Διπολική Διαταραχή - Συχνότητα, Διάρκεια Επεισοδίων και Νορμοθυμία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187

    Διπολική Διαταραχή - Συχνότητα, Διάρκεια Επεισοδίων και Νορμοθυμία

    Καλησπέρα σας,

    Πόσα επεισόδια έχετε τον χρόνο? Πόση διάρκεια έχουν?

    Προσωπικά έκανα 2 υπομανίες τον τελευταίο χρόνο και κράτησαν γύρω στους 2-3 μήνες.
    Όσον αφορά την κατάθλιψη, μου είναι λίγο πιο δύσκολο να υπολογίσω, αλλά σίγουρα περνάω το 2ο εδώ και 2 μήνες καπάκια από την 2η υπομανία.. Όπως ακριβώς έγινε και την πρώτη φορά.
    Ελπίζω πως με την αγωγή που παίρνω τώρα ότι δεν θα κάνω πάλι υπομανία, αλλά αντιθέτως θα περάσω μια ήρεμη περίοδο νορμοθυμίας.
    Έχει καταφέρει κάποιος να παραμείνει σταθερός, χωρίς να κάνει επεισόδια?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    6
    Συγγνώμη, δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτησή σου.. Αν θες όμως , μπορείς να μου πεις τι συμπτώματα είχες στην υπομανία;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Jaded Future View Post
    Καλησπέρα σας,

    Πόσα επεισόδια έχετε τον χρόνο? Πόση διάρκεια έχουν?

    Προσωπικά έκανα 2 υπομανίες τον τελευταίο χρόνο και κράτησαν γύρω στους 2-3 μήνες.
    Όσον αφορά την κατάθλιψη, μου είναι λίγο πιο δύσκολο να υπολογίσω, αλλά σίγουρα περνάω το 2ο εδώ και 2 μήνες καπάκια από την 2η υπομανία.. Όπως ακριβώς έγινε και την πρώτη φορά.
    Ελπίζω πως με την αγωγή που παίρνω τώρα ότι δεν θα κάνω πάλι υπομανία, αλλά αντιθέτως θα περάσω μια ήρεμη περίοδο νορμοθυμίας.
    Έχει καταφέρει κάποιος να παραμείνει σταθερός, χωρίς να κάνει επεισόδια?
    Εχω διαγνωστει με διπολικη τυπου 1 εδω και δεκα χρονια, εχω κανει ως τωρα 3 επεισοδια... επεισοδιαρες ομως μανια στο φουλ. Το πρωτο ηταν αυτο το οποιο με οδηγησε στον ψυχιατρο και εγινε η διαγνωση και τα αλλα δυο ενω ειχα διακοψει την αγωγη, Απο το πρωτο επεισοδιο και μεχρι να σταματησω τα φαρμακα ημουν σταθερος για 4 χρονια, οπως επισης και τα τελευταια δυο που επισης παιρνω τα φαρμακα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Πώς είναι η ζωή σου γενικότερα αυτά τα 10 χρόνια?
    Εργάζεσαι? Είχες/έχεις κάποια σχέση?
    Την αγωγή (τι αλήθεια?) την διέκοψες μετά από συμβουλή του γιατρού? Απ'ότι έχω καταλάβει, το σταθεροποιητικό πρέπει να το παίρνεις εφόρου ζωής..
    Όταν λες σταθερός ήσουν/είσαι πλήρως λειτουργικός?
    Φοβίες σε έχουν πιάσει ποτέ αυτά τα 10 χρόνια? Γιατί εδώ και 2+ μήνες έχω έντονες φοβίες και είναι κάτι εντελώς καινούργιο. Γενικά νιώθω ότι έχω σταθεροποιηθεί όσον αφορά τη διάθεση.

    Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις, απλά βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα τη συζήτηση με ανθρώπους που αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Giorgos.s, θα ήθελα πολύ να ακούσω την άποψή σου επί του θέματος..

    Κάποιος άλλος διπολικός που μπορεί να μοιραστεί την εμπειρία του με τα σκαμπανεβάσματα και τα υπόλοιπα συναφή της διαταραχή?

    Ευχαριστώ.
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    6
    Στα δέκα χρόνια που έχω διαγνωστεί είχα τρία επεισόδια με εκούσια εισαγωγή σε νοσοκομείο διάρκειας περίπου δύο εβδομάδων. Βγαίνοντας όμως είμαι πάλι "λειτουργικός" .(δουλεύω, κάνω σχέδια για το μέλλον ,προσπαθώ) πλέων έχω μόνο ένα μόνο μότο στην ζωή μου "Δεν πρέπει να γυρνάς την πλάτη σου σε έναν κίνδυνο και να προσπαθείς να ξεφύγεις απ’ αυτόν. Αν το κάνεις, θα διπλασιάσεις τον κίνδυνο. Αλλά αν τον αντιμετωπίσεις εγκαίρως, θα τον μειώσεις στο μισό".

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    15
    Παιδιά είναι κανείς εδώ?εγω διαγνώστηκαν με διπολικη τυπου ΙΙ.πολλη μεγάλη ταλαιπωρία.ειμαι στη φαση κατάθλιψης.χρειαζομαι κάποιον άνθρωπο να μου πει πως το αντιμετωπίζει.εγω ειμαι σοκαρισμένη.δυσκολευομαι να το αποδεχθώ.
    Σας παρακαλω.Δικες σας μαρτυρίες θα με βοηθούσαν πολύ.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Treleli View Post
    Παιδιά είναι κανείς εδώ?εγω διαγνώστηκαν με διπολικη τυπου ΙΙ.πολλη μεγάλη ταλαιπωρία.ειμαι στη φαση κατάθλιψης.χρειαζομαι κάποιον άνθρωπο να μου πει πως το αντιμετωπίζει.εγω ειμαι σοκαρισμένη.δυσκολευομαι να το αποδεχθώ.
    Σας παρακαλω.Δικες σας μαρτυρίες θα με βοηθούσαν πολύ.
    Καλησπέρα κοριτσι μου.εγώ δεν μπορώ να σου πω για την διπολικη γιατί δεν ξέρω αλλά όταν το δουν κάποιοι που έχουν περάσει το ίδιο θα σου απαντησουν.η φάση της κατάθλιψης πάντως την έχω περάσει και εγώ μεγάλο ζόρι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Treleli View Post
    Παιδιά είναι κανείς εδώ?εγω διαγνώστηκαν με διπολικη τυπου ΙΙ.πολλη μεγάλη ταλαιπωρία.ειμαι στη φαση κατάθλιψης.χρειαζομαι κάποιον άνθρωπο να μου πει πως το αντιμετωπίζει.εγω ειμαι σοκαρισμένη.δυσκολευομαι να το αποδεχθώ.
    Σας παρακαλω.Δικες σας μαρτυρίες θα με βοηθούσαν πολύ.
    Πάνω απ'όλα ψυχραιμία!
    Κι εγώ διπολικός ΙΙ, έχω μια φυσιολογική κατά τα άλλα ζωή..

    Τι αγωγή παίρνεις? Έχεις βρει έναν καλό γιατρό να τον βλέπεις τακτικά για να σε παρακολουθεί?
    Να ακολουθείς πιστά την αγωγή σου.
    Γράψε μας νεότερά σου..
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    15
    Παιδιά σας γραφω νεότερα..
    Ξεκινησα ψυχοθεραπεια με μια ψυχιατρο κ έχω άλλη μια για τη φαρμακευτική αγωγή.
    Η αληθεια είναι οτι ζορίζομαι πολύ ν’αποδεχθω πως πρεπει να παίρνω τα φάρμακα μου.
    Η γιατρός μου είπε πως πρεπει να τα παίρνω τουλάχιστον μια 5ετια κ βλεπουμε.Εαν δν κάνω καμμια υποτροπή, τότε θα τη διακόψω σε διάστημα 6 μηνών.Εμενα πολύ μου ακούγεται παντως.Η 2η ψυχίατρος θεωρει πως το επεισόδιο που ειχα πριν τα χριστουγεννα δν ηταν υπομανιακο, αλλα σχεδόν μανιακό.
    Αυτο μας έλειπε τωρα..να πάρω καμμια προαγωγή απο τυπου ΙΙ σε τυπου Ι.
    Παίρνω dezepil(λαμοτριγινη -σταθεροποιητής)μονο 100mg, vilamos(ολανζαπινη- αντιψυχωσικο)10mg κ με τα χίλια ζόρια την έπεισα να μου δώσει ladose(μονο ένα μου επιτρέπει των 20mg).
    Το vilamos δν το παίρνω.με κάνει οντως ζόμπι κ δν το αντέχω.χρειαζομαι τη νηφαλιότητα στη σκέψη μου.
    Δν ξέρω μηπως ωραιοποιούν μια κατάσταση κ ουσιαστικά δν μου λενε πως θα παίρνω μια ζωή φάρμακα.
    Αυτο δν το θελω καθολου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Treleli View Post
    Παιδιά σας γραφω νεότερα..
    Ξεκινησα ψυχοθεραπεια με μια ψυχιατρο κ έχω άλλη μια για τη φαρμακευτική αγωγή.
    Η αληθεια είναι οτι ζορίζομαι πολύ ν’αποδεχθω πως πρεπει να παίρνω τα φάρμακα μου.
    Η γιατρός μου είπε πως πρεπει να τα παίρνω τουλάχιστον μια 5ετια κ βλεπουμε.Εαν δν κάνω καμμια υποτροπή, τότε θα τη διακόψω σε διάστημα 6 μηνών.Εμενα πολύ μου ακούγεται παντως.Η 2η ψυχίατρος θεωρει πως το επεισόδιο που ειχα πριν τα χριστουγεννα δν ηταν υπομανιακο, αλλα σχεδόν μανιακό.
    Αυτο μας έλειπε τωρα..να πάρω καμμια προαγωγή απο τυπου ΙΙ σε τυπου Ι.
    Παίρνω dezepil(λαμοτριγινη -σταθεροποιητής)μονο 100mg, vilamos(ολανζαπινη- αντιψυχωσικο)10mg κ με τα χίλια ζόρια την έπεισα να μου δώσει ladose(μονο ένα μου επιτρέπει των 20mg).
    Το vilamos δν το παίρνω.με κάνει οντως ζόμπι κ δν το αντέχω.χρειαζομαι τη νηφαλιότητα στη σκέψη μου.
    Δν ξέρω μηπως ωραιοποιούν μια κατάσταση κ ουσιαστικά δν μου λενε πως θα παίρνω μια ζωή φάρμακα.
    Αυτο δν το θελω καθολου.
    Το μια ζωή φάρμακα δεν ισχύει.. Αρκεί βέβαια να σταθεροποιηθεις.
    Το πολύ να μείνεις με το Lamictal που προστατεύει από τα down..
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    1
    Παιδιά καλησπέρα σας. Θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου. διαγνώστηκα με διπολική διαταραχή το 2015 με ένα πολύ άσχημο επεισόδιο και νοσηλεύτηκα για τέσσερις μήνες. μετά από ένα χρόνο έκοψα τα περισσότερα φάρμακα και έμεινα μόνο με λίθιο. η ζωή μου κυλούσε σε σχετικά φυσιολογικούς ρυθμούς και Παραμένω λειτουργικός σε ικανοποιητικό επίπεδο μέχρι και σήμερα. στο διάστημα αυτό παντρεύτηκα, έκανα ένα παιδάκι και τώρα περιμένουμε και το δεύτερο. Ο γιατρός μου λέει να κάνουμε μία απόπειρα σταματήσουμε τα φάρμακα Για να δούμε τι θα γίνει. είμαι πολύ προβληματισμένος γιατί ξέρω ότι άμα τα σταματήσω είναι πολύ πιθανό να ξανακάνω μανιακό επεισόδιο και τώρα θα είναι πιο δύσκολο τα πράγματα γιατί έχω και μία οικογένεια από πίσω που πρέπει να συντηρήσω. Ποια είναι η γνώμη σας? ευχαριστώ

  13. #13
    Nefeli28
    Guest
    Νομίζω ότι έχω διπολική διαταραχή. Τρομερά σκαμπανεβάσματα και αλλαγές στη διάθεση. Από το απόλυτο χάος στη μεγάλη χαρά και ευφορία.
    Μέχρι στιγμής η διάγνωση μου είναι ιδψ με κατάθλιψη.
    Με ποιο τρόπο έγινε η δική σας διάγνωση για διπολική; Από ψυχίατρο; Κάνατε κάποιο τεστ;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Νομίζω ότι έχω διπολική διαταραχή. Τρομερά σκαμπανεβάσματα και αλλαγές στη διάθεση. Από το απόλυτο χάος στη μεγάλη χαρά και ευφορία.
    Μέχρι στιγμής η διάγνωση μου είναι ιδψ με κατάθλιψη.
    Με ποιο τρόπο έγινε η δική σας διάγνωση για διπολική; Από ψυχίατρο; Κάνατε κάποιο τεστ;
    Με καθε επιφύλαξη, αλλο σκαμπανεβάσματα στη διαθεση και επίγνωση αυτών με έλεγχο του εαυτού και των πράξεων και αλλο διπολική διαταραχη με μανιακες φασεις που εισαι έρμαιο της μανίας.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Νομίζω ότι έχω διπολική διαταραχή. Τρομερά σκαμπανεβάσματα και αλλαγές στη διάθεση. Από το απόλυτο χάος στη μεγάλη χαρά και ευφορία.
    Μέχρι στιγμής η διάγνωση μου είναι ιδψ με κατάθλιψη.
    Με ποιο τρόπο έγινε η δική σας διάγνωση για διπολική; Από ψυχίατρο; Κάνατε κάποιο τεστ;
    Τωρα ειδα το θρεντ... Εξετασεις για τις ψυχιατρικες νοσους δυστυχως δεν υπαρχουν, εκτος κι αν προκαλουνται απο αλλη με ψυχιατρικη νοσο (πχ θεματα θυρεοειδη, νευρολογικες παθησεις/αλλοιωσεις). Μονη λυση η μεθοδος της αξιολογησης/συνεντευξης με επισκεψη σε ψυχιατρο. Παντως να ξερεις οτι εναλλαγες διαθεσης εμφανιζονται σε ενα καρο διαφορετικες διαταραχες, ακομη και στη μονοπολικη καταθλιψη. Ενας απο τους μεγαλυτερους μυθους για την καταθλιψη ειναι οτι δεν εχει σκαμπανευασματα. Το φερνω αυτο σαν παραδειγμα για το πως δεν υπαρχει αντιστοιχια ενα προς ενα μεταξυ συμπτωματων και διαγνωσεων. Αν δεν πας σε ψυχιατρο δε βγαζεις ακρη βαζοντας ιδεες και ψαχνοντας στο ιντερνετ...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή?
    By Mary93 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 11-07-2018, 22:04
  2. Διπολικη διαταραχη
    By Stellagla in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 3
    Last Post: 13-08-2017, 13:03
  3. διπολική διαταραχή
    By poisonivy in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 11
    Last Post: 24-11-2012, 03:26
  4. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By lavie in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 23-07-2012, 00:10
  5. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •