δεν ξέρω τι να κάνω!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Σε καμία περίπτωση η συγκεκριμένη δεν μπορεί να λέγεται επαγγελματίας διαιτολόγος διατροφολόγος.
    Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός είτε είναι εντελώς υγιής είτε έχει κάποια προβλήματα υγείας όπως εσύ ...
    Συμφωνώ και εγώ ως προς το επίπεδο των ΤΕΙ που καμία σχέση δεν έχουν με τα ΙΕΚ ..
    Επίσης ένας σωστός ενδοκρινολόγος με ειδίκευση ίσως και σε θέματα διαβήτη ή ινσουλίνης για παράδειγμα δίνει και ανάλογη διατροφή .
    Και για γυναικολόγο που λες και για τους υπόλοιπους μπορώ να σου συστήσω .Αθήνα δεν μένεις . ?
    Ο.τι θέλεις στείλε μου π.μ.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    Γλυκά μου παιδιά! Σας ευχαριστώ όλους πραγματικά για την στήριξή σας!!

    ίσως μου έκανε καλό απο την μία να πετύχω την πιο άσχετη, γιατί με έχει πιάσει το πείσμα μου!
    Πραγματικά νιώθω πιο σίγουρη απο ποτέ! Βρήκα μια άλλη κοπέλα η οποία με πρόσεξε όσο θα ήθελα, όλα τα ιατρικά μου και μου είπε πως θα έχω μια διατροφή πάνω στην χασιμότο, θα ξεκινήσουμε απο δευτέρα. Η διατροφή δεν το συζητώ καμία σχέση με την διατροφή της άλλης! Στείλτε μου καλή ενέργεια για να ξεκινήσουμε δυναμικά και μια καλή επιτυχία <3 <3 <3

    @maria μου όταν μετά το πάσχα θα κλείσω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο να δούμε τι γίνεται τότε ενδεχομένως να σου στείλω για γυναικολόγο.

    Σας φιλώ όλους, Να είστε καλά όλοι! Καλή συνέχεια να έχουμε!
    Το διατροφικό μου ημερολόγιο! -> https://potatosdreams.blogspot.gr/

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by ailouros View Post
    Βρήκα μια άλλη κοπέλα η οποία με πρόσεξε όσο θα ήθελα, όλα τα ιατρικά μου και μου είπε πως θα έχω μια διατροφή πάνω στην χασιμότο, θα ξεκινήσουμε απο δευτέρα. Η διατροφή δεν το συζητώ καμία σχέση με την διατροφή της άλλης! Στείλτε μου καλή ενέργεια για να ξεκινήσουμε δυναμικά και μια καλή επιτυχία <3 <3 <3
    Μπραβο! Αυτα ειναι υπεροχα νεα! Οταν λες πανω στη χασιμοτο, εννοεις χωρις γλουτενη και γαλακτοκομικα?
    Καλη επιτυχια με χαρα και ενθουσιασμο! Να μας γραφεις νεα σου.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    ναι, δεν έχω γλουτένη καθόλου, αλλά είναι τέτοια η διατροφή που δεν μου λείπει κιόλας, και απο γαλακτοκομικά μόνο γιαουρτάκι 2% ενα κεσεδάκι την ημέρα, καθόλου γάλα ή τυριά μόνο αν θέλω γαλα αμυγδάλου χωρίς ζάχαρη
    Γενικά καλές πηγές πρωτεινης, λίγους και καλούς υδατάνθρακες που δεν κάνουν απότομη αύξηση σακχάρου στο αίμα, καλά λιπαρά (ελαιόλαδο, ξηροί καρποί, σολομό) γενικά μου έχει χωρίσει πολύ ωραία τα γευματάκια! Αντε ξεκίνησα σήμερα, καλή μου αρχή!χεχεχε
    η μάνα μου με είδε με τα ταπεράκια και γελαγε!!
    Το διατροφικό μου ημερολόγιο! -> https://potatosdreams.blogspot.gr/

  5. #20
    Quote Originally Posted by ailouros View Post
    ναι, δεν έχω γλουτένη καθόλου, αλλά είναι τέτοια η διατροφή που δεν μου λείπει κιόλας, και απο γαλακτοκομικά μόνο γιαουρτάκι 2% ενα κεσεδάκι την ημέρα, καθόλου γάλα ή τυριά μόνο αν θέλω γαλα αμυγδάλου χωρίς ζάχαρη
    Γενικά καλές πηγές πρωτεινης, λίγους και καλούς υδατάνθρακες που δεν κάνουν απότομη αύξηση σακχάρου στο αίμα, καλά λιπαρά (ελαιόλαδο, ξηροί καρποί, σολομό) γενικά μου έχει χωρίσει πολύ ωραία τα γευματάκια! Αντε ξεκίνησα σήμερα, καλή μου αρχή!χεχεχε
    η μάνα μου με είδε με τα ταπεράκια και γελαγε!!
    Χαιρομαι για 'σενα αιλουρε,επειδη και εγω εχω θεμα με τον θυρεοειδη(υποθυρεοειδισμο� �) και ειδικα αυτες τις μερες το εψαξα πολυ βρηκα περισσοτερα γι'αυτο και απο ξενα sites.Αλλοι λενε για τα γαλακτοκομικα ναι(λογω του ιωδιου) αλλοι οχι
    (λογω της καζεινης) απλα να ξερεις οτι η αποψη και η προτασεις που θα σου κανει καποιος μπορει να διαφερουν,επισης και το ποιος τα γραφει αυτα στο ιντερνετ(το καθε αρθρο) εχει σημασια...γιατι δεν τα γραφουν ολα αυτα μονο επιστημονες.Προσωπικα και 'γω ενα γιαουρτακι και ενα ποτηρι γαλα πινω μεσα στην μερα μου και ειμαι μια χαρα,παλια τα ειχα κοψει για μεγαλο διαστημα γενικα τα γαλακτοκομικα,να σου πω την αληθεια δεν με βοηθησε αυτο.Για την γλουτενη και την σογια ξερω οτι δεν βοηθανε οταν εχεις θεματα με τν θυρεοειδη οπως και καποια λαχανικα (μπροκολλο,λαχανο..) τα οποια αν μαγειρευτουν και τρωγονται σε φυσιολογικες ποσοτητες δεν υπαρχει θεμα.Βρηκα και για την καφεινη οτι δεν βοηθαει(τσαι,καφε,κακαο).Οχ� � και για το φυστικοβουτυρο (αγαπημενο μου) και γενικα τα επεξεργασμενα τροφιμα.

    Για καλα τροφιμα που βρηκα γενικα ,ηταν το αβοκαντο,λαδι (βιταμινες β+ε ) ψαρια (τονος,σολωμος ωμεγα 3) βιταμινη c (πορτοκαλια) βιταμινη α (goji berries) βοτανα οπως χαμομηλι,φασκομηλο,μελισσο χορτο.. ιωδιουχο αλατι(με μετρο) κοτοπουλο,αυγα και γαλακτοκομικα και σεληνιο (βραζιλιανικα φυστικα 1-2 ) ..περιληπτικα σου αναφερω καποια γιατι και εγω λεω να παω σε αλλη ενδοκρινολογο και να το δω πιο εντατικα για βελτιωση. Επισης μαιντανος και κανελα βοηθανε (εχουν δειξει καποιες ερευνες)..Τα παραπανω στα λεω σχετικα με τον θυρεοειδη και αν θες τα ψαχνεις και μονη σου,εγω εψαξα αρκετα σχετικα με τον υποθυρεοειδισμο..Τα εγραψα και 'γω σε χαρτια αναλυτικα και με το πως θα αλλαξω το προγραμμα μου και αντε να δω και 'γω,χιχι...Ελπιζω να εισαι καλα :)

  6. #21
    Ααα,και κατι ακομη,γενικα : εαν θες να 'εξετασεις' στο σπιτι τον θυρεοειδη σου ,μπορεις 10 λεπτα πριν σηκωθεις απο το κρεβατι ,να βαζεις θερμομετρο κατι απο την γλωσσα ,οι φυσιολογικες τιμες ειναι 36,5-36,8 αν ειναι χαμηλοτερες τοτε μπορει να εχεις θεμα με τον θυρεοειδη,αυτο βεβαια δεν ειναι με μια φορα...απλα αν θες να δεις στο σπιτι με τον καιρο κρατας θερμοκρασιες(εξαλλου οι γυναικες εχουμε και τον κυκλο που παιζει ρολο και αυτο ειναι απλα ενας τροπος να δεις πιθανη βελτιωση με την διατροφη και ισως την αγωγη)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    ουάου!! δεν το ήξερα αυτό με το θερμόμετρο! θα το δοκιμάσω αύριο το πρωί! :O
    Σε ευχαριστώ takecareofyourself!! Εσύ πως τα πας με τον θυρεοειδή σου;
    Το διατροφικό μου ημερολόγιο! -> https://potatosdreams.blogspot.gr/

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By Kenos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-01-2017, 10:35
  3. Δεν ξερω τι να κανω....
    By eri16 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 30-07-2016, 02:47
  4. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By iliaxtida in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 23-05-2014, 09:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •