ΔΕΠΥ και ενηλικίωση ... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 39 of 39
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Εγώ από τα 5 μου μέχρι και τα 31 μου τα πέρασα στα θρανία, μπαινωβγαινα! Με διαλύματα βέβαια όπως για τον στρατό! Έχω περάσει από 7 σχολές μέσα βέβαια το νηπιαγωγείο, δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο,τεχνικό και εσπερινό λύκειο καθώς ΟΑΕΔ αλλά και ΙΕΚ χαχα! Και ήμουν και εγώ παιδί της αποστήθισης!!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Kαταρχίν να σε ευχαριστήσω για όλα αυτά που μοιράστηκες ..κατανοώ ακριβώς ..κρατάω την ευγένεια την ενσυναίσθηση την καλοσύνη και την καλή καρδιά ..το αν θα βρώ εργασιακό περιβάλλον που να αποδίδω είναι κ λίγο θέμα τύχης ..όπως επίσης θέμα τύχης για σ ένα είναι το αν θα βρεις το άλλο σου μισό ..ή τέλος πάντων πιο εύκολα τον άνθρωπο που σε συμπληρώνει και σε γεμίζει ..πάντως από εμπειρία το λέω πίστευα ότι δεν θα παντρευόμουν κάποιον άλλον από εκείνον που είχα ερωτευτεί σαν παλαβή ..τελικά αποδείχθηκε πως ήταν ο πλέον ακατάλληλος άνθρωπος για μ ένα ..καλύτερα έτσι και χαλάλι κ το μαράζι αλλά τα πράγματα είναι αλλοιώς ..τώρα είμαι παντρεμένη με έναν άνθρωπο που μπορώ απλά να είμαι ο εαυτός μου .. και εκείνος το ίδιο τον αν θα με αντέξει ή θα τον αντέξω ...θα δείξει ..κι όλα αυτά δεν τα είχα καν στο μυαλό μου πριν δύο χρόνια ..απλά κουβαλούσα πολλές φοβίες ως προς την επίσημη δέσμευση ..

    Όπως επίσης ξέρω τι ακριβώς εννοείς λέγοντας από τα ψηλά στα χαμηλά ή του ύψους ή του βάθους κι αυτό με τρομάζει ...αλλά πιστεύω αυτό τρομάζει και άλλο κόσμο ..για διάφορους άλλους λόγους ..πέρα από την ΔΕΠ σήμερα ..

    Σίγουρα δεν μπορούμε να φέρουμε τον κόσμο στα νερά μας αλλά να προσαρμοστούμε σ αυτόν κατά το δυνατόν ..αλλά μακάρι μόνο να υπήρχε μεγαλύτερη παιδεία ..και κατανόηση και λεπτότητα στα άτομα με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ..τα οποία ναι γίνονται και θύματα bulling ενίοτε το τραβάνε κι αυτό ..όπως και την γενικότερη ανασφάλεια παρότι έχουμε πάντα την καλή θέληση να προσπαθούμε ..για το καλύτερο ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ από τα 5 μου μέχρι και τα 31 μου τα πέρασα στα θρανία, μπαινωβγαινα! Με διαλύματα βέβαια όπως για τον στρατό! Έχω περάσει από 7 σχολές μέσα βέβαια το νηπιαγωγείο, δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο,τεχνικό και εσπερινό λύκειο καθώς ΟΑΕΔ αλλά και ΙΕΚ χαχα! Και ήμουν και εγώ παιδί της αποστήθισης!!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    Andrea86 ζήτω η bic τα μπλέ τετράδια και οι μαρκαδόροι οι φωσφοριζέ !!!
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Εννοειται ζητω. Εμενα τα στυλο bic, το πλαστικο μπλε εξωφυλλο των τετραδιων με κρατησαν μακρια απο αλλες βλαβερες συνηθειες οπως το τσιγαρο. Μασουλαγα αυτα για να απασχολω χερια κυριως λογω υπερκινητικοτητας και δεν εμπλεξα με αλλους εθισμους. Και το χαρτι ωραια γευση εχει. Ακομη και σημερα τα στυλο στο γραφειο μου, δαγκωμενα ειναι ολα... Συστηνω να δοκιμασετε. Ειναι χαλαρωτικο πιστευω και αν δεν το καταπιεις κανενα καπακι και τρεχεις, ειναι πιο υγιεινο απο το τσιγαρο

    Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    Andrea86 ζήτω η bic τα μπλέ τετράδια και οι μαρκαδόροι οι φωσφοριζέ !!!
    Μπλε τετράδια είχα μέχρι ενός σημείου, μετά σε μεγαλύτερη ηλικία το γύρισα σε σπιράλ, γιατί στην ουσία μου χρειαζόταν μόνο ένα τετράδιο για όλα τα μαθήματα, επίσης αυτό που μου άρεσε ήταν η μυρωδιά το καινούριων βιβλίων ( φίλη στον εχθρό χαχα)

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    xaxaxaxa ...ωραίο κολπάκι ...αυτό με τα στυλό ...για σκέψου ...!!! ...και εγώ τρελαίνομαι για την μυρωδιά των καινούργιων βιβλίων .. ειδικά όταν φέρνουν παραλαβές τα σχολικά το Σεπτέμβρη στα μαγαζιά ...είναι τέλεια !!!
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    Kαταρχίν να σε ευχαριστήσω για όλα αυτά που μοιράστηκες ..κατανοώ ακριβώς ..κρατάω την ευγένεια την ενσυναίσθηση την καλοσύνη και την καλή καρδιά ..το αν θα βρώ εργασιακό περιβάλλον που να αποδίδω είναι κ λίγο θέμα τύχης ..όπως επίσης θέμα τύχης για σ ένα είναι το αν θα βρεις το άλλο σου μισό ..ή τέλος πάντων πιο εύκολα τον άνθρωπο που σε συμπληρώνει και σε γεμίζει ..πάντως από εμπειρία το λέω πίστευα ότι δεν θα παντρευόμουν κάποιον άλλον από εκείνον που είχα ερωτευτεί σαν παλαβή ..τελικά αποδείχθηκε πως ήταν ο πλέον ακατάλληλος άνθρωπος για μ ένα ..καλύτερα έτσι και χαλάλι κ το μαράζι αλλά τα πράγματα είναι αλλοιώς ..τώρα είμαι παντρεμένη με έναν άνθρωπο που μπορώ απλά να είμαι ο εαυτός μου .. και εκείνος το ίδιο τον αν θα με αντέξει ή θα τον αντέξω ...θα δείξει ..κι όλα αυτά δεν τα είχα καν στο μυαλό μου πριν δύο χρόνια ..απλά κουβαλούσα πολλές φοβίες ως προς την επίσημη δέσμευση ..
    Χαίρομαι που βρήκες έναν άνθρωπο που να ταιριάζεις. Εύχομαι να είστε πάντα καλά μαζί.
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    Όπως επίσης ξέρω τι ακριβώς εννοείς λέγοντας από τα ψηλά στα χαμηλά ή του ύψους ή του βάθους κι αυτό με τρομάζει ...αλλά πιστεύω αυτό τρομάζει και άλλο κόσμο ..για διάφορους άλλους λόγους ..πέρα από την ΔΕΠ σήμερα ..

    Σίγουρα δεν μπορούμε να φέρουμε τον κόσμο στα νερά μας αλλά να προσαρμοστούμε σ αυτόν κατά το δυνατόν ..αλλά μακάρι μόνο να υπήρχε μεγαλύτερη παιδεία ..και κατανόηση και λεπτότητα στα άτομα με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ..τα οποία ναι γίνονται και θύματα bulling ενίοτε το τραβάνε κι αυτό ..όπως και την γενικότερη ανασφάλεια παρότι έχουμε πάντα την καλή θέληση να προσπαθούμε ..για το καλύτερο ..
    Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες ότι για όλο τον κόσμο γενικότερα υπάρχει μια ανασφάλεια στην Ελλάδα του σήμερα. Η αλήθεια είναι ότι όταν βλέπω παιδιά, νέα παιδιά να έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο, να έχουν κάνει μεταπτυχιακά και να δουλεύουν σε δουλειές του τομέα τους ή μη, για 400-500€ και μόνο που δεν κάνουν π....ς στα αφεντικά για να μην απολυθούν και λίγα ή καθόλου ένσημα το μήνα και αναγκαστικά να μένουν με γονείς, θεωρώ προσωπικά ότι με όλες μου τις σπουδές που ήταν σε Β/θμια εκπαίδευση το να παίρνω στην Ελλάδα των μνημονίων 800€ και να είμαι ασφαλισμένος απο τα 23 μου και σε ένα πολύ καλό εργασιακό περιβάλλον για τις δυνατότητες μου ότι πρέπει να είμαι ευγνώμων που τουλάχιστον έχω καταφέρει αυτό που τελικά δεν είναι δεδομένο για όλους.
    Τέλος θέλω να ελπίζω ότι οι σημερινοί εκπαιδευτικοί είναι πιο εκπαιδευμένοι σε τέτοιες περιπτώσεις και δεν αφήνουν ένα παιδί με τις όποιες δυσκολίες του, να γίνεται βορά των υπολοίπων "φυσιολογικών" παιδιών ή και να οδηγούν τα άλλα παιδιά να κοροϊδεύουν το παιδί που δεν μπορεί να συντονιστεί.
    Γιατί εγώ δυστυχώς είχα στο δημοτικό έναν γυμναστή που ενώ έβλεπε ότι έχω πρόβλημα κινητικών δεξιοτήτων και έκανα ανάποδα τις ασκήσεις απο τα άλλα παιδιά, έλεγε αριστερά και εγώ ήμουν δεξιά κτλ, δε με προστάτεψε. Αντι να σκεφτεί ότι κάτι παίζει με αυτό το παιδί, με πίεζε ακόμη παραπάνω. Η γυμναστική ήταν το χειρότερο μάθημα για εμένα!! Και τα άλλα παιδιά γελούσαν που εγώ δεν μπορούσα να συγχρονιστώ. Οκ υπήρχαν 2-3 παιδιά που προσπάθησαν να με εντάξουν στην ομάδα τους σε διάφορα παιχνίδια αλλά και εκείνα κουράστηκαν και εγώ απογοητεύομουν λόγω του γεγονότος ότι δυσκολεύομαι στο να ακολουθώ οδηγίες και στο τέλος απομονώθηκα και από αυτά και ήμουν μόνος μου γιατι έβλεπα (χωρίς φυσικά να πάει το μυαλό μου ότι έχω την όποια διαταραχή τότε ως μικρό παιδί φυσικά) ότι για κάποιον λόγο, διαφέρω απο το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο. Ελπίζω οι σημερινοί εκπαιδευτικοί σε αντίθεση με εκεινους της δεκαετιας του 80, να είναι πιο ενημερωμένοι και πιο ευαισθητοποιημένοι απέναντι σε παιδιά σαν εμάς.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Ως προς την εκπαίδευση των εκπαιδευτικών σήμερα είναι αλλοιώς τα πράγματα υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ασχολούνται με την ειδική αγωγή όμως πιστεύω πως δεν είναι ευαισθητοποιημένοι ή δεν μπορούν να είναι επαρκώς ..είπαμε αν δεν ζείς κάτι δεν μπορείς να καταλάβεις τον αλλον ακριβώς..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Τώρα ως προς το bulling αυτό το μήνα δεν θυμάμαι μέρα ήταν η παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού ..αν το ψάξεις μπορείς να βρεις μια λίστα με ταινίες που σχετίζονται με το θέμα ..συνήθως οι νταήδες χτυπάνε το "διαφορετικό" ..υπάρχει ολόκληρη ψυχολογία πίσω από αυτό ..αλλά τέλος πάντων υπαρχουν και μεθόδοι που μπορούν να εφαρμοστούν για να περιοριστεί το φαινόμενο μόνο που για κάποιο απροσδιόριστο λόγο δεν εφαρμόζονται παντού κ πάντα ...

    Επίσης στο εξωτερικό είναι καλύτερα τα πράγματα για τα παιδιά με ΔΕΠ και Δυσλεξία υπάρχουν τάξεις ολόκληρες που όλα τα παιδιά είναι έτσι και καθοδηγούνται από ειδικούς παιδαγωγούς για την Ελλάδα κάτι τέτοιο είναι πολυτέλεια ..

    Όπως πολυτέλεια ήταν και η διάγνωση στα χρόνια που πηγαίναμε νήπιο και δημοτικό ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Δεπυ σε παιδί Α δημοτικού
    By crazyelena in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 7
    Last Post: 16-03-2017, 23:53
  2. δεπυ και βαθμολογια
    By Aννα71 in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 40
    Last Post: 29-03-2013, 16:25
  3. ΔΕΠΥ
    By evanioan in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-10-2012, 13:44
  4. Ψυχολογικός εκβιασμός "παιδιών" (μετά την ενηλικίωση) από γονείς
    By akritziab in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-06-2008, 15:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •