Εμεις οι τρελοι υποστηριζουμε Ελλαδα ή Τουρκια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Με την Ελλάδα ή την Τουρκία στον πολεμο; (Δεν υπαρχουν ουδετεροι)

Voters
10. You may not vote on this poll
  • Με την Ελλαδα

    9 90.00%
  • Με την Τουρκια

    1 10.00%
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 79
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

    Εμεις οι τρελοι υποστηριζουμε Ελλαδα ή Τουρκια;

    Αφου με ξυπνησαν προωρα τα Φ16 που πετουσαν, μου δημιουργηθηκε αυτο το ερωτημα.

    Ποιον θα υποστηριξουμε εμεις οι περιθωριοποιημενοι και στιγματισμενοι της κοινωνιας σε εναν ελληνοτουρκικο πολεμο;

    Μου ερχονται στο μυαλο εικονες απο προσωπα και συμπεριφορες και γελαω στη σκεψη οτι αυτοι περιμενουν απο μενα να σκοτωσω για αυτους...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Αφου με ξυπνησαν προωρα τα Φ16 που πετουσαν, μου δημιουργηθηκε αυτο το ερωτημα.

    Ποιον θα υποστηριξουμε εμεις οι περιθωριοποιημενοι και στιγματισμενοι της κοινωνιας σε εναν ελληνοτουρκικο πολεμο;

    Μου ερχονται στο μυαλο εικονες απο προσωπα και συμπεριφορες και γελαω στη σκεψη οτι αυτοι περιμενουν απο μενα να σκοτωσω για αυτους...
    Τι βλακειες λες??
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Αφου με ξυπνησαν προωρα τα Φ16 που πετουσαν, μου δημιουργηθηκε αυτο το ερωτημα.

    Ποιον θα υποστηριξουμε εμεις οι περιθωριοποιημενοι και στιγματισμενοι της κοινωνιας σε εναν ελληνοτουρκικο πολεμο;

    Μου ερχονται στο μυαλο εικονες απο προσωπα και συμπεριφορες και γελαω στη σκεψη οτι αυτοι περιμενουν απο μενα να σκοτωσω για αυτους...
    εχεις χαζεψει φιλε μου φαινεται..κοψε την τιβι
    αμα εσφαζαν την οικογενεια σου οι τουρκοι ποιον θα υποστηριζες?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Η συζητηση ειναι σοβαρη. Παρακαλω πολυ ασοβαροι/ανωριμοι συνομιλητες και υβριστες να μη συμμετεχουν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    κοιτα αν στην ελληνικη κοινωνια εχουμε στιγματισμο και προβληματα κοινωνικα εργασιακα, φαντασου οι αναλογη στη τουρκικη κοινωνια ποσο σε χειροτερη θεσει ειναι, φυσικα και ελληνικη, θα προτιμουσα βεβαια να ειμασταν στο επιπεδο της βορειας ευρωπης, εγω εκανα θητεια ενοπλος πριν δεκα χρονια... και θα ηθελα αν με καλουσανε να ξαναπηγαινα χιο που εκανα τη θητεια μου.....βεβαια τωρα λογο ψυχωσης ειμαι αοπλος ι4 η ι5 δεν ξερω.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Ποια Τουρκία να στηρίξεις? Έχεις την εντύπωση ότι θα σε δουν σαν φίλο? Θα μας σφάξουν όλους.. Και εσάς εκεί κοντά πρώτους πρώτους. Τη χώρα μας έχουμε χρέος να την προστατέψουμε.. Στο κάτω κάτω δεν θα το κάνεις για κάποιον.. Είναι για τη ζωή μας.. "Ο θάνατος σου η ζωή μου" είναι ο πολεμος.. μακάρι να μην φτάσουμε ως εκεί.. Αλλά αν φτάσουμε εγώ θα σκοτωνα οποιονδήποτε απειλούσε τη ζωή μου και την οικογένειά μου.. Δεν πολέμησαν τόση άνθρωποι για εμάς ώστε να σκύψουμε και το κεφάλι

  7. #7
    Ορέστη, για άνοιξε τις ειδήσεις να δεις τί γίνεται αυτή την στιγμή στο Αφρίν που οι Τούρκοι το κατέλαβαν και μπήκαν μέσα και κατέσφαξαν τους άμαχους... Αυτή τη στιγμή που μιλάμε γίνεται γενοκτονία από τους Τούρκους στο Αφρίν. Άνοιξε να δεις πτώματα σε καρότσες, αποκεφαλισμούς, βασανιστήρια... και μετά θα ξανασκεφτείς να αμολήσεις τις κοτσάνες σου.
    Ή μήπως δεν ξέρεις ιστορία; Διάβασε τί έγινε όταν μπήκαν στην Κύπρο, τί έκαναν στους άμαχους. Εγώ που είμαι μεγαλύτερη έχω φίλη που τον πατέρα της τον σκότωσαν οι Τούρκοι και έμειναν στο δρόμο 8 παιδιά ορφανά και ήρθαν εδώ πρόσφυγες στην μέση του πουθενά.
    Είσαι τουλάχιστον αφελής...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Ορέστη, για άνοιξε τις ειδήσεις να δεις τί γίνεται αυτή την στιγμή στο Αφρίν που οι Τούρκοι το κατέλαβαν και μπήκαν μέσα και κατέσφαξαν τους άμαχους... Αυτή τη στιγμή που μιλάμε γίνεται γενοκτονία από τους Τούρκους στο Αφρίν. Άνοιξε να δεις πτώματα σε καρότσες, αποκεφαλισμούς, βασανιστήρια... και μετά θα ξανασκεφτείς να αμολήσεις τις κοτσάνες σου.
    Ή μήπως δεν ξέρεις ιστορία; Διάβασε τί έγινε όταν μπήκαν στην Κύπρο, τί έκαναν στους άμαχους. Εγώ που είμαι μεγαλύτερη έχω φίλη που τον πατέρα της τον σκότωσαν οι Τούρκοι και έμειναν στο δρόμο 8 παιδιά ορφανά και ήρθαν εδώ πρόσφυγες στην μέση του πουθενά.
    Είσαι τουλάχιστον αφελής...
    Ο Ορέστης νομίζει ότι θα ψηφίσει Ελλάδα η Τουρκία τύπου γιουροβιζιον και δεν θα αλλάξει τπτ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Αφου με ξυπνησαν προωρα τα Φ16 που πετουσαν, μου δημιουργηθηκε αυτο το ερωτημα.

    Ποιον θα υποστηριξουμε εμεις οι περιθωριοποιημενοι και στιγματισμενοι της κοινωνιας σε εναν ελληνοτουρκικο πολεμο;

    Μου ερχονται στο μυαλο εικονες απο προσωπα και συμπεριφορες και γελαω στη σκεψη οτι αυτοι περιμενουν απο μενα να σκοτωσω για αυτους...
    αν αυτοχαρακτηριζεσαι 'τρελλος', η ακομα περισσοτερο, αν οντως εισαι, κανεις δεν περιμενει απο σενα να σκοτωσεις . οι 'τρελλοι" δεν υπηρετουν και δεν παιρνουν οπλο...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Αδερφε υπηρετησα εγω κ ασχολουμαι εχουν τετοια οπλα που θα πεθανουμε ολοι κ τα κτιρια θα μεινουν αν θελουν οποτε μην αγχωνεσαι δε θα προλαβεισ να κανεισ τιποτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Αφου με ξυπνησαν προωρα τα Φ16 που πετουσαν, μου δημιουργηθηκε αυτο το ερωτημα.

    Ποιον θα υποστηριξουμε εμεις οι περιθωριοποιημενοι και στιγματισμενοι της κοινωνιας σε εναν ελληνοτουρκικο πολεμο;

    Μου ερχονται στο μυαλο εικονες απο προσωπα και συμπεριφορες και γελαω στη σκεψη οτι αυτοι περιμενουν απο μενα να σκοτωσω για αυτους...
    Αχ αυτή είναι μια τεράστια συζήτηση.το ερώτημα σου το θεωρώ αυτονόητο και δεν θα σταθώ εκεί....αλλά λέγοντας τεράστια συζήτηση να εξήγηση τι εννοώ πρωσωπικο μου άποψη φυσικά...ο πόλεμος φίλε μου στην εποχή μας τουλάχιστον είναι καθαρά κερδοσκοπική επιχείρηση και τίποτα άλλο.
    Άσε παλιά τη γινόταν.παλια όντως η άνθρωποι πολεμούσαν για ιδανικά και αρχές..για την ελευθερία..
    Στην εποχή μας δεν γίνετε για αυτους τους λόγους είναι καθαρά οικονομικοί οι λόγοι.
    Ποιος θα κερδίσει πρπανω εδφος..ποιος θα βγάλει τα πετρέλαια.η το φυσικό αέριο.. και πάει λεγοντας..αλλά το θέμα είναι ότι λένε στο λαό το γνωστό ποιήματα περί πατρίδας και θρησκείας και ελευθερίας και ούτε καθεξής.....
    Όταν θέλουν να περάσουν τα δικά τους ...η τη θρησκεία θα βάλουν μπροστά ή την πατρίδα..διότι Τότες ξέρουν ότι ο κόσμος θα βγάλει το σκασμο θ το χαψει το παραμύθι...κι έτσι γίνετε...
    Αφού είναι πατριωτες.γιατι ποτέ δεν στέλνουν και τα δικά τους παιδιά πρώτη γραμμή???μιλαω και για της δυο πλευρές
    Πότε κάνεις από αυτούς δεν έστειλε το παιδί τους πρώτους τη γραμμή...Αρα που είναι η θεωρία περί πατρίς??
    Το θέμα είναι ομως ότι άμα έρθει το αυγό στο Κολο θέλουμε δεν θέλουμε πολεμαμε.
    Διότι όταν έχω τον ντιπαλο απέναντι μου άμα δεν πτησω εγώ τη σκανδάλη θα το κάνει εκείνος...αν το πατήσει εκείνος..θα με κλαίνε η γυναίκα μου η μητέρα μου κτλ κτλ..αν πατήσω εγώ η σκανδάλη θα κλαινε αυτόν αντίστοιχα..σε κάθε περίπτωση ΠΑΝΤΑ Ο ΛΑΟΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ...είτε απτή μια πλευρά είτε απτην άλλη...
    Δεν έχει όμως νόημα να τα σκεφτεσε αυτά γιατί μόνο καλό δεν κάνουν στη ψυχολογια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Ορέστη, για άνοιξε τις ειδήσεις να δεις τί γίνεται αυτή την στιγμή στο Αφρίν που οι Τούρκοι το κατέλαβαν και μπήκαν μέσα και κατέσφαξαν τους άμαχους... Αυτή τη στιγμή που μιλάμε γίνεται γενοκτονία από τους Τούρκους στο Αφρίν. Άνοιξε να δεις πτώματα σε καρότσες, αποκεφαλισμούς, βασανιστήρια... και μετά θα ξανασκεφτείς να αμολήσεις τις κοτσάνες σου.
    Δε σφαζουν και καταστρεφουν οι Τουρκοι αλλα οι ισλαμoφασιστες του FSA....Οι Τουρκοι απλα χρησιμοποιουν στρατο για να καταπνιξουν το Κουρδικο κινημα που απειλει τα εδαφη τους οχι για να ισοπεδωσουν μνημεια και να σφαξουν οποιον να ναι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Η εκβαση ενος πολεμου Ελλαδας - Τουρκιας μου ειναι απολυτως αδιαφορη, αλλα αν ειναι να υποστηριξω καποιους, θα υποστηριξω αυτους που δε μου εχουν κανει τιποτα εναντια σε εκεινους που με εχουν βλαψει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    κανεναν απο τους δυο ολα τα καθεστωτα και οι κυβερνησεις ειναι εναντιον των λαων συνεπως ειμαι μονο με τους λαους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Η εκβαση ενος πολεμου Ελλαδας - Τουρκιας μου ειναι απολυτως αδιαφορη, αλλα αν ειναι να υποστηριξω καποιους, θα υποστηριξω αυτους που δε μου εχουν κανει τιποτα εναντια σε εκεινους που με εχουν βλαψει.
    Να σε ρωτήσω, εσύ δεν έχεις κανέναν που ν' αγαπάς; Γιατί αν έχεις μια χαρά θα σε βλάψει κι ο Τούρκος που θεωρείς ότι δεν σου έχει κάνει τίποτα όταν θα εισβάλλει στη χώρα και στο σπίτι σου και θα βιάσει ή θα σκοτώσει ανθρώπους που αγαπάς...

    Και ναι, αν δεν τραβήξετε εσείς (οι άντρες που υπηρετούν εννοώ) την σκανδάλη θα την τραβήξει ο Τούρκος στρατιώτης... Έχω αδελφό και δεν θα ήθελα με τίποτα ν' αναγκαστεί να πολεμήσει αλλά αν αναγκαζόταν θα ήθελα με χίλια να υπερασπιστεί τον εαυτό του και να γυρίσει πίσω ζωντανός...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οι εκπληκτικοί "τρελοί" της ιστορίας
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 15-06-2013, 03:40
  2. Migrant Fest 2012/Υποστηρίζουμε τ'αδέρφια μας του κόσμου
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 08-05-2012, 20:45
  3. ..εμεις..
    By margarita9 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 45
    Last Post: 10-02-2011, 09:09
  4. Γεγονότα και ..τρελοί
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-05-2010, 18:37
  5. Ειμαστε τρελοι?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 02-08-2009, 23:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •