ΤΑ ΧΩ ΚΆΝΕΙ ΣΚΑΤΆ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 151
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403

    ΤΑ ΧΩ ΚΆΝΕΙ ΣΚΑΤΆ

    (συγνώμη για τον τίτλο, θεωρώ ότι με εκφράζει :Ρ).

    Ξεκίνησα να πίνω πού και πού όταν ένιωθα πολύ χάλια. Βρήκα ότι το αλκοόλ με κάνει να νιώθω πολύ καλύτερα. Έπινα ένα ποτήρι τζιν ή βοτκες και εκεί τελείωνε το θέμα μετά έπεφτα και κοιμόμουν σαν πουλάκι. Αργότερα βρήκα μια δουλειά που δεν μπορούσα να την κάνω και επειδή ντρεπόμουν πριν πάω, έπινα ένα ποτήρι τζιν για να παίρνω θάρρος. Πριν 1,5χρόνο μετά από μια απόρριψη ενός που ήθελα πολύ (κακό χρόνο να χει και κατάρα που τον γνώρισα) ξεκίνησα να πίνω μπουκάλες βότκες το βράδυ που σχολουσα, και το πρωί επειδή ήμουν κουρούμπελο με απίστευτο πονοκέφαλο έπαιρνα από το περίπτερο ατομικό μπουκάλακι Φιλανδία για να μπορώ να δουλέψω. Επειδή αυτός που έρωτευτηκα είναι στην ίδια δουλειά μαζί μου έπινα εκεί για να μην τον σκέφτομαι, το βράδυ ξανά έπινα για να μην τον σκέφτομαι, με αυτά και με εκείνα πήγαινα κουρούμπελο στη δουλειά δεν άντεχα πλέον να δουλέψω και παραιτήθηκα.
    Το καλοκαίρι που παραιτήθηκα χάλασα όλα μου τα λεφτά μισθούς, άδειες, επιδόματα μιλάμε για πάνω από 1.000 περίπου σε 2 μήνες σε ρούμι με κόκα κόλλα, βοτκες με λεμονάδα, ντάκιουρι, μοχιτο μέχρι και το campari σκέτο ήπια. Επίσης έχω ξεφτιλίσει το μεταξά. Το αγοράζα επειδή μου φαινόταν πιο φτηνό. Από το πρωί έως το βράδυ ήμουν πιωμένη, όχι τύφλα αλλά... Αλλά. Για ένα διάστημα μετά το καλοκαίρι σταμάτησα να πίνω όχι για άλλο λόγο αλλά επειδή δεν είχα λεφτά.
    Όταν ξεκίνησε το ρευστό πάλι (από τον Δεκέμβρη και μετά) άρχισα να αγοράζω κάνα ουζάκι έτσι επειδή είναι πιο δυνατό από τα υπόλοιπα ποτά. Ε, έλεγα, με αυτό ένα ποτήρι θέλω άρα ξοδεύω λιγότερα χρήματα, νιώθω πιο ωραία πιο γρήγορα.
    Η μεγάλη μαλάκια μου τώρα είναι που ανοίγω το ρημάδι το στόμα μου και έτσι ξέρουν όλοι στη δουλειά μου ότι πίνω. Γνώρισα μία εκεί ίδια με εμένα. Με βγάζει έξω όταν σχολάμε και πίνουμε μπύρες με σαμπουκες (τα μισά μας τα κερνουν τα ίδια τα μαγαζιά χοχο). Δεν χρειάζομαι πολύ ποσότητα πλέον για να γίνω κουδούνι αλλά εγώ ποτέ δεν έπινα μπύρες και ειδικά έξω. Ώσπου μετά από μια τέτοια έξοδο έχω καταλήξει να κάθομαι έξω από μια βιτρίνα προσπαθώντας να γυρίσω σπίτι μου, τελικά να κατουρηθω πάνω μου αλλά πολύ κατουρημα. Ο απόλυτος εξευτελισμός. Έκλαιγα για αυτό το περιστατικό και πάλι έπινα.
    Στο σούπερ μάρκετ με ξέρουν ως η κοπέλα που αγοράζει ούζο. Γιατί πηγαίνω και αγοράζω μόνο αυτό, οι υπόλοιποι πελάτες με αφήνουν να περάσω που έχω ένα πράγμα οπότε με έχουν προσέξει οι ταμιες γι αυτό και τις προάλλες μου έδινε μία και συμβουλή να μη πίνω ούζο γιατί χτυπάει λέει το συκώτι. Χάχα.

    Η κατάντια μου έχει φτάσει τώρα να πίνω πάλι στη δουλειά το χείροτερο όμως δεν είναι αυτό. Είναι ότι τα ποτά που πίνω εκεί τα κλέβω. Όλο λέω να το σταματήσω και όλο παρασύρομαι. Αν το καταλαβουν θα ξέρουν όλοι ότι το κάνω εγώ επειδή όλοι ξέρουν ότι εγώ πίνω. Τι θα κ κάνω;

    Επιπλέον νομίζω ότι πρέπει να κόψω με αυτή που τα πίνουμε παρέα γιατί τις προάλλες με κάλεσε σπίτι της, έφερε έναν γνωστό της και πηδηχτηκ@ν για να μας δώσει κάτι. Του έλεγε στο τηλ έλα και έλα να γνωρίσεις και την.... (εμένα)... Μετά αυτός ρίχτηκε σε εμένα και έτσι όπως ήμουν κουρούμπελο δεν είπα όχι και το κάναμε μπροστά της. Αυτή αυτό ήθελε όμως αφού δεν έφευγε και αφού επίτηδες τον έφερε.. Νιώθω πολύ σκατά για αυτό γιατί τώρα αυτή θα με θεωρεί ******* που τον πήρα στο σπίτι της πρώτη φορά που πήγα. Μπροστά της κιόλας. Όχι ότι αυτή είναι καλύτερη βέβαια αλλά, αλλά...
    Το πρόβλημα είναι ότι δουλευουμε μαζί. Αυτή μιλάει πολύ σαν εμένα. Φοβάμαι μην τα πει όλα σε όλους ή μην τα πω και εγώ όλα σε όλους.
    Σήμερα ήπια πάλι λίγο μεταξά, λίγη βότκα, λίγο ουίσκι δεν ξέρω πλέον την ακούω μεν αλλά αντέχω να πιω πολύ δε. Οπότε είμαι πλέον αλκοολική και στεναχωριέμαι που έχω ξεφύγει και τα έχω κάνει όλα σκατά. Πώς θα γλυτώσω; πως να διορθώσω το θέμα στη δουλειά;

    Έχει αλλάξει ο χαρακτήρας μου. Κάνω πράγματα που δεν θα έκανα ποτέ. Όταν είμαι νηφάλια γελάω πολύ αλλά πλέον είμαι μόνιμα εκνευρισμένη, μονίμως βαριέμαι, μονίμως τους μισώ όλους, το άι κιου μου έχει πέσει 96% και το μόνο που σκέφτομαι είναι πιω ένα ούζο για να γίνουν όλα πιο όμορφα. Νιώθω τόσο όμορφα όταν πίνω. Όλα είναι τόσο πιο ωραία! Γιατί να μην κρατούσε αυτό το συναίσθημα για πάντα...!
    Τώρα δουλεύω το πρωί. Σκέφτομαι πως θα πάω στη δουλειά και πως θα διορθώσω το θέμα εκεί. Νιώθω μεγάλη ντροπή. Έχω δώσει δικαιώματα παντού και αυτό μου Χαλάει την αυτοπεποίθηση. Τους κοιτάζω όλους και ντρέπομαι για αυτά που κάνω και αυτό φαίνεται, οπότε θα χάσω και τις γνωριμίες μου δεν θα με συμπαθεί κανείς. Με πονάει πάρα πολύ το ότι είμαι τόσο μεγάλη ηλίθια που τα λέω όλα παντού μα πόσο μεγάλη ηλίθια πια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Ο λογος που τα χεις κανει σκατα, δεν ειναι οτι " τα λες".
    Ειναι το ιδιο το αλκοολ. Ο εθισμος δηλαδη. Οι εθισμοι που φτάνουν στο σημειο να γινονται στην δουλεια, παντου, φαινονται. Δεν χρειαζεται να πεις κατι.
    Ουτε εχει καποια σημασια το ονομα του ποτου που παραθετεις τοσο αναλυτικά.
    Ειτε μπυρα ειτε βοτκα, ο εθισμενος θα πιει την απαιτουμενη ποσοτητα για να καλυψει το ζητουμενο του εθισμου του.

    Αν το παρεις αποφαση, υπαρχουν τροποι να κοψεις.
    Αν δεν το παρεις, δεν υπαρχουν.
    ΛΙΓΟ ποτο , δε γινεται σε τετοιους εθισμούς. Ειναι " παρηγορια στον αρρωστο μεχρι να βγει η ψυχη του" Η το κοβεις η συνεχιζεις ετσι.
    "Λογοι" παντα θα υπαρχουν για να πεσεις στον εθισμο. Κανεις δεν τα βρηκε ολα στρωμενα στην ζωη του.
    Το θεμα είναι να τα διαχειριζεσαι με αλλους τροπους, οχι να μην τυχαινουν οι στραβες.
    Κι αλλοι χωρισαν απο δυσκολη σχεση κι εσυ μπορει να ξαναχωρισεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κατι λαθοσ γινεται μεσα στο κεφαλι σου σε σχεση με τισ φιλιεσ τουσ γκομενουσ κλπ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Σκεψου οτι θα σαπισουν τα δοντια σου,θα χαλασει το συκωτι σου,θα παχυνεις.

    Εχεις φαει κολλημα,πρεπει να αντικαταστησεις το ποτο με κατι αλλο.Βαλε στοχο τη γυμναστικη,ειτε πηγαινε κανε γιογκα,ειτε τρεξιμο σε καποιο σταδιο.

    Ξεκινα κατι.Πες Δευτερα 8 το βραδυ θα παω για περπατημα,Τριτη παλι 8 το βραδυ το ιδιο,απο Τεταρτη θ αρχισω χαλαρο τζοκινκ κτλ.Βαλε προγραμμα και στοχο.Να πηγαινεις το πρωι στη δουλεια και να σκεφτεσαι ''ωραια σημερα στις 8 το βραδυ θα παω να τρεξω''.


    Μολις αρχισεις να περιποιεισαι το σωμα σου και να αποκτας φυσικη κατασταση αν ξαναπιεις σταγονα σφυρα μου.Πρωτον γιατι θα εχεις βρει αλλη ασχολια δευτερον επειδη θα παιδευεσαι να φτιαξεις το σωμα σου δε θα θες ολο αυτον τον κοπο να τον χαλας με το ποτο.Το στομα σου θα το απωθει απο μονο του.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    περαστικα σου, να ξερεις οτι οι ανθρωποι που πινουν αλκοολ οι αλοολικοι δηλαδη, εχουν ψυχολογικο προβλημα και ως τετοιοι αντιμετωπιζονται. απο τους ειδικους.
    η απορριψη κτλ ειναι απλα μια αφορμη οχι ομως το αιτιο. προτεινω να πας σε καποιον ειδικο. υπαρχουν ομαδες ανθρωπων με παρομοια προβληματα που κανουν ομαδικη ψυχοθεραπεια συζητοντας κτλ υπο την εποπτεια καποιου ψυχολογου με πολυ καλα αποτελεσματα.χιλιαδες ανθρωποι εχουν γλυτωσει απο το αλκοολ για αυτο
    σου ευχομαι καλη επιτυχια και πανω απο ολα ορεξη και πεισμα για κατι καλυτερο!

  6. #6
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    περαστικα σου, να ξερεις οτι οι ανθρωποι που πινουν αλκοολ οι αλοολικοι δηλαδη, εχουν ψυχολογικο προβλημα και ως τετοιοι αντιμετωπιζονται. απο τους ειδικους.
    η απορριψη κτλ ειναι απλα μια αφορμη οχι ομως το αιτιο. προτεινω να πας σε καποιον ειδικο. υπαρχουν ομαδες ανθρωπων με παρομοια προβληματα που κανουν ομαδικη ψυχοθεραπεια συζητοντας κτλ υπο την εποπτεια καποιου ψυχολογου με πολυ καλα αποτελεσματα.χιλιαδες ανθρωποι εχουν γλυτωσει απο το αλκοολ για αυτο
    σου ευχομαι καλη επιτυχια και πανω απο ολα ορεξη και πεισμα για κατι καλυτερο!
    Συμφωνώ απολυτα, εφόσον έχεις αντιληφθεί το τι συμβαίνει και θες να το αλλάξεις τότε η αρχή έχει γίνει ! Μπορείς να τα καταφέρεις και όπως είπαν πιο πάνω βάλε στόχους έστω και πολύ μικρούς, ημερήσιους !Καλή τύχη [emoji3]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κούκλα ο Κοντοπίδης είχε κατάθλιψη κ το ξεπέρασε με διατροφή γυμναστική εσύ γτ όχι δεσ παλιά βίντεο του κ δεσ κ καινουρια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Εθισμένη στο ποτό και ευάλωτη στις ορέξεις των άλλων. Δεν είμαι βέβαιος αν το δεύτερο οφείλεται στο πρώτο, μάλλον στο χαρακτηρα σου οφείλεται και το ποτό απλά διευκολύνει την κατάσταση.
    Λάθος που παραιτήθηκες απ τη δουλεια εκτος κι αν ήταν πολύ ξεφτίλα για δουλειά ή σε διώξανε. Κι αν κατάλαβε καλά τώρα δεν εργάζεσαι. Αργία μήτηρ πάσης κακίας, διότι ξυπνάει όλα μας τα ελαττώματα και φέρνει στο προσκήνιο όλα μας τα προβλήματα.
    Πως ξεκίνησες το ποτό? Κοινωνικά ή λόγω προβλημάτων για να ξεχνιέσαι και να ξεθυμαινεις?
    Γιατί δεν ξεκόβεις από τα άτομα αυτά?
    Γιατί δεν εκπαιδεύεις τον εαυτο σου να μιλας πιο λίγο για σένα?
    γιάννης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Η λύση είναι Ανώνυμοι Αλκοολικοί ή κάποια ομάδα απεξάρτησης.
    Για να αποτοξινωθείς θα χρειαστείς βοήθεια, δεν θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις μόνη σου. Ο αλκοολισμός είναι από τις πιο θανατηφόρες ασθένειες. Σου αρέσει γιατί ρίχνει τις αναστολές και καταστέλλει το νευρικό σύστημα... στην αρχική σου συμπεριφορά το χρησιμοποιούσες σαν φάρμακο.... και τώρα η κατάσταση έχει ξεφύγει από τον έλεχγο σου.... Το χειρότερο είναι ότι ακόμη σου αρέσει το συναίσθημα που σου δημιουργεί, παρόλο που έχεις αρχίσει να δυσανασχετείς με τις συνέπειες των πράξεων σου μετά το ποτό. Στατιστικώς οι περισσότεροι αλκοολικοί σταματούν τη χρήση του αλκοόλ όταν οι απώλειες στη ζωή τους είναι σημαντικά περισσότερες από την ευχαρίστηση που τους δίνει. Ελπίζω και εύχομαι να ξεκινήσεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα την θεραπεία που σου χρειάζεται...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    .........................
    Last edited by HarleyQuinn; 31-03-2018 at 21:55.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κουκλα μη στεναχωριεσαι πολυ δουλευουν με αλκοολ εγω ξερω τουλαχιστον πεντε ατομα κι επιπλεον εγω πινω ολη μερα καφεδεσ κ μπυρεσ που κ που απλα εγω διαφωνω με τισ μαλακιεσ δεν εχουν σχεση με το αλκοολ αυτα ειναι δικα σου εκει να κοιταξεισ κατα τα αλλα χαιρομαι που δουλευεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Και εγώ χαίρομαι που δουλεύω απλά η αηδία είναι που δουλεύω πιωμένη. Δεν μπορώ να δουλέψω ωραία και καλά και τόσο γρήγορα όσο χρειάζεται εφόσον γίνομαι κουδούνι εκεί.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μη στεναχωριεσαι πολλοι ειναι ετσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    42
    Γεια σου vodka θεωρω πως πρεπει ν ζητησεις βοήθεια απο καποιο ψυχολογο σε πρωτο σταδιο οτι και να σ λεμε εμεις ο εθισμος δεν κοβεται ετσι απλα...

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Update!!!!!!!

    (*και Πολύ που χεστήκατε δηλαδή!!!!
    Αλλά λέμε τώρα:Ρ!!!)

    Εγώ, που λέτε, κατάφερα τελικά να απολυθώ από τη δουλειά μου.... Εκτός του ότι με κάλεσε το αφεντικό μια φορά να μου πει ότι βρομαγα αλκοόλ (ψέμματα πιστεύω, ήταν καρφωτό!) ,Ε τα μπαλωσα εκεί πέρα, έκλαιγα και οδυρομουν πως ότι κάνω στη προσωπική μου ζωή δεν έχει καμία δουλειά με τη δουλειά μου... τελικά πήγα άλλη μια μέρα κιυρουμπελο ως συνήθως και δεν είχα πιει και πολύ ρε γμτ... μόνο τρία cans παγωμένα ρούμι με lime 7% από το περίπτερο... Αλλά!! Ήταν αρκετά ώστε να κάνω μια χοντρή μαλακια και να μη μου τη συγχωρήσουν (περηφάνεια!!).

    Μετά 2 μέρες από την απόλυση, βρέθηκα σε ένα θέρετρο να έχω πιει ένα μπουκάλι (το μεσαίο) ουίσκι, συν κατι τσίπουρο, ώστε παιδιά, έχασα το λεωφορείο και γύρισα με τα πόδια σπίτι, όμως πολύ μακριά ήταν. Αφού πριν είχα μαλώσει και με την οικογένεια μου, και μου έφεραν την αστυνομία επειδή "εχω πιει και βρίζω", και αφού οι μπάτσοι μου είπαν "βρομας αλκοόλ" , κάλεσα τα επείγοντα και είπα ότι δεν είμαι καλά, ΕΧΩ τάσεις αυτοκτονίας, νιώθω επιθετική και θέλω να μπω ψυχιατρείο. Ήρθε το ασθενοφόρο και με πήγε στο Δαφνί που ζήτησα και εκεί παρακάλεσα να με κλείσουν μέσα.
    Χωρίς άλλη εξέταση, από το Δαφνί με μετέφεραν στο Τζάνειο, με κράτησαν 4 ώρες στα επείγοντα με όρο και με ξεμεθυσαν... τους είπα, παιδιά... Εγώ δεν ήρθα στο παθολογικό να με ξεμεθυσετε. Εγώ καλά είμαι
    Εγώ πήγαινα για το ψυχιατρείο. Και μου είπαν "Εντάξει κοπέλα μου, να πας. Απλά πρώτα εμείς δεν ξέρουμε, και τώρα... Ε... ξεμεθυσες; Φαίνεσαι καλύτερα..εφημερεύει το κρατικό αν το θες τόσο πολύ να πας. Ε σου γεια τώρα. ".


    Για ποια βοήθεια μιλάμε τώρα?
    Από ποιον και από πού?

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τα 'χετε κανει ολα σκατα
    By λουλούδι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 04-11-2017, 22:46
  2. Ολα σκατα
    By xalaris28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 23-09-2016, 21:58
  3. :( τα χω κανει σκατα
    By stellou1989_ed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-08-2014, 16:04
  4. Replies: 7
    Last Post: 23-03-2012, 04:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •