Αμφιβολίες...φόβος θέλω πολλες Απόψεις και βοήθεια - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
    Περί κρίσης πανικού θα πρόκειται. Της κατάστασης αυτης προηγείται μια έντονη σκέψη. Προφανώς πρώτα σκέφτεσαι ότι θα ζαλιστείς, νομίζεις πως δεν νιώθεις καλά κι αυτο προκαλεί τον πανικό που μεταφράζεται σε εντονότατο συναίσθημα, ταχυπαλμίες και αίσθηση να θες να ακουμπήσεις κάπου για να μην πέσεις χάμω. Συνηθως το ξεκίνημα του πανικού/άγχους είναι άσχημες αναμνήσεις/βιώματα από το παρελθον που σου μετατράπηκαν με τον καιρό σε εμμονές.
    Η διάκριση με εσωτερική παρατήρηση, ενώ ξεκινά μια σκέψη ή ενώ η σκέψη αυτη ειναι σε εξέλιξη, μεταξύ πραγματικού και φανταστικού της σκέψης αυτής (της υπερβολής, του παράλογου) μειώνει το πρόβλημα και σταδιακα το περιορίζει. Ωστόσο, ένας καλός ψυχολογος, σε πρώτο σταδιο, θα σε καθοδηγούσε καλύτερα, ιδιως αν ειναι της γνωστικης συμπεριφορικής μεθοδου.
    γιάννης

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Καλησπερα και εγω ειμαι μια απο τα ιδια. εχω αυτα τα συμπτωματα που ειπες σχεδον εδω και 2 χρονια το παλευω..η διαγνωση μου και μενα ανχωδης διαταραχη κρισεις πανικου και καταθλιψη..ειναι πολυ δυσκολο σε καταλαβαινω και εγω καθε μερα ειναι σαν να παλευω με τν ευατο μου..ειδικα οταν με πιανει ο πανικος νομιζω θα πεθανω η καρδια μ βαραει κοφτες και μετραω συνεχεια παλμους και την πιεση μου..φοβος οτι θα τρελαθω το μυαλο μου θολομενο..κ αλλα πολλααα...αλλα μν φοβασαι παντως κανεις δεν πεθανε απο κρισεις πανικου ουτε τρελαθηκε..απλως σε τυραναει στν καθημερινοτητα σου..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Τα ίδια και εγω φιλε μου ακριβώς....
    Θέλω να σε ρωτήσω...πόνος στο στήθος είχες ποτέ και γενικά τέτοια θέματα που λένε ειναι ψυχολογικο κομμάτι?
    Να είσαι καλά φίλε μου για την απάντηση σου....ελπίζω να πάνε όλα Καλά! Εγώ συνέχεια λέω.....its not over until i win!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
    Περί κρίσης πανικού θα πρόκειται. Της κατάστασης αυτης προηγείται μια έντονη σκέψη. Προφανώς πρώτα σκέφτεσαι ότι θα ζαλιστείς, νομίζεις πως δεν νιώθεις καλά κι αυτο προκαλεί τον πανικό που μεταφράζεται σε εντονότατο συναίσθημα, ταχυπαλμίες και αίσθηση να θες να ακουμπήσεις κάπου για να μην πέσεις χάμω. Συνηθως το ξεκίνημα του πανικού/άγχους είναι άσχημες αναμνήσεις/βιώματα από το παρελθον που σου μετατράπηκαν με τον καιρό σε εμμονές.
    Η διάκριση με εσωτερική παρατήρηση, ενώ ξεκινά μια σκέψη ή ενώ η σκέψη αυτη ειναι σε εξέλιξη, μεταξύ πραγματικού και φανταστικού της σκέψης αυτής (της υπερβολής, του παράλογου) μειώνει το πρόβλημα και σταδιακα το περιορίζει. Ωστόσο, ένας καλός ψυχολογος, σε πρώτο σταδιο, θα σε καθοδηγούσε καλύτερα, ιδιως αν ειναι της γνωστικης συμπεριφορικής μεθοδου.
    Να είσαι καλά φίλε μου για την απάντηση σου ,ελπίζω να πάνε όλα καλά! Και όλη να βρούμε μια άκρη στο τέλος για να χαρούμε και εμείς την ζωή αυτή.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ναι αρκετες φορες ειχα αυτο το συμπτωμα πονος στο στηθοσ δυσπνοια ταχυκαρδια.κτλ εχω κανει απειρες εξετασεις απο καρδιολογο μεχρι νευρολογο και παρα πολλες εξετασεις αλλα ολοι με λενε απο το ανχος ειναι ολα τα συμπτωματα..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Τ να πω μακαρι να βγουμε απο αυτο το φαυλο κυκλο και να χαρουμε και παλι τν ζωη οπως την χερομασταν πριν..εγω νοιωθω οτι δεν ζω πλεον απλα υπαρχω..αλλα που θα παει να το περασει θελω να πιστευω..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Τ να πω μακαρι να βγουμε απο αυτο το φαυλο κυκλο και να χαρουμε και παλι τν ζωη οπως την χερομασταν πριν..εγω νοιωθω οτι δεν ζω πλεον απλα υπαρχω..αλλα που θα παει να το περασει θελω να πιστευω..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Σε νιώθω απολυτα φίλε !!... ..φίλε μου ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά #its not over UNTIL i WIN
    Και θα μιλήσουμε...
    Εδώ θΑ είμαστε να πούμε πως τα καταφέραμε!

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω παθαινα δυσπνοια απο το στομαχι και ζαλιζομουν και μετα με επιανε κριση πανικου. Ο καρδιολογος στο Ε.Σ. με πηρε στην πλακα. Μου ελεγε οτι δεν ειμαι απο την Σπαρτη, οτι εχω λαμπον ομμα, οτι ο Θεος ορισε να ζησω πολλα χρονια και γι αυτο εκοψε κατι για ανταλλαγμα κλπ.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Den3erwGiatiSeEmena View Post
    Σίγουρα θα της δοκιμάσω ...πανω στο τρέξιμο η όταν κάθομαι τα ίδια να κανω;
    Οταν τρεχουμε προσπαθουμε να αναπνεουμε βαθια απο την κοιλια. Αν δεις οτι δεν αισθανεσαι καλα σταματας καθεσαι και παιρνεις βαθιες εισπνοες χωρις κρατηματα αναπνοης μεχρι να ξελαχανιασεις. Μετα μπορεις να κανεις τις ασκησεις που εγραψα ή να συνεχισεις το τρεξιμο.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Οταν τρεχουμε προσπαθουμε να αναπνεουμε βαθια απο την κοιλια. Αν δεις οτι δεν αισθανεσαι καλα σταματας καθεσαι και παιρνεις βαθιες εισπνοες χωρις κρατηματα αναπνοης μεχρι να ξελαχανιασεις. Μετα μπορεις να κανεις τις ασκησεις που εγραψα ή να συνεχισεις το τρεξιμο.
    Πως εισπνοές από κοιλία
    Εμένα πάντα με πιάνει δυσπνοια όταν κάνω γυμναστική η αν τρέχω
    Παλιότερα ποτέ ήμουν 65-70 κιλά 1.83 και έπαιζα 4 ώρες μπάσκετ και δεν είχα στάλα ιδρώτας καλοκαίρι λέμε τωρα και κανενας ίχνος κούρασης!! Τωρα πλέον είμαι 93 κιλά.
    Ασχολιομουν και το με ελαφρά βάρη και πολύ μπάσκετ
    Τώρα Πρόσφατα είπα να ξεχαστώ στο γυμναστήριο...τίποτα όμως από ένα μήνα που πλήρωσα πήγα 15 φορές.....
    Μωλις εμπενα γυμναστήριο και πριν φτάσω έτρεμαν τα ποδια μου και μωλις άρχισα Η ζέσταμα μου κοβόταν η ανάσα..με κάθε κίνηση ζαλίζουν απίστευτα!!!!! ...αερα δεν μπορούσα να πάρω με τίποτα!!..μετα την καθε άσκηση έτρεμαν τα χέρια μου φάση Πάρκινσον...
    Το παράτησα και αυτό...
    Τώρα θέλω πολύ να τρέξω και να παίξω μπάσκετ και να ασχοληθώ με την γυμναστική..όμως τελευταία φορά που πήγα για μπάσκετ που ήταν Πρόσφατα δεν είχα ανάσες πραγματικά όμως χωρίς υπερβολές!!! Έκανα 2 βήματα και δεν μπορούσα άλλο ένιωθα ότι θα πέσω κάτω..μια ώρα συνέχισε αυτό ειλικρινά 2 βήματα και δεν μπορούσα να χορτάσω ανάσα!!!
    Σταμάτησα και άρχισα να χτυπιεμε από τα νεύρα μου γιατί πραγματικά δεν άντεχα άλλο και κουράστηκα από όλα αυτά!!
    Τώρα φοβάμαι να σηκώσω μια 6αδα νερό. .
    .παλιά 65 70 κιλά σηκωνα μπάρα δικέφαλο 45. 50κιλά χωρίς θέμα...

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Κοιτα στο γιουτουμπ για breathing techniques νομιζω θα σου λυθουν οι αποριες. Τωρα για τη δυσπνοια αν πηγες σε καρδιολογο πνευμονολογο και γασυρεντερολογο και σου ειπαν οτι εισαι καλα τοτε προφανως ειναι απο το στρες και θα βοηθηθεις απο τις ασκησεις αναπνοης και απο οσα σε συμβουλευσει ο ψυχιατρος.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Κοιτα στο γιουτουμπ για breathing techniques νομιζω θα σου λυθουν οι αποριες. Τωρα για τη δυσπνοια αν πηγες σε καρδιολογο πνευμονολογο και γασυρεντερολογο και σου ειπαν οτι εισαι καλα τοτε προφανως ειναι απο το στρες και θα βοηθηθεις απο τις ασκησεις αναπνοης και απο οσα σε συμβουλευσει ο ψυχιατρος.
    Πνευμονολογο δεν έχω πάει ούτε γαστυρεντερολογο
    Ότι έχω κάνει νοσοκομείο εξετάσεις και καρδιολογο έχω πάει αρκετές φορές και έξω και νοσοκομείο.. εκεί Μου λένε όλα καλά....όπως και η εξετάσεις αίματος και ακτινογραφία θώρακα είναι καλές..εχω κάνει εξέτασης ούρων και κοπράνων και σπέρματος για τυχόν μικροβιολόγικο θέμα
    Γενικά εξέτασης αίματος έχω κάνει παρα πολλές από τότε που ξεκίνησαν όλα αυτά και πάντα είναι καλα

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Δε μπιρω να φανταστω που κολανε οι εξετασεις σπερματος.

    Στον πνευμονολογο θα πας με την ακτινογραφια και θα σε εξετασει για ασθμα.

    Στο γαστρεντερολογο θα πας αν εχεις φουσκωματα ή καουρες γιατι μπορει να προκαλεσουν δυσπνοια. Θα σου κανει γαστροσκοπηση για να ελςγξει για διαφραγματοκηλη ελκος οισοφαγιτιδα κλπ.

    Υπερηχο ανω κατω κοιλιας υποθετω εκανες.

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    9
    Καλησπερα... ολα αυτα ειναι μια κριση πανικου. Πριν απο 4 μηνες την περασα κ εγω με τα ιδια συμπτωματα, ταχυκαρδιες.. δυσπνοιες.. πονους... ζαλαδες κλπ. 2 μηνες μετα ειχα κ αυπνιες. .. κ αρχισαν τα δυσκολα. Τοτε ξεκινησα ψυχολογο... κ πηγα κ σε ψυχιατρο! Τωρα ειμαι αρκετα καλυτερα κ εχω ψηλοισιωσει.....Μην το αργεις να πας σε καποιον ειδικο να σε βοηθησει κ θα τα καταφερεις οπως ολοι μας. Μην το κουραζεις κ δες το αλλιως.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by masterias View Post
    Καλησπερα... ολα αυτα ειναι μια κριση πανικου. Πριν απο 4 μηνες την περασα κ εγω με τα ιδια συμπτωματα, ταχυκαρδιες.. δυσπνοιες.. πονους... ζαλαδες κλπ. 2 μηνες μετα ειχα κ αυπνιες. .. κ αρχισαν τα δυσκολα. Τοτε ξεκινησα ψυχολογο... κ πηγα κ σε ψυχιατρο! Τωρα ειμαι αρκετα καλυτερα κ εχω ψηλοισιωσει.....Μην το αργεις να πας σε καποιον ειδικο να σε βοηθησει κ θα τα καταφερεις οπως ολοι μας. Μην το κουραζεις κ δες το αλλιως.
    Γεια σου.
    Σε Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου !!!
    Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω πια................. Βοήθεια..... Χρειάζομαι απόψεις.......
    By GiannisNik3 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 11-04-2017, 22:28
  2. ΓΑΔ και αρρωστοφοβια, χρειαζομαι καποιες αποψεις και βοηθεια!
    By Liberty23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 04-03-2017, 12:44
  3. Θελω γνωμες, αποψεις και συμβουλες!!!
    By optic in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 23-02-2015, 13:15
  4. Δε θέλω πολλές επαφές!
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 11-06-2012, 13:49
  5. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 23:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •