σχέσεις με διαφορά ηλικίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294

    σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    ποία είναι η ιδανική διαφορά ηλικιας μεταξύ ενός άντρα κ μιας γυναίκας??παίζει ρόλο στη σχέση??αν είναι πολύ μεγάλη η διαφορά υπάρχουν επιπτώσεις σε διάφορους τομείς??εχετε καποια εμπειρία πάνω στο θέμα??

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    3
    Θεωρώ πως η διαφορά στην ηλικία και οι επιπτώσεις σε μια σχέση έχουν να κάνουν και με τις ηλικίες του ζευγαριού. Εννοώ άλλο να είναι 10 χρόνια μεταξύ ενός 50άρη και μιας 40άρας και αλλιώς είναι ένας 28χρονος με μια 18χρονη.. Από πολλούς γνωστούς που το τόλμησαν στην ηλικία μου (περίπου 18-23), οι επιπτώσεις ήταν μάλλον δυσάρεστες. Καταρχήν είναι θέμα εμπειριών. Στα 22 μου δε μπορώ να σκεφτώ ότι με μια κοπέλα 15-16 ετών μπορώ να συνυπάρξω σε σχέση. Θεωρώ πως δεν είναι υγιές καταρχήν και επιπλέον τα ενδιαφέροντα και οι ανάγκες μας είναι εντελώς διαφορετικά..
    Αυτή είναι η γνώμη μου εμένα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Σιγουρα οσα περισσοτερα τα χρονια της διαφορας τοσο μεγαλυτερο προβλημα υπαρχει οσο στην επικοινωνια αλλα στα ενδιαφεροντα που εχουν και οι δυο τους.
    Σιγουρα στην αρχη και οταν και οι 2 νεοι πχ ο αντρας 30 και η γυναικα 20 δεν υπαρχει αυτο το θεμα σε τοσο μεγαλο βαθμο. Οσο ομως περνανε τα χρονια μεγαλωνει.
    Απο εκει και περα η αποψη μου ειναι πως η ιδανικη ηλικια ειναι περιπου 3-6 χρονια να ειναι μεγαλυτερος ο αντρας.
    Υπαρχουν και περιπτωσεις που η γυναικα ειναι μεγαλυτερη αλλα μια διαφορα 3 χρονων και πανω την θεωρω προβλημα.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    14
    αν υπάρχει έρωτας και αγάπη όλα ξεπερνιούνται. γιατί να θεωρούμε καταδικασμένες τέτοιες σχέσεις? κάθε ζευγάρι είναι διαφορετικό. και μπορεί ένα ζευγάρι με διαφορά ας πούμε 15 ετών να κρατήσει πολύ περισσότερο από 5 ζευγάρια με μικρή διαφορά ηλικίας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Δε θεωρώ πρόβλημα στη σχέση μια διαφορά μέχρι +15 έτη περίπου για τον άντρα και +7 για τη γυναίκα.
    Αν ο άντρας είναι μεγαλύτερος πάνω απο 15 χρόνια, πιστεύω πως προκύπτει πρόβλημα συννενόησης (διαφορετικές γενιές πια) και αντοχών (ο γέρος δεν μπορεί).
    Αν η γυναίκα είναι πάνω απο 7 χρ\'όνια μεγαλύτερη προκύπτει πρωτίστως το πρόβλημα της οικογένειας (η μέση γυναίκα στα 30-35 θα θέλει να κάνει παιδιά, ο μέσος άντρας στα 20-25 είναι ακόμα παιδαρέλι).
    Βέβαια σε μικρότερες ηλικίες υπάρχει και το θέμα της ωριμότητας. Τι στο καλό μπορεί να ερωτευτεί μια γυναίκα 25 χρονών απο ένα αγοράκι πχ 16-17??

    Ξεκαθαρίζω πως αναφέρομαι στα πιθανά προβλήματα που συνεπάγεται μια τέτοια σχέση. Αυτό δε σημαίνει πως υπάρχουν σε όλα τα ζευγάρια με μεγάλη διαφορά ηλικίας, ούτε ότι είναι μη αντιμετωπίσημα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Manthes, εκφράζεις τις απόψεις της πλειοψηφίας του κόσμου (βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Είμαστε όμως λάθος και μάλλον θύματα ενός \"κοινωνικού ταμπού\".
    Ο λόγος που το λέω είναι κυνικός αλλά υπαρκτός. Αν δούμε τριγύρω ηλικιωμένους γνωστούς και συγγενείς θα διαπιστώσουμε ότι υπάρχουν πάρα πολλές χήρες και ελάχιστοι χήροι. Κρίμα για τους άντρες, αλλά φεύγουν πρώτοι, τις περισσότερες φορές.
    Οι δε χήρες ξανανιώνουν και με τη σύνταξη του μακαρίτη το ρίχνουν στα ταξιδάκια... Δεν λέω, μπορεί να φταίει και η ταλαιπωρία και η ευθύνη που κουβαλάνε στη ζωή τους για την οικογένειά τους.
    Μ\' αυτή την έννοια θα έπρεπε οι γυναίκες να παντρεύονται νεότερους άντρες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Εκφράζω τις δικές μου απόψεις γιατί είχα σχέση με μια κοπέλα που ήταν 11 χρόνια μικρότερη μου και πιστεύω πως μπορώ να έχω άποψη.
    Και θεωρώ δεδομένο πως αν αυτό συνέβαινε αντίστροφα τα πράγματα θα ήταν τρομερά χειρότερα με δεδομένο ότι οι άντρες ωριμάζουμε πιο αργά αλλά και ότι όσο παιρναν τα χρόνια αύτο φαίνεται πολύ περισσότερο σε μια γυναίκα από ότι στον άντρα.
    Και φυσικά πάντα ο μεγαλύτερος σε ηλικία θα ζει μέσα στην ανασφάλεια ότι ο σύντροφος του μπορεί να τον παρατήσει ή τουλάχιστον πως θα τον απατήσει με κάποιον/κάποια της ηλικίας του.

    Από εκεί και πέρα εννοείται πως πάντα μπορεί να υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά προσωπικά δεν πιστεύω στα θαύματα.

    Originally posted by Amy21
    κάθε ζευγάρι είναι διαφορετικό. και μπορεί ένα ζευγάρι με διαφορά ας πούμε 15 ετών να κρατήσει πολύ περισσότερο από 5 ζευγάρια με μικρή διαφορά ηλικίας
    Ισως επειδή το μεγαλύτερο άτομο θα κάνει συνεχώς παραχωρήσεις για να μην χάσει τον σύντροφο του.
    Φαντάσου μια γυναίκα 55χρ με έναν 44αρη. Πιστεύεις ότι θα έχει το κουράγιο να αρχίσει και πάλι την ζωή της; Εγώ λέω πως όχι και αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να κάνει συνεχώς τα στραβά μάτια. να ανέχεται εκβιασμούς ώστε πάντα να γίνεται αυτό που θέλει εκείνος και στο τέλος θα έχει καταστρέψει εντελώς την προσωπικότητα και την ευτυχία της.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    @nature,
    χήρες πολλές υπάρχουν ακριβώς διότι τα παλιά ζευγάρια έχουν μεγάλη διαφορά ηλικίας (διαφορετικές κοινωνικές συνθήκες τότε- ο άντρας έπρεπε να έχει αποκατασταθεί επαγγελματικά για να παντρευτεί ενώ η γυναίκα σπάνια δούλευε και έκανε παιδιά μικρή). Συνεπώς όταν ο άντρας αποδημεί εις τόπο χλοερό σε μια μέση ηλικία -78 νομίζω-, η γυναίκα του δεν έχει κλείσει ακόμα τα 70, πολλές φορές ούτε τα 65.
    Βεβαίως η γυναίκα έχει μεγαλύτερο προσδόκιμο χρόνο ζωής απο τον άντρα (περί τα 2 χρόνια), αλλά τις τελευταίες 2-3 δεκαετίες η ψαλίδα μικραίνει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by zouzounitsaaa
    ποία είναι η ιδανική διαφορά ηλικιας μεταξύ ενός άντρα κ μιας γυναίκας??παίζει ρόλο στη σχέση??αν είναι πολύ μεγάλη η διαφορά υπάρχουν επιπτώσεις σε διάφορους τομείς??εχετε καποια εμπειρία πάνω στο θέμα??


    Ζουζούνα, δεν υπάρχει ιδανικό, ούτε στην ηλικία ούτε πουθενά. Προχωράς, κι ό,τι βρέξει.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Η πιθανότητα βροχής δεν με αποθαρρύνει, αλλά έχω και μια ομπρελίτσα μαζί.... Ναι, τώρα που το σκέφτομαι υπήρξαν φορές στη ζωή μου που είχα ξεχάσει την ομπρέλα και βράχηκα...ωραία ήταν αλλά είμαι καλύτερα στη λιακάδα!

    Λοιπόν, επί του θέματος μπορεί να μην υπάρχει \'ιδανική διαφορά\' στην ηλικία, αλλά γενικά οι μεγάλες διαφορές (όχι μόνο στην ηλικία) μεγαλώνουν τις πιθανότητες προβλημάτων. Και το θέμα είναι πως οι ηλικιακές διαφορές σπάνια δεν έρχονται πακέτο και με πολλές άλλες. Ενδιαφέροντα, ασχολίες, στόχοι, προτεραιότητες, εμπειρίες/κύκλος ζωής, αντοχές και ανοχές κλπ.

    Προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου οι μεγάλες διαφορές στην ηλικία. Ούτε καν αισθητικά. Πάντως κάποτε είχα σχέση με έναν αρκετά μεγαλύτερο (παρά τους αρχικούς ενδοιασμούς) αλλά κατόπιν εορτής συνειδητοποίησα πόσο πολύ τελικά προσπαθούσα να προσαρμοστώ στα δικά του δεδομένα κι ένιωθα σαν να είχα μεγαλώσει πρόωρα. Με πολύ μικρότερο δεν είχε (πε)τύχει, καθώς προτιμώ τον παλιμπαιδισμό από επιλογή και όχι λόγω συνθηκών. Θυμάμαι πριν από κάποια χρόνια κάποιον που με φλέρταρε και επρόκειτο να πάει για μεταπτυχιακό, μετά να πάει φαντάρος....απαπα η εποχή των δακρύβρεχτων τηλεφωνημάτων και της ταλαιπωρίας σε ταξίδια για να βρεθούμε για λίγες ώρες είχε παρέλθει, άσε που δεν είχα σκοπό να του στερώ το χαρτζιλίκι από τον μπαμπά!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Marina
    το καθε πραγμα που ζεις την στιγμη που το ζεις ειναι ελκυστικο σημερα, αυριο ισως οχι.
    Αν νομιζεις σημερα οτι σου κανει προχωρας αλλιως αυτο που σου μενει ειναι να γινεις μελλοντολογος για το αν το Χ ταιρι σου θα ειναι μαζι σου μετα απο 3000 μηνες....

    Σαφες ειναι οτι σε σχεσεις που υπαρχουν διαφορες γενεων προστιθονται προβληματα, παρολα αυτα πιστευω οτι αν καποιος θελει να τα υπερβει μπορει, αν οχι η κουβεντα ειναι περιττη.
    Πιστευω οτι καθε σχεση ακομα και αυτη που συζηταμε μπορει να μπει σε μια δοκιμασια για να δεις αν θα δουλεψει η οχι, αρκει να ξερεις τι σου γινεται.
    Και καθε σχεση που τηρουνται καποια πραγματακια οπως μια ελξη εχει το δικαιωμα να ζησει και γιατι οχι να επιβιωσει....

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Το μετά από 3000 μήνες μπορεί να μην υπάρξει ακόμα κι αν το θέλεις ακόμα κι αν περνάς υπέροχα, η ζωή είναι έτσι κι αλλιώς απρόβλεπτη.

    Κατά τ\' άλλα προτιμώ να μην έχω να υπερβώ και τα προβλήματα που προστίθενται λόγω της διαφοράς γενεών. Στο παρόν πάντα. Π.χ. οι (τότε) παρόντες προβληματισμοί του νεαρού (πού να πάω για μεταπτυχιακό; θα με θυμάσαι όταν θα πάω φαντάρος;) μου ήταν παντελώς αδιάφοροι και οι περιορισμοί του (π.χ. το χαρτζιλίκι που λέγαμε) ήταν άσχετοι με την καθημερινότητά μου. Το ίδιο ίσχυε και με το μεγαλύτερο (π.χ. έχω να πληρώσω διατροφή στην πρώην, σκέφτομαι να αράξω στο χωριό όταν πάρω σύνταξη) αλλά ήταν καλύτερο το πακέτο και προχώρησα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    ποσα δινεις,ποσα θες

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by marina38
    Το ίδιο ίσχυε και με το μεγαλύτερο (π.χ. έχω να πληρώσω διατροφή στην πρώην, σκέφτομαι να αράξω στο χωριό όταν πάρω σύνταξη) αλλά ήταν καλύτερο το πακέτο και προχώρησα.
    ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΣΑΝ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΑ.
    ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΣΤΕ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΙΟ ΨΥΧΡΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΡΔΙΑΣ;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Η σχέση αγοραπωλησία είναι σίγουρα κυνικό πράγμα και κατακριτέο, αλλά όταν ο ρομαντισμός μας τυφλώνει είναι το άλλο άκρο. Είναι ...κουτόχορτο.
    Αν ξέρουμε από την αρχή ότι μία σχέση θα μας βλάψει, γιατί να μπούμε σ\'αυτήν?
    Χρειάζεται μέτρο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •