Εξήγηση ονείρου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592

    Εξήγηση ονείρου

    Καλησπέρα! Είδα ένα περίεργο όνειρο σήμερα του πρωί και θα ήθελα όποιος γνωρίζει κάτι, να με βοηθήσει να το αποκωδικοποιηση! Λοιπόν.
    Είδα ότι με είχαν ξανά πάρει πισω στην προηγούμενη δουλειά μου (παραιτήθηκα λόγο προβλήματος υγείας και μ'άρεσε η δουλειά αυτη) ήταν σούπερ μάρκετ και είχε αλλάξει πολύ εσωτερικά.. ήταν μεγαλύτερο από ότι το άφησα. Είδα κάτι καινούριες μαζεμένες να χαζεύουν και τις έδιωξα από εκει για να μην δημιουργήσουν πρόβλημα και τις μαλωσουν.. κάποια στιγμή λοιπόν έρχεται μια πελάτισσα και μου ζητά κάτι από το οικιακό τμημα.. Μια σχαρα ήταν. Είχε λάθος τιμή και της είπα να το πάει στο ταμείο και αν δει ότι είναι ακριβό να το αφήσει εκεί.. πάω να τακτοποιήσω πάλι και βλέπω ένα καρότσι μαζεμένο αυτήν άκρη.. κάνω να το ανοίξω και ήταν ένα παρατημένο νεογέννητο μωρό μέσα που κοιμόταν. Τρόμαξα νόμιζα πως ήταν άρρωστο.. Όμως ξύπνησε και με κοιτούσε.. ήταν ξανθουλη και τα μάτια του ήταν μπλε σκούρα.. με κοιτούσε και δεν έβγαλε άχνα! Πηγαίνοντας προς το γραφείο για να το αναφέρω με το μωρό στα χέρια ένιωσα ότι δεν ήθελα να το δώσω.. Και εκείνη την ώρα ξύπνησα..!
    Να πω ότι δεν έχω παιδιά.. Ούτε παντρεμένη ειμαι.. Ούτε σχέση έχω.. οπότε δεν είναι κάτι που περιμένω να συμβει..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    ''Γυρισες'' πισω στη δουλεια που σ αρεσε αρα ευτυχια+ασφαλεια και ''ειδες'' ενα επομενο βημα που ειναι η μητροτητα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Αυτη τη περιοδο εργαζεσαι; Εφοσον σου αρεζε η δουλεια σου και ενιωθες καλα εκει, και στο ονειρο σου ησουν ενεργη και υπεθυνη υπαλληλος, ισως απλα εχει να κανει το ονειρο με την αναγκη σου για να αισθανεσαι χρησιμη, να κανεις κατι δημιουργικο, να εισαι υπευθυνη για κατι και να το φροντιζεις...εξου και το αβοηθητο μωρο. Στην καθημερινοτητα σου εισαι υπευθυνη για κατι, νιωθεις οτι προσφερεις καπου, η γενικα ξυνεται ο πωπος σου για να κανεις κατι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Καλησπέρα! Είδα ένα περίεργο όνειρο σήμερα του πρωί και θα ήθελα όποιος γνωρίζει κάτι, να με βοηθήσει να το αποκωδικοποιηση! Λοιπόν.
    Είδα ότι με είχαν ξανά πάρει πισω στην προηγούμενη δουλειά μου (παραιτήθηκα λόγο προβλήματος υγείας και μ'άρεσε η δουλειά αυτη) ήταν σούπερ μάρκετ και είχε αλλάξει πολύ εσωτερικά.. ήταν μεγαλύτερο από ότι το άφησα. Είδα κάτι καινούριες μαζεμένες να χαζεύουν και τις έδιωξα από εκει για να μην δημιουργήσουν πρόβλημα και τις μαλωσουν.. κάποια στιγμή λοιπόν έρχεται μια πελάτισσα και μου ζητά κάτι από το οικιακό τμημα.. Μια σχαρα ήταν. Είχε λάθος τιμή και της είπα να το πάει στο ταμείο και αν δει ότι είναι ακριβό να το αφήσει εκεί.. πάω να τακτοποιήσω πάλι και βλέπω ένα καρότσι μαζεμένο αυτήν άκρη.. κάνω να το ανοίξω και ήταν ένα παρατημένο νεογέννητο μωρό μέσα που κοιμόταν. Τρόμαξα νόμιζα πως ήταν άρρωστο.. Όμως ξύπνησε και με κοιτούσε.. ήταν ξανθουλη και τα μάτια του ήταν μπλε σκούρα.. με κοιτούσε και δεν έβγαλε άχνα! Πηγαίνοντας προς το γραφείο για να το αναφέρω με το μωρό στα χέρια ένιωσα ότι δεν ήθελα να το δώσω.. Και εκείνη την ώρα ξύπνησα..!
    Να πω ότι δεν έχω παιδιά.. Ούτε παντρεμένη ειμαι.. Ούτε σχέση έχω.. οπότε δεν είναι κάτι που περιμένω να συμβει..
    Εμένα μου φένετε ότι έχεις ανάγκη να δημιουργήσεις π.χ εργασια-μωρο
    Μπορεί να θέλεις μέσα σου να κάνεις μωρό η μπορεί να συμενη κάποια εγκυμοσυνη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Αυτη τη περιοδο εργαζεσαι; Εφοσον σου αρεζε η δουλεια σου και ενιωθες καλα εκει, και στο ονειρο σου ησουν ενεργη και υπεθυνη υπαλληλος, ισως απλα εχει να κανει το ονειρο με την αναγκη σου για να αισθανεσαι χρησιμη, να κανεις κατι δημιουργικο, να εισαι υπευθυνη για κατι και να το φροντιζεις...εξου και το αβοηθητο μωρο. Στην καθημερινοτητα σου εισαι υπευθυνη για κατι, νιωθεις οτι προσφερεις καπου, η γενικα ξυνεται ο πωπος σου για να κανεις κατι;
    Νομίζω αυτό είναι.. περνάω μια περίοδο στην οποία δεν έχω καμία ασχολία.. Ίσως πρέπει να βρω κάποιο χόμπι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Εμένα μου φένετε ότι έχεις ανάγκη να δημιουργήσεις π.χ εργασια-μωρο
    Μπορεί να θέλεις μέσα σου να κάνεις μωρό η μπορεί να συμενη κάποια εγκυμοσυνη
    Ίσως τον τελευταίο χρόνο λίγο του ότι έκλεισα τα 25 να νιώθω ότι πλέον θέλω να γνωρίσω κάποιον με τον οποίο να μπορώ να κάνω οικογένεια.. Ίσως και επειδή τον τελευταίο καιρό έχουν γεννηθεί τόσα μωρά στο περιβάλλον μου που ίσως να ζηλεύω ασυναίσθητα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Μάλλον το βιολογικό σου ρολόι άρχισε να χτυπάει!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Πάντως ότι σκέφτεστε όλη την ημέρα εάν κάτι σε αγχόνει, το βλέπεις στο ύπνο σου! Πόσα άσχημα όνειρα έχω δει εγώ που με στεναχωρουσε κάτι στην σκέψη και στο όνειρο γινόταν πραγματικότητα!



    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Ίσως τον τελευταίο χρόνο λίγο του ότι έκλεισα τα 25 να νιώθω ότι πλέον θέλω να γνωρίσω κάποιον με τον οποίο να μπορώ να κάνω οικογένεια.. Ίσως και επειδή τον τελευταίο καιρό έχουν γεννηθεί τόσα μωρά στο περιβάλλον μου που ίσως να ζηλεύω ασυναίσθητα
    Μάλλον κάτι τέτοιο είναι....συνήθως τα όνειρα εκφράζουν της πιο κρυφές μας επιθυμίες..ότι θα επιθυμούσαμε να κανουμε...
    Αν και για εμένα πρωσωπικα τα όνειρα χωρίζονται σε 2 κατηγορίες....
    Σε προφητικά και σε ψυχολογικά που οφείλονται στο υποσεινυδητο...
    Το δικό σου κάνει μπαμ ότι είναι ψυχολογικο..δηλαδή κάτι υποσεινυδητο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Κουνελι βρηκα αυτο στα αγγλικα https://youtu.be/WP6HXjksqoo
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κουνελι βρηκα αυτο στα αγγλικα https://youtu.be/WP6HXjksqoo
    Πολύ σωστά τα λέει..! Μακάρι να μπορούσα να τα κάνω όλα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Πάντως ότι σκέφτεστε όλη την ημέρα εάν κάτι σε αγχόνει, το βλέπεις στο ύπνο σου! Πόσα άσχημα όνειρα έχω δει εγώ που με στεναχωρουσε κάτι στην σκέψη και στο όνειρο γινόταν πραγματικότητα!



    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    Και εμένα μου έχει συμβεί να δω κάτι και να συμβεί.. πιο μικρή μου είχε συμβεί να δω κάτι κάτι και να έγινε.. Όχι στον ύπνο μου όμως.. 3 φορές συνεβει όταν ήμουν περίπου 10 χρονών.. το μυαλό ώρες ώρες κάνει περίεργα πράγματα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Μάλλον κάτι τέτοιο είναι....συνήθως τα όνειρα εκφράζουν της πιο κρυφές μας επιθυμίες..ότι θα επιθυμούσαμε να κανουμε...
    Αν και για εμένα πρωσωπικα τα όνειρα χωρίζονται σε 2 κατηγορίες....
    Σε προφητικά και σε ψυχολογικά που οφείλονται στο υποσεινυδητο...
    Το δικό σου κάνει μπαμ ότι είναι ψυχολογικο..δηλαδή κάτι υποσεινυδητο
    Πιο πολυ με ανησύχησε Γιατί έχω ξανά δει μωρό που δεν είναι δικό μου.. Αλλά το βρίσκω εγώ και το φροντίζω.. Επίσης κάποια στιγμή μου είχαν πει πως όταν βλέπεις κάτι όμορφο έχει άσχημη εννοια και το αντίθετο..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τo μωρο στο ονειρο , αν ειναι δικο σου , στεναχωρια προμηνυει ........

    γκουγκλαρε ' ονειροκριτης μωρο ' .....για σιγουρα .......

    αχ κουνελακι ..... κουνελακι ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Καλησπέρα! Είδα ένα περίεργο όνειρο σήμερα του πρωί και θα ήθελα όποιος γνωρίζει κάτι, να με βοηθήσει να το αποκωδικοποιηση! Λοιπόν.
    Είδα ότι με είχαν ξανά πάρει πισω στην προηγούμενη δουλειά μου (παραιτήθηκα λόγο προβλήματος υγείας και μ'άρεσε η δουλειά αυτη) ήταν σούπερ μάρκετ και είχε αλλάξει πολύ εσωτερικά.. ήταν μεγαλύτερο από ότι το άφησα. Είδα κάτι καινούριες μαζεμένες να χαζεύουν και τις έδιωξα από εκει για να μην δημιουργήσουν πρόβλημα και τις μαλωσουν.. κάποια στιγμή λοιπόν έρχεται μια πελάτισσα και μου ζητά κάτι από το οικιακό τμημα.. Μια σχαρα ήταν. Είχε λάθος τιμή και της είπα να το πάει στο ταμείο και αν δει ότι είναι ακριβό να το αφήσει εκεί.. πάω να τακτοποιήσω πάλι και βλέπω ένα καρότσι μαζεμένο αυτήν άκρη.. κάνω να το ανοίξω και ήταν ένα παρατημένο νεογέννητο μωρό μέσα που κοιμόταν. Τρόμαξα νόμιζα πως ήταν άρρωστο.. Όμως ξύπνησε και με κοιτούσε.. ήταν ξανθουλη και τα μάτια του ήταν μπλε σκούρα.. με κοιτούσε και δεν έβγαλε άχνα! Πηγαίνοντας προς το γραφείο για να το αναφέρω με το μωρό στα χέρια ένιωσα ότι δεν ήθελα να το δώσω.. Και εκείνη την ώρα ξύπνησα..!
    Να πω ότι δεν έχω παιδιά.. Ούτε παντρεμένη ειμαι.. Ούτε σχέση έχω.. οπότε δεν είναι κάτι που περιμένω να συμβει..
    κουνελακι μην αγχωνεσαι με ονειρα συνηθως δεν ειναι τπτ..
    απλα μαλλον το βιολογικο σου ρολοι ξυπνησε και σκεφτεσαι οικογενεια και μωρακια..
    η ακομα να θες να κανεις κατι δημιουργηκο αυτον τον καιρο

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Καποια εξηγηση?
    By Mauroslosk in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 11
    Last Post: 17-05-2017, 21:46
  2. Μια εξήγηση!
    By nikiii in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 07-02-2015, 17:32
  3. Υπάρχει ψυχολογική εξήγηση;
    By MarL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 05-03-2014, 00:40
  4. Το τίμημα και η κατάληξη ενός ονείρου...
    By fiera in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 18-04-2012, 12:18
  5. Μία εξήγηση...
    By alexandros3 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 11-04-2011, 16:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •