ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    10

    ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ

    Καλησπερα σας, χαιρομαι πολυ που βρηκα ενα σαιτ εστω ανωνυμης συζητησης για βοηθεια! Είμαι 26 χρονων και εχω αλλα 2 αδερφια 35 και 34 χρονων αντιστοιχα οι οποιοι εχουν και οι 2 οικογενεια και παιδια! Απο παλια στην οικογενεια μου λογω του οτι η μητερα μου στηριζε λιγο παραπανω τους γονεις βοηθωντας τους, σε αγροτικες εργασιες δικες τους(προβατα) δημιουργηθηκαν προβληματα με αποτελεσμα ο πατερας μου να τσακωνεται συνεχεια μαζι της λεγοντας πως τον παραμελει και κανει οτι της πει ο πατερας της κτλπ κτλπ. Καποια στιγμη τα αδερφια μου ανακαλυψαν οτι ο πατερας μου την απατα στην ηλικια που αυτα πηγαιναν ακομα λυκειο. Θυμωσαν παρα πολυ το αποκαλυψαν στην μητερα μου,η οποια για να μη διαλυσει το σπιτι το υπεμεινε. Σε ολο αυτο ο πατερας μου ελεγε οτι το εκανε επειδη τον παραμελουσε σε ολους τους τομεις κτλπ !ομως δικαιολογω κ την μητερα μου η οποια μπορει να το εκανε και απο αντιδραση αφου αυτος την απατουσε. Υπηρξε μια μεγαλη ενταση στην οικογενεια με τσακωμους μεγαλους και παρολο που ημουν μικρος τοτε ειχα καταλαβει και εγω τι επικρατουσε. Παρολα αυτα η οικογενεια δεν διαλυθηκε παρολο που τα τελευταια χρονια ο πατερας μου με την μητερα μου κοιμοντουσαν σε διαφορετικα κρεβατια λογω δυσκολιων στον υπνο. Φτασαμε στο σημερα οπου ο παπους μου εφτασε να ειναι κατακοιτος στο κρεβατι με αποτελεσμα η μητερα μου εδω και 2 χρονια να κοιμαται ,το βραδυ σπιτι του παππου το οποιο σημειωτεον ειναι κοντα στο σπιτι μας προκειμενου να τον αλλαζει, να τον ταιζει κτλπ, και την ημερα να ερχεται στο σπιτι μας να κραταει τα εγγονια να μαγειρευει να καθαριζει κτλπ. Δηλαδη να ζει ενα μαρτυριο. Να σημειωσω πως η ηλικια του πατερα μου σημερα ειναι 60 και της μητερας μου 52! Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι εδω και 1 χρονο εχουμε και τα 3 αδερφια αντιληφθει πως ο πατερας μας εχει εκ νεου μια εξωσυζυγικη σχεση και φευγει απο το σπιτι καθε βραδυ για 4-5 ωρες πηγαινει σπιτι της και γυρναει στισ 1-2. Φυσικα η μανα μας ζει το μαρτυριο της φροντιζοντας τον πατερα της και τα εγγονια και ολους. Στην αρχη δεν αντιδρασαμε γιατι κατανοησαμε οτι λογω της παραμελησης ισως γ αυτο την απατησε. Οσο συνεχιζοταν ομως ολο αυτο μας ηταν αδυνατο να καταλαβουμε πως τολμαει και ζει τον ερωτα του με μια χηρα ενω η μανα μας περναει εναν γολγοθα ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΕΝΩ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 60 ΚΑΙ ΕΧΕΙ και εγγονια. Στη τελικη σε περιπτωση που δεν θελει ας την χωρισει και ας φυγει απο το σπιτι. Εχουμε φτασει σε σημειο να θελουμε να τον δειρουμε, μεχρι και εγω που του ειχα τρομερη αδυναμια εχω αρχισει να τον μισω. Οταν γυρισαμε και του ειπαμε να σοβαρευτει και να κοψει επαφες γιατι θα γινει χαμος ειπε οτι εχει τη δικη του ζωη κτλπ κ οτι θα τον κρινει ο θεος κτλπ βλακειες δλδ. Δωστε μ την βοηθεια σας γιατι επηρεαζονται οι ζωες και των αδερφων μου ψυχολογικα οι οποιοι εχουν στην τελικη τις δικες τους οικογενειες αλλα κ η δικη μ ζωη.
    συγγνωμη για το μακροσκελες κειμενο και τις ασαφειες στο συντακτικο
    Last edited by pitpap13; 13-03-2018 at 19:07.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Τα λεφτα σασ νοιαζουν ολουσ κι οχι ο πατερασ σου ο πατερασ σου το καταλαβε κ του την εδωσε δεν τον αγαπησατε ποτε κ καλα σασ κανει ετσι απλα εφοσον εχουν οικογενειεσ να κοιταξουν τα σπιτια τουσ κ να τον αφησουν ησυχο αυτα καλη χωνεψη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    10
    ποια λεφτα ρε μπουφο? αυτο καταλαβες εσυ? και οι 3 μας εχουμε δικες μας δουλειες με πολυ καλα εισοδηματα! Που του την εδωσε απο οταν ημουν 5 χρονων και τα αδερφια μου 15? Το οτι κοροιδευει την μανα μας μας πειραζει εδω και ποσα χρονια και ειδικα τωρα που περναει το μαρτυριο της με τον παππου μας και ο αλλος ζει τον ερωτα του!
    αν δεν μπορεις να βοηθησεις μην πετας μπαρουφες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Καλησπέρα σε πρώτη φάση πρεπει όλα μαζι τ αδερφια να προστατεψετε τα κληρονομικα σας δικαιωματα.Σε αυτες τις ηλικιες για λεφτα/περιουσια πανε σε 60χρονους.

    Αν αυτα εχουν διευθετηθει και ειστε ενταξει απο κει κα ιπερα ειναι προβλημα των γονιων σας αν θα τα βρουν ή αν θα παρουν διαζυγιο,αν ο πατερας σας θελει να ταιζει τη χηρα δικο του θεμα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    10
    σε ευχαριστω για την απαντηση. Να τονισω πως το προβλημα μας δεν ειναι για τα λεφτα. ειναι οτι εφοσον θελει να ζει τον ερωτα του δεν μπορει να κανει ζωη ελευθερου ενω η μητερα μας που ειναι βραχος στην οικογενεια κοιταει να τους φροντισει ολους και τον εχει συγχωρεσει και παμπολλες φορες στον παρελθον που την εχει κανει ταρανδο! αν δεν θελει ας φυγει απο το σπιτι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Αστο μεγαλε οταν γινεισ πατερασ κ συζυγοσ θα δεισ κι εσυ τη γλυκα καλη επιτυχια σ ευχομαι να παντρευτεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    10
    αστο μπαρμπα.. προτιμω να μην γινω ποτε πατερας παρα να εχω παιδια και να κανω την γυναικα μου ταρανδο.. οταν εκανε 3 παιδια δεν τα σκεφτοτανε τα προβληματα? αν η μανα μου τον ειχε κανει ταρανδο θα του αρεσε? εφτασε 60 χρονων και αντι να μας βαζει μυαλο αυτος τον κυνηγαμε εμεις απο παιδια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Εγώ θα είμαι ξεκάθαρη... οι άνθρωποι δεν αγαπιούνται... Η μάνα σας πλέον ζει για τα παιδιά και τα εγγόνια της.. Αυτά τις δίνουν χαρά.. Ο γάμος τους δεν πέτυχε ποτέ.. Ούτε θα πετύχει.. εκεί με μαζί του για χάρη σας και μόνο.. είστε αρκετά μεγάλοι ώστε να μην έχετε ανάγκη από τη μαμά και το μπαμπά μαζί.. Εγώ αν είχε φτάσει η κατάσταση σε τέτοιο σημείο για τους γονείς μου θα τους άφηνα να χωρίσουν.. Δεν της αξίζει αυτός ο άνθρωπος.. Δεν αξίζει την φροντίδα της Γιατί δεν την αγαπά.. Έχει σπείρει.. Και πρέπει να θερίσει αυτά που αξίζει.. με το να τον πιέζεται δεν θα αλλάξει κάτι.. Εγώ θα τον έδιωχνα. Να ηρεμήσει και εκείνη.. να δει και εκείνος τη γλυκα. Γιατί τον έφαγε η πολύ σιγουριά

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Εγώ θα είμαι ξεκάθαρη... οι άνθρωποι δεν αγαπιούνται... Η μάνα σας πλέον ζει για τα παιδιά και τα εγγόνια της.. Αυτά τις δίνουν χαρά.. Ο γάμος τους δεν πέτυχε ποτέ.. Ούτε θα πετύχει.. εκεί με μαζί του για χάρη σας και μόνο.. είστε αρκετά μεγάλοι ώστε να μην έχετε ανάγκη από τη μαμά και το μπαμπά μαζί.. Εγώ αν είχε φτάσει η κατάσταση σε τέτοιο σημείο για τους γονείς μου θα τους άφηνα να χωρίσουν.. Δεν της αξίζει αυτός ο άνθρωπος.. Δεν αξίζει την φροντίδα της Γιατί δεν την αγαπά.. Έχει σπείρει.. Και πρέπει να θερίσει αυτά που αξίζει.. με το να τον πιέζεται δεν θα αλλάξει κάτι.. Εγώ θα τον έδιωχνα. Να ηρεμήσει και εκείνη.. να δει και εκείνος τη γλυκα. Γιατί τον έφαγε η πολύ σιγουριά

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. αυτο τον θυμο και την οργη εχουμε και εμεις .Δεν μπορει να ειναι παππους να την απατα απο τοτε που ειμασταν παιδια να μας δημιουργει αρνητικα συναισθηματα. και να σου πω και κατι το να πας να απιστησεις μια φορα το θεωρω λογικο μπορει να τυχει θες απο τα προβληματα θες απο το οτιδηποτε. το κατακρινω αλλα μπορει να τυχει 1 φορα. οχι ομως στα 60 να ζεις ερωτα καθε μερα να φευγεις απο το σπιτι και η αλλη να ξεσκατιζει τον πατερα της-παππου μας , και να τον πλενει και να τον σιδερωνει. Εχουμε βγει απο τα ρουχα μας. Δεν τους εχουμε αναγκη σε καμμια περιπτωση προς θεου. Συναισθηματικα ομως εχουμε φορτιστει και ψυχολογικα για την μανα μας δεν μπορουμε να μενουμε απλοι παρατηρητες θεωρω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Το θεμα ειναι οτι με το να επεμβαινετε εσυ και τ αδερφια σου τα κανετε χειροτερα.Καντε μια καλη συζητηση με την μανα σας,πειτε της οτι εχει αυτες τις δυο επιλογες ή να καθεται να τον υπομενει σα κοροιδο ή να παρει διαζυγιο.Και μακρια απο βια κτλ,οκ απογοητευτηκατε απο τον πατερα σας αλλα δωστε λυση πολιτισμενα και χωρις τσακωμους.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    10
    [QUOTE=oeo;989767]Το θεμα ειναι οτι με το να επεμβαινετε εσυ και τ αδερφια σου τα κανετε χειροτερα.Καντε μια καλη συζητηση με την μανα σας,πειτε της οτι εχει αυτες τις δυο επιλογες ή να καθεται να τον υπομενει σα κοροιδο ή να παρει διαζυγιο.Και μακρια απο βια κτλ,οκ απογοητευτηκατε απο τον πατερα σας αλλα δωστε λυση πολιτισμενα και χωρις τσακωμους.

    εχεις δικιο.. ομως επειδη τυχαινει ν μενουν εκτος αττικης δεν μπορω να πηγαινω κανα σαββατοκυριακο για να τους δω και να τον βλεπω να μου στολιζεται και να φευγει κ μετα ν γυρναει πισω. μου γυρναει το ματι. Της μανας μου δεν θελουμε να της το πουμε. Εχει περασει πολλα μαζι του, περναει μεγαλο μαρτυριο με τον πατερα της που φροντιζει δεν θελουμε να την επιβαρυνουμε. το ξερουμε οτι ερωτας δεν υπαρχει και οτι απλα καθεται η μανα μου για μας και τα εγγονια κ υπομενει αλλα ας σηκωθει να φυγει αυτος .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ναταλια αγαπη μου τι λεσ εδω πεσ κατι για τον πατερα τον καυμενο που η γυναικα του δεν τον αγαπησε τι γνωμη εχεισ τον αγαπησε η γυναικα του ;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ναταλια αγαπη μου τι λεσ εδω πεσ κατι για τον πατερα τον καυμενο που η γυναικα του δεν τον αγαπησε τι γνωμη εχεισ τον αγαπησε η γυναικα του ;
    Έλις φίλε μου δεν μου πέφτει λόγος..αλλά μήπως θυμώσει η Ναταλία που την αποκαλείς έτσι???

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Και την σαβ λεω αγαπη μου ασ θυμωσει δεν τη ρωτησα βασικα δε μου μιλαει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    Το θεμα ειναι οτι με το να επεμβαινετε εσυ και τ αδερφια σου τα κανετε χειροτερα.Καντε μια καλη συζητηση με την μανα σας,πειτε της οτι εχει αυτες τις δυο επιλογες ή να καθεται να τον υπομενει σα κοροιδο ή να παρει διαζυγιο.Και μακρια απο βια κτλ,οκ απογοητευτηκατε απο τον πατερα σας αλλα δωστε λυση πολιτισμενα και χωρις τσακωμους.
    Συμφωνω. Το μονο που φοβαμαι ειναι μηπως η μητερα σου δεν θελει διαζυγιο και προτιμαει να κανει το κοροιδο. Μπορει να μην καθεται απλα ως θυσια για να φροντιζει τους παντες (χωρις να θελω να αφαιρεσω κατι απο τα οσα κανει για εσας και εκτιμας), αλλα μπορει να καθεται και επειδη δεν μπορει να διανοηθει να κανει κατι αλλο. Εργαζεται; Ειναι οικονομικα εξαρτημενη απο τον πατερα σου; Μπορει να ειναι και ψυχολογικα εξαρτημενη απο την ιδεα του γαμου με τον πατερα σου. Αμα εχει μαθει μια ζωη να "γινεται θυσια" ισως αυτος ειναι ο ρολος μεσα στον οποιον αισθανεται πιο ανετα απο ολα. Μπορει να φοβαται να κανει κατι αλλο. Εγω θα ελεγα να κανετε μια συζητηση μαζι της τα παιδια που δεν ειστε και παιδια, μεγαλοι ανθρωποι ειστε πια, και να της εξηγησετε οτι θελετε να ειναι ηρεμη και ευτυχισμενη και να μην βασανιζεται, δεν ειστε μικρα για να μενει σε εναν νεκρο γαμο "για χαρη των παιδιων"...Μην εκπλαγεις ομως αν μεινει...

    Και δεν θελω να σε στενοχωρησω, αλλα καμια φορα σε κατι τετοιες περιπτωσεις καταληγει η γυναικα να ξεσκατιζει και να φροντιζει και τον απιστο αντρα μετα στα βαθια γεραματα...και τους βλεπουν μαζι παντρεμενους 40 χρονια ξερω γω και λενε "οοοο δες τι γλυκο ζευγαρι, αυτο ειναι αγαπη"...
    Χεσε τον πατερα σου και τι κανει. Στηριξε την μητερα σου μονο να χαμπαριασει οτι δεν εχει αναγκη κανεναν ουτε καμια υποχρεωση απεναντι σε κανεναν πια...απο εκει και περα ειναι δικη της επιλογη το τι θα κανει.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. σε στενο οικογενειακο κυκλο
    By hurt_child1984 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 09-10-2016, 16:06
  2. Οικογενειακο προβλημα..
    By Lisa1990 in forum Κακοποίηση
    Replies: 81
    Last Post: 19-10-2015, 07:44
  3. Οικογενειακό πρόβλημα
    By chard in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-12-2013, 01:46
  4. οικογενειακο!
    By thanos01 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-12-2012, 20:57
  5. Ψυχωσική συνδρομή και οικογενειακό περιβάλλον ασθενούς
    By aggelinaps in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-07-2012, 23:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •