1η μέρα προσπαθειας διακοπής καπνίσματος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 71
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Αν εχεις καποιο δωματιο οπου απαγορευεται δια ροπαλου το καπνισμα, θα σε βοηθησει να περνας καποιες ωρες εκει οταν εισαι στο σπιτι. Εγω πχ το απαγορευα στην κρεβατοκαμαρα μου και τις 3 πρωτες μερες το ελαχιστο διαστημα που ημουν στο σπιτι, καθομουν κυριως εκει.
    Καλά λες ρε συ..η κρεβατοκάμαρα μου διέφυγε τελείως κανείς δεν τολμάει να Καπνίση εκεί.μυριζη τη νύχτα το δωμάτιο και η κουρτίνες..εκεί θα τη παλέψω τη δουλειά..

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Ωραία σκέψη αυτή. Ίσως πρέπει να ψάξεις τους λόγους που ξεκίνησες το κάπνισμα. Ήταν υποκατάστατο για κάποια ανεκπλήρωτη επιθυμία; Εννοείται ότι θα υπάρχει άγχος στην διακοπή.
    Τι είπες ρε μεγάλε τώρα...αυτό παίζει να είναι..με προβληματίσες τωρα

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εχεις ταυτισει το πακετο με τη γυναικα σου αλλα δε καταλαβα γιατι για βοηθα λιγο...
    Αυτό πως σου ήρθε???δεν έχω ταυτίσει το τσιγάρο με τη γυναίκα μου...
    Προηγούμενος εδωσα παράδειγμα όταν είπα ότι όταν βλέπω πακέτο είναι σαν να βλέπω τη Τζολί γυμνη..θέλω να πω ότι είναι μεγάλος πειρασμός..
    Αν εννοείς που είπα ότι παίζει ρόλο αν έχεις κάποιον στο σπιτη να καπνίζει και αναφερα τη γυναίκα μου.. εννοω ότι είναι πιο δύσκολο να αφήσει κάποιος το κάπνισμα έχοντας μπροστά τους άτομα να καπνιζουν.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Και πως μπορώ να μάθω το λόγο??εγώ σε είπα καπνίζω γιατί είναι απόλαυση..
    κι εγώ έτσι έλεγα φίλε George και το πίστευα 100% αλλά.... Κάνε ένα απλό πείραμα για να ανακαλύψεις τι απόλαυση είναι το τσιγάρο. Κάπνισε απανωτά 3 τσιγάρα χωρίς να πιεις τίποτα. Αν δοκιμάσεις να καπνίσεις μετά από 1-2 μήνες αποχή το τσιγάρο θα σου φανεί απίστευτη αηδία. Το ότι ο εγκέφαλός σου το εκλαμβάνει ως απόλαυση οφείλεται σε 2 παράγοντες: 1. στον μηχανισμό της απευαισθητοποίησης, δλδ ο οργανισμός συνηθίζει την αηδία (το δηλητήριο) και δεν αντιδρά και 2. Στην παραπλάνηση του αυτόνομου νευρικού συστήματος λόγο της νικοτίνης.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Ωραία σκέψη αυτή. Ίσως πρέπει να ψάξεις τους λόγους που ξεκίνησες το κάπνισμα. Ήταν υποκατάστατο για κάποια ανεκπλήρωτη επιθυμία; Εννοείται ότι θα υπάρχει άγχος στην διακοπή.
    Οι λόγοι που μας έκαναν να ξεκινήσουμε το κάπνισμα δεν είναι απαραίτητα οι ίδιοι που μας κρατάνε δέσμιους για χρόνια στον εθισμό. Συνήθως οι λόγοι είναι τρεις: 1. θέλουμε ναι δείχνουμε ώριμοι-sofisticated-επαναστάτες, 2. Πιστεύουμε ότι το τσιγάρο θα μας βοηθήσει να νοιώσουμε καλύτερα, 3. το κάνουμε γιατί θέλουμε να ενταχθούμε σε μία ομάδα. Εγώ το ξεκίνησα κυρίως για τον 1ο λόγο και το κράτησα για 25 χρόνια! Το περίεργο εδώ είναι το ότι παρόλο που ο λόγος για τον οποίο το άρχισα έπαψε να υφίσταται, δλδ στα 30+ δεν είχα πλέον την ανάγκη να δείχνω ώριμος ή sofisticated, ούτε είχα πλέον την άποψη ότι είναι cool να καπνίζεις, εξακολούθησα να καπνίζω για χρόνια. Άρα ο λόγος που συνέχισα να καπνίζω ήταν διαφορετικός από τον λόγο που το άρχισα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Οι λόγοι που μας έκαναν να ξεκινήσουμε το κάπνισμα δεν είναι απαραίτητα οι ίδιοι που μας κρατάνε δέσμιους για χρόνια στον εθισμό. Συνήθως οι λόγοι είναι τρεις: 1. θέλουμε ναι δείχνουμε ώριμοι-sofisticated-επαναστάτες, 2. Πιστεύουμε ότι το τσιγάρο θα μας βοηθήσει να νοιώσουμε καλύτερα, 3. το κάνουμε γιατί θέλουμε να ενταχθούμε σε μία ομάδα. Εγώ το ξεκίνησα κυρίως για τον 1ο λόγο και το κράτησα για 25 χρόνια! Το περίεργο εδώ είναι το ότι παρόλο που ο λόγος για τον οποίο το άρχισα έπαψε να υφίσταται, δλδ στα 30+ δεν είχα πλέον την ανάγκη να δείχνω ώριμος ή sofisticated, ούτε είχα πλέον την άποψη ότι είναι cool να καπνίζεις, εξακολούθησα να καπνίζω για χρόνια. Άρα ο λόγος που συνέχισα να καπνίζω ήταν διαφορετικός από τον λόγο που το άρχισα.
    Τώρα με πηγές πολλά χρόνια πίσω.στο 2000 όπου είμουν στην αρχή της θητείας μου.κανα δίμηνο τρίμηνο είχα αν δεν κάνω λάθος...με το που πήγα φαντάρος είπα στον εαυτό μου Γιώργο δεν είσαι παιδί πια μεγάλωσες..άρχισα να νιώθω ΑΝΔΡΑΣ.
    Δεν ξέρω αλλά ήθελα να δείξω ωριμος.τωρα το θέμα είναι ότι σε ποιον ήθελα να το δείξω αυτό..στους άλλους ή στον εαυτό μου,??μάλλον στους άλλους...
    Τελικά χονδρή μαλακιά έκανα..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Και πως μπορώ να μάθω το λόγο??εγώ σε είπα καπνίζω γιατί είναι απόλαυση..
    Όλοι μα όλοι οι καπνιστές αιτιολογούν το γιατί καπνίζουν και υποστηρίζουν με πάθος τα επιχειρήματά τους. Αυτό είναι λογικό διότι όταν κάνουμε κάτι τόσο καταστροφικό για την υγεία μας, είναι επιτακτική ανάγκη να νοηματοδοτήσουμε τις πράξεις μας προκειμένου να υπάρχει ψυχική ισορροπία. Μην ξεχνάμε ότι ο ανθρώπινος οργανισμός όπως και κάθε άλλος οργανισμός διαθέτει ισχυρούς μηχανισμούς αυτοσυντήρησης οι οποίοι αν δεν παραπλανηθούν θα αντιδράσουν. Πρόκειται για μία πράξη αυτο-εξαπάτησης. Όλες οι ιστορίες που λένε οι καπνιστές για να αιτιολογήσουν αυτό που κάνουν δεν είναι παρά ιστορίες παραπλάνησης του ίδιου τους του εαυτού (cover stories). Ας σκεφτούμε τα παρακάτω ερωτήματα με αφορμή το cover story "είναι μία μεγάλη απόλαυση":
    Έχουμε κι άλλες απολαύσεις στην ζωή μας που είναι τόσο καταστροφικές για την υγεία μας?
    Έχουμε κι άλλες απολαύσεις στην ζωή μας που αν δεν μπορούν να ικανοποιηθούν άμεσα τρώμε τις ίδιες φρίκες όπως όταν δεν έχουμε τσιγάρα?
    Έχουμε κι άλλες απολαύσεις στην ζωή μας τις οποίες έχουμε την ανάγκη να απολαμβάνουμε 20 -30 -40 φορές την ημέρα?
    Όλα τα τσιγάρα που καπνίζουμε τα βρίσκουμε απολαυστικά?
    Το πρώτο μας τσιγάρο το βρήκαμε απολαυστικό?

    Το κάπνισμα δεν είναι μία τεράστια απόλαυση, είναι κάτι άλλο.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Τώρα με πηγές πολλά χρόνια πίσω.στο 2000 όπου είμουν στην αρχή της θητείας μου.κανα δίμηνο τρίμηνο είχα αν δεν κάνω λάθος...με το που πήγα φαντάρος είπα στον εαυτό μου Γιώργο δεν είσαι παιδί πια μεγάλωσες..άρχισα να νιώθω ΑΝΔΡΑΣ.
    Δεν ξέρω αλλά ήθελα να δείξω ωριμος.τωρα το θέμα είναι ότι σε ποιον ήθελα να το δείξω αυτό..στους άλλους ή στον εαυτό μου,??μάλλον στους άλλους...
    Τελικά χονδρή μαλακιά έκανα..
    Μην το βλέπεις έτσι, δεν είναι θέμα μαλακίας ή βλακείας που λένε πολλοί. Απλά πέσαμε θύματα μίας απάτης, γιατί το κάπνισμα αυτό ακριβώς είναι. Σκέψου μόνο πόσα δις έχουν ξοδέψει οι καπνοβιομηχανίες για να μας πείσουν ότι το κάπνισμα είναι μία απόλαυσή... Τα πραγματικά απολαυστικά πράγματα στην ζωή τα γνωρίζουμε και δεν χρειάζονται διαφήμιση. Έχουμε φάει πολύ μεγάλη πλύση εγκεφάλου τόσα χρόνια.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μην το βλέπεις έτσι, δεν είναι θέμα μαλακίας ή βλακείας που λένε πολλοί. Απλά πέσαμε θύματα μίας απάτης, γιατί το κάπνισμα αυτό ακριβώς είναι. Σκέψου μόνο πόσα δις έχουν ξοδέψει οι καπνοβιομηχανίες για να μας πείσουν ότι το κάπνισμα είναι μία απόλαυσή... Τα πραγματικά απολαυστικά πράγματα στην ζωή τα γνωρίζουμε και δεν χρειάζονται διαφήμιση. Έχουμε φάει πολύ μεγάλη πλύση εγκεφάλου τόσα χρόνια.
    σε πολλα θεματα μην σου πω να ηταν μονο το τσιγαρο..και ακομα προσπαθουν να μας κανουν πλυση εγκεφαλου..θελουν να μας κανουν να μη σκεφτομαστε..

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Καλημέρα! Πως πάει η 2η μέρα?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Καλημέρα! Πως πάει η 2η μέρα?
    Καλημέρα τώρα τι να πω να είμαι ηλικρινης??θα είμαι ηλικρινης...δυστηχος δεν τα κατάφερα σήμερα το πρωί μάζη με τον καφέ μου έκανα 2 τσιγάρα..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Κάπνιζα ένα μισή πακέτο περίπου στο 24 Ώρο....
    Αν το μειώσω και καπνίζω 5 τσιγάρα την ημέρα δεν είναι μεγάλη πρόοδος???
    Νιώθω τύψεις που κάπνισα αλλά δεν άντεξα άρχισε να πονάει ολο μου το σώμα
    Το σώμα μου το ζητούσε δεν άντεχα..
    Συγγνώμη από όλους..τζάμπα σας κούρασα..αλλά θα ξανά κάνω προσπάθεια η μία αποτυχία δεν σημενη και τίποτα.καποια στιγμή θα το κόψω τελείως..
    Αλλά τουλάχιστον το ελατωσα σε σημαντικό βαθμό

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Μην μασάς... εγώ έχω κόψει το τσιγάρο πάνω από 30 φορές! Όταν νοιώσεις έτοιμος ξαναδοκίμασε. Στο μεταξύ θα σου πρότεινα να προετοιμάσεις καλύτερα τον εαυτό σου την επόμενη φορά... ίσως διαβάζοντας κάποια πράγματα για το κάπνισμα. Έχω διαβάσει σχεδόν όλη την βιβλιογραφία που κυκλοφορεί πάνω στο θέμα. Ένα βιβλίο που με βοήθησε πολύ είναι το the niconine trick το οποίο όμως δεν κυκλοφορεί στα Ελληνικά. Αν διαβάζεις αγγλικά σου το προτείνω. Αφού ασχολείσαι με την ψυχολογία θα μπεις στο νόημα κατευθείαν.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,593
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μην μασάς... εγώ έχω κόψει το τσιγάρο πάνω από 30 φορές! Όταν νοιώσεις έτοιμος ξαναδοκίμασε. Στο μεταξύ θα σου πρότεινα να προετοιμάσεις καλύτερα τον εαυτό σου την επόμενη φορά... ίσως διαβάζοντας κάποια πράγματα για το κάπνισμα. Έχω διαβάσει σχεδόν όλη την βιβλιογραφία που κυκλοφορεί πάνω στο θέμα. Ένα βιβλίο που με βοήθησε πολύ είναι το the niconine trick το οποίο όμως δεν κυκλοφορεί στα Ελληνικά. Αν διαβάζεις αγγλικά σου το προτείνω. Αφού ασχολείσαι με την ψυχολογία θα μπεις στο νόημα κατευθείαν.
    Δυστυχώς δεν ξέρω αγγλικά και σε τέτοιο βαθμό κι όλας..αλλά διαβάζω στα ελληνικά απτό γοογλε...πάντως και μια μέρα που άντεξα ήταν τεράστιο ρεκόρ για εμένα..αλλά είμαι αισιόδοξος..διότι δεν πίστευα ότι θα άντεχα και τόσο είμαι αισιόδοξος διότι το σταμάτημα το έχω βάλει για τα καλά στο μυαλό μου..απέτυχα αλλά αυτό δεν σημενη ότι δεν μπορώ να ξανά προσπαθήσω αυτό δεν σημενη ότι ο κάθε άνθρωπος έχει μόνο μια ευκαιρία έτσι δεν είναι??τη διακοπή καπνίσματος το έχω συνέχεια τώρα πια στο μυαλό μου...είμαι σίγουρος ότι την επόμενη φορά θα τα καταφέρω..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δεν πειραζει Γιωργο, την επομενη φορα θα τα πας καλυτερα! Προς το παρον ειναι ενα κερδος ακομα και να το μειωσεις, να κανεις κατω απο πακετο τη μερα, μετα μισο πακετο κλπ
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Συνέχεια προσπάθειας ή τελος φιλίας;
    By Bulldog101 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 13-10-2016, 14:20
  2. Μεθοδοι διακοπης καπνισματος
    By deleted-by-request-1305 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 30-03-2016, 00:17
  3. Τα αποτελεσματα της καλοκαιρινης προσπαθειας
    By maraki065 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 46
    Last Post: 10-09-2011, 16:41
  4. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 15:22
  5. Τι εμαθα μετα απο αρκετα χρονια προσπαθειας αλλα και φαγουρας
    By Pou_Zoume in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 12-10-2010, 22:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •