κρισεις πανικου + αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1

    κρισεις πανικου + αγχος

    Καλησπέρα. Εδώ και 8 χρονια παθαινω κρισεις πανικου και εχω εντονες φοβιες κυριως μηπως αγαπημενα μου προσωπα παθουν κακο!Αρχικα ολα τα συμπτωματα τα απεδωσα στο θυρεοειδη ο οποιος ειχε προβλημα και τον ανακαλυψα μετα απο αυτες τις κρισεις,τωρα ομως ειναι ρυθμισμενος αλλα ο πανικος συνεχιζει.Δεν εχω παει σε καποιον ειδικο κυριως γιατι δεν θελω να παρω φαρμακα (κουτο αλλα ετσι το σκεφτομαι).Βασικα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι τισ περισσοτερες φορες ο πανικος με πιανει σε ασχετες ωρες που δεν με προβληματιζει κατι και ειμαι μες την τρελη χαρα!!υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιο ορμονικο προβλημα και εγω απ'τον φοβο μου να το κανω πανικο??Σημειώνω πως αρκετες απ΄τις φορες ειναι πριν την εμμηνο ρυση.

    ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Δε χρειάζεται να πάρεις φάρμακα για να ξεπεράσεις τις κρίσεις πανικού.

    Γι αυτό που ρωτάς δε γνωρίζω

  3. #3
    jo.....δεν νομίζω πως έχει κανείς το κληρονομικό χάρισμα για να σου πει τι έχεις...
    Καταπολέμησε τις φοβίες σου και πήγαινε στο γιατρό για να μη ταλαιπωρείσαι άδικα με εικασίες και υποθέσεις.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    αυτό δεν το γνωρίζω αν φταιει κάποιο ορμονικό πρόβλημα αν κ μ φαίνεται κάπως ανέφικτο...να πας σε καποιο ειδικό...γιατί κάθεσαι κ ταλαιπωρήσαι??είναι κρίμα...σκεψου το...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    jo, ναι κάποιες παθήσεις του θυρεοειδή σχετίζονται με συμπτώματα όπως του πανικού. Και γενικότερα οι ορμονικές διακυμάνσεις (όπως πριν από την περίοδο) μπορεί να επηρεάσουν. Όμως, ο τρόπος που λειτουργεί ο οργανισμός σου, δεν είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για την ερμηνεία που δίνεις στην υπερένταση που βιώνεις (π.χ. \'φοβάμαι μήπως πάθουν κακό τα αγαπημένα μου πρόσωπα\'). Εξάλλου όπως λες ο πανικός συνεχίζει παρόλο που ο θυρεοειδής ρυθμίστηκε.

    Μπορείς βέβαια να δοκιμάσεις να κάνεις έναν ακόμα γενικό ορμονικό έλεγχο με τη συμβουλή του ενδοκρινολόγου ή του γυναικολόγου σου. Από εκεί και πέρα όμως, μπορείς να απευθυνθείς στον ειδικό που εσύ επιθυμείς και δεν πρόκειται κανείς να σε υποχρεώσει να πάρεις φάρμακα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    2
    Καλησπέρα. Εδώ και 8 χρονια παθαινω κρισεις πανικου και εχω εντονες φοβιες κυριως μηπως αγαπημενα μου προσωπα παθουν κακο!Αρχικα ολα τα συμπτωματα τα απεδωσα στο θυρεοειδη ο οποιος ειχε προβλημα και τον ανακαλυψα μετα απο αυτες τις κρισεις,τωρα ομως ειναι ρυθμισμενος αλλα ο πανικος συνεχιζει.Δεν εχω παει σε καποιον ειδικο κυριως γιατι δεν θελω να παρω φαρμακα (κουτο αλλα ετσι το σκεφτομαι).Βασικα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι τισ περισσοτερες φορες ο πανικος με πιανει σε ασχετες ωρες που δεν με προβληματιζει κατι και ειμαι μες την τρελη χαρα!!υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιο ορμονικο προβλημα και εγω απ\'τον φοβο μου να το κανω πανικο??Σημειώνω πως αρκετες απ΄τις φορες ειναι πριν την εμμηνο ρυση.

    Χαιρεται παθαινα και εγωκρισειςπανικου για 1 και μισο χρονο. Πηρα μικρη φαρμακολογια και τωρα σταματησανε και συνεχιζω την ζωη μου κανονικα, πριν τα παρω ημουν απελπισμενος, σημερα αιρνω μονο μισο ladose θα σε συνιστουσα λοιπον να πας σε ενα γιατρο για να λυσεις το προβλημα σου

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    3
    Αν σε παρηγορεί αυτό που θα σου πω... ςδώ και 5 σχεδόν χρόνια έχω περάσει διάφορα στάδια.. Αρχικά με κρίσεις πανικού.. Μετά φοβίες κλπ κλπ. Αποφάσισα να επισκεφτώ κάποιον ειδικό γιατί δεν πήγαινε άλλο . Είδα τεράστια διαφορά!! Ανα περιόδους είχα πίσω την παλιά μου ζωή!!! Δεν τα κατάφερα να το ξεπεράσω πλήρως γιατί δυστυχώς δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω την θεραπεία μου. Όμως οι κρίσεις πανικού έχουν ξεπεραστεί πλήρως. Και πάνω σε αυτό που λες ότι σε πιάνει σε στιγμές τρελής χαράς, νομίζω πως συμβαίνει γιατί τότε πραγματικα είσαι χαλαρή. Είναι σαν να θ\'ελει το πρόβλημα ν σου υπενθυμίσει την παρουσία του ώστε να το λύσεις.... Εγώ αυτό που σου εύχομαι ολόψυχα είναι να τα καταφέρεις να ξεπεράσεις σύντομα το πρόβλημά σου, και να έχεις υπομονή και επιμονή... Τα πάντα λύνονται και μην σκας για τα φάρμακα. Δεν νομίζω ότι θα τα χρειαστείς!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    19
    Βρε παιδιά εγώ πήγα αμέσως σε γιατρό και χαπακώνομαι εδώ και 2,5 μήνες με διάφορες αλλαγές στα φάρμακα (από abilify σε zoloft, dogmatyl, seroquel και μετά σε seroxat, invega, circadin) και δεν μπορώ να πάρω τα πάνω μου. Τόσα χάπια και δεν απαλύνουν έστω λίγο τα συμπτώματα ώστε να κάνω λίγη ψυχοθεραπεία μήπως βρω τη λύση και ηρεμήσω?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    Κονακ, τι ακριβως σου συμβαινει εσενα??? Πολλα φαρμακα ρε αδερφακι μου...πολλα!!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    19
    Αν και έχω πάει αρκετές φορές στο γιατρό μου δεν μπορώ να πω τι ακριβώς έχω. Κατάθλιψη, κοινωνική φοβία και δεν ξέρω τι άλλο. Δεν μπορώ να μιλήσω σε άνθρωπο, δεν έχω δύναμη να κάνω το οτιδήποτε,δεν μπορώ να ηρεμήσω ούτε μια στιγμή (εκτός αν πάρω αγχολυτικό),δεν έχω διάθεση να ζήσω. Και αυτό που με ρίχνει τελείως είναι το ότι τόσα φάρμακα δεν βοηθούν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    konak και μενα εως τωρα λιγο με βοηθησαν τα φαρμακα.εχω ξεκινησει απο σεροξαν μετα σιπραλεξ και τωρα μινιτραν αλλα τωρα δεν παιρνω τπτ και εχω λαλισει.καποτε ειχα πολυ ασχημη εντηπωση για τα φαρμακα δεν ηθελα με τπτ να παρω αλλα απο εδω μεσα με επισαν να παρω να μην ταλεπορουμε και πανω π πηρα την αποφαση να παρω φαρμακα αλλαξα παλυ γνωμη και πυστευω οτι τα φαρμακα ειναι μαλακιες και οτι δεν βοηθανε.και με φαρμακα δεν γινεται δουλεια και χωρις αυτα.Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    19
    πόσο καιρό ταλαιπωρείσαι μαρία? εγώ 2 μήνες τώρα και έχω κουραστεί.πως αντέχουν κάποιοι χρόνια δεν μπορώ να καταλάβω. Εγώ δεν αντέχω άλλο!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    εγω 6 μηνες αλλα τωρα τελευαια δεν το παλευω το ριμαδι γμτ.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    9
    konak σαν να παιρνεις πολλά φαρμακα...... κανεις σωστά την αγωγή αλήθεια?

    Μαρία το λινκ που εγραψες
    http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=39647 τι ρόλο παίζει?

    Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον άντρα μου. Πάθαινε κρίσεις πανικού (έτρεμε, είχε σπασμούς κτλ) και πήγαμε σε ψυχίατρο. Αρχικά ειχε τα χαλια του. Τα φάρμακα σαν να ενέτειναν τα συπτώματα και είχα απελπιστεί. Μετα απο 3 εβδομάδες αγωγή ηρέμησε καπως το θέμα αλλα η φοβία του για τα πάντα δεν ειχε υποχωρήσει καθως και η καταθλιψη. Αυτο που ειδα οτι βοηθα είναι η γυμναστική. Μη φανταστείτε τίποτα τι ιδιαίτερο. Περπατήματα κάνουμε και βλέπω οτι του δίνει θάρρος και καλύτερη διάθεση. Προσπαθήστε και εσεις παιδιά να κάνετε κάποιο είδος γυμναστικής. Βοηθάει σίγουρα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    19
    Την αγωγή μου την ακολουθώ κατα γράμμα. και εγώ απορώ και στεναχωριέμαι που τόσα χάπια και να μην έχουν ουσιαστικό αποτέλεσμα.

    nak σαν να παιρνεις πολλά φαρμακα...... κανεις σωστά την αγωγή αλήθεια?

    Μαρία το λινκ που εγραψες
    http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=39647 τι ρόλο παίζει?

    Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τον άντρα μου. Πάθαινε κρίσεις πανικού (έτρεμε, είχε σπασμούς κτλ) και πήγαμε σε ψυχίατρο. Αρχικά ειχε τα χαλια του. Τα φάρμακα σαν να ενέτειναν τα συπτώματα και είχα απελπιστεί. Μετα απο 3 εβδομάδες αγωγή ηρέμησε καπως το θέμα αλλα η φοβία του για τα πάντα δεν ειχε υποχωρήσει καθως και η καταθλιψη. Αυτο που ειδα οτι βοηθα είναι η γυμναστική. Μη φανταστείτε τίποτα τι ιδιαίτερο. Περπατήματα κάνουμε και βλέπω οτι του δίνει θάρρος και καλύτερη διάθεση. Προσπαθήστε και εσεις παιδιά να κάνετε κάποιο είδος γυμναστικής. Βοηθάει σίγουρα [/quote]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •