Επίσκεψη σε ψυχίατρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1

    Επίσκεψη σε ψυχίατρο

    Παιδιά καλησπέρα. Σκέφτομαι να επισκεφτώ πρώτη φορά ψυχίατρο, καθώς πάσχω από κατάθλιψη, αγοραφοβία και εμμονές..

    Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.. Από θέμα κόστους μου πε ειναι 50 ευρώ η επίσκεψη... Απλά δεν ξέρω πως το βλέπουν... Θα σταματήσει το θέμα σε μια επίσκεψη ή θα μπω σε έναν κυκεώνα επισκέψεων και στο τέλος θα βρεθώ χρεωμένος;;; Δεν περισσεύουν και τα χρήματα, αυτό είναι το θέμα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by iamverysad View Post
    Παιδιά καλησπέρα. Σκέφτομαι να επισκεφτώ πρώτη φορά ψυχίατρο, καθώς πάσχω από κατάθλιψη, αγοραφοβία και εμμονές..

    Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.. Από θέμα κόστους μου πε ειναι 50 ευρώ η επίσκεψη... Απλά δεν ξέρω πως το βλέπουν... Θα σταματήσει το θέμα σε μια επίσκεψη ή θα μπω σε έναν κυκεώνα επισκέψεων και στο τέλος θα βρεθώ χρεωμένος;;; Δεν περισσεύουν και τα χρήματα, αυτό είναι το θέμα..
    Καλησπέρα!

    Λίγο δύσκολο να λυθεί το θέμα σε μία μόνο επίσκεψη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #3
    Γενικότερα ποια είναι η διαδικασία;; Πόσες επισκέψεις χρειάζονται;;; Επίσης έχεις υπόψιν σου κάποιον καλό (αν θες Pm);

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλησπέρα
    Ο ψυχίατρος που θα πας κάνει και ψυχοθεραπεία;

  5. #5
    Κατά την γνώμη μου αν δεν μπορείς να το ξεπεράσεις και σου φαίνεται αβάσταχτο όλο αυτό , τότε ένας ειδικός θα σε βοηθήσει.. Ηταν κάτι που φοβόμουν πολύ! Μόνο στην ιδέα ότι θα μπλέξω με ψυχιάτρους ετρεμα! Όμως τώρα που νιώθω καλύτερα, βλέπω πως είναι το καλύτερο δώρο που έκανα στον εαυτό μου ! Για πολλά χρόνια το απέφευγα αλλά έφτασα σε σημείο να μην ξέρω τι συμβαινει. Εσύ τι ακριβώς νιώθεις;

  6. #6
    Quote Originally Posted by iamverysad View Post
    Γενικότερα ποια είναι η διαδικασία;; Πόσες επισκέψεις χρειάζονται;;; Επίσης έχεις υπόψιν σου κάποιον καλό (αν θες Pm);
    Κλείνεις ραντεβού, πας για την πρώτη επίσκεψη κουβεντιαζεται και από κει και πέρα σε καθοδηγεί ανάλογα με το πώς σε βλέπει ! Εσύ θα πάρεις την απόφαση τι θες να κάνεις από κει και πέρα

  7. #7
    Quote Originally Posted by samantha26 View Post
    Κλείνεις ραντεβού, πας για την πρώτη επίσκεψη κουβεντιαζεται και από κει και πέρα σε καθοδηγεί ανάλογα με το πώς σε βλέπει ! Εσύ θα πάρεις την απόφαση τι θες να κάνεις από κει και πέρα
    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θα πάρεις φάρμακα ή θα κάνεις ψυχοθεραπεία; Ένα από τα δύο;

  8. #8
    Quote Originally Posted by samantha26 View Post
    Κατά την γνώμη μου αν δεν μπορείς να το ξεπεράσεις και σου φαίνεται αβάσταχτο όλο αυτό , τότε ένας ειδικός θα σε βοηθήσει.. Ηταν κάτι που φοβόμουν πολύ! Μόνο στην ιδέα ότι θα μπλέξω με ψυχιάτρους ετρεμα! Όμως τώρα που νιώθω καλύτερα, βλέπω πως είναι το καλύτερο δώρο που έκανα στον εαυτό μου ! Για πολλά χρόνια το απέφευγα αλλά έφτασα σε σημείο να μην ξέρω τι συμβαινει. Εσύ τι ακριβώς νιώθεις;
    Εννοείται ότι πρέπει κάποιος να πάει για να καλυτερεύσει την ζωή του. Δεν το συζητούμε αυτό! Δυστυχώς βιώνουμε μαύρα τα πάντα γύρω μας και δεν φταίμε για αυτό που είμαστε!

    Εγώ έχω έμμονες ιδέες (του στυλ αν κλείδωσα την εξώπορτα ή αν έχω αφήσει το γάλα εκτός ψυγείου -μπορεί να τα τσεκάρω ακόμα και δέκα φορές αν είναι εντάξει, και αισθάνομαι χάλια για αυτό που κάνω αλλά δε μπορώ να το σταματήσω-). Ακόμα, νιώθω άγχος όταν μιλαω σε άλλους με αποτέλεσμα να είμαι ανίκανος για κοινωνικές σχέσεις. Για προσωπικές σχέσεις με αντίθετο φύλο ούτε λόγος. Και όλα πιστεύω ξεκινάνε από την κατάθλιψη, που τη νιώθω μέσα μου σχεδόν διαρκως. Νιώθω λυπημένος και οι σκέψεις μου είναι συνεχώς αρνητικές. Τις ελάχιστες φορές που έχω θετικές σκέψεις και είμαι χαρούμενος (θέλει προσπάθεια αυτό και κρατάει πολύ λίγο), όλα τα παραπάνω συμπτώματα σταματάνε.

  9. #9
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Καλησπέρα
    Ο ψυχίατρος που θα πας κάνει και ψυχοθεραπεία;
    Δηλαδή; Δεν ξέρω, υπάρχουν άλλοι που δεν κάνουν;

  10. #10
    Quote Originally Posted by iamverysad View Post
    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά θα πάρεις φάρμακα ή θα κάνεις ψυχοθεραπεία; Ένα από τα δύο;
    Καλημέρα, ανάλογα... αν κρίνει ότι πρέπει να ξεκινήσεις φαρμακευτική αγωγή τότε θα στο πει... Αν κρίνει ότι δεν χρειάζεται τότε ένας ψυχολόγος θα σε βοηθήσει ! Μην μείνεις μόνο σε ένα, καλό θα ήταν να επισκεφτείς 2-3 για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη. Αν ακόμα το φοβάσαι τότε μιλά αρχικά μένα ψυχολόγο και αν δεις ότι τα συμπτώματα συνεχίζουν τότε να είσαι σίγουρος ότι θα στο προτείνει και ο ίδιος να πας σε ψυχίατρο. Ίσως χρειαστεί να τα κάνεις συνδυαστικα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by iamverysad View Post
    Δηλαδή; Δεν ξέρω, υπάρχουν άλλοι που δεν κάνουν;
    Ναι υπάρχουν ψυχίατροι που κάνουν και ψυχοθεραπεία κι άλλοι που δεν κάνουν και θα κρίνουν μόνο από αυτά που θα τους πεις για το πως νιώθεις αν χρειάζεσαι βοήθεια με χάπια ή όχι οπότε θα πηγαίνεις εκεί μια στο τόσο απλά για να ελέγχουν πώς πας με τα φάρμακα κι αν είσαι καλύτερα.

    Εφόσον δεν έχεις καμιά άλλη εμπειρία και δεν έχεις ξαναμιλήσει σε κάποιον ειδικό για το θέμα σου γιατί δεν σκέφτεσαι να ξεκινήσεις με ψυχοθεραπεία πρώτα; Αυτό μπορεί να το κάνεις είτε σε ψυχίατρο που κάνει ψυχοθεραπεία είτε σε ψυχολόγο. Ακόμα κι αν πας σε ψυχολόγο (που δεν μπορεί να σου γράψει χάπια) αυτός θα σε παραπέμψει σε ψυχίατρο και φαρμακευτική αγωγή αν κρίνει πως το χρειάζεσαι.

    Στα λέω γιατί οι περισσότεροι ψυχίατροι αν πας και τους πεις τα θέματα σου θα σου γράψουν χάπια γιατί είναι ο μόνος τρόπος που έχουν για να σε βοηθήσουν και το θεωρώ λίγο κρίμα να ξεκινήσεις τα χάπια ενώ θα μπορούσες ίσως να τα αποφύγεις με την ψυχοθεραπεία.

    Ψάξε στην πόλη σου για ψυχιάτρους που κάνουν ψυχοθεραπεία ή ψυχολόγους.

  12. #12
    Quote Originally Posted by iamverysad View Post
    Εννοείται ότι πρέπει κάποιος να πάει για να καλυτερεύσει την ζωή του. Δεν το συζητούμε αυτό! Δυστυχώς βιώνουμε μαύρα τα πάντα γύρω μας και δεν φταίμε για αυτό που είμαστε!

    Εγώ έχω έμμονες ιδέες (του στυλ αν κλείδωσα την εξώπορτα ή αν έχω αφήσει το γάλα εκτός ψυγείου -μπορεί να τα τσεκάρω ακόμα και δέκα φορές αν είναι εντάξει, και αισθάνομαι χάλια για αυτό που κάνω αλλά δε μπορώ να το σταματήσω-). Ακόμα, νιώθω άγχος όταν μιλαω σε άλλους με αποτέλεσμα να είμαι ανίκανος για κοινωνικές σχέσεις. Για προσωπικές σχέσεις με αντίθετο φύλο ούτε λόγος. Και όλα πιστεύω ξεκινάνε από την κατάθλιψη, που τη νιώθω μέσα μου σχεδόν διαρκως. Νιώθω λυπημένος και οι σκέψεις μου είναι συνεχώς αρνητικές. Τις ελάχιστες φορές που έχω θετικές σκέψεις και είμαι χαρούμενος (θέλει προσπάθεια αυτό και κρατάει πολύ λίγο), όλα τα παραπάνω συμπτώματα σταματάνε.
    Είναι ψυχαναγκασμοί ... Σχεδόν όλοι οι άνθρωποι το έχουν είτε σε μεγάλο είτε σε μικρό βαθμό... Το έκανα και εγώ, αλλά νομίζω το έχω ελαττώσει σε μεγάλο βαθμο.... Δουλεύεις; Κάνεις πράγματα για σένα;

  13. #13
    Quote Originally Posted by iamverysad View Post
    Δηλαδή; Δεν ξέρω, υπάρχουν άλλοι που δεν κάνουν;
    Ναι υπάρχουν αυτοί που είναι καθαρά ψυχίατροι και άλλοι που το κάνουν συνδυαστικά... Εγώ προτιμώ να μην μπλεκω τις ειδικότητες, τώρα σε σένα μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα, το βλέπεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by iamverysad View Post
    Γενικότερα ποια είναι η διαδικασία;; Πόσες επισκέψεις χρειάζονται;;; Επίσης έχεις υπόψιν σου κάποιον καλό (αν θες Pm);
    Αυτό που λέει κι η Samantha, δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων πόσες συνεδρίες θα χρειαστούν, είναι ανάλογα την περίπτωση αλλά μία σίγουρα δεν φτάνει...

    Σε ποια πόλη είσαι; Δεν μπορώ να σου στείλω ακόμα π.μ. γιατί έχεις πολύ μικρό αριθμό δημοσιεύσεων, μετά τα 50 υπάρχει αυτή η δυνατότητα αλλά αν θες πες μου για να ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δωσε τα 50 ευρω , και μετα βλεπεις , διοτι κανουμε υποθεσεις επι υποθεσεων εδω περα ........... και στην συνεχεια αποφασιζεις ......που λεει κι η samantha 26 ......

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς είναι η επίσκεψη?
    By fleur* in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-2016, 16:30
  2. επιτελους επισκεψη σε ψυχιατρο αυριο-συμβουλη
    By purity in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 07-11-2013, 14:52
  3. σας παρακαλω βοηθεια.επειτα απο επισκεψη σε ψυχιατρο εγινα χειροτερα
    By ΜΙΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 11-04-2013, 23:42
  4. Ακριβή επίσκεψη.
    By epik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 16-11-2012, 02:10
  5. Επισκεψη στο ψυχιατρο.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 28-11-2008, 20:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •