ΤΑ ΧΩ ΚΆΝΕΙ ΣΚΑΤΆ - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 11 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 151
  1. #91
    HarleyQuinn μόλις διάβασα την ιστορία σου! Δεν υπάρχει άνθρωπος που να έχει προβληματική σχέση με το αλκοόλ και να μην τα έχει σκατώσει.
    Χαίρομαι που το προσπαθείς και μπράβο σου. Έιναι δική σου η ευθύνη να προστατέψεις τον εαυτό σου ... Δεν θα το κάνει κανένας άλλος για εσένα δυστυχώς.
    Λες ότι η ψυχίατρος σου είπε να ξεχάσεις εκείνο το περιστατικο.
    Η γνώμη μου είναι να θυμηθείς και άλλα, θυμήσου όσα περισσοτερα μπορείς ..Γραψτα σε ένα χαρτί και μετα κοίτα τα, επεξεργασου τα. Κοίτα πως συμπεριφέρεσαι στον εαυτο σου . σκέψου ποια θέλεις να είσαι.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Ευχαριστώ πάρα πολύ Valeria kat! Το κείμενο σου μου αναπτέρωσε το ηθικό! Όντως πρέπει να τα θυμάμαι όλα όσα έπαθα και έκανα με τη χρήση αλκοόλ... Το χειρότερο ήταν που έμαθα να χειρίζομαι τους ανθρώπους. Έμαθα να χειρίζομαι την οικογένεια μου να μου πάρει ο αδερφός μου άλλο ένα μπουκάλι με την υπόσχεση ότι θα του κάνω δώρο κάτι, έμαθα να χειρίζομαι στον ξενώνα τις νοσοκόμες ως το κακό παιδί που ξέρουν όλοι ότι πίνει άλλα κατά τα άλλα είναι καλό και άξιο σε όλες τις δουλειές, σε όλα όσα ζητήσουν, στην φαρμακευτική αγωγή, στην κοινωνικότητα, στην κανονικότητα κλπ....
    Στο Δρομοκαΐτειο που έμεινα 1 μήνα με πλησίασε ένας κούκλος αλλά ήταν πρεζάκι. Αυτός ήξερε μια έξοδο να βγαίνει έξω και να πηγαίνει Μοναστηράκι να κάνει την δόση του. Αφού με αρχίσαμε να κάνουμε παρέα μου πρότεινε να πάμε εκεί αλλά εγώ του είπα ότι πίνω δεν κάνω πρέζα. Αυτός με ακολούθησε λοιπόν και βγαίναμε μαζί να πάρουμε αλκοόλ και όχι πρέζα. Μια μέρα μου είπε "καλό μου κάνεις με το ούζο ξεφεύγω από την πρέζα". Αντί δηλαδή το πρεζάκι να με παρασύρει στην πρέζα, παρέσυρα εγώ στο αλκοόλ το πρεζάκι :Ρ Χωρίς να το καταλάβω... Πόσο χειριστική ήμουν!

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Ευχαριστώ πάρα πολύ Valeria kat! Το κείμενο σου μου αναπτέρωσε το ηθικό! Όντως πρέπει να τα θυμάμαι όλα όσα έπαθα και έκανα με τη χρήση αλκοόλ... Το χειρότερο ήταν που έμαθα να χειρίζομαι τους ανθρώπους. Έμαθα να χειρίζομαι την οικογένεια μου να μου πάρει ο αδερφός μου άλλο ένα μπουκάλι με την υπόσχεση ότι θα του κάνω δώρο κάτι, έμαθα να χειρίζομαι στον ξενώνα τις νοσοκόμες ως το κακό παιδί που ξέρουν όλοι ότι πίνει άλλα κατά τα άλλα είναι καλό και άξιο σε όλες τις δουλειές, σε όλα όσα ζητήσουν, στην φαρμακευτική αγωγή, στην κοινωνικότητα, στην κανονικότητα κλπ....
    Στο Δρομοκαΐτειο που έμεινα 1 μήνα με πλησίασε ένας κούκλος αλλά ήταν πρεζάκι. Αυτός ήξερε μια έξοδο να βγαίνει έξω και να πηγαίνει Μοναστηράκι να κάνει την δόση του. Αφού με αρχίσαμε να κάνουμε παρέα μου πρότεινε να πάμε εκεί αλλά εγώ του είπα ότι πίνω δεν κάνω πρέζα. Αυτός με ακολούθησε λοιπόν και βγαίναμε μαζί να πάρουμε αλκοόλ και όχι πρέζα. Μια μέρα μου είπε "καλό μου κάνεις με το ούζο ξεφεύγω από την πρέζα". Αντί δηλαδή το πρεζάκι να με παρασύρει στην πρέζα, παρέσυρα εγώ στο αλκοόλ το πρεζάκι :Ρ Χωρίς να το καταλάβω... Πόσο χειριστική ήμουν!
    ακόμα παλεύω να ξεκόψω από το αλκοόλ, άτιμο θηλυκό, που με βρήκες, τότε, στο ευαγές αυτό ίδρυμα και σε στιγμές αδυναμίας με έριξες στα ούζα (πριν είχα τη σειρούλα μου, έπαιρνα το καθιερωμένο φιξάκι μου που μου διατηρούσε και την σιλουέτα, το καταραμένο αυτό αλκοόλ μου φόρτωσε απαίσια κιλά).
    Last edited by salvador; 16-05-2023 at 11:13.

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Quote Originally Posted by salvador View Post
    ακόμα παλεύω να ξεκόψω από το αλκοόλ, άτιμο θηλυκό, που με βρήκες, τότε, στο ευαγές αυτό ίδρυμα και σε στιγμές αδυναμίας με έριξες στα ούζα (πριν είχα τη σειρούλα μου, έπαιρνα το καθιερωμένο φιξάκι μου που μου διατηρούσε και την σιλουέτα, το καταραμένο αυτό αλκοόλ μου φόρτωσε απαίσια κιλά).
    Χα χα χα! Εσένα γυναίκα σε παρέσυρε; .... Όντως το αλκοόλ βάζει κιλά σε αντίθεση με άλλες ουσίες αλλά κανείς από τους δυο μας δεν πήρε (κιλά). Καλό είναι να το κόψουμε όμως Salvador τελειωτικά.

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Πώς να τα καταφέρω; Το ποτό με ρημάζει, με ανεβάζει, με αράζει, με χαλαρώνει με κάνει χαρούμενο άνθρωπο. Η ψυχοθεραπεύτρια μου είπε πως δεν χρειάζεται να το σιχαθώ για να το κόψω. Είναι όπως η σοκολάτα όταν κάνουμε δίαιτα. Ναι μεν δεν την σιχαινόμαστε αλλά βλέπουμε τα οφέλη όταν τελικά χάνουμε κιλά. Έτσι και το ποτό δεν χρειάζεται να το σιχαθώ αλλά να βρω τα οφέλη της διακοπής. ...
    Μα εγώ δεν βρίσκω κανένα όφελος η ζωή μένει κενή χωρίς αυτό, δεν μπορώ να λειτουργήσω στις σχέσεις μου χωρίς αυτό, δεν μπορώ να το γλεντήσω χωρίς αυτό.
    Εϊμαι απόλυτα αλκοολική, εάν θα ανοίξω μια μπύρα να πιω θα καταλήξω να πιω 6. Την άλλη μέρα θα πάω στο κέντρο αποκατάστασης, θα κάνω το αλκοτεστ, θα βγω καθαρή, και θα πω πως έχω 1,5 μήνα να πιω.
    Το μόνο που έχω καταφέρει είναι να μην πίνω στη δουλειά και να μην πίνω ούζο. Το γύρισα στις μπύρες. Μιας και μιλάμε από ψυχής εδώ θα έλεγα ότι αν δεν είχα όλο αυτό τον περίγυρο να μου λεέι πως πρέπει να το κόψω, εγώ θα έπινα μέχρι πεθαμού.
    Last edited by HarleyQuinn; 30-05-2023 at 21:10.

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εαν δεν εβρισκες οφελος στο να κοψεις το ποτο, δεν θα το συζητουσες και δεν θα το επιχειρουσες.
    βρισκεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ οφελη στο να το κοψεις, αλλα σε ζοριζει πολυ να το κανεις...
    δεν νομιζω οτι χρειαζεται κανεις να σου πει τα οφελη.
    τα ξερεις πιο καλα απ τον καθενα, ειμαι βεβαιη...
    δυστυχως, δεν μπορει κανεις αλλος να το κανει για σενα.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Είσαι σε όλα σωστή όπως πάντα Remedy...

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Ρε συ Remedy πιστεύεις ότι μπορώ να το κόψω ή θα φτάσω 50 με πλήρως κατεστραμμένη ζωή και τότε ίσως και να....?

  9. #99
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Είσαι σε όλα σωστή όπως πάντα Remedy...
    Έχεις σκεφτεί να πας ανωνυμους;τόσοι και τόσοι τα έχουν καταφέρει γιατί όχι εσυ;φαίνεσαι δυναμικός άνθρωπος από τα λεγόμενα σου

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Πηγαίνω σε πρόγραμμα στην Αθήνα από τον Ιανουάριο. Αλλά τους κοροϊδεύω. Εγώ τους λέω έχω να πιω 1.5 μήνα και η αλήθεια είναι πως έχω να πιω από χθες.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Ρε συ Remedy πιστεύεις ότι μπορώ να το κόψω ή θα φτάσω 50 με πλήρως κατεστραμμένη ζωή και τότε ίσως και να....?
    ναι. πιστευω οτι μπορεις.
    μπορεις να το κανεις. το πιστευω.
    πρεπει να βρεις τις βοηθειες σου. να ειναι σωστες.
    αν ειναι σωστες οι βοηθειες που εχεις τωρα, εμπιστευσου τες.
    μην κοροιδευεις.
    σαν πρωτο βημα, πες τους την αληθεια. οσο σκληρη κι αν ειναι.
    κι αν δεν τους εμπιστευεσαι, βρες αλλους. μην χανεις αλλον χρονο λεγοντας ψεματα.
    στον εαυτο σου τα λες τα ψεματα.

  12. #102
    HarleyQuinn βέβαια μπορείς να το κόψεις αρκεί να το θέλεις πραγματικά. Εσύ από αυτά που γράφεις πιστεύω ότι δεν είσαι σε αυτή την φάση ακομα.
    Δυστυχώς, εντελως φιλικά με το να πηγαίνεις σε ομάδα και να λες ψεματα μάλλον τον εαυτό σου κοροϊδεύεις και όχι τους άλλους.
    Λένε ότι το αλκοόλ είναι τοκογλύφος ...σου δίνει κάτι ,σε ανεβάζει, σε χαλαρώνει, σε βοηθάει να ξεχάστεις αλλά μετά στα παίρνει όλα...Είναι κρίμα αλλά τι περισσότερες φορές πρώτα πρέπει να φτάσεις κάτω από τον πάτο(αυτο είναι υποκειμενικό για τον καθένα) και μετά να πάρεις την απόφαση .
    Πάντως αν το θελήσεις να το κόψεις πρέπει να ψάξεις να βρεις τι είναι αυτό που σου δίνει το αλκοόλ. γιατί πίνεις;σε τι σε εξυπηρετούσε

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Πηγαίνω σε πρόγραμμα στην Αθήνα από τον Ιανουάριο. Αλλά τους κοροϊδεύω. Εγώ τους λέω έχω να πιω 1.5 μήνα και η αλήθεια είναι πως έχω να πιω από χθες.
    Πρέπει να το πάρεις απόφαση, η το κόβεις η σε κόβει.
    Το αλκοόλ δεν είναι παιχνιδάκι.
    Έπινα αρκετό αλκοόλ και έκανα εξετάσεις συκωτιού και ήταν όλες πάνω από το όριο, λογικά από το αλκοόλ.
    Φαντάσου εσύ που πίνεις καθημερινά.
    Σκέψου μόνο αυτό, όλο αυτό θα επηρεάσει την υγεία σου, την ψυχική σου υγεία, την δουλειά σου και πάει λέγοντας.
    Ενώ σε μερικά ποστ βγάζεις έναν δυναμισμό τελικά σε πίνει δεν το πίνεις το αλκοόλ.
    Κρίμα νέα κοπέλα να μην μπορεί να ξεφύγει από τον εθισμό της.
    Τουλάχιστον αφού έκανες την αρχή και μπήκες σε πρόγραμμα απεξάρτησης μην τους λες ψέματα γιατί τελικά στον εαυτό σου λες ψέματα.

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μην χανεις αλλον χρονο λεγοντας ψεματα.
    στον εαυτο σου τα λες τα ψεματα.
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Δυστυχώς, εντελως φιλικά με το να πηγαίνεις σε ομάδα και να λες ψεματα μάλλον τον εαυτό σου κοροϊδεύεις και όχι τους άλλους.
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Τουλάχιστον αφού έκανες την αρχή και μπήκες σε πρόγραμμα απεξάρτησης μην τους λες ψέματα γιατί τελικά στον εαυτό σου λες ψέματα.
    Γιατί το λέτε αυτό εφόσον έχω εξηγήσει από την αρχή του θέματος μου γιατί πίνω. Δεν μπορώ να ξεπεράσω την απόρριψη ή αν θέλετε το μη συμβάν με αυτόν τον άντρα που ήθελα τόσο πολύ. Με πονάει ακόμη. Λέω ψέματα στους άλλους όχι στον εαυτό μου. Ξέρω πολύ καλά γιατί πίνω κι επίσης ξέρω πως πια είμαι εξαρτημένη γι' αυτό κι έχω ζητήσει βοήθεια η οποία κάτι έχει κάνει. Απλά δεν είναι εύκολο να κόψω το "φάρμακο" της ψυχής΄μου.

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    It's not easy for me to talk about
    I have heavy heartstrings
    I'm not simple, it's trigonometry
    It's hard to express, I can't explain
    Ever since my baby went away
    It's been the blackest day
    It's been the blackest day
    All I hear is Billie Holiday
    It's all that I play

    https://youtu.be/BiKYRNoyzZ0

Page 7 of 11 FirstFirst ... 56789 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τα 'χετε κανει ολα σκατα
    By λουλούδι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 04-11-2017, 22:46
  2. Ολα σκατα
    By xalaris28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 23-09-2016, 21:58
  3. :( τα χω κανει σκατα
    By stellou1989_ed in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-08-2014, 16:04
  4. Replies: 7
    Last Post: 23-03-2012, 04:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •