Σχετικά με το βαλσαμόχορτο και τη στυτική δυσλειτουργία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    21

    Σχετικά με το βαλσαμόχορτο και τη στυτική δυσλειτουργία

    Καλησπέρα.
    Παρακολουθώ τη διαδικτυακή σας κοινότητα εδώ και αρκετό καιρό και έμαθα πολλά από όσα γράφετε κατά καιρούς για τη χρήση αντικαταθλιπτικών.Είμαι και γω θύμα της κατάθλιψης και αποφάσισα έπειτα από προτροπή ιατρού που με παρακολουθεί να πειραματιστώ με κάποια φαρμακευτική αγωγή.Αρχικά μου πρότεινε το zoloft,αλλά έπειτα από ενδελεχή αναζήτηση για γνώμες και απόψεις ατόμων που το δοκίμασαν αποφάσισα να το αφήσω για πιο μετά,όσον αφορά στα κανονικά αντικαταθλιπτικά.
    Θα ήθελα να δοκιμάσω το βαλσαμόχορτο λοιπόν και θέλω να μου πει κάποιος που το δοκίμασε για εύλογο χρονικό διάστημα τι παρατήρησε πέραν της γνωστής φωτοευαισθησίας.
    Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το κομμάτι της επίδρασής του στα του σεξ.
    Παρά την κατάθλιψη δεν έχω χάσει τη στύση μου και μπορώ να εκσπερματώνω κανονικά.
    Θα ήθελα να μάθω πως έχετε βιώσει όσοι το χρησιμοποιείτε το βαλσαμόχορτο,καθώς και αν σε κάποιον προκάλεσε στυτική δυσλειτουργία ή μείωση ερωτικής διάθεσης ή αδυναμία εκσπερμάτωσης ή τέλος πάντων οτιδήποτε ανεπιθύμητο.

    Γνωρίζω ότι έχουν συζητηθεί σε γενικό πλαίσιο σε διάφορα νήματα οι επιπτώσεις και η αποτελεσματικότητα αυτού,δυστυχώς όμως δε μου επιτρέπεται να στείλω προσωπικό μήνυμα σε ορισμένους χρήστες που έγραψαν κατά καιρούς ότι το χρησιμοποιούν.

    Ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σας.
    Παρακαλώ όποιος μπορεί ας καταθέσει την εμπειρία του.
    Καλή τύχη σε ότι κάνετε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εμενα μου προκαλεσε σεξουαλικη ανικανοτητα το βαλσαμοχορτο , δεν εινα και τοσο αθωο .......και δεν εχει σοβαρα αποτελεσματα στην κτθλψη ........

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    21
    Αγαπητητέ Μαγκάιβερ,καλημέρα.
    Έχω διαβάσει όσα έγραφες για το βαλσαμόχορτο,το περιέγραφες ως κάτι καλό μια ορισμένη περίοδο και είχες πει ότι είναι καλύτερο σε σχέση με τα συμβατικά αντικαταθλιπτικά.Τι σε έκανε να αλλάξεις γνώμη τώρα μετά από μήνες;
    Ως προς τη σεξουαλική ανικανότητα,σου δημιούργησε μόνιμη βλάβη;Ακούγεσαι σαν να μην το εμπιστεύεσαι πλέον,παρατήρησες ότι τα φαινόμενα σεξουαλικής δυσλειτουργίας έφυγαν μετά το πέρας της αγωγής με βαλσαμόχορτο;Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος ως προς την ανικανότητα που προκάλεσε;Δεν υπήρχε καθόλου στύση,υπήρχε στύση περιορισμένη αλλά όχι πλήρης;Ως προς την εκσπερμάτωση τι παρατήρησες;

    Αυτό που με απασχολεί κυρίως είναι κατά πόσον υποχώρησε η ανικανότητα που αναφέρεις αφότου έπαψες να λαμβάνεις βαλσαμόχορτο.
    Ευχαριστώ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Με το που σταματησα το βαλσαμοχορτο , επανηλθε η η ικανοτητα ........ στυση περιορισμενη ειχα , πτωση λιμπιντο , και καθολου εκσπερματωση , οπως ολα τα ssri s ....... δεν ειναι οτι δεν το εμπιστευομαι , αλλα στις αρχες εκανε δουλιτσα μετα απο λιγο καιρο επαψε να κανει..... ολα τα ssri s προκαλουν πτωση λιμπιντο ..... πλην του μπριντελιξ , που δεν κανει και πολλα σαν αντικ/κο .........

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    21
    Μάλιστα.Είχες δοκιμάσει το βαλσαμόχορτο από την Quest,που έχει βιταμίνες και άλλα παρόμοια;Γενικά είχες γράψει ότι όσο ακριβότερο τόσο καλύτερο ως προς το συγκεκριμένο βότανο.Εγώ λόγω του ότι χρησιμοποιώ την Quest στις πολυβιταμίνες σκέφτομαι να δω και το βαλσαμόχορτό της.Επομένως ρωτάω αν έχεις δοκιμάσει βαλσαμόχορτο από Quest.
    Βάσει τιμής είναι η Solgar ακριβότερη.

    Γενικά τι θεωρείς καλό από άποψη κατασκευαστή στο βαλσαμόχορτο μιας και έκανες τον πειραματισμό.Τα lamberts παρατηρώ πουλάνε φτηνά και μεγάλες ποσότητες,λογικά είναι λιγότερο ποιοτικά.

    Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ που μου απαντάς.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    γεια σου Heritage το βαλσαμοχορτο το δοκιμασα και εγω... στην αρχη το προμηθετηκα σαν βοτανο για να το κανω τσαι και στην συνεχεια το πηρα σε καψουλες για θεμα χρησιμοτητας...!!! Η αληθεια ειναι οτι διαπιστωνα οτι με εκανε πιο ευθυμο το συγκεκριμενο, παρολα αυτα δεν εχει ενδειξη οτι βοηθαει στην βαρια καταθλιψη συμφωνα με επιστημονικες ερευνες... Αν καποιος εχει μια ηπια, πιστευω οτι θα μπορουσε να εποφεληθει απο το συγκεκριμενο βοτανο...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    21
    Γεια σου και σένα αδερφέ.
    Κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και ένα μήνα και δειλά δειλά έχω αρχίσει να πολεμάω πρόσωπο με πρόσωπο την κατάθλιψη.Το άτομο που με παρακολουθεί δε με πιέζει για ψυχοφάρμακο,απλά μου είπε ότι ίσως θα χρειαζόταν να ξεκινήσω με zoloft.Επειδή έκανα εδώ και ένα μήνα ενδελεχή έρευνα για το τι εστί αντικαταθλιπτικό,κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν είναι η λύση.Δεν το αποκλείω για το μέλλον να πάρω αν δω ότι δεν έχω ουσιαστική βελτίωση.Για την ώρα συμφώνησα με το άτομο που με παρακολουθεί να προσθέσουμε το βαλσαμόχορτο σαν αγωγή παράλληλα με τη ψυχοθεραπεία και τις ασκήσεις που κάνω μόνος μου με σκοπό να βοηθηθώ.Δεν το πρότεινε το βαλσαμόχορτο,απλά το έβαλα εγώ ως ιδέα στο τραπέζι και μου είπε ότι θα μπορούσα να το δοκιμάσω.Το είχε κάνει και άλλος ασθενής και μου είπε ότι είναι λίγο πολύ σαν το seropram.

    Εσύ menis 64 τι επιπτώσεις είχες;Γενικά αλλά και πιο συγκεκριμένα με τα σεξουαλικά.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    να σου πω την αληθεια με τα σεξουαλικα δεν βρηκα καμια διαφορα... δεν ειμαι σιγουρος ομως οτι επηρεαζει την ανδρικη λιμπιντο... παρολα αυτα πιστευω οτι εκανες πολλα καλα που δεν ξεκινησες αμεσα αγωγη με αντικαταθλιπτικα... οπως καταλαβες και εσυ αλλα και ολοι εμεις εδω στο φορουμ, ξερουμε οτι δεν ειναι η πραγματικη λυση στην καταθλιψη... παρολα αυτα εμεις καναμε το λαθος τα ξεκινησαμε πολυ επιπολαια, με το που επισκεφθηκαμε τον γιατρο, φυγαμε απο εκει με συνταγη για αντικαταθλιπτικα... δεν υπηρχε χρονος απο τον ιδιο για να εξεταστει αν μπορουσαμε να το παλεψουμε εναλλαχτικα... ετσι εμεις και αρκετα μελη κινδυνευουμε να τα παιρνουμε για αρκετο καιρο...απο εκει και περα να ξερεις αν δεν μεινεις ικανοποιημενος/η απο το βαλσαμοχορτο υπαρχουν και αλλες εναλλαχτικες...!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Της power helth , της solgar , της helth aid ειναι τα καλυτερα , τα αλλα δεν καναν δουλεια , οτι πληρωνεις παιρνεις ........το βαλσαμοχορτο πρεπει ναναι πρασινο , ................................

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    21
    Για την ώρα σκοπεύω να δουλέψω το βαλσαμόχορτο και να κάνω ριζικές αλλαγές στον τρόπο ζωής μου.Εδώ και καιρό έχω βγάλει από τη ζωή μου προβληματικά άτομα που μου έριχναν τη διάθεση και όσα είμαι αναγκασμένος να τα συναναστρέφομαι ακόμα και τώρα χρησιμοποιώ τεχνικές συμπεριφορικής γνωσιακής θεραπείας έτσι ώστε να περιορίζω το κακό που μου προκαλούν.Ήδη έχω βιώσει στιγμές χαράς και ψυχικής ευφορίας με αυτή τη μέθοδο...στην ουσία προσπαθώ να αλλάξω μέσω της θέλησης μου τον τρόπο που σκέφτεται ο εγκέφαλός μου.Δεν είναι καθόλου εύκολο αλλά είμαι αποφασισμένος να βοηθήσω τον εαυτό μου.
    Θα τα συζητήσουμε εδώ για τις άλλες εναλλακτικές,για την ώρα θα δοκιμάσω το βαλσαμόχορτο.

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου αδερφέ,θέλω να ξέρεις ότι σε στηρίζω στον αγώνα και την προσπάθειά σου να νικήσεις την κατάθλιψη.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Της power helth , της solgar , της helth aid ειναι τα καλυτερα , τα αλλα δεν καναν δουλεια , οτι πληρωνεις παιρνεις ........το βαλσαμοχορτο πρεπει ναναι πρασινο , ................................
    Θα παραγγείλω τα solgar τότε για αρχή.
    Σ'ευχαριστώ.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Heritage86 View Post
    Για την ώρα σκοπεύω να δουλέψω το βαλσαμόχορτο και να κάνω ριζικές αλλαγές στον τρόπο ζωής μου.Εδώ και καιρό έχω βγάλει από τη ζωή μου προβληματικά άτομα που μου έριχναν τη διάθεση και όσα είμαι αναγκασμένος να τα συναναστρέφομαι ακόμα και τώρα χρησιμοποιώ τεχνικές συμπεριφορικής γνωσιακής θεραπείας έτσι ώστε να περιορίζω το κακό που μου προκαλούν.Ήδη έχω βιώσει στιγμές χαράς και ψυχικής ευφορίας με αυτή τη μέθοδο...στην ουσία προσπαθώ να αλλάξω μέσω της θέλησης μου τον τρόπο που σκέφτεται ο εγκέφαλός μου.Δεν είναι καθόλου εύκολο αλλά είμαι αποφασισμένος να βοηθήσω τον εαυτό μου.
    Θα τα συζητήσουμε εδώ για τις άλλες εναλλακτικές,για την ώρα θα δοκιμάσω το βαλσαμόχορτο.

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου αδερφέ,θέλω να ξέρεις ότι σε στηρίζω στον αγώνα και την προσπάθειά σου να νικήσεις την κατάθλιψη.
    αυτην την στιγμη και σε εμενα οσο αφορα το εργασιακο μου κομματι και εγω δεν μπορω να αποφυγω τους τοξικους και βλαβερους ανθρωπους...αυτο που ξερω ειναι ομως ενα ατομο με πεσμενη διαθεση απλα επηρεαζεται περισσοτερο απο εναν που νιωθει να εχει πιο πολυ εμπιστοσυνη στον εαυτο του... οποτε και σε οποιαδηποτε ''κατσαδιασματα'' δεν επηρεαζομαστε το ιδιο...

    αυτην την την στιγμη και εγω μεσα απο την προσπαθεια μου να προστατεψω τον ευατο μου, πηρα ενα βιβλιο που λεγεται '' τοξικοι ανθρωποι και πως να τους αντιμετωπισεις'' .... το κυριοτερο κομματι, επειδη δεν ειναι ευκολο να μην επηρεαστεις απο τα λεγομενα τους και τον θυμο τους, αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να μαθεις να τους αποστομωνεις... οχι να τους αποπαρεις αλλα να τους αποστομωσεις ειναι το καλυτερο... εσυ ξερεις να μας συμβουλεψεις κατι αλλο?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    21
    Εγώ πρόσφατα παρέλαβα και θα ξεκινήσω να διαβάσω το Hope and help for your Nerves,της κυρίας Claire Weekes ή κάπως έτσι.Το πήρα με λιγότερα από 9€ από ένα κατάστημα αμερικάνικο με παράρτημα στο λονδίνο.
    Αυτό όμως που θα σου πρότεινα να κάνεις,είναι να πας στην πηγή και να πιεις απευθείας νερό.Να επενδύσεις ένα μικρό ποσό και να αγοράσεις τα βιβλία του φιλοσόφου Επίκτητου,ο οποίος ήταν κουτσός και έμαθε να ζει με αυτό του το πρόβλημα μέχρι το τέλος.Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο Επίκτητος είναι η πηγή όλων όσων ακολούθησαν και προσπάθησαν να πατήσουν κάπου για να αντιμετωπίσουν επιτυχώς την κατάθλιψη.Στην τελική Πάσχα έρχεται,κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου,πιο φτηνα θα σου βγει από πολλά άχρηστα και ακριβότερα πράγματα.
    Πιο συγκεκριμένα,με τον Επίκτητο έμαθα να καλλιεργώ μέσα μου την απάθεια.Δεν είναι τυχαίο που διάβασα και άκουσα πολλά άτομα να λένε ότι τα συμβατικά αντικαταθλιπτικά σου προκαλούν μια συναισθηματική ουδετερότητα ή νέκρωση,δλδ. να μη μπορείς ούτε να είσαι σε θλίψη ούτε σε ευτυχία.Αυτό προσπαθώ λοιπόν να κάνω,να στενοχωρώ τον εαυτό μου το λιγότερο δυνατόν και αν υπάρχει κάτι που είναι άσχημο γύρω μου και δεν είμαι ούτε υπεύθυνος γι'αυτό αλλά ούτε και σε θέση να το διορθώσω να μην ασχολούμαι καθόλου μα καθόλου μ'αυτό.
    Και κάτι άλλο...παλιά κατηγορούσα τον εαυτό μου και μάλιστα με πολύ άδικο τρόπο.Πλέον δεν το κάνω αυτό...λέω στον εαυτό μου δυνατά και καθαρά ότι ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ και όλα σύντομα παίρνουν το δρόμο τους.

    Το μόνο που θέλω να πω σε όλους εδώ,είναι ότι είμαι αποφασισμένος να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου έτσι ώστε να γίνω καλά,και να χαμογελώ όπως όταν ήμουν μικρό παιδί 4-5 ετών.Θα τα καταφέρουμε!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    κοιτα η αληθεια ειναι οτι καμια φορα δεν μπορω να αποδωσω ευθυνες στο ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ, ειδικα οταν συνεχεια σε κριτικαρουν ανθρωποι οτι δεν εισαι αρκετα καλος στην δουλεια σου... το κομματι της αξιολογησης απο τους ανωτερους γενικα το σιχαινομαι, οπως και να εχει νομιζω οτι τελευταια με εχει ριξει στα κατω μαζι με αλλα γεγονοτα.. οπως ο θανατος του πατερα μου, και αλλα σχετικα... το θεμα ειναι πως πλεον αρχισα να νιωθω οτι καπου χρειαζομαι καποιον να με βοηθησει, νιωθω οτι χρειαζομαι καινουργιους φιλους και χομπυ και σιγα σιγα να υπαρξει μια συνολικη οφελεια και βελτισω στην ολη προσωπικοτητα... θεωρω οτι η καταθλιψη ειναι πολυ παραγοντικη παθηση, δεν αρκει μονο η συννεφια για να σε κανει καταθιπτικο, δεν αρκει μονο μια ερωτικη απογοητευση για να σε κανει καταθλιτπικο, δεν αρκει μονο μια οικονομικη δυσχερεια για να σε κανει καταθλιπτικο ειναι πολλα πολλα μαζι... παλιοτερα διαβαζα αρκετα βιβλια εσωτερικης βοηθειας αλλα οπως και να εχει ποτε δεν ενιωσα να γιατρευτηκα, ποτε δεν ενιωσα τελειως καλα και μονο με την γυμναστικη... ποτε δεν ενιωσα τελειως καλα με το βαλσαμοχορτο και μονο...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    21
    Ναι συμφωνώ μαζί σου.Χρειάζεται μια ολοκληρωμένη προσέγγιση και εγώ τώρα είμαι πάνω στο χτίσιμο αυτής.Και γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία,και καλή διατροφή,και γυμναστική και θα βάλω σαν κερασάκι το βαλσαμόχορτο.Επίσης θα συνεχίζω να διαβάζω όσο το δυνατόν περισσότερο,το διάβασμα με ηρεμεί και με κάνει να ξεχνάω τα προβλήματα.Σε αυτό το πλαίσιο σκοπεύω να κινηθώ για τα επόμενα 2 χρόνια έτσι ώστε να δώσω στον εαυτό μου ότι καλύτερο μπορώ.Αν περιστασιακά κρίνω ότι πρέπει να προσθέσω κάτι παραπάνω θα το σκεφτώ σοβαρά και θα αποφασίσω.

    Όπως είπα και πριν αδερφέ,θα τα καταφέρουμε.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχογενης στυτικη δυσλειτουργια
    By Izanami in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 19-03-2019, 00:08
  2. Στυτική δυσλειτουργία - Έμμονες ιδέες;
    By Redknap in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 59
    Last Post: 19-03-2017, 22:46
  3. Στυτικη δυσλειτουργια 20 χρονων??
    By obsessed2s in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 22-03-2016, 14:05
  4. ψυχογενης στυτικη δυσλειτουργια?
    By dimitris21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 27-05-2015, 16:04
  5. Στυτικη δυσλειτουργια
    By spyr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 30-12-2013, 12:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •