Σύντροφος με ΓΑΔ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2

    Σύντροφος με ΓΑΔ...

    Καλησπέρα σας,

    Πήρα το θάρρος να γράψω εδώ γιατί είμαι σε δίλλημα (αν όχι αδιέξοδο).
    Πρόσφατα είχα επανασύνδεση με έναν άνθρωπο που σχετιζόμουν πριν καιρό και απομακρυνθήκαμε λόγω της άρνησης του να έχει σχέση. Μου εκμυστηρεύτηκε λοιπόν πως έχει διαγνωσθεί με ΓΑΔ πριν 12 χρόνια σχεδόν. Όσο καιρό είμασταν μαζί είχα δει σημάδια πως κάτι δεν πήγαινε καλά (πολλά νεύρα, άγχος, ιδεοψυχαναγκασμοί κλπ) χωρίς όμως να ξέρω που οφείλονταν όλα αυτά και πόσο σοβαρά ήταν. Τον παρακολουθούσε χρόνια ψυχολόγος (δεν ξέρω αν πηγαίνει ακόμη), έκανε θεραπεία με φάρμακα κλπ. Αυτή τη στιγμή βλέπω ότι θέλει να είμαστε μαζί, κάνει προσπάθειες και μου δείχνει τα συναισθήματα του (του είναι πολύ δύσκολο βέβαια να ανοιχτεί). Είναι ένα λεπτό ζήτημα, δεν θέλω να τον πιέσω να μου μιλήσει για περισσότερα από όσα ο ίδιος νιώθει ότι θέλει να μοιραστεί μαζί μου. Παρόλα αυτά όμως, πιστεύει ότι δεν μπορεί να κάνει σχέση, φοβάται όπως μου έχει πει έναν χωρισμό, φοβάται ότι θα με χάσει από τη ζωή του και γενικά φοβάται...απομακρύνεται και με απομακρύνει. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και αν μπορώ να τον βοηθήσω. Είναι ένας υπέροχος άνθρωπος και όταν δεν κατακλύζεται από τις φοβίες του, περνάμε πολύ όμορφα μαζί. Είναι καλύτερα να τον αφήσω να γίνει καλά και να μην αποτελώ έναν ακόμη παράγοντα άγχους γι’ αυτόν? Να μείνω και να τον στηρίξω και με ποιον τρόπο? Υπάρχει περίπτωση να ξεπεράσει τις φοβίες του και να είμαστε μαζί?
    Έχω απευθυνθεί και σε ψυχολόγο για να πάρω μια γνώμη, καθώς πίστευα ότι υπάρχει πιθανότητα και η επιθυμία του για μένα να είναι ένας ακόμη ψυχαναγκασμός του και να μην είναι αληθινά τα συναισθήματα του. Μου είπε πως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο και αν έχω υπομονή να δοκιμάσω και να τεστάρω αν μπορώ να είμαι μαζί του, χωρίς όμως να περιμένω τη σιγουριά που όλοι έχουν ανάγκη σε μια σχέση.
    Θα ήθελα μια γνώμη πάνω στους προβληματισμούς μου, αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ή αν κάποιος με ΓΑΔ μπορεί να μου πει την άποψη του και πως θα θελε ο ίδιος να τον αντιμετωπίσουν.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη αν κούρασα με το μακροσκελές μήνυμα (προσπάθησα να είμαι περιεκτική όσο γίνεται).

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν μπορεις να φανταστεις τι σκεφτεται στο περιπου ευκολα μετα θα σου μηλισει αλλα δε ξερω αν ενθουσιαστει και πολυ απο αυτο αν σε θελει δε θα θυμωσει

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2
    ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μιλάμε πάρα πολύ. Το πρόβλημα μου δεν είναι αυτό, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να μείνω κοντά του ως φίλη μόνο ή αν μπορεί να ξεπεράσει τη φοβία του χωρισμού και να σταματήσει να απομακρύνεται κάθε φορά που πιστέυει ότι ερχόμαστε πιο κοντά. Κάνει ένα βημά μπροστά και δυο πίσω

Similar Threads

  1. Σύντροφος με κρίσεις πανικού
    By sha1 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-2015, 14:53
  2. χειριστικος συντροφος
    By ΒΟΥΛΙΤΣΑ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 29-03-2015, 02:07
  3. Ο σύντροφός μου είναι αντικοινωνικός
    By astimatnam in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 27-08-2014, 17:04
  4. ιδανικος συντροφος
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 87
    Last Post: 14-03-2014, 14:28
  5. ΣΟΣ!! Ο σύντροφος μου με ζηλεύει παρανοικά!!
    By Paraxeni Kopela in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 168
    Last Post: 07-08-2013, 16:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •