ΤΑ ΧΩ ΚΆΝΕΙ ΣΚΑΤΆ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 151
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,402
    Τελικά σε αυτή τη ζωή δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανένας να τα πας καλύτερα. Ή μπορείς ή δεν μπορείς. Αλλιώς σου δείχνουν " και τι μας νοιάζει εμάς αν δεν ξέρεις εσύ να ζήσεις;".

    Αυτά, και φιλάκια πολλά.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Update!!!!!!!

    (*και Πολύ που χεστήκατε δηλαδή!!!!
    Αλλά λέμε τώρα:Ρ!!!)

    Εγώ, που λέτε, κατάφερα τελικά να απολυθώ από τη δουλειά μου.... Εκτός του ότι με κάλεσε το αφεντικό μια φορά να μου πει ότι βρομαγα αλκοόλ (ψέμματα πιστεύω, ήταν καρφωτό!) ,Ε τα μπαλωσα εκεί πέρα, έκλαιγα και οδυρομουν πως ότι κάνω στη προσωπική μου ζωή δεν έχει καμία δουλειά με τη δουλειά μου... τελικά πήγα άλλη μια μέρα κιυρουμπελο ως συνήθως και δεν είχα πιει και πολύ ρε γμτ... μόνο τρία cans παγωμένα ρούμι με lime 7% από το περίπτερο... Αλλά!! Ήταν αρκετά ώστε να κάνω μια χοντρή μαλακια και να μη μου τη συγχωρήσουν (περηφάνεια!!).

    Μετά 2 μέρες από την απόλυση, βρέθηκα σε ένα θέρετρο να έχω πιει ένα μπουκάλι (το μεσαίο) ουίσκι, συν κατι τσίπουρο, ώστε παιδιά, έχασα το λεωφορείο και γύρισα με τα πόδια σπίτι, όμως πολύ μακριά ήταν. Αφού πριν είχα μαλώσει και με την οικογένεια μου, και μου έφεραν την αστυνομία επειδή "εχω πιει και βρίζω", και αφού οι μπάτσοι μου είπαν "βρομας αλκοόλ" , κάλεσα τα επείγοντα και είπα ότι δεν είμαι καλά, ΕΧΩ τάσεις αυτοκτονίας, νιώθω επιθετική και θέλω να μπω ψυχιατρείο. Ήρθε το ασθενοφόρο και με πήγε στο Δαφνί που ζήτησα και εκεί παρακάλεσα να με κλείσουν μέσα.
    Χωρίς άλλη εξέταση, από το Δαφνί με μετέφεραν στο Τζάνειο, με κράτησαν 4 ώρες στα επείγοντα με όρο και με ξεμεθυσαν... τους είπα, παιδιά... Εγώ δεν ήρθα στο παθολογικό να με ξεμεθυσετε. Εγώ καλά είμαι
    Εγώ πήγαινα για το ψυχιατρείο. Και μου είπαν "Εντάξει κοπέλα μου, να πας. Απλά πρώτα εμείς δεν ξέρουμε, και τώρα... Ε... ξεμεθυσες; Φαίνεσαι καλύτερα..εφημερεύει το κρατικό αν το θες τόσο πολύ να πας. Ε σου γεια τώρα. ".


    Για ποια βοήθεια μιλάμε τώρα?
    Από ποιον και από πού?
    Καταρχήν,εκτός από αλκοόλ,βρομάς εγωισμό...Πολύ από δαύτον πανάθεμά τον.
    Το να πιστεύεις ότι κανείς δεν νοιάζεται για σενα,είναι παραδόξως πολύ εγωιστικό.
    Κραυγάζεις για βοήθεια...αλλά είσαι έτοιμη να την δεχτείς?
    Πως φαντάζεσαι την βοήθεια?...Μαγικό ραβδάκι?...Αν δεν είσαι έτοιμη να βοηθηθείς θα τσινάς στους πάντες και στα πάντα.
    Θέλεις βοήθεια με τους δικούς σου όρους,αλλά είσαι έτοιμη να θυσιάσεις την τεχνητή και πρόσκαιρη ευτυχία που σου δίνει το αλκοόλ και να συμβιβαστείς με το ξενέρωμα?...Είσαι έτοιμη να βάλεις όριο στον αυτοεξευτελισμό?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    vodka καλημερα!! Πρωτα απο ολα δεν ειναι στανταρ οτι φταις εσυ για τον αλκολισμο σου!! αυτο να το ξερεις και να το καταλαβεις!! Ποιος ανθρπος θελει να παιρνα τετοια ζωη??
    Τις ευθυνες δεν θα στις πω εγω, και για να τις βρεις θελει πολυ δουλεια!! αλλα ετσι παει, πρωτα πρεπει να βρεις την αιτια που πινεις!! μετα να βρεις τι σε εφερε σε αυτην την αιτια - συνηθως ειναι οικογενειακο περιβαλον οπου επιρεασε την παιδικη σου ηλικια , οταν δλδη επλαθες τα πρωτυπα σου ,οταν χτιζωταν η προσωπικη σου κοσμοθεωρια περι ζωης και κοινωνικων συναναστροφων! οταν βρεις ολα αυτα ,και οταν καταλβουν αυτοι που ειναι διπλα σου, οτι δεν φταις και οτι φερουν ευθυνη και αυτοι τωτες πρεπει να σκεφτεις το επομενο βημα!
    ΘΕΣ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ??? διοτις πολυ απλα αν δεν θες ποιος ο λογος να πονεσεις, να κλειστεις σε προγραμματα κ.α. ??
    Απο τα οσα γραφεις μαλον εισαι ακομα στις "καυλες" σου με το αλκοολ, αρα σου ευχομαι καλα μεθυσια!!
    Αν καμω λαθος κι εισαι στην αλλη πλευρα, καλημερα ! κι σου ευχομαι καλο αγωνα !! Σε καταλαβαινω -δυστυχως σε νιωθω!! διοτις εχουμε το ιδιο προβλημα! μακαρι να μπορουσα κι εγω να σε κρινω!! οπως αλλοι,,διοτις θα σημαινε οτι ειμαι υγειες!!
    Ευχομαι να βρεις το δρομο σου κοπελα ,κι ο Θεος μαζι σου

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,402
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Καταρχήν,εκτός από αλκοόλ,βρομάς εγωισμό...Πολύ από δαύτον πανάθεμά τον.
    Το να πιστεύεις ότι κανείς δεν νοιάζεται για σενα,είναι παραδόξως πολύ εγωιστικό.
    Κραυγάζεις για βοήθεια...αλλά είσαι έτοιμη να την δεχτείς?
    Πως φαντάζεσαι την βοήθεια?...Μαγικό ραβδάκι?...Αν δεν είσαι έτοιμη να βοηθηθείς θα τσινάς στους πάντες και στα πάντα.
    Θέλεις βοήθεια με τους δικούς σου όρους,αλλά είσαι έτοιμη να θυσιάσεις την τεχνητή και πρόσκαιρη ευτυχία που σου δίνει το αλκοόλ και να συμβιβαστείς με το ξενέρωμα?...Είσαι έτοιμη να βάλεις όριο στον αυτοεξευτελισμό?
    Είμαι έτοιμη να μου αντικαστήσουν το αλκοόλ με κάτι άλλο. Πίνω γιατί δεν μπορώ να αντέξω την πραγματικότητα και τον εαυτό μου. Το ποτό μου θολώνει το μυαλό, με κάνει να μη σκέφτομαι, να μη πονάω και να μην έχω αβάσταχτο άγχος. Έχω κάποιο ψυχιατρικό πρόβλημα ίσως, που δεν γνωρίζω τι είναι, αν δεν έπινα, θα είχα φουνταρει από καμία ταράτσα ή θα είχα μείνει φυτό από τον πόνο. Λοιπόν, αν δεν με κλείσουν μέσα σε ψυχιατρείο να με μπουκώσουν με κάτι ώστε να μη νιώθω και να την παλεύω, εγώ δεν μπορώ να συνεχίσω παρακάτω. Πιστεύεις ότι καλά έκαναν που από το ψυχιατρείο που πήγα, αυτοί με έστειλαν στο Παθολογικό και με ξεμεθυσαν μόνο; Και που ήξεραν τι άνθρωπος είμαι εγώ; Μπορεί για παράδειγμα να είχα αφήσει το ανήλικο παιδί μου μόνο του στο σπίτι, να έχω παιδί και να το κακοποιώ πχ, και να πήγα εκεί μη μπορώντας να εξηγήσω ακριβώς τι έχω, και απλά το οτι είχα πιει και λίγο να ήταν κάτι το επιπρόσθετο. Όμως κανένας ψυχίατρος δε με εξέτασε. Πώς έκριναν ότι είμαι καλά, από την εμφάνιση μου ;
    Επίσης το ότι βρομάω εγωισμό γιατί το λες; Είναι λάθος να ξέρω ποια είναι η βοήθεια που θέλω;
    Επιπλέον δεν ξέρω αν πίνεις και εσύ και για ποιο λόγο, ή αν το έχεις ξεπεράσει και με ποιο τρόπο... Εγώ, μετά από ενδελεχή έρευνα, άπειρες προσπάθειες να κάνω κάτι στη ζωή μου κλπ, βρήκα ότι ο μόνος τρόπος να γίνει "ΚΑΛΑ" κάποια σαν εμένα, είναι η ψυχοθεραπεία, που είναι καθημερινή για τουλάχιστον 10 χρόνια!!! Και μάντεψε τώρα! Πρέπει να είσαι πλούσιος για να πας σε ψυχοθεραπευτή.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,402
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    vodka καλημερα!! Πρωτα απο ολα δεν ειναι στανταρ οτι φταις εσυ για τον αλκολισμο σου!! αυτο να το ξερεις και να το καταλαβεις!! Ποιος ανθρπος θελει να παιρνα τετοια ζωη??
    Τις ευθυνες δεν θα στις πω εγω, και για να τις βρεις θελει πολυ δουλεια!! αλλα ετσι παει, πρωτα πρεπει να βρεις την αιτια που πινεις!! μετα να βρεις τι σε εφερε σε αυτην την αιτια - συνηθως ειναι οικογενειακο περιβαλον οπου επιρεασε την παιδικη σου ηλικια , οταν δλδη επλαθες τα πρωτυπα σου ,οταν χτιζωταν η προσωπικη σου κοσμοθεωρια περι ζωης και κοινωνικων συναναστροφων! οταν βρεις ολα αυτα ,και οταν καταλβουν αυτοι που ειναι διπλα σου, οτι δεν φταις και οτι φερουν ευθυνη και αυτοι τωτες πρεπει να σκεφτεις το επομενο βημα!
    ΘΕΣ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ??? διοτις πολυ απλα αν δεν θες ποιος ο λογος να πονεσεις, να κλειστεις σε προγραμματα κ.α. ??
    Απο τα οσα γραφεις μαλον εισαι ακομα στις "καυλες" σου με το αλκοολ, αρα σου ευχομαι καλα μεθυσια!!
    Αν καμω λαθος κι εισαι στην αλλη πλευρα, καλημερα ! κι σου ευχομαι καλο αγωνα !! Σε καταλαβαινω -δυστυχως σε νιωθω!! διοτις εχουμε το ιδιο προβλημα! μακαρι να μπορουσα κι εγω να σε κρινω!! οπως αλλοι,,διοτις θα σημαινε οτι ειμαι υγειες!!
    Ευχομαι να βρεις το δρομο σου κοπελα ,κι ο Θεος μαζι σου
    Ευχαριστώ. Συζήτηση κάνουμε εδώ πέρα...

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    δυστυχως στην χωρα μας δεν υπαρχουν τοσο πολυ κεντρα απεξαρτησης για αλκοολ σε αντιθεση με τα ναρκωτικα!!
    βλεπεις η ελληκικη κοινωνια την αρρωστια του αλκοολ την θεωρει κατι ανεκτο!- δες οτι ολοι οι κρητικοι ειναι αλκολικοι και το μαθαινουν κι στα παιδακια τους- ,ετσι δεν υαρχουν πολλες δημοσιες κλινηκες!
    Προσωπικα γνωριζω μοναχα της θεσαλονικης! για αθηνα ξερω μονο στο Δαφνι! αλλα αν ειναι τοσο επυπολαιοι απεναντισου κριμας.
    Δεν ξερωαν μπορεις να πας σε καποια ιδιοτικη κι να πληρωθει απο το ταμιο σο, απο το ΙΚΑ. μπορεις να το ψαξεις!
    Μην κρινεις τον εαυτο σου για οσα κανεις οταν εισαι αρρωστη!! μπορουμε να κατηγορησουμε εναν που εχει παρκισον αν του πεσει απο τα χερια το ποτιρι του?? ετσι ,γιατι να κατηγορησουν εσενα η εμενα, αυτα τα εχω πλεον αποβαλει!! οι ενοχες με εκαναν πολυτοξικομανη!! η κοινωνια τους και τα "ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΥς" , το οτι πολλες ηθικες μου αξιες τις λερωσα η το οτι καταφερα καποιες να τις κρατησω ψηλα ειχε να κανει με τον χαρακτηρα μου !! οπως κι σε εσενα ,οπως κι στον καθε ενα!!
    εχεις προβλημα,ζητα βοηθεια!!!! και πανω απο ολα να μην εχεις ενοχες!! αυτες σε ριχνουν πιο βαθια!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Είμαι έτοιμη να μου αντικαστήσουν το αλκοόλ με κάτι άλλο. Πίνω γιατί δεν μπορώ να αντέξω την πραγματικότητα και τον εαυτό μου. Το ποτό μου θολώνει το μυαλό, με κάνει να μη σκέφτομαι, να μη πονάω και να μην έχω αβάσταχτο άγχος. Έχω κάποιο ψυχιατρικό πρόβλημα ίσως, που δεν γνωρίζω τι είναι, αν δεν έπινα, θα είχα φουνταρει από καμία ταράτσα ή θα είχα μείνει φυτό από τον πόνο. Λοιπόν, αν δεν με κλείσουν μέσα σε ψυχιατρείο να με μπουκώσουν με κάτι ώστε να μη νιώθω και να την παλεύω, εγώ δεν μπορώ να συνεχίσω παρακάτω. Πιστεύεις ότι καλά έκαναν που από το ψυχιατρείο που πήγα, αυτοί με έστειλαν στο Παθολογικό και με ξεμεθυσαν μόνο; Και που ήξεραν τι άνθρωπος είμαι εγώ; Μπορεί για παράδειγμα να είχα αφήσει το ανήλικο παιδί μου μόνο του στο σπίτι, να έχω παιδί και να το κακοποιώ πχ, και να πήγα εκεί μη μπορώντας να εξηγήσω ακριβώς τι έχω, και απλά το οτι είχα πιει και λίγο να ήταν κάτι το επιπρόσθετο. Όμως κανένας ψυχίατρος δε με εξέτασε. Πώς έκριναν ότι είμαι καλά, από την εμφάνιση μου ;
    Επίσης το ότι βρομάω εγωισμό γιατί το λες; Είναι λάθος να ξέρω ποια είναι η βοήθεια που θέλω;
    Επιπλέον δεν ξέρω αν πίνεις και εσύ και για ποιο λόγο, ή αν το έχεις ξεπεράσει και με ποιο τρόπο... Εγώ, μετά από ενδελεχή έρευνα, άπειρες προσπάθειες να κάνω κάτι στη ζωή μου κλπ, βρήκα ότι ο μόνος τρόπος να γίνει "ΚΑΛΑ" κάποια σαν εμένα, είναι η ψυχοθεραπεία, που είναι καθημερινή για τουλάχιστον 10 χρόνια!!! Και μάντεψε τώρα! Πρέπει να είσαι πλούσιος για να πας σε ψυχοθεραπευτή.
    η βοηθεια που θελεις, δεν ειναι η βοηθεια που θα σε κανει καλα, οταν εσυ εισαι το προβλημα.
    δεν εισαι θεραπευτης.
    υπαρχουν ειδικοι που εχουν αντιμετωπισει περιστατικα εθισμου κατα εκατονταδες και ξερουν τι χρειαζεται και το πρωτο που χρειαζεται ειναι η αποφαση της απεξαρτησης.
    το αν συνυπαρχει ψυχικο προβλημα, μονο ξεμεθυστος μπορεις να το ψαξεις. γι αυτο σε εδιωξαν. δεν παιρνουν καποιον μεθυσμενο να του κανουν ψυχοθεραπεια, ουτε εχουν (δυστυχως) τον χρονο στις δημοσιες δομες που εφημερευουν να ασχολουνται με τα προσωπικα καθε μεθυσμενου που πηγαινει εκει, γιατι η εφημερια εχει το νοημα να ασχοληθουν με την επειγουσα αναγκη, οχι με τα χρονια προβληματα καποιου, πηγαινουν κι αλλοι με σπασμενα κεφαλια κι εχουν προτεραιοτητα.

    στην αρχη λες οτι μονο να σε μπουκωσουν με αλλες ουσιες θα σε βοηθησει, ενω στο τελος, οτι εχεις κανει ψυχοθεραπεια και βοηθουσε, αλλα δεν εχεις χρηματα.
    εχει και δωρεαν δομες. απευθυνσου εκει.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Είμαι έτοιμη να μου αντικαστήσουν το αλκοόλ με κάτι άλλο. Πίνω γιατί δεν μπορώ να αντέξω την πραγματικότητα και τον εαυτό μου. Το ποτό μου θολώνει το μυαλό, με κάνει να μη σκέφτομαι, να μη πονάω και να μην έχω αβάσταχτο άγχος. Έχω κάποιο ψυχιατρικό πρόβλημα ίσως, που δεν γνωρίζω τι είναι, αν δεν έπινα, θα είχα φουνταρει από καμία ταράτσα ή θα είχα μείνει φυτό από τον πόνο. Λοιπόν, αν δεν με κλείσουν μέσα σε ψυχιατρείο να με μπουκώσουν με κάτι ώστε να μη νιώθω και να την παλεύω, εγώ δεν μπορώ να συνεχίσω παρακάτω. Πιστεύεις ότι καλά έκαναν που από το ψυχιατρείο που πήγα, αυτοί με έστειλαν στο Παθολογικό και με ξεμεθυσαν μόνο; Και που ήξεραν τι άνθρωπος είμαι εγώ; Μπορεί για παράδειγμα να είχα αφήσει το ανήλικο παιδί μου μόνο του στο σπίτι, να έχω παιδί και να το κακοποιώ πχ, και να πήγα εκεί μη μπορώντας να εξηγήσω ακριβώς τι έχω, και απλά το οτι είχα πιει και λίγο να ήταν κάτι το επιπρόσθετο. Όμως κανένας ψυχίατρος δε με εξέτασε. Πώς έκριναν ότι είμαι καλά, από την εμφάνιση μου ;
    Επίσης το ότι βρομάω εγωισμό γιατί το λες; Είναι λάθος να ξέρω ποια είναι η βοήθεια που θέλω;
    Επιπλέον δεν ξέρω αν πίνεις και εσύ και για ποιο λόγο, ή αν το έχεις ξεπεράσει και με ποιο τρόπο... Εγώ, μετά από ενδελεχή έρευνα, άπειρες προσπάθειες να κάνω κάτι στη ζωή μου κλπ, βρήκα ότι ο μόνος τρόπος να γίνει "ΚΑΛΑ" κάποια σαν εμένα, είναι η ψυχοθεραπεία, που είναι καθημερινή για τουλάχιστον 10 χρόνια!!! Και μάντεψε τώρα! Πρέπει να είσαι πλούσιος για να πας σε ψυχοθεραπευτή.
    Πιστεύω είσαι αρκετά έξυπνη για να καταλάβεις ότι πίσω από τα λόγια μου δεν κρύβεται διάθεση να σε επικρίνω,αλλά ενδιαφέρον και διάθεση να βοηθήσω...
    Δεν βοηθάμε ποτέ όταν χαιδεύουμε αυτιά...Τί ήθελες να σου πώ?...Οτι φταίει η ******* η κοινωνία για την κατάστασή σου και να σε θυματοποιήσω?...Κάποιες φορές πρέπει να δαγκώσεις το αυτί κάποιου για να σε ακούσει.
    Όχι,θέμα με το αλκοόλ δεν είχα ποτέ,έχω άλλα ''θεματάκια'' εγώ...Αλλά είσαι τάλε κουάλε περίπτωση με τον μεγάλο μου αδελφό....Μια ζωή κατέφευγε στο αλκοόλ για να πνίξει τα σόρρουζ,χωρίς ποτέ να μπεί στον κόπο να καταλάβει τον λόγο που υπήρχαν αυτά τα σόρρουζ και να προσπαθήσει να τα αντιμετωπίσει πρακτικά...Το αποτέλεσμα?...Τον έχασα πριν μερικούς μήνες,σε μικρή ηλικία...μάντεψε πως...Ήπιε δυο μπουκάλια ούζο,έπεσε σε κώμα και δεν επανήλθε ποτέ...Και έχω θυμό...γιατί ήταν καραεγωίσταρος και έπρεπε να ήμουν πιο αυστηρός μαζί του...
    Συμφωνώ με ρέμεντυ...καλά έκαναν και σε έδιωξαν από το Δαφνί και από το Παθολογικό...Δεν είναι δουλειά τους να ασχολούνται με τα ψυχολογικά που έχει κάθε μεθυσμένος που πάει εκεί...Εχουν πιο σοβαρά περιστατικά να αντιμετωπίσουν...Και σόρρυ αν σου θίγω τον εγωισμό που δεν σε προβιβάζω σε σοβαρό περιστατικό,αλλά χρειάζεσαι άλλου είδους επιδέσμους για τα τραύματά σου, που δεν θα τους βρείς στα νοσοκομεία...Και όχι, η ψυχοθεραπεία δεν θα σε βοηθήσει,είναι εσφαλμένο αυτό το αφήγημα ίασης που έχεις πλάσει για τον εαυτό σου...Δεν θα σε βοηθήσει γιατί δεν μπορείς να βοηθηθείς με λόγια και δεν είσαι έτοιμη να ακούσεις.
    Χρειάζεται να αγαπήσεις...Προσοχή!...Όχι να αγαπηθείς...Δεν μπορείς να δεχθείς αγάπη στην παρούσα φάση,θα την πετάξεις στα σκουπίδια...Πρέπει πρώτα να αγαπήσεις.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #24
    Καλησπέρα! Βρε παιδιά για εξηγήστε μου κάτι:Λέτε οτι δεν έχει σχέση το ψυχιατρείο με τον αλκοολισμό. Εγώ όμως έχω πρώτο ξάδελφο του άντρα μου που έχει νοσηλευτεί 2 φορές σε ψυχιατρείο προκειμένου να απεξαρτηθεί. Και μετά από το ψυχιατρείο παίρνει αντικαταθλιπτικά για να αντιμετωπίσει τον εθισμό.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ο κανονας για θεματα εξαρτησεων κι ψυχοπαθησεων, συνοσυροτητας κατα καποιο τροπο ειναι ο εξεις, πρωτα θεραπευετε η εξαρτηση και μετα ,μολις ο ασθενης εχει ξεκαθαρησει απο αλλες επιδρασεις στην ψυχολογια του ακομα κι απο καποιο πολυ στρεσογονο σημβαν, αν δλδη καποιος ειχε καποιο σοβαρο ατυχημα!! η εχασε καποιον δικο του ανθρωπο! πρωτα λοιπον περναν ολα αυτα κι μετα ακολουθουν οι θεραπευτες την αναλυση του ψυησμου του , το τι εχει δλδη! μπορει καποιος να εχει σχιζοφρενεια και το αλκοολ να την καλυπτει, να νομιζουμε δλδη οτι φερετε ετσι επειδη μεθαει!! η οτι αλλο!!
    Ειναι κανονας της ψυχηατρικης αυτος φιλλες και φιλλοι μου συμφορμητες!! οσο κι να λεμε ο καθε ενας μας εδω μεσα την αποψη του καποια ειναι δεδομενα ακομα και στο χωρο της ψυχοθεραπειας οπου ειναι τοσο αγνωστος ακομα για την τεχνολογια μας!
    Επειδη λοιπον το γνριζω απο προσωπικη μου εμπειρια για αυτο κι στο λεω ΒΟΤΚΑ! πρωτα θα βγαλεις τον αλκολισμο κι μετα θα δεις τι εχεις κι αν εχεις!! μπορει να εισαι τυχερουλα κι να ειναι ολα παρενεργειες απο το αλκοολ, μπορει να εισαι ατυχη κι να εχεις βαρια μορφης καταθλιψη οπως εγω! οπου τωτες θα πρεπει να κανεις θεραπεια της καταθλιψης διοτις μπορει αυτη να σε εριχνε εκει!!
    Ευχομαι καποια μερα και σε αυτον τον τοσο πουριτανο τοπο! οπου καποιος μπορει να κρινει μια κοπελα επειδη πηδ,,,κε με καποιον αγνωστο !!!! αλλα απο την αλλη δεν θα πει κουβεντα στην σεξουαλικη παρενοχληση-στην καλητερη ,διοτις μπορει να ειναι και βιασμος - οπου δεχετε το μικρο κοριτσακι της γειτονιας απο τον θειο του - το αναφερω ως παραδηγμα αλλα δυστυχως εχει υπαρξει πραγματικοτητα πολλες φορες!!- εκει ομως δεν θα πει τυποτα ειτε επειδη δεν θελει να μπλεξει με τον "τρελο" γειτονα και να εχει σκοτουρες!! ειτε επειδη εχει καποιο αλλο οικονομικο συμφερον!!
    Οπως και τα ποσα περιστατικα που εχουν συμβει και οπου οπως εχω δει κι εγω συγουρα θα εχετε δε και εσεις εδω μεσα, κοριτσακια οπου ειναι "παραδηγμα προς μυμηση" αλλα το βραδυ στο κεντρο διασκεδασης εκαναν στην τουαλετε πι....ες!!! σε κλαμπτης παραλιακης!! και οπου μαλιστα καποια απο αυτες την ειχα δει στην τηλεωραση να αναφερετε σε κοινωνικα πρωτιπα και να κρινει κοσμο!!
    Αυτα τα τοσο υποκριτικα γεγονοτα οπου συμβαινουν αναρωτιεμαι μονο εγω τα εχω πετυχει??? μονο εγω τα θυμαμαι???? φυσηκα οχι!!! ολοι μας θα τα εχουμε συναντησει!!!!!

  11. #26
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    χρειάζεσαι άλλου είδους επιδέσμους για τα τραύματά σου, που δεν θα τους βρείς στα νοσοκομεία...Και όχι, η ψυχοθεραπεία δεν θα σε βοηθήσει,είναι εσφαλμένο αυτό το αφήγημα ίασης που έχεις πλάσει για τον εαυτό σου...Δεν θα σε βοηθήσει γιατί δεν μπορείς να βοηθηθείς με λόγια και δεν είσαι έτοιμη να ακούσεις.
    Χρειάζεται να αγαπήσεις...Προσοχή!...Όχι να αγαπηθείς...Δεν μπορείς να δεχθείς αγάπη στην παρούσα φάση,θα την πετάξεις στα σκουπίδια...Πρέπει πρώτα να αγαπήσεις.
    Πολύ σωστό. Πρέπει να αγαπήσεις κάποιον και να αποφασίσεις για χάρη του να το σταματήσεις. Θα σου πούνε "καν το για το εαυτό σου", και πιθανώς δεν θα έχουν ιδέα από τέτοιες καταστάσεις αυτοί που θα στο πούνε. Το πολύ πολύ να έχουν δει καμιά ταινία. Δυστυχώς δεν πάει έτσι το πράγμα. Μόνο αν αγαπήσεις κάποιον. Το έχω δει να συμβαίνει. Νοσοκομεία κτλ δεν βοηθάνε. Κάποια στήριξη θα βρεις στους ΑΑ. Είναι πολύ δύσκολο και σου εύχομαι καλή τύχη.
    Last edited by Delmember031219; 29-06-2018 at 23:24.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ρε παιδια,,, καλα,, η ΒΟΤΚΑ ας πουμε οτι μπορει να ερωτευτει και να αγαπησει καποιον,,αν και δεν παιζει αλλα ο ερωτας ειναι παραλογος αρα ας πουμε οτι θα "παιζει"
    Τον αλλον ποιος των ρωτα?? αληθεια υπαρχει καποιος ανδρας πνευματικα υγειες, καποιος ανδρας οπου ειναι σε μεση κοινωνικη κλαση, με εμφανηση φυσιολογικη(ουτε πολυ ομορφος ουτε πολυ ασχημος), καποιος ανδρας σε μια ηλικια οπου θα ηθελε να εχει καποια ωριμη σχεση ,με μια γυναικα οπουνα μπορει να βρεθει σε γαμο, να μπορει να την φερει στην οικογενεια του!! αληθεια ποιος ανδρας τετοιας φασης θα υπαρχει η σκεψη στο μυαλο του -υπο φυσιολογικες καταστασεις λεμε, διοτις ο ερωτας δεν εχει βεβαια λογικη αλλα ας παρουμε το μεσο) ποιος λοιπον τετοιος ανδρας θα εκανε κατι σοβαρο με μια κοπελα οπου εχει τοσο σοβαρα προβλημα, οπου ειναι ασταθες ψυχικα αλλα και εχει κρισεις σημπεριφορας ! αφου καλεσαν οι δικοι της την αστυνομια παει να πει οτι το κοριτσι δεν ειναι ακομα σε αρμονια σκεψεων και πραξεων!! ποιος??
    Υ.Γ. ΒΟΤΚΑ, δε τα γραφω τα παραπανω με σκοπο να σε προσβαλω, τα ιδια υσχιουν κι για μενα!!! ποια σοβαρη κοπελα θα ηθελε να ηταν μαζι μου οταν εγω δεν μπορουσα να ειμαι "ασφαλες" με τον εαυτο μου???
    πρεπει να γινεις να γινουμε καλα για να μπορουμε να εχουμε απετησεις για εναν σοβαρο ερωτα!! επαναλαμβανω σοβαρο!!! διοτις το να κανουμε γνοριμιες κι να εχουμε σεξουαλικες σχεσεις ειναι καλο κι βοηθαει, απλα το δεσιμο ειναι επικυνδηνο, προσωπικα το αποφευγω οπως ο δυαλος το λιβανι!! διοτις αν ερωτευτω , αν αφησω την καρδια μου να αγαπησει , ο κινδυνος σε μια αποριψη αργωτερα για εμενα θα ειναι ολεθριος!!! μου το αναφερε κι ο γιατρος μου, θα ειναι η καλητερη δικαιωλογια για να βαλω τελος στην ζωη μου!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Αδερφε αντρασ χωρισ καταχρησεισ δεν υπαρχει η θα πινεισ η θα καπνιζεισ η θα ρουφασ κατι αλλο δεν εχει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Γιώργο, κάποια πράγματα δεν προγραμματίζονται. Μιλάς για κάποια στάνταρ πράγματα αλλά ξεχνάς πως πρόκειται για ανθρώπους. Εγώ δεν μιλάω ούτε για γάμους αλλά και ούτε για το άλλο άκρο, τις απλές σεξουαλικές σχέσεις. Λες αποφεύγεις το δέσιμο. Δεν μπορώ να καταλάβω πως αποφεύγεις κάτι που μπορεί να σου συμβεί ακόμα και αν δεν το θες. Δεν είμαστε μηχανές. Ακόμα και αν υπάρχουν ομάδες ανθρώπων που μοιάζουν οι χαρακτήρες τους, και πάλι κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός. Ποια σοβαρή κοπέλα, λες. Για κοίτα εκεί έξω ποιοι θεωρούνται σοβαροί άνθρωποι και νορμάλ και θα καταλάβεις πολλά. Αν καταλάβαινες πως η κοπέλα σου είχε τέτοιο πρόβλημα μετά από έξι μήνες σχέση πχ δεν θα προσπαθούσες να την βοηθήσεις; Κατευθείαν θα την παρατούσες; Και μην πεις πως αυτό το πρόβλημα φαίνεται από την αρχή, γιατί αφού το έχεις ζήσει, αν κατάλαβα καλά, ξέρεις πως αυτό δεν ισχύει.

    Δεν σου την λέω, απλά συζητάμε.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Τι να βοηθησεισ γιατροσ εισαι οι γυναικεσ δεν αξιζουν οι λεσβιεσ ομωσ ειναι ονειρο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τα 'χετε κανει ολα σκατα
    By λουλούδι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 04-11-2017, 22:46
  2. Ολα σκατα
    By xalaris28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 23-09-2016, 21:58
  3. :( τα χω κανει σκατα
    By stellou1989_ed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-08-2014, 16:04
  4. Replies: 7
    Last Post: 23-03-2012, 04:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •