Εμεις οι τρελοι υποστηριζουμε Ελλαδα ή Τουρκια; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Με την Ελλάδα ή την Τουρκία στον πολεμο; (Δεν υπαρχουν ουδετεροι)

Voters
10. You may not vote on this poll
  • Με την Ελλαδα

    9 90.00%
  • Με την Τουρκια

    1 10.00%
Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 79
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Πρωτον,εμας εδω μεσα τουλαχιστον ουτε σφεντονα δεν θα μας δωσουν για ευνοητους λογους. Δευτερον, ντρεπομαι που ειμαι ανθρωπος. Ελληνες,Τουρκοι, γιατι ρε γαμωτο να γινονται πολεμοι. Η απαντηση απλη ,το χρημα βεβαιως και η φυση του ανθρωπου. Αλλα δεν μπορω να το χωνεψω... Θα θελα να συμβει στην ανθρωποτητα κατι συνταρακτικο(πανδημια,εξωγ ηινοι,δεν ξερω),ετσι ωστε ολοι να καταλαβουμε ποσο ματαια ειναι ολα και να πορευτουμε με αλλα ιδανικα ,που δεν γνωρισε ποτε ο κοσμος.Ουτοπικα ολα αυτα που λεω αλλα τα πιστευω. Τριτον προτιμω το ελλαδα τουρκια στο survivor

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Αφού δεν θέλουν οι Τούρκοι να πολεμήσουν τους Έλληνες τότε την Κύπρο πώς την κατέλαβαν; Με τριαντάφυλλα; Με τον στρατό τους μπήκαν και έκαναν πόλεμο και σκότωσαν ένα σωρό κόσμο και άλλους τους κράτησαν να σαπίσουν στις φυλακές τους.
    Και γιατί αφού δεν θέλουν πόλεμο γιατί κάνουν ένα σωρό παραβιάσεις καθημερινά και μας εμβόλισαν το σκάφος του λιμενικού και αυτή τη στιγμή έχουν και δύο στρατιώτες μας αιχμαλώτους; Πολεμικές ενέργειες δεν είναι όλα αυτά; Ποιοί τις κάνουν; Δεν τις κάνουν οι Τούρκοι στρατιώτες;
    Το 1922 ποιοί έκαναν τις σφαγές και τις εθνοκαθάρσεις στην Μικρά Ασία και μάλιστα πολύ πριν μπούμε στον πόλεμο με την Αντάντ.. από το 1904 είχαν αρχίσει τις εθνοκαθάρσεις των Ελλήνων και των Αρμενίων.
    Αν δεν ήθελαν οι Τούρκοι στρατιώτες να κάνουν πόλεμο τότε γιατί πάνε και πολεμάνε στη Συρία; Επεκτατικές ενέργειες κάνουν, δεν το κάνουν μόνο για τους Κούρδους, αυτή είναι απλά η δικαιολογία τους. Νομίζεις οτι το Αφρίν που κατέλαβαν στη βόρεια Συρία θα το αφήσουν; Το έχουν ήδη προσαρτίσει στα εδάφη τους.
    Ας μην είμαστε τόσο αφελείς.! Είμαστε σε μια γεωγραφική περιοχή που όλοι οι γείτονές μας έχουν επεκτατικές εθνικιστικές βλέψεις και μόνο εμείς πιστεύουμε οτι οι Τούρκοι, οι Αλβανοί, οι Σκοπιανοί είναι αδέλφια μας και δεν θα μας πειράξουν ποτέ. Δυστυχώς δεν είμαστε η Ελβετία ή η Σουηδία, εδώ είναι βαλκάνια, πυρυτιδαποθήκη και τα σύνορα διακυβεύονται συνεχώς.
    Δεν λέω να κάνουμε πόλεμο σε κανέναν αλλά ο μόνος τρόπος να διαφυλάξει κανείς την ειρήνη στην περιοχή είναι να δείχνει στον γείτονά του οτι είναι πάντα ικανός να υπερασπιστεί τα εδάφη του, να μην αφήνει να του περνάει καν από το μυαλό οτι μπορεί να πάρει κάτι αν επιτεθεί.
    Και το "τρώγαμε μαζί πριν λίγα χρόνια" , αυτές οι ελληνοτουρκικές φιλίες ήταν μόνο και μόνο για να νομίζουμε εμείς οι Έλληνες οτι όλα πάνε καλά και να μας κοιμίζουν. Στην πράξη αυτό που έγινε είναι οτι κατάφεραν πολύ "φιλικά" να μας σύρουν σε άλλη μία εθνική τραγωδία, να μας αρπάξουν και τα Ίμια και να σκοτωθούν Έλληνες πιλότοι. Αυτό πετύχαμε με τις φιλίες.
    Ο μεσος Ελληνας δε γνωριζει τιποτα για την Τουρκια.Η Τουρκια παντα ηταν χωρισμενη στους κυριαρχους Κεμαλιστες Τουρκους και στους μετριοπαθεις ισλαμιστες Τουρκους.Ο Κεμαλ εκπροσωπουσε τα δυτικα παντα συμφεροντα στην Τουρκια και η παραταξη του εκανε κουμαντο εδω και δεκαετιες και στο στρατο της Τουρκιας.Κεμαλιστες Τουρκοι επιτεθηκαν στην Κυπρο ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ της Δυσης,Κεμαλιστες ηταν και στα Ιμια.ΟΙ Δυτικοι ειχαν στησει μια φοβερη καλοπληρωμενη μπιζνα οπου Ελληνες και Τουρκοι θα ηταν παντα σε κοντρα για να υπαρχουν μονιμα αγορες εξοπλιστικων.
    ΟΛα πηγαιναν τελεια μεχρι που ηρθε ο Ερντογαν.Αν ψαξεις θα δεις οτι η γιαγια του απο την πλευρα της μανας του ειναι Ελληνιδα κια ο ιδιος ο Ερντογαν λεει το χωριο που γενννηθηκε με τον ΕΛληνικο του ονομα οχι με το Τουρκικο.Ο Ερντογαν εχει πολεμηθει απο τους Κεμαλιστες Τουρκους οχι γιατι ειναι κανας ηγετης,γραμμενο τον εχω,αλλα γιατι ηταν σε διαβουλευσεις με Μπερλουσκονι,ΚΑραμανλη,Ερν τογαν και Πουτιν να κανουν κονε.Μια συνεργασια ΕΛλαδας Τουρκιας θα σημαινε ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ ΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΞΟΠΛΙΣΤΙΚΩΝ απο την Δυση και ελεγχο της Ρωσιας στα της ενεργειας.
    Ετσι οι Δυτικοι ξεκινησαν ριξαν Μπερλουσκονι,μετα Καραμανλη και σειρα ειχε ο Ερντογαν οπου εδωσαν εντολη στον ΚΕΜΑΛΙΚΟ στρατο να κανει το πραξικοπημα εναντιον του.

    Ο Ερντογαν λοιπον αυτη τη στιγμη για να συνοψίσουμε:

    -Εχει παει με τους Ρωσους
    -Πολεμαει τα συμφεροντα των Δυτικων που θελουν Κουρδισταν(για να αρπαξουν αυτοι τα πετρελαια)
    - Εχει αρνητικη σταση πια κατα της Ελλαδας γιατι μετα τον αποτυχημενο δειλο χοντροπουστα Καραμανλη επανηλθαμε παλι σε 100% δυτικη κατοχη μεσω των μνημονιων(ΓΑΠ και οι συνεχιστες του).Και αυτη τη στιγμη μας χρησιμοποιουν οι δυτικοι για να ενοχλουμε τον Ερντογαν(εξου και οι δυτικες φυλλαδες που λενε καθε μερα για πολεμο) οσο αυτος εχει στραμενο το βλεμμα του στις ανατολικες εξελιξεις και παραλληλα δε ξερω αν διαβασες το ΧΡΕΟΚΟΠΗΜΕΝΟ ελληνικο κρατος παλι τα εχωσε σε εξοπλισμους ,δυτικους παντα.

    Με λιγα λογια θα επρεπε να ντρεπομαστε για το ποσο σκουπιδια εξαρτημενοι ειμαστε απο Αμερικες Αγγλιες Γερμανιες Γαλλιες που μας εχουν αλλαξει τον αδοξαστο και να παραδειγματιστουμε απο τους Τουρκους που εχουν 12% αναπτυξη,φτιαχνουν αμαξια,εχουν χρεος μολις 40% ΑΕΠ και εχουν τον 8ο μεγαλυτερο στρατο στον κοσμο(που μου θελετε και πολεμο).

    Θελετε εμεις οι εξαρτημενοι να παμε να πολεμησουμε τους ανεξαρτητους περηφανους Τουρκους(λογω Ερντογαν) για το Αμερικα?ΑΜΑ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.Εμεις να κατσουμε στα αυγα μας και να κλεισουμε τ αυτια μας στα προβοκατσια τους.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Α και κατι ακομα... Δεν θεωρω τους Ελληνες ,καλυτερους απο τους Αλβανους ή τους Τουρκους. Τα ιδια σκα..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    165
    Σε έναν αμυντικο πολεμο η ελλαδα εχει το πανω χερι.. οι τουρκοι θα ηττηθουν στο αιγαιο και στον εβρο, στην κυπρο δεν ξερω τι θα γινει.

    αυτό που καιει του τουρκους και τους συμμαχους τους πλεον τους ρωσσους είναι η κατασκευή του east med του αγωγου που θα ξεκιναει από ισραηλ θα περναει από κυπρο, νοτιας της κρητης και θα συνεχιζει από δυτικη ελλαδα. πανω του θα κουμπωσουν όλα τα κοιτασματα ισραηλ, αιγυπτου, κυπρου και ελλαδος.. αυτος ο αγωγος θα λυσει το ενεργειακο πρόβλημα της ευρωπης για τα επομενα 100-200 χρονια που τωρα τα παντα τα παιρνει από την ρωσια.

    ουσιαστικα πετανε την ρωσια εξω από το παιχνιδι. δεν θα γινει μονο ελληνοτουρκικος πολεμος ερχετε ο Γ'ΠΠ και ερχετε πριν ολοκληρωθεί ο εν λογω αγωγος.

    πηγα στρατολογια πριν κανα δυο βδομάδες για επικαιροποιηση στοιχειων και να τους πω ότι εχω χαρτι σχιζοφρένειας. μου ειπαν στην γενικη επιστρατευση όταν γινει μπορω να παω σαν εθελοντης στα μετωπισθεν. και αυτό θα πραξω. Αυτος ο πολεμος που ερχετε θα συγκλονισει συθέμελα τις πανανθρωπινες αξιες και ισως είναι ο τελευταίος πολεμος που θα δει η ανθρωποτητα.

    ΜΑ τους θεους η ωρα είναι κοντα

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    165
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    εχουν τον 8ο μεγαλυτερο στρατο στον κοσμο(που μου θελετε και πολεμο).
    αυτος ο τεράστιος στρατος που λες με αεροπλάνα, πυροβολικο, drones, δορυφόρους κλπ εκανε 2 μηνες να παρει μια πολη από κατι ξυπόλητους και ακομα δεν εχει τελειωσει. Απεναντι σε έναν οργανωμενο τακτικο στρατο που παιζει εντος εδρας δεν εχουν καμια ελπιδα

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    να μην πληρωσω την πιστωτικη δηλαδη; Χαλαρωστε και μην σπερνετε τον πανικο. Καθε 10,20 χρονια, εχουμε εντασεις με την Τουρκια. Ειναι αληθεια βεβαια,οτι ζουμε μια μακρα περιοδο ειρηνης παγκοσμιως αλλα αυτο δεν σημαινει και τιποτα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by black angel View Post
    αυτος ο τεράστιος στρατος που λες με αεροπλάνα, πυροβολικο, drones, δορυφόρους κλπ εκανε 2 μηνες να παρει μια πολη από κατι ξυπόλητους και ακομα δεν εχει τελειωσει. Απεναντι σε έναν οργανωμενο τακτικο στρατο που παιζει εντος εδρας δεν εχουν καμια ελπιδα
    Σου ειπε κανεις οτι θα σου επιτεθει η Τουρκια?Εσενα θα βαλουν να της επιτεθεις.Κι εκει θα φας ξυλο διπλασιο απ οτι εφαγες στην Μικρασιατικη.
    Τα κερδη του αγωγου που ειπες πιο πανω,ποιος θα τα παιρνει ξερεις?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν θα υποστήριζα την ανοησία οπότε 1ον δεν θα υποστήριζα μια πολεμική εκστρατεία!!
    Σε περίπτωση άμυνας μάλλον θα ήμουν από τους πρώτους νεκρούς αλλά δεν ξέρω αν μου έβγαινε το ένστικτο επιβίωσης.
    Το ερώτημα για το ποιον θα υποστήριζα το βρίσκω ανόητο και δεν κατάλαβα τον λόγο ύπαρξης.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by makis1984 View Post
    Πρωτον,εμας εδω μεσα τουλαχιστον ουτε σφεντονα δεν θα μας δωσουν για ευνοητους λογους.
    Αυτο θα το δουμε.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Καταλαβα κύκνο τι θέλεις να πεις και συμφωνώ σε όλα....ο πόλεμος μόνο άσχημα πλευρά έχει..σίγουρα θα έχεις ακούσει το τραγούδι του Ξυλούρη που το λέει και ο Σφακιανάκης (άσχετα που δεν μου άρεσει ο Σφακιανάκης) το τραγούδι που λέει σκοτώνονται οι λαοί για το αφέντη το φάει ...αυτό θέλουμε να πούμε τουλάχιστον εγώ. Ότι ο λαός σκωτονετε για να πλουτίσουν ακόμα περισσότερο κάποιοι...αλλά μην ανυσηχης δεν πρόκειται να γίνει τίποτα..δεν είναι η πρώτη φορά που έχουμε παρατράγουδα με τους τουρκους..μετά από λίγο καιρό θα ησυχάσουν τα πνεύματα
    Χαίρομαι που καταλαβαίνεις και συμφωνείς... Μακάρι να έχεις δίκιο στο ότι δεν θα γίνει τίποτα... Η αλήθεια είναι ότι εκνευρίζομαι με τις παραβιάσεις που κάνουν, εκνευρίζομαι πολύ, αλλά αν γίνει πόλεμος θα σκοτωθούν νέα παιδιά κι αυτό είναι άδικο και δεν το θέλω με τίποτα...

    Δεν το ξέρω αυτό το τραγούδι, αν το βρεις στείλε μου τον σύνδεσμο εδώ να το ακούσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by makis1984 View Post
    Α και κατι ακομα... Δεν θεωρω τους Ελληνες ,καλυτερους απο τους Αλβανους ή τους Τουρκους. Τα ιδια σκα..
    συμφωνω τα ιδια σκατά. Το τραγικο ξερεις ποιο είναι; οτι οταν ηρθαν οι προσφυγες στην ελλαδα οι γηγενεις τους ελεγαν τουρκοσπορους συνεπως δεν μας χεζετε λεω εγω...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Χαίρομαι που καταλαβαίνεις και συμφωνείς... Μακάρι να έχεις δίκιο στο ότι δεν θα γίνει τίποτα... Η αλήθεια είναι ότι εκνευρίζομαι με τις παραβιάσεις που κάνουν, εκνευρίζομαι πολύ, αλλά αν γίνει πόλεμος θα σκοτωθούν νέα παιδιά κι αυτό είναι άδικο και δεν το θέλω με τίποτα...

    Δεν το ξέρω αυτό το τραγούδι, αν το βρεις στείλε μου τον σύνδεσμο εδώ να το ακούσω...
    Σίγουρα θα το ξέρεις απλω; Μπορεί να μην το θυμάσε...άκου το
    https://youtu.be/HcbVq5JoSdY

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    αν γίνει πόλεμος θα σκοτωθούν νέα παιδιά κι αυτό είναι άδικο και δεν το θέλω με τίποτα...

    ..
    βλεπω οτι ενδιαφερεσαι σχετικα με τον πονο που προκαλει ο πολεμος, αλλωστε σε προηγουμενο σχολιο σου εξεφρασες τους φοβους σου και για τα αδερφια σου αν γινει κατι τετοιο,, για αυτο θα σου προτεινα οχι μονο σε εσενα αλλα σε καθε γυναικα της ελλαδος να απαιτησετε απο το κρατος την καταταξη σας στον ελληνικο στρατο. εστω και στα μετοπισθεν
    το αποτελεσμα θα ειναι περισσοτεροι διαθεσιμοι ενοπλοι στη πρωτη γραμμη με αποτελεσμα περισσοτερες ευκαιριες για μια νικη στον επερχομενο πολεμο.

    προσπαθησα αρκετα να το γραψω διπλωματικα

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    βλεπω οτι ενδιαφερεσαι σχετικα με τον πονο που προκαλει ο πολεμος, αλλωστε σε προηγουμενο σχολιο σου εξεφρασες τους φοβους σου και για τα αδερφια σου αν γινει κατι τετοιο,, για αυτο θα σου προτεινα οχι μονο σε εσενα αλλα σε καθε γυναικα της ελλαδος να απαιτησετε απο το κρατος την καταταξη σας στον ελληνικο στρατο. εστω και στα μετοπισθεν
    το αποτελεσμα θα ειναι περισσοτεροι διαθεσιμοι ενοπλοι στη πρωτη γραμμη με αποτελεσμα περισσοτερες ευκαιριες για μια νικη στον επερχομενο πολεμο.

    προσπαθησα αρκετα να το γραψω διπλωματικα
    Aν οι άνθρωποι σπαταλούσαν τόση φαιά ουσία, όση σπαταλούν για να προετοιμάζουν πολέμους, στο να αναπτύσουν την παιδεία τους, ο κάθε στρατός θα ήταν άχρηστος.
    (Ισοκράτης)
    Επίσης, δεν υπάρχει νίκη στον πόλεμο.... για τους συμμετέχοντες οι συνέπειες είναι πάντα ολέθριες.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Aν οι άνθρωποι σπαταλούσαν τόση φαιά ουσία, όση σπαταλούν για να προετοιμάζουν πολέμους, στο να αναπτύσουν την παιδεία τους, ο κάθε στρατός θα ήταν άχρηστος.
    (Ισοκράτης)
    Επίσης, δεν υπάρχει νίκη στον πόλεμο.... για τους συμμετέχοντες οι συνέπειες είναι πάντα ολέθριες.
    μενεις καστελοριζο η Κυπρο;;

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οι εκπληκτικοί "τρελοί" της ιστορίας
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 15-06-2013, 03:40
  2. Migrant Fest 2012/Υποστηρίζουμε τ'αδέρφια μας του κόσμου
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 08-05-2012, 20:45
  3. ..εμεις..
    By margarita9 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 45
    Last Post: 10-02-2011, 09:09
  4. Γεγονότα και ..τρελοί
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-05-2010, 18:37
  5. Ειμαστε τρελοι?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 02-08-2009, 23:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •