ΤΑ ΧΩ ΚΆΝΕΙ ΣΚΑΤΆ - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 11 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 106 to 120 of 151
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Γιατί το λέτε αυτό εφόσον έχω εξηγήσει από την αρχή του θέματος μου γιατί πίνω. Δεν μπορώ να ξεπεράσω την απόρριψη ή αν θέλετε το μη συμβάν με αυτόν τον άντρα που ήθελα τόσο πολύ. Με πονάει ακόμη. Λέω ψέματα στους άλλους όχι στον εαυτό μου. Ξέρω πολύ καλά γιατί πίνω κι επίσης ξέρω πως πια είμαι εξαρτημένη γι' αυτό κι έχω ζητήσει βοήθεια η οποία κάτι έχει κάνει. Απλά δεν είναι εύκολο να κόψω το "φάρμακο" της ψυχής΄μου.
    το θεμα δεν ειναι γιατι πινεις, ναι το εχεις εξηγησει κι ο καθενας που πινει, καποιον αντιστοιχο λογο εχει.
    και βεβαια, ο λογος δεν ειναι η ερωτικη σου απογοητευση, αλλα ο τροπος που την διαχειριστηκε η προσωπικοτητα σου...
    αν εκανες ηδη ψυχοθεραπεια πριν την απογοητευση, μπορει αντι για το αλκοολ, να κατεφευγες στην ψυχοθεραπεια για να να στηριχθεις..

    το ψεμα που λες στον εαυτο σου ειναι οτι κανεις απεξαρτηση...
    εφοσον πινεις και πηγαινεις εκει, πες τους οτι πινεις και ισως βρουν τροπο να σε βοηθησουν!
    τι νοημα εχει να πηγαινεις αν δεν το πεις;

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Γιατί αν πας αρκετές φορές και πεις ότι έχεις πιει σε βάζουν σε κλειστό πρόγραμμα και δεν θέλω να μπω εκεί. Ή και επίσης μπορεί να σε διώξουν. Ενώ εγώ κάνω ψυχοθεραπεία, ψυχίατρο και ομάδα που εμμέσως λέω ότι δεν μπορώ να το κόψω. Απλά δεν λέω την πλήρη αλήθεια.

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Γιατί αν πας αρκετές φορές και πεις ότι έχεις πιει σε βάζουν σε κλειστό πρόγραμμα και δεν θέλω να μπω εκεί. Ή και επίσης μπορεί να σε διώξουν. Ενώ εγώ κάνω ψυχοθεραπεία, ψυχίατρο και ομάδα που εμμέσως λέω ότι δεν μπορώ να το κόψω. Απλά δεν λέω την πλήρη αλήθεια.
    οκ.
    αν το λες εμμεσως, καταλαβαινουν αυτοι. δεν ειναι χαζοι..
    συνεχισε την ψυχοθεραπεια αλλα και τις προσπαθειες. μην παραιτεισαι απο το ονειρο της απεξαρτησης.

    αλλα το κλειστο προγραμμα, ξανασκεψου το, αφου χανεις τον ελεγχο. ισως να ειναι καλη λυση..

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Δεν μπορώ να μπω στο κλειστό λόγω της δουλειάς και της οικογένειας μου που πρέπει να είμαι εκεί γι' αυτούς και οικονομικά και υπαρξιακά γιατί είναι άρρωστη η μητέρα μου, ο μικρός μου αδερφός σπουδάζει και πρέπει να του στέλνω χρήματα οπότε και να δουλεύω εκτός από τα χρήματα που έχω εξασφαλίσει οπότε δεν με καλύπτει αλλιώς μπορεί και να πήγαινα.

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αν εχεις τοσες υποχρεωσεις, ειναι ακομα πιο σημαντικο να απεξαρτηθεις.
    τι θα γινουν ολοι αυτοι, αν εσυ καταρρευσεις λογω του ποτου;

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Ξέρω 'γω βρε Remedy τι σκτα κάνω... Άχρηστος άνθρωπος...

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Χα χα χα! Εσένα γυναίκα σε παρέσυρε; .... Όντως το αλκοόλ βάζει κιλά σε αντίθεση με άλλες ουσίες αλλά κανείς από τους δυο μας δεν πήρε (κιλά). Καλό είναι να το κόψουμε όμως Salvador τελειωτικά.
    όχι, δεν με παρέσυρε γυναίκα στο αλκοολ. Στο αλκοολ οδηγήθηκα συνειδητά και σε μεγαλύτερη ηλικία. Επίσης, στην περίπτωσή μου συγκεκριμένα, δεν νομίζω πως χρειάζεται να ''κόψω το αλκοολ'' γιατί δεν είμαι και εθισμένος σε αυτό, με την κανονική σημασία του όρου. Κάθομαι και μήνα ή και μήνες χωρίς ποτό. Το χρησιμοποιώ ανά εποχές όμως άλλοτε σαν διέξοδο, άλλοτε σαν αρωγό κοινωνικοποίησης, άλλοτε σαν συντροφιά, σαν διασκέδαση. Και όσο περνάει ο καιρός τόσο λιγότερο με ευχαριστεί και με βοηθάει σε αυτά. Η δυσκολία μου είναι να βρω κίνητρο, στόχο-σκοπό ή και νέα πηγή ευχαρίστησης και θα την βρω -αναγκαστικά- έστω και αν συρθώ σε αυτήν, καθώς η αλκόολη και η ψευδαίσθησή της όλο και λιγότερο καταφέρνει να με αποσπά από τον αδιέξοδο κόσμο μου και να με ξεγελά, ευτυχώς ή δυστυχώς.

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    .................................................. ...................................
    Last edited by HarleyQuinn; 30-08-2023 at 02:18.

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Άλλο περιστατικό. Πήγαινα στο κυλικείο ενός νοσοκομείου και έκλεβα 10 μπύρες, 2 monster, κρέμες και πατατάκια περίπου για 3 εβδομάδες ώσπου με έπιασαν. Ο υπεύθυνος που με έπιασε μου είπε να τα αφήσω όλα, του είπα είμαι αλκοολική, γέλαγε που έκλεψα τόσες μπύρες και μου είπε ό,τι θες θα μου το ζητάς αλλά δεν θα ξανά κλέψεις. Και μου έδωσε 2 μπύρες, 2 κρουασάν και αντί να με καταγγείλει γίναμε φίλοι κιόλας! Πήγα 2 φορές και του ζήτησα πράγματα και μου τα έδωσε, δεν ξανά πάω. Μα πόσο καλοί άνθρωποι υπάρχουν.

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Δεν μπορώ μου έρχεται να κλαίω με όλα αυτά που κάνω. Πώς τα κάνω δεν ξέρω το ποτό με οδηγεί εκεί..
    Last edited by HarleyQuinn; 30-08-2023 at 23:24.

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    .................................................. .....................

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Δεν μπορώ μου έρχεται να κλαίω με όλα αυτά που κάνω. Πώς τα κάνω δεν ξέρω το ποτό με οδηγεί εκεί..
    Πρέπει να κόψεις το ποτό τότε.
    Το ξέρω ο εθισμός δεν κόβεται αλλά ίσως πρέπει να κάνεις μια τελευταία προσπάθεια, μαζί με άτομα από το περιβάλλον σου.
    Αλλιώς θα περάσουν τα χρόνια τσάμπα και όλο αυτό θα χειροτερεύει.

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    801
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Δεν μπορώ μου έρχεται να κλαίω με όλα αυτά που κάνω. Πώς τα κάνω δεν ξέρω το ποτό με οδηγεί εκεί..
    Δεν ξερω αν σε παρηγορει,αλλα τις τελευταιες μερες εχω κανει πολυ πιο ασχημα πραγματα,απ τα σκηνικα που περιγραφεις
    Πινω για να αδειασει το κεφαλι μου και να μη σκεφτομαι και καταληγω να ξεσπαω με πολυ ασχημο τροπο.
    Το μονο θετικο ειναι οτι δεν τα θυμαμαι ολα.Αλλα οσα θυμαμαι ειναι πραγματικα πολυ χαλια

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Quote Originally Posted by sumac View Post
    Δεν ξερω αν σε παρηγορει,αλλα τις τελευταιες μερες εχω κανει πολυ πιο ασχημα πραγματα,απ τα σκηνικα που περιγραφεις
    Πινω για να αδειασει το κεφαλι μου και να μη σκεφτομαι και καταληγω να ξεσπαω με πολυ ασχημο τροπο.
    Το μονο θετικο ειναι οτι δεν τα θυμαμαι ολα.Αλλα οσα θυμαμαι ειναι πραγματικα πολυ χαλια
    Κι εγώ έχω κάνει πολύ πιο άσχημα και τα έγραψα αλλά τα έσβησα λόγω φόβου μην με καταγγείλει κανείς. έχω γίνει πολύ κακός άνθρωπος και ξεδιάντροπος και δεν με νοιάζει τόσο να φανταστείς! Οπότε μην λυπάσαι. Είσαι σε καλό δρόμο ίσως.

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Πρέπει να κόψεις το ποτό τότε.
    Το ξέρω ο εθισμός δεν κόβεται αλλά ίσως πρέπει να κάνεις μια τελευταία προσπάθεια, μαζί με άτομα από το περιβάλλον σου.
    Αλλιώς θα περάσουν τα χρόνια τσάμπα και όλο αυτό θα χειροτερεύει.
    Ναι τα ίδια μου είπε και η ψυχοθεραπεύτρια δεν χρειάζεται να φτάσεις 40 χρονών και να λες τι έχω κάνει. Πρέπει να το γιατρέψεις τώρα.

Page 8 of 11 FirstFirst ... 678910 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τα 'χετε κανει ολα σκατα
    By λουλούδι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 04-11-2017, 22:46
  2. Ολα σκατα
    By xalaris28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 23-09-2016, 21:58
  3. :( τα χω κανει σκατα
    By stellou1989_ed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-08-2014, 16:04
  4. Replies: 7
    Last Post: 23-03-2012, 04:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •