώ να πω πως πέρασα αρκετά καλά , καλή μουσική, ήπια μόνο μια μπύρα κι ένα ποτό, τίποτα παραπάνω που θα με χαλάσει και δεν έφαγα ούτε ένα πατατακι έστω για τη λιγούρα. Ίσως φανεί γελοίο σε 2-3 αλλά τα άτομα που με γνωρίζουν προσωπικά ξέρουν ότι με ό,τι έχει να κάνει με φαΐ ή λιχουδιές, είμαι ερωτευμένη.
    Επειδή ξέφυγα από το θέμα μου. Δεν έχω δύναμη σχεδόν καθόλου. Πάω στο μπάνιο λόγω του εξαερισμού να κάνω ένα τσιγάρο και κάνω τελικά 3 και γυρίζω και πέφτω ξερή στο κρεβάτι. Από όλη τη βδομάδα δούλεψα μόνο την Τρίτη όποτε ούτε κουρασμένη είμαι. Δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω.. αυτό το φάε με το ζόρι δεν πετυχαίνει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Καλησπέρα και πάλι τσοκοφ..αυτό που λες είναι χαρακτηριστικό άγχος του χωρισμού στεναχωρέθηκες με όλη αυτή τη κατάσταση και σου κόπηκε η όρεξη...λες όμως ότι συνήθως παθένες το αντίθετο
    Ε τώρα σου βγήκε έτσι..εγώ το είχα πάθει αυτό όταν χωρισα απτη πρώτη μου καψούρα για μήνες ήμουν αρωστος στο κρεβάτι και έτρωγα υπερβολικά πολύ λίγο..απτά 70 κιλά περίπου που ήμουν έφτασα στα 50 κιλά μέσα σε δύο τρεις μήνες...
    Μην αγχώνεσε όλα θα πάνε καλά..προσπάθησε να φας έστω και λίγο..έστω μια φέτα ψωμί.λιγο τυράκι ή έστω λίγο γιαούρτι..έχεις ακούσει που λένε τρώγοντας ανοιγη η ορέξει??
    Δοκίμασε το

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Ερωτα ανικητε στη μαχη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Tsokof pos eisai??efages tipota??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    συγγνώμη ξεχάστηκα και έγραψα με λατινικούς χαρακτήρες

  6. #6
    Όχι δεν μπόρεσα να φάω κάτι αλλά πίνω αρκετά υγρά. Το απόγευμα ξεκίνησα να νιώθω το στομάχι μου άδειο αλλά και πάλι χωρίς να έχω την όρεξη να φάω. Ίσως μέχρι αύριο έρθει από μόνο του λόγω του οργανισμού αν είναι όντως ψυχολογικό


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by tsokof View Post
    Όχι δεν μπόρεσα να φάω κάτι αλλά πίνω αρκετά υγρά. Το απόγευμα ξεκίνησα να νιώθω το στομάχι μου άδειο αλλά και πάλι χωρίς να έχω την όρεξη να φάω. Ίσως μέχρι αύριο έρθει από μόνο του λόγω του οργανισμού αν είναι όντως ψυχολογικό


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Προσπάθησε να φας..αν δεν μπορείς φάε με το ζόρι...πιάνει δεν πιάνει φαε...
    Αν δεν μπορέσεις και σήμερα να φας πηγενε σε κάνα γιατρό..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    3
    Προσπαθησε να αποφευγεις το αλκοολ οσο βρισκεσαι σε αυτη τη φαση και οσο το δυνατον και το τσιγαρο.

Similar Threads

  1. Γιατί και Ίσως.
    By Antreas MpR in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 09-12-2014, 22:25
  2. Νευρικη ανορεξια ισως...
    By Νεραιδα in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 103
    Last Post: 30-09-2014, 20:00
  3. ίσως πάσχω από ιδψ
    By maria1@ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-09-2013, 23:01
  4. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33
  5. ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...
    By kat201161 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 19
    Last Post: 21-12-2008, 18:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •