ΤΑ ΧΩ ΚΆΝΕΙ ΣΚΑΤΆ - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 151 to 151 of 151
  1. #151
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    1
    Ακολουθει σεντονι.

    Είμουν εξαρτημένος από το αλκοόλ ,το τσιγάρο και τον τζόγο.Τον τζόγο κάποια στιγμή όταν κατάλαβα πόσο ηλίθιος είμαι να πετάω λεφτά στα σκουπίδια τον έκοψα.
    Είχα πάει στο καζίνο να παίξω και γύρισα σπίτι το πρωί κατά τις 7 μετά από μια μεγάλη ολονύχτια χασούρα των 1000€ (τότε ειμουν παντρεμένος )και είδα το παιδί μου που κοιμόταν (που ήταν τότε μωρό) και πόσα του στερω με τον ηλίθιο εθισμό μου και με μούτζωνα στον καθρέπτη.Τοτε κατάλαβα πόσο άρρωστος ειμουν και δεν ξαναπήγα.Πήγα δηλαδή μετά από αρκετό καιρό,επαιξα 5-10€ και μετά ήρθε το οριστικό τέλος,έχω να πατήσω 8 χρόνια!

    Το τσιγάρο το έκοψα πριν 4 χρόνια,κάπνιζα 28 χρόνια 1,5-2 πακέτα την ημέρα.Το σκέφτηκα πολλές φορές να το κόψω αλλά δε μπορούσα.Οσες φορές είχα προσπαθήσει παλιότερα μου έβγαζε τρομερά ψυχοσωματικα η διακοπή.Το είχα συνδιάσει από έφηβος με τα ΠΑΝΤΑ,ήταν που λενε "ο καλύτερος μου φίλος"!Κάποια στιγμή στη ζωή μου ήρθε ένα θέμα υγείας,αλλά μπορούσα να καπνίσω,τότε είπα δεν θα καπνίσω σήμερα ...πέρασαν οι ώρες,οι ημέρες... και οι ημέρες έγιναν εβδομάδες και μήνες και μετά χρόνια,σαν να είχε περάσει μια αιωνιότητα όταν κοιτούσα πίσω!

    Με το ποτό είχα φτάσει σε μια φάση να πίνω ένα μπουκάλι ουίσκυ στη καθησιά.Και κρασια και ούζα και τσιπουρα έπινα και καμπάρι σκέτο ,μέχρι και λικέρ του λιντλ.Στην αρχή αρχή πριν αρκετά χρόνια ,είχε ξεκινήσει σιγά σιγά,2-3 ποτηράκια και με έβγαζε από τα προβλήματα μου (και είχα αρκετά) περνούσα ωραία ,είχα βρει το δεκανικι μου,έβγαινα τεχνητά από τη σκληρή πραγματικότητα και τη ρουτίνα ...
    Κάποια στιγμή όμως όταν άρχισε να γίνεται αυτό το δεκανικι βάρος και να δημιουργεί προβλήματα σε εμένα και τους γύρω μου ,απλά σταμάτησα να πίνω και το αντικατέστησα με άλλα πράγματα ...σόδα,γυμναστική και καλό φαγητό είναι μερικά από αυτά.Οχι ότι δεν με τραβάνε ακόμα ...και αν μπορούσα να κάνω 1-2 τσιγάρα χωρίς να ξαναγυρίσω πίσω θα έκανα ... και 2-3 ποτά θα τα έπινα ,η αλήθεια να λέγεται,αλλά χαρακτήρας σαν εμένα δεν είναι για ένα ούτε για δύο,αν καπνίσω θα καπνίσω τη Κούβα όλη και αν πιώ,θα πιώ όλο τον άξιο,οπότε καλύτερα έτσι!
    Είναι συνειδητή απόφαση να απέχω και θα το κάνω όσο μπορώ,δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον ούτε διαβάζω χέρια...

    Αυτό που θέλω να πω HarleyQuinn είναι ότι αν το πάρεις σοβαρά απόφαση χωρίς να κοροϊδεύεις τους γύρω σου και ΚΥΡΊΩΣ τον εαυτό σου,με βοήθεια η και χωρίς αν μπορείς ,θα τα καταφέρεις.
    Έχω καταλάβει ότι όλοι οι εθισμοι σχεδόν είναι εγκεφαλικοί κυρίως και πρωτίστως και πολύ λιγότερο σωματικοί.Εννοω δηλαδή ότι τα σωματικά φεύγουν πολύ γρήγορα,τα άλλα κρατάνε αρκετά παραπάνω.
    Είναι λίγες ημέρες αποχής μαρτύριο και μετά έχει να κάνει με το μυαλό μας και με το πόσο ισχυρή θέληση έχουμε.Τα προβλήματα μας πρέπει να τα λύνουμε οι ίδιοι και όχι τεχνητά με ουσιες.Ο άνθρωπος έχει μέσα του δυνάμεις που ούτε μπορείς να σκεφτείς ,απλά βγαίνουν στη κατάλληλη ώρα και μια μέρα τα κόβεις όλα ,αρκεί να θέλεις ΕΣΥ!
    Last edited by StomialoeinaiOla; 05-03-2024 at 10:45.

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011

Similar Threads

  1. Τα 'χετε κανει ολα σκατα
    By λουλούδι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 04-11-2017, 22:46
  2. Ολα σκατα
    By xalaris28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 23-09-2016, 21:58
  3. :( τα χω κανει σκατα
    By stellou1989_ed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-08-2014, 16:04
  4. Replies: 7
    Last Post: 23-03-2012, 04:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •