Πρωτη σας φορα!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239

    Πρωτη σας φορα!!!

    Γεια σας παιδια.

    δημιουργησα αυτο το θεμα γιατι χρειαζομαι την βοηθεια σας. Η ανηψια μου ειναι 15 χρονων και επειδη εχουμε καλες σχεσεις και με αμπιστευεται με ρωτησε κατι που δεν ηξερα τι να της πω. Με ρωτησε για την πρωτη φορα, πως είναι και αν ποναει. Λογω του ότι είμαι αντρας δεν ηξερα τι να της πω και της απάντησα με αυτα που εχω δει στην τηλεόραση και εχω διαβάσει στο ίντερνετ. Της ειπα καλυτερα να ρωτησει την μητερα της αλλα φοβαται.... Η μανα της ειναι παλαιόν αρχων.

    Θελω λοιπον να με βοηθησετε. Θελω να μου πείτε για τις δικες σας πρωτες φορές, αν πονεσατε, αν ναι πολυ ή λίγο, πως νιωσατε κλπ.
    Σας ευχαριστώ εκ το προτέρων!!!!
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by archangel View Post
    Γεια σας παιδια.

    δημιουργησα αυτο το θεμα γιατι χρειαζομαι την βοηθεια σας. Η ανηψια μου ειναι 15 χρονων και επειδη εχουμε καλες σχεσεις και με αμπιστευεται με ρωτησε κατι που δεν ηξερα τι να της πω. Με ρωτησε για την πρωτη φορα, πως είναι και αν ποναει. Λογω του ότι είμαι αντρας δεν ηξερα τι να της πω και της απάντησα με αυτα που εχω δει στην τηλεόραση και εχω διαβάσει στο ίντερνετ. Της ειπα καλυτερα να ρωτησει την μητερα της αλλα φοβαται.... Η μανα της ειναι παλαιόν αρχων.

    Θελω λοιπον να με βοηθησετε. Θελω να μου πείτε για τις δικες σας πρωτες φορές, αν πονεσατε, αν ναι πολυ ή λίγο, πως νιωσατε κλπ.
    Σας ευχαριστώ εκ το προτέρων!!!!
    Εμένα δεν μου αρέσει που ρώτησε εσένα όσο στενή επαφή και να έχετε..
    Να της πεις ότι είναι κάτι που πρέπει να σκεφτεί πολύ καλά πριν κάνει.. Και να το κάνει όταν θα είναι απόλυτα σίγουρη ότι είναι με τον σωστό άνθρωπο.. Πώς δεν είναι θέμα πόνου. Ότι είναι μικρή ακόμα και πρέπει να το κάνει με κάποιον με τον οποίο να μην το μετανιώσει ...
    Καταλαβαίνω ότι μπορεί να μην νιώθει άνετα να το συζητήσει με την μαμά της.. Ούτε εγώ το συζήτησα ποτέ με την δικιά μου αλλά ούτε είχα ανάγκη να το κάνω όταν έχω γύρω μου τόση πληροφορία από φίλες ίντερνετ κτλ..
    Δεν καταλαβαίνω πως ένα κορίτσι το 2018 στα 15 του δεν ξέρει για το σεξ και για ποιο λόγο να ρωτήσει έναν άντρα για αυτό αντί να το μοιραστεί με τις φίλες της η με τη μαμά κάποιας φίλης κτλ που να νιώθει πιο άνετα...

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    ευχαριστω για την απάντηση.

    πιστεψε με, το πρωτο που της είπα είναι. δε θελω να βγει εξω με ανοιχτα τα ποδια κλπ, απλως θελω να την βοηθησω στο να μην φοβαται. Μια φιλη της της ειπε πως ποναει τόσο πολυ που να μην κανει καλυτερα ποτε σεξ, και ξερω πως αυτο δεν ειναι υγειες για όταν με το καλο (ή το κακό) ερθει αυτη η ωρα.
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by archangel View Post
    ευχαριστω για την απάντηση.

    πιστεψε με, το πρωτο που της είπα είναι. δε θελω να βγει εξω με ανοιχτα τα ποδια κλπ, απλως θελω να την βοηθησω στο να μην φοβαται. Μια φιλη της της ειπε πως ποναει τόσο πολυ που να μην κανει καλυτερα ποτε σεξ, και ξερω πως αυτο δεν ειναι υγειες για όταν με το καλο (ή το κακό) ερθει αυτη η ωρα.
    Αυτά είναι χαζομάρες.. καμία δεν έμεινε παρθένα για πάντα επειδή μια φίλη της είπε ότι πονάει τόσο πολύ [emoji14] και εμένα μου είχαν πει ότι το τεστ Παπ πονάει πάρα πολύ κτλ.. να μην έκανα για αυτό το λογο? Μπορεί εκείνη να κάνει το τόσο (...) τόσο (............)
    Το κορίτσι πρέπει να αποκτήσει κρίση δικια της.. Και αξιοπρέπεια.. να μην ακούει κανέναν και να πιστεύει πάντα στα δικά της μάτια και στα δικά της αφτιά..
    Αυτό που πρέπει να της πεις δεν είναι αν θα βγει έξω με ανοιχτά τα πόδια.. ένα κορίτσι 15 χρονών δεν θέλει να ακούσει αυτό.. Αυτό που πρέπει να της πεις είναι να έχει αξιοπρέπεια.. να μην δώσει σε κανέναν το δικαίωμα να την θεωρήσει κρέας.. Και ότι κάνει να το κάνει από αγάπη.. Ότι το σεξ είναι ένα ακριβό δώρο που είναι για λίγους.. Δεν είναι παιχνίδι.. Πρέπει να το αξίζει αυτός που θα το πάρει. Και πάντα να προσέχει.. πάντα προφυλάξεις!
    Σόρρυ που τα γράφω μαζεμένα Αλλά θέλω να τα πω όλα μην ξεχάσω τπτ [emoji23]

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αν χρησιμοποιησες τετοιες εκφρασεις για την πρωτη της φορα, "να μην βγει με τα ποδια ανοιχτα", νομιζοντας οτι κανεις τον ανοιχτομυαλο αλλα προσεχτικο, αυτο που κανεις ειναι να εκχυδαιζεις τον ερωτα στο μυαλο της...

    κι εγω διαφωνω με το να συζηταει το θεμα με εναν θειο, αφενος γιατι ειναι ανδρας κι αφετερου για τον ιδιο λογο...
    σιγουρα γνωριζει κοπελες που το εχουν κανει ηδη.

    αν σε ενδιαφερει τοσο το πρακτικο μερος, επισης δεν εχει νοημα να ρωτας γιατι αυτο που συμβαινει ειναι ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
    αλλη ποναει, αλλη λιγο αλλη δεν καταλαβε καν τι εγινε, αλλη καθολου κλπ..

    το μονο βεβαιο ειναι, οτι αν ειναι να πονεσει, αν το θελει πραγματικα απο ερωτικη επιθυμια οταν το κανει , και δεν το κανει απο επιπολαιοτητα η γιατι την πιεσαν η γιατι δεν θελει να μεινει πισω απο τις φιλες, τοτε δεν θα πονεσει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Μην το λες. Ο πχ εμεινα παρθενος μεχρι τα 30 μου. Δεν παει ενας χρόνος που εκανα επιτελους σεξ, και αυτο το πληρωσα μαλιστα. Και ξερω γυναικες που απο φόβο δεν εχουν κανει. Για αυτο φοβαμαι για την ανηψια μου μην παθει το ιδιο. Αυτο ακριβως της ειπα πως οταν βρει καποιον που αγαπαει, να νιωθει πως αξιζει και αν είναι ετοιμη να το κανει και πάντα με προφυλαξη.
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν χρησιμοποιησες τετοιες εκφρασεις για την πρωτη της φορα, "να μην βγει με τα ποδια ανοιχτα", νομιζοντας οτι κανεις τον ανοιχτομυαλο αλλα προσεχτικο, αυτο που κανεις ειναι να εκχυδαιζεις τον ερωτα στο μυαλο της...

    κι εγω διαφωνω με το να συζηταει το θεμα με εναν θειο, αφενος γιατι ειναι ανδρας κι αφετερου για τον ιδιο λογο...
    σιγουρα γνωριζει κοπελες που το εχουν κανει ηδη.

    αν σε ενδιαφερει τοσο το πρακτικο μερος, επισης δεν εχει νοημα να ρωτας γιατι αυτο που συμβαινει ειναι ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
    αλλη ποναει, αλλη λιγο αλλη δεν καταλαβε καν τι εγινε, αλλη καθολου κλπ..

    το μονο βεβαιο ειναι, οτι αν ειναι να πονεσει, αν το θελει πραγματικα απο ερωτικη επιθυμια οταν το κανει , και δεν το κανει απο επιπολαιοτητα η γιατι την πιεσαν η γιατι δεν θελει να μεινει πισω απο τις φιλες, τοτε δεν θα πονεσει.

    Αυτο το λεω σε εσας εδω, γτ νιωθω αμηχανα να το συζηταω. Δεν της το ειπα ετσι φυσικα.

    Απο μικρη με εμπιστευεται και μου ελεγε τα μυστικά της και ζητουσε τις συμβουλές μου, αν και να πω την αληθεια δεν περίμενα να με ρωτουσε ποτε κάτι τετοιο.
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by archangel View Post
    Μην το λες. Ο πχ εμεινα παρθενος μεχρι τα 30 μου. Δεν παει ενας χρόνος που εκανα επιτελους σεξ, και αυτο το πληρωσα μαλιστα. Και ξερω γυναικες που απο φόβο δεν εχουν κανει. Για αυτο φοβαμαι για την ανηψια μου μην παθει το ιδιο. Αυτο ακριβως της ειπα πως οταν βρει καποιον που αγαπαει, να νιωθει πως αξιζει και αν είναι ετοιμη να το κανει και πάντα με προφυλαξη.
    αυτες που ξερεις και δεν το κανουν απο φοβο και μονο, εχουν βρεθει σε σχεση με αμοιβαιο ερωτα, η ειναι θεωρητικη η συζητηση ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by archangel View Post
    Αυτο το λεω σε εσας εδω, γτ νιωθω αμηχανα να το συζηταω. Δεν της το ειπα ετσι φυσικα.

    Απο μικρη με εμπιστευεται και μου ελεγε τα μυστικά της και ζητουσε τις συμβουλές μου, αν και να πω την αληθεια δεν περίμενα να με ρωτουσε ποτε κάτι τετοιο.
    αυτο που μπορεις να της πεις σας ανδρας για τον τροπο που βλεπεις τις γυναικες, ειναι οτι δεν προκειται κανεις να τηε δωσει βραβειο αν το κανει πιο γρηγορα, αλλα ουτε και θα την απορριψει ανδρας που πραγματικα την θελει και δεν την κοροιδευει, αν την γνωρισει παρθενα.
    να καταλαβει οτι πρεπει να το κανει συνειδητα οταν πραγματικα το θελησει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτες που ξερεις και δεν το κανουν απο φοβο και μονο, εχουν βρεθει σε σχεση με αμοιβαιο ερωτα, η ειναι θεωρητικη η συζητηση ?
    Ξερω μονο πως ειχαν μια ασχημη εμπειρια μικρες και απο τότε δεν ξανα εκαναν ποτε γτ πόνεσαν ή νομιζουν πως θα πονεσουν.
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο που μπορεις να της πεις σας ανδρας για τον τροπο που βλεπεις τις γυναικες, ειναι οτι δεν προκειται κανεις να τηε δωσει βραβειο αν το κανει πιο γρηγορα, αλλα ουτε και θα την απορριψει ανδρας που πραγματικα την θελει και δεν την κοροιδευει, αν την γνωρισει παρθενα.
    να καταλαβει οτι πρεπει να το κανει συνειδητα οταν πραγματικα το θελησει.

    ωραια. ευχαριστω για την συμβουλη :)
    πραγματικα με βοηθας
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Εγώ πάντως αν είμουν στη θέση σου..θα της έλεγα να περιμένει μεχρι τα 20 της..έλεος 15 χρόνων παιδάκι είναι ακόμα..
    Αχ τα σημερινά παιδιά πολύ βιάζονται...και εμείς στην εποχή μας άντε το πολύ να πήγεναμε καμιά ρομαντική βολτουλα σε αυτή την ηλικία...επεισης θα ήθελα να σου πω να το συζήτηση καλύτερα αυτό με καμιά θεία αν έχει αν δεν μπορεί με τη μαμά.με καμιά θεία απτή πλευρά της μαμάς υπόθετο ότι εσύ είσαι απτή πλευρά του μπαμπά... τελοσπαντων να βρει ένα γυναικειο πρόσωπο μέσα στην οικογένεια
    ..αν ήταν αγόρι τοτες οκ το κατανοώ..μπορεί να το συζητήσει και με θειο

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    4
    η πρώτη μου φορά ήταν 16 ετών με ένα κορίτσι ηλικίας 18 ετών, ήταν μια θαυμάσια εμπειρία και είπε ότι δεν αισθάνθηκε πόνο

Similar Threads

  1. Η πρωτη μου φορα..
    By Ο εαυτος μου και εγω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-11-2017, 05:58
  2. Η πρωτη μου φορα
    By makedreams in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 29-04-2013, 15:51
  3. πρώτη φορά
    By TTK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-11-2010, 17:48
  4. η πρώτη φορά
    By geiasas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2008, 12:50
  5. Πρώτη μου φορά
    By siga_siga in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 214
    Last Post: 31-03-2008, 11:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •