δεν ξέρω τι να κάνω!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398

    δεν ξέρω τι να κάνω!!!

    Πφφ,

    πήγα πρώτη φορά στην ζωή μου σε μια διαιτολογο (ο θεούλης να την κάνει) μου την πρότεινε μια φίλη μου..

    μου ζήτησε τις γιατρικές μου εξετάσεις, που τελικά τζάμπα τις έφερα γιατι τα πέταξε στην άκρη και ούτε που ασχολήθηκε.
    Την είπα οτι έχω χασιμότο, πολυκυστικές και υπερινσουλιναιμία της έδειξα τα χάπια, και εδειξε σαν να μην έχουν ολα αυτα συμασια.
    Μίλαγε ακατάπαυστα δεν με άφηνε καν να μιλήσω να της πω τι τρώω τουλάχιστον τίποτα, για να με ξεπετάξει σε 10 λεπτά.
    με έβαλε σε ένα μηχάνημα που με τα λεγόμενα της σου μετράει σε τι έχεις δυσανεξία, αλλα το μόνο που κάνει στην ουσία ειναι λιπομέτρηση.
    Μου έδωσε μια έτοιμη δίαιτα που είχε μπροστά της σε φωτοτυπίες που είχε σε στίβα και μου είπε οτι ταχα μου το μηχάνημα έβγαλε οτι το σώμα σου έχει υπερκορεστεί με τα ολικής άλεσης προιόντα με τα μηλα τα αχλάδια (που δεν τα τρώω καν) και τις μπανάνες και το μαρούλι και τον τόνο/ σολωμό και μου τα απαγόρεψε και αντί αυτού μου έβαλε άσπρο ψωμί σε μεγάλες ποσότητες και της λέω:

    ξέρετε έχω ακούσει πως στην χασιμότο αποφέυγουν γενικά το αλεύρι.. και μου λεει ναι αλλα εσύ δεν έχεις τον ίδιο οργανισμό με τους άλλους που έχουν χασιμότο!
    και μίλησα το βράδυ με την φίλη μου η οποία δεν έχει προβλήματα υγείας και της είχε βάλει ακριβώς τα ίδια.. αρα τι; έχω τον ίδιο οργανισμό με την φίλη μου;

    δηλαδή πραγματικά ένιωσα πως η συγκεκριμένη διαιτολόγος κοροιδεύει τον κόσμο και παίζει με τα προβλήματα υγείας των άλλων.
    Δεν με ρώτησε καν τι τρώω και τι δεν τρώω, δεν με ρώτησε τίποτα, ούτε πόσες θερμίδες είναι αυτή η δίαιτα ούτε στο που θα με βοηθήσει.. η φίλη μου ακύρωσε τα επομενα ραντεβού μαζί της γιατί ανακαλύψαμε και άλλες κοπέλες στις οποίες ειπε τα ίδια..

    Και τι λέτε να κάνω ρε παιδιά; Εσεις τι εμπειρίες είχατε απο τους διαιτολόγους σας;;
    Εγώ δεν είχα ξαναπάει ποτέ και απογοητεύτηκα, ήθελα να πάω να της κάψω το μαγαζί.

    Να πάω σε κάποιον πιο εξειδικευμένο; Να δοκιμάσω αυτη τη διαιτα;
    Υπάρχει κάποιος που μπορείτε να προτείνετε;;
    Πραγματικά δεν ξέρω..
    Το διατροφικό μου ημερολόγιο! -> https://potatosdreams.blogspot.gr/

  2. #2
    Quote Originally Posted by ailouros View Post
    Πφφ,

    πήγα πρώτη φορά στην ζωή μου σε μια διαιτολογο (ο θεούλης να την κάνει) μου την πρότεινε μια φίλη μου..

    μου ζήτησε τις γιατρικές μου εξετάσεις, που τελικά τζάμπα τις έφερα γιατι τα πέταξε στην άκρη και ούτε που ασχολήθηκε.
    Την είπα οτι έχω χασιμότο, πολυκυστικές και υπερινσουλιναιμία της έδειξα τα χάπια, και εδειξε σαν να μην έχουν ολα αυτα συμασια.
    Μίλαγε ακατάπαυστα δεν με άφηνε καν να μιλήσω να της πω τι τρώω τουλάχιστον τίποτα, για να με ξεπετάξει σε 10 λεπτά.
    με έβαλε σε ένα μηχάνημα που με τα λεγόμενα της σου μετράει σε τι έχεις δυσανεξία, αλλα το μόνο που κάνει στην ουσία ειναι λιπομέτρηση.
    Μου έδωσε μια έτοιμη δίαιτα που είχε μπροστά της σε φωτοτυπίες που είχε σε στίβα και μου είπε οτι ταχα μου το μηχάνημα έβγαλε οτι το σώμα σου έχει υπερκορεστεί με τα ολικής άλεσης προιόντα με τα μηλα τα αχλάδια (που δεν τα τρώω καν) και τις μπανάνες και το μαρούλι και τον τόνο/ σολωμό και μου τα απαγόρεψε και αντί αυτού μου έβαλε άσπρο ψωμί σε μεγάλες ποσότητες και της λέω:

    ξέρετε έχω ακούσει πως στην χασιμότο αποφέυγουν γενικά το αλεύρι.. και μου λεει ναι αλλα εσύ δεν έχεις τον ίδιο οργανισμό με τους άλλους που έχουν χασιμότο!
    και μίλησα το βράδυ με την φίλη μου η οποία δεν έχει προβλήματα υγείας και της είχε βάλει ακριβώς τα ίδια.. αρα τι; έχω τον ίδιο οργανισμό με την φίλη μου;

    δηλαδή πραγματικά ένιωσα πως η συγκεκριμένη διαιτολόγος κοροιδεύει τον κόσμο και παίζει με τα προβλήματα υγείας των άλλων.
    Δεν με ρώτησε καν τι τρώω και τι δεν τρώω, δεν με ρώτησε τίποτα, ούτε πόσες θερμίδες είναι αυτή η δίαιτα ούτε στο που θα με βοηθήσει.. η φίλη μου ακύρωσε τα επομενα ραντεβού μαζί της γιατί ανακαλύψαμε και άλλες κοπέλες στις οποίες ειπε τα ίδια..

    Και τι λέτε να κάνω ρε παιδιά; Εσεις τι εμπειρίες είχατε απο τους διαιτολόγους σας;;
    Εγώ δεν είχα ξαναπάει ποτέ και απογοητεύτηκα, ήθελα να πάω να της κάψω το μαγαζί.

    Να πάω σε κάποιον πιο εξειδικευμένο; Να δοκιμάσω αυτη τη διαιτα;
    Υπάρχει κάποιος που μπορείτε να προτείνετε;;
    Πραγματικά δεν ξέρω..
    Καλημερα ailouros,μαλλον επεσες σε περιπτωση,τι να πω.
    Επειδη σπουδαζω διατροφη και διαιτολογια ,και σε καποια εργαστηρια εχουμε κανει πινακες και διατροφολογια σε ασθενεις με διαφορες παθησεις( μεσα σ' αυτες και η υπερινσουλιναιμια) μου κανει εντυπωση, η 'αδιαφορια' της ,καθως καθε ατομο ειναι διαφορετικο και πρεπει να το προσεξεις κατα την γνωμη μου...
    Εγω θα σου προτεινα να βρεις αλλον διατροφολογο,ψαξε με κριτικες και αν εχεις ακουσει καλα λογια για καποιον,αν εχεις και την οικονομικη δυνατοτητα,βεβαια.
    Τωρα θα σου πω και 'γω απο εδω οτι μπορω (απο τις γνωσεις που εχω) και ελπιζω να σε βοηθησουν πραγματικα!

    Σε σχεση με το χασιμοτο,σε τι φαση βρισκεσαι γνωριζεις?Εχεις παει προσφατα σε ενδοκρινολο να σου πει με εξετασεις?Γιατι εχει διαφορα σταδια και θελει μια προσοχη.Προσωπικα,εχω και εγω θεμα με τον θυροειδη μου,πηγα σε ενδοκρινολογο αλλα ας πουμε οτι και εγω επεσα σε περιπτωση και επειδη οικονομικα αυτη την περιοδο δυσκολευομαι, εχω ψαξει πολυ σε συμπληρωματα και τροφιμα ,ετσι τωρα παιρνω ενα συμπληρωμα με ινοσιτολη και ενα απο Nowfoods (Thyroid energy) μ'εχουν βοηθησει,επισης βοηθαει το σεληνιο( βραζιλιανικα φυστικια) και πολυβιταμινουχα αλλα δεν παιρνω εγω.Μπορεις να το ψαξεις γενικα :) Για τροφες που σου ειπα το αβοκαντο ειναι πολυ καλο για τον θυροειδη (το αφηνω να ωριμασει και μετα το βαζω σε σαλατες αφου το πολτοποιησω βαζοντας πχ μουσταρδα λεμονι) δεν χρειαζεται μεγαλες ποσοτητες σκεψου πχ 1/4 -1/6 αβοκαντο.Επισης εχω διαβασει καπου οτι η σογια,το μπροκολο και το γαλα δεν βοηθανε αλλα αυτα ειναι νομιζω ξεκαθαρα αναλογα τον οργανισμο ,αμα καποιο απο αυτα το τροφιμα σε βοηθανε πχ μην τα κοψεις :)

    Με τις πολυκυστικες,ομοιοπαθουσα. Ελπιζω να εχεις βρει καλο/η γυναικολογο και να μην εχεις λανθασμενες πληροφοριες για το σωμα σου.Εχεις το συνδρομο? Εγω επαιρνα χρονια αντισυλληπτικα γιατι δεν μου ερχοταν περιοδος ,ομως οταν αλλαξα γιατρο αλλα μου ειπε και ειχα παθει σοκ.Επειδη εχω pms παιρνω μαγνησιο,και κανω ασκηση σχεδον καθημερινα(ηπια-μετρια ενταση) Μ'εχει βοηθησει πολυ.

    Για την υπερινσουλιναιμια, απ'οσο ξερω καλο ειναι να καταναλωνεις τροφιμα με χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη,φυσιολογικες ποσοτητες αλατιου,οι φυτικες ινες να ειναι μειωμενες και η καθημερινη ελαφριας εντασης ασκηση θα σε βοηθησει...Σε μερικες περιπτωσεις με συμβολη γιατρου παιρνεις καποιο χαπι ισως.

    Αν θες μπορεις να δοκιμασεις αυτα που σου ειπε για μικρο χρονικο διαστημα να δεις πως εισαι και το βλεπεις αλλιως βρες καποιον αλλον.Καποιες συσταστεις που σου εκανε δεν ειναι λαθος αλλα θα επρεπε να σε προσεξει παραπανω.Οι υδατανθρακες συνηθως περιοριζονται σε τετοιες περιπτωσεις αλλα οχι κατω απο 50% στην διατροφη,αυξανεις την προσληψη σε πρωτεινη ,και τελος το λιπος τοσο οσο και καλο ειναι λιπη που να διασπώνται ευκολα απο τον οργανισμο.

    Παντως,καλο ειναι με τους επιστημονες υγειας και γενικα,να ξερουμε ο αλλος τι εχει τελειωσει δηλαδη ΤΕΙ,Χαροκοπειο ή ιεκ...Γιατι η καθε σχολη εχει διαφορετικες σπουδες.Δηλαδη,μπορεις να βγεις διατροφολογος και απο Ιεκ,αλλα δεν εχεις τις ιδιες γνωσεις με αποφοιτους ΤΕΙ,χωρις να θελω να υποβιβασω τις γνωσεις ή τις παροχες της καθε σχολης,απλα και μονο για να εισαι σιγουρος εσυ ο ιδιος σε ποιον θες να απευθυνθεις...Δεν σημαινει οτι ενα γραφειο με πολυ καλο εξοπλισμο οτι κανει καλο και τον διατροφολογο,τι πτυχιο και ποσο αγαπαει καποιος αυτο που κανει εχει μεγαλη σημασια!!
    Ελπιζω να σε βοηθησα ,εστω απο εδω,και να μην σε κουρασα!Καλη σου μερα και μην αγχωνεσαι οσο μπορεις ,θα βρεθει λυση!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    καλησπερα.
    να με συγχωρεις, αλλα με τοσες παθησεις, δεν χρειαζεται διαιτολογος, αλλα γιατρος.
    και δεν εννοω γιατρος να σε γιατρεψει, αλλα γιατρος να σου δωσει ΔΙΑΤΡΟΦΗ.
    γνωριζουν και οι γιατροι απο διατροφη ξερεις, κι ας μην κανουν αυτη την δουλεια.

    για την διαιτολογο, δεν χρειαζεται μυαλο να το καταλαβουμε. ειναι οχι μονο απατεωνισα, αλλα και επικινδυνη, οταν προτεινει λευκο ψωμι σε μεγαλες ποσοτητες, ειτε εχεις παθηση ειτε δεν εχεις, ποσω δε μαλλον, που εχεις!

  4. #4
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλησπερα.
    να με συγχωρεις, αλλα με τοσες παθησεις, δεν χρειαζεται διαιτολογος, αλλα γιατρος.
    και δεν εννοω γιατρος να σε γιατρεψει, αλλα γιατρος να σου δωσει ΔΙΑΤΡΟΦΗ.
    γνωριζουν και οι γιατροι απο διατροφη ξερεις, κι ας μην κανουν αυτη την δουλεια.

    για την διαιτολογο, δεν χρειαζεται μυαλο να το καταλαβουμε. ειναι οχι μονο απατεωνισα, αλλα και επικινδυνη, οταν προτεινει λευκο ψωμι σε μεγαλες ποσοτητες, ειτε εχεις παθηση ειτε δεν εχεις, ποσω δε μαλλον, που εχεις!
    Τωρα ειδα και εγω το 'μεγαλες ποσοτητες'.Κατα την γνωμη υπαρχουν και πολυ καλοι διατροφολογοι που κανουν αξιολογα την δουλεια τους ,καθως ειναι επιστημονες υγειας.Και αυτο ισχυει σε καθε επαγγελμα,δεν υπαρχουν μονο σωστοι επιστημονες,δυστυχως.Επιση ς,η υπερινσουλιναιμια μπορει να ειναι και αποτελεσμα του χασιμοτο,και οι πολυκυστικες για να δεις εαν επηρεαζουν τον οργανισμο σου,θα στο πει ενας καλος γυναικολογος.Και οι παραπανω τρεις παθησεις που αναφερθηκαν,με την βελτιωση της φυσικης καταστασης και την απωλεια περιττου βαρους ,σε μεγαλο βαθμο υπαρχει βελτιωση.Καλο ειναι να ψαξεις οτι θεωρεις εσυ οτι θα σε βοηθησει καλυτερα.Πρωτα ειναι η υγεια,και μετα το βαρος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις!!
    take care of yourself : ευχαριστώ πολύ για τις διατροφικές συμβουλές! Εμένα η ενδοκρινολόγος μου δεν μου έδωσε καμια συμβουλή για διατροφή, μου είπε οτι ειναι της αποψης οτι δεν πρεπει να λείπει τίποτα απο την διατροφή, και οτι διαβάζω απο εδώ και απο εκεί με έχει μπερδέψει σε σημείο απογοήτευσης!
    Είμαι επίσης σε αναζήτηση ενός καλού γυναικολόγου γιατί αυτός που είχα μου είπε πως για τις πολυκηστικές καλήτερα να παω σε ενδοκρινολόγο και απο οτι καταλαβα δεν ειναι ειδικός σε αυτο..
    Για την υπερινσουλιναιμια μου έδωσε η γιατρός μου καποια χάπια, αυτό το συμπλήρωμα για τον θυρεοειδή πρώτη φορά το ακούω! λές να κανει καλό και εμενα; Η χασιμότο μου ειναι ακόμα στο αρχικό στάδιο, έχει φλεγμονή ο θυρεοειδής αλλά όχι όζους και ακόμα λειτουργεί κανονικά.. οποτε δεν εχω καποια θεραπεια..
    Προσπαθώ εδώ και πολύ καιρό γενικά να χάσω βάρος και με γυμναστική και περιορίζοντας το φαγητό αλλά πλέον νιώθω πως έχω χάσει κάθε ελπίδα και για αυτο ηθελα μια ωθηση απο καποιον διατροφολογο!

    Remedy, ποιος γιατρος θα μπορουσε να μου δώσει διατροφή για αυτα;

    (ναι παιδια μου έβαλε για ενα μήνα καθε μερα 4 ασπρα ψωμια του τοστ με μερεντα για πρωι το πρωι που με την υπερινσουλιναιμία έτσι και φάω τοσο ζαχαρη με αδειο στομαχι λιποθυμάω, επίσης είχε φαγητά οπως λουκανικα βραστα τυποποιημένες λαχανομπουκιες απο τα σακουλακια στο σουπερ μαρκετ, κομποστες και τετοια που ούτε καν τα τρώω ολα αυτα και ας μην κανω διαιτα..)
    Το διατροφικό μου ημερολόγιο! -> https://potatosdreams.blogspot.gr/

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Επίσης ξέχασα να σημειώσω οτι έχει τελειωσει ενα ιεκ, και απο εκει και περα εργαζοταν σε εταιρίες τυπου που και καλα αδυνατίζεις με λειζερ και βλακειες.. Αυτά. Δεν ειμαι ευχαριστημένη απο αυτό το πλάνο και δεν θα το κάνω, δεν θέλω να τρώω κατι που δεν μου αρέσει.
    Θα συνεχίσω την γυμναστικούλα μου, και θα βρω κάποια λύση!
    Το διατροφικό μου ημερολόγιο! -> https://potatosdreams.blogspot.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    .............
    .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by ailouros View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις!!
    take care of yourself : ευχαριστώ πολύ για τις διατροφικές συμβουλές! Εμένα η ενδοκρινολόγος μου δεν μου έδωσε καμια συμβουλή για διατροφή, μου είπε οτι ειναι της αποψης οτι δεν πρεπει να λείπει τίποτα απο την διατροφή, και οτι διαβάζω απο εδώ και απο εκεί με έχει μπερδέψει σε σημείο απογοήτευσης!
    Είμαι επίσης σε αναζήτηση ενός καλού γυναικολόγου γιατί αυτός που είχα μου είπε πως για τις πολυκηστικές καλήτερα να παω σε ενδοκρινολόγο και απο οτι καταλαβα δεν ειναι ειδικός σε αυτο..
    Για την υπερινσουλιναιμια μου έδωσε η γιατρός μου καποια χάπια, αυτό το συμπλήρωμα για τον θυρεοειδή πρώτη φορά το ακούω! λές να κανει καλό και εμενα; Η χασιμότο μου ειναι ακόμα στο αρχικό στάδιο, έχει φλεγμονή ο θυρεοειδής αλλά όχι όζους και ακόμα λειτουργεί κανονικά.. οποτε δεν εχω καποια θεραπεια..
    Προσπαθώ εδώ και πολύ καιρό γενικά να χάσω βάρος και με γυμναστική και περιορίζοντας το φαγητό αλλά πλέον νιώθω πως έχω χάσει κάθε ελπίδα και για αυτο ηθελα μια ωθηση απο καποιον διατροφολογο!

    Remedy, ποιος γιατρος θα μπορουσε να μου δώσει διατροφή για αυτα;

    (ναι παιδια μου έβαλε για ενα μήνα καθε μερα 4 ασπρα ψωμια του τοστ με μερεντα για πρωι το πρωι που με την υπερινσουλιναιμία έτσι και φάω τοσο ζαχαρη με αδειο στομαχι λιποθυμάω, επίσης είχε φαγητά οπως λουκανικα βραστα τυποποιημένες λαχανομπουκιες απο τα σακουλακια στο σουπερ μαρκετ, κομποστες και τετοια που ούτε καν τα τρώω ολα αυτα και ας μην κανω διαιτα..)
    Απαραδεκτα αυτα που ειπε η διαιτολογος. Ουτε βαλτη να ηταν να σε καταστρέψει.
    Κανονικα , ενδοκρινολογος πρεπει να σου δωσει διατροφη, με βαση την υπερινσουλιναιμια και τον θυρεοειδη κι αφου της πας στο χερι τις απαιτησεις/ απαγορευσεις που θετουν οι αλλοι γιατροι, πχ για το χασιμοτο

  9. #9
    Εγω σπουδαζω σε τει διατροφης και διαιτολογιας,να ξερεις καμια σχεση οι γνωσεις του τει με τα ιεκ...και νομιζω οτι στα ιεκ ειναι δυο χρονια.Οταν εχει να κανει με επιστημες υγειας καλο ειναι να πηγαινουμε σε καποιον καλο,και συνηθως ολα αυτα τα ινστιτουτα ,πολλα ειναι απατη.Οπως τα λες,τραγικο διαιτολογιο ακουγεται.
    Παντως,με το χασιμοτο αφου ειναι και σε αρχικο σταδιο,μπορεις με την διατροφη να τα ρυθμισεις...
    Καλυτερα ή βρες καποια καλη διατροφολογο ή γιατρο και στο ιντερνετ μπορεις να δεις νομιζω και τι εχει τελειωσει καποιος.
    Να ξερεις,παντως,μην αγχωνεσαι,κατα την γνωμη μου,αν βρεις επιλογες που να σ'αρεσουν και με βαση αυτα που ανεφερα και κανεις και μια αναζητηση δικη σου πανω σε θεματα διατροφης,ακολουθώντας ελαφρυα ασκηση και ισορροπημενη διατροφη θα δεις 100% διαφορα...Απλα το αγχος,μονο αρνητικα αποτελεσματα φερνει!Να θυμασαι υπομονη και επιμονη :) Ο πρωτος μηνας παντα ειναι λενε ο δυσκολοτερος,μετα περνανε γρηγορα οι μηνες,το θεμα ειναι να το θες πολυ και να μην το βαζεις κατω!! Δυστυχως ή ευτυχως η απωλεια βαρους ειναι ενα ταξιδι και με κακες και με καλες μερες!!Το θεμα ειναι να συνεχιζεις να προσπαθεις :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για την υποστήριξη <3 <3
    Το διατροφικό μου ημερολόγιο! -> https://potatosdreams.blogspot.gr/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για την υποστήριξη <3 <3
    Το διατροφικό μου ημερολόγιο! -> https://potatosdreams.blogspot.gr/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Σε σκεφτόμουν ailoure και περίμενα τις εντυπώσεις σου από τον διαιτολόγο. Μην απογοητεύσαι!!
    Προσωπικα, θα πρότεινα να ζητήσεις τη γνώμη ενός πιο εξειδικευμένου διατροφολόγου ή και γιατρού, γιατί όχι..
    Ξεκινα επίσης τη γυμναστική και θα δεις ότι σε συνδυασμό με την αγωγή σου, ενδεχομένως να χάσεις κάποιους πόντους. Παρατήρησε το σώμα σου, πως θα αλλάξει μεσω της άσκησης. Ο αριθμός στη ζυγαριά είναι εικονικός και μπορεί να μην πέφτει λόγω του θυροειδη.
    Δεν κάνεις κάτι λάθος εσύ απαραίτητα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    fragolitsaaaa, επιτελους αλλη μια κοπελα απο το παλιο φορουμ!!! Τι κανεις??!!!

    @αιλουρακι σου εστειλα προσωπικο μηνυμα αλλα δεν εχω ιδεα αν εχει ερθει.
    [url=http://lilyslim.com][img]http://swlf.lilyslim.com/RJSnp3.png[/img][/url]
    _________________________

    All that is gold does not glitter... Not all those who wander are lost...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Quote Originally Posted by afratoulini90 View Post
    fragolitsaaaa, επιτελους αλλη μια κοπελα απο το παλιο φορουμ!!! Τι κανεις??!!!

    @αιλουρακι σου εστειλα προσωπικο μηνυμα αλλα δεν εχω ιδεα αν εχει ερθει.
    Μια χαρά!

    Όσον αφορα τη διαιτολόγο,αληθεια προβληματίζομαι..

    Πας σε καποιον για να σε βοηθησει να χασεις καποια κιλα και σου βαζει να τρως καθημερινα μερεντα?
    Ακούγεται κάπως υποπτο αλλα απο την άλλη,το οτι κανεις διαιτα δεν σημαινει πως δεν θα ξαναφας ποτε καποιες τροφες..
    Υποτιθεται πως ενας διατροφολογος σε μαθαινει να εχεις μετρο και να το κρατας στη διατροφη σου και μετα στη συντηρηση.
    Οπότε,ισως και να μην είναι και τοσο λανθασμενη επιλογη..


    Βέβαια,απευθυνοταν σε ενα ατομο με ειδικες διατροφικες αναγκες,οποτε επρεπε να ειχε μελετησει τις εξετασεις σου.Μεγαλο φαουλ αυτο!!
    Επιπλεον,η μερεντα του εμποριου ειναι σκετη ζαχαρη.
    Θα μπορουσε να προτεινει ενα αλειμμα,πιο φυσικης προελευσης.

    Εγω προσωπικά τρώω τη μαρμελαδα μου με το ταχινι..αλλα με μετρο στη ποσοτητα και η μαρμελαδα ειναι σπιτικη.
    Δεν ξερω αν εχει τοσο μεγαλη διαφορα στις θερμιδες απο μια του εμποριου,αλλα νομιζω οτι συνολικα ειναι καλυτερη.

    Τι να πω?ισως και να κανω και λαθος, μιας και ακομα δεν εχω φτασει εκει που θελω (υποθετικα παντα).
    Αυτό που εχω καταλαβει είναι οτι καθε τροφη έχει διαφορετικο αντικτυπο στο καθε ανθρωπο.
    Για πρδ,αλλοι παχαινουν τρωγοντας υδατανθρακες,ενω αλλοι οχι.
    Θελω να το παρατηρησω και σε εμενα την ιδια..να καταλαβω τις αναγκες του σωματος μου.
    Χρειαζεται χρονος και παρατηρηση, παραλληλα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by ailouros View Post
    Πφφ,

    πήγα πρώτη φορά στην ζωή μου σε μια διαιτολογο (ο θεούλης να την κάνει) μου την πρότεινε μια φίλη μου..

    μου ζήτησε τις γιατρικές μου εξετάσεις, που τελικά τζάμπα τις έφερα γιατι τα πέταξε στην άκρη και ούτε που ασχολήθηκε.
    Την είπα οτι έχω χασιμότο, πολυκυστικές και υπερινσουλιναιμία της έδειξα τα χάπια, και εδειξε σαν να μην έχουν ολα αυτα συμασια.
    Μίλαγε ακατάπαυστα δεν με άφηνε καν να μιλήσω να της πω τι τρώω τουλάχιστον τίποτα, για να με ξεπετάξει σε 10 λεπτά.
    με έβαλε σε ένα μηχάνημα που με τα λεγόμενα της σου μετράει σε τι έχεις δυσανεξία, αλλα το μόνο που κάνει στην ουσία ειναι λιπομέτρηση.
    Μου έδωσε μια έτοιμη δίαιτα που είχε μπροστά της σε φωτοτυπίες που είχε σε στίβα και μου είπε οτι ταχα μου το μηχάνημα έβγαλε οτι το σώμα σου έχει υπερκορεστεί με τα ολικής άλεσης προιόντα με τα μηλα τα αχλάδια (που δεν τα τρώω καν) και τις μπανάνες και το μαρούλι και τον τόνο/ σολωμό και μου τα απαγόρεψε και αντί αυτού μου έβαλε άσπρο ψωμί σε μεγάλες ποσότητες και της λέω:

    ξέρετε έχω ακούσει πως στην χασιμότο αποφέυγουν γενικά το αλεύρι.. και μου λεει ναι αλλα εσύ δεν έχεις τον ίδιο οργανισμό με τους άλλους που έχουν χασιμότο!
    και μίλησα το βράδυ με την φίλη μου η οποία δεν έχει προβλήματα υγείας και της είχε βάλει ακριβώς τα ίδια.. αρα τι; έχω τον ίδιο οργανισμό με την φίλη μου;

    δηλαδή πραγματικά ένιωσα πως η συγκεκριμένη διαιτολόγος κοροιδεύει τον κόσμο και παίζει με τα προβλήματα υγείας των άλλων.
    Δεν με ρώτησε καν τι τρώω και τι δεν τρώω, δεν με ρώτησε τίποτα, ούτε πόσες θερμίδες είναι αυτή η δίαιτα ούτε στο που θα με βοηθήσει.. η φίλη μου ακύρωσε τα επομενα ραντεβού μαζί της γιατί ανακαλύψαμε και άλλες κοπέλες στις οποίες ειπε τα ίδια..

    Και τι λέτε να κάνω ρε παιδιά; Εσεις τι εμπειρίες είχατε απο τους διαιτολόγους σας;;
    Εγώ δεν είχα ξαναπάει ποτέ και απογοητεύτηκα, ήθελα να πάω να της κάψω το μαγαζί.

    Να πάω σε κάποιον πιο εξειδικευμένο; Να δοκιμάσω αυτη τη διαιτα;
    Υπάρχει κάποιος που μπορείτε να προτείνετε;;
    Πραγματικά δεν ξέρω..
    μακρυα να μην κανεις τιποτα....
    να πας σε αλλη πολυ καλη ειναι στην δουλεια της...
    επισης να μην διαιτα αλλα διατροφη... μαξ 1κιλο την εβδομαδα
    προσφτατα πηγα και εγω....και μ ρωτησε τι μ αρεσει......οτι δεν σ αρεσει δεν το βαζει μεσα αν ειναι δυνατνον...
    φαντασου αν εδωσε το ιδιο και στην φιλη σου τι διαιτολογος ειναι..και τι κακο μπορει να σου κανει...

    ψαξε για αλλου

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By Kenos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-01-2017, 10:35
  3. Δεν ξερω τι να κανω....
    By eri16 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 30-07-2016, 02:47
  4. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By iliaxtida in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 23-05-2014, 09:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •