Lyrica
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Lyrica

  1. #1
    MikeStam 3
    Guest

    Lyrica

    Καλησπερα μέλη Αντιμετωπίζω κοινωνικοφοβικα συμπτώματα και λιγοτετο συχνα γενικευμένης ανχωδης διαταραχης θέλω τις απόψεις σας για όσους έχουν χρησιμοποιήσει αυτό το φάρμακο και κατά πόσο πιστευετε οτι μπορεί να βοηθήσει σε αυτές τις 2 παθήσεις

  2. #2
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Καλησπερα μέλη Αντιμετωπίζω κοινωνικοφοβικα συμπτώματα και λιγοτετο συχνα γενικευμένης ανχωδης διαταραχης θέλω τις απόψεις σας για όσους έχουν χρησιμοποιήσει αυτό το φάρμακο και κατά πόσο πιστευετε οτι μπορεί να βοηθήσει σε αυτές τις 2 παθήσεις
    Καλησπέρα , πηγές σε ψυχίατρο και σου έδωσε αυτή την φαρμακευτική αγωγή;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για το αγχος τοχω δοκιμασει , κανει δουλιτσα .............. εχουν ομως παρενεργειες τα αντιεπιληπτικα .....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Καλησπερα μέλη Αντιμετωπίζω κοινωνικοφοβικα συμπτώματα και λιγοτετο συχνα γενικευμένης ανχωδης διαταραχης θέλω τις απόψεις σας για όσους έχουν χρησιμοποιήσει αυτό το φάρμακο και κατά πόσο πιστευετε οτι μπορεί να βοηθήσει σε αυτές τις 2 παθήσεις
    ΜιkeStam3 και εγώ κάτι παρόμοιο με εσένα, αλλά φάρμακα ποτέ μου δεν έχω πάρει οπότε δεν ξέρω να σου πω!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    MikeStam 3
    Guest
    Είμαι εδώ κ 1 χρόνο σε μια ψυχίατρο ξεκινήσαμε με σεροξατ 30 μη μετά έπεσα σε κατάθλιψη τα πήραμε ένα ένα τα φάρμακα το μόνο που με βοήθησε ήταν το γουελμπουτριν αλλά από τότε που το ξεκίνησα μου επειδεινωθηκαν όλες οι φοβίες και τα αγχη με βάλε κ σιπραλεξ τίποτα δεν με κανε με το πήγε στα 300 μη το γουελμπουτριν μπας κ πιάσει αλλά τπτ κ τώρα μου βάλε λυρικα χωρίς να το συζητήσουμε καθολου πήγα κ σε άλλο ψυχίατρο κ με είπε δεν είναι για την περίπτωση μου αργεί πολύ να δράσει κ την κοινωνική φοβία θα την πιάσει σε μεγάλες δόσεις

  6. #6
    MikeStam 3
    Guest
    Μακ δηλαδή τι θα μου πρότεινες για την κατάσταση μου λυρικά ή κάποιο SSRI π.χ σεροξατ που με έχει βοηθήσει στο παρελθόν;;κ κάτι άλλο τι είδους άγχος έχεις εσυ κοινωνικο;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν εχω κοινωνικο αγχος , αλλα εχω εθιστει στα ζαναξ , και αμα δεν παρω εχω αγχος αποσυρσης ....... το σεροξατ κατι βοηθαει στο αγχος , αλλα εμενα μου παει σαν ssri , εσενα μπορει να μην σου πηγαινει ....... εχω ακουσει για σοβαρες παρενεργειες απο ληπτες αντιεπιληπτικων , οπως το λυρικα , που εγω δεν βιωσα παραυτα ........ μετα παμε σε βενζοδιαζεπινες , γενικως ....... αλλιως δοκιμαζεις φυτικα σκευασματα , που εγω δεν εχω δει αποτελεσμα παντως ......
    το γουελμπουτριν δεν κανει για αγχος .........
    σιπραλεξ ξερω μελος που το πιανει στο αγχος .........

  8. #8
    MikeStam 3
    Guest
    μακ δηλαδη το σεροξατ απλα κατι βοηθαει στο αγχος δεν ειδες μεγαλη βελτιωση και πως γινεται ας πουμε το σεροξατ να σε κανει δουλεια στο αγχος και οχι το σιπραλεξ η το αντιστροφο αφου ολα την ιδια δουλεια κανουν αυξανουν την σεροτονινη και κατι αλλο το σιπραλεξ παλι με ειχε βοηθησει απιστευτα ηταν το πρωτο αντικαταθληπτικο που ξεκινησα αλλα εκανα το λαθος και το εκοψα αποτομα μονος μου μπορει για αυτο να μην με πιανει τωρα??

  9. #9
    MikeStam 3
    Guest
    η γιατος μου εμενα μου βαλε γουελμπουτριν με πιασε στην καταθλιψη αλλα απο τοτε επειδεινωθηκα απιστευτα μεχρι και κρισεις πανικου με πιανουν στον καινουργιο γιατρο που πηγα μου ειπε οτι παει μονο συν ssri και ολη αυτη ειναι επειδεινωση λογο γουελμπουτριν γτ ανεβασει αδρεναλινη νοραδρεναλινη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειναι καθαρα τι φαρμακο ταιριαζει στον οργανισμο σου , εμενα πχ , το σιπραλεξ δεν με πιανει καθολου ........ δεν εχουν βρει την εξηγηση , απλα δοκιμαζεις , κι οποιο σου ' παει ' .............σωστα αυτα για το γουελμπουτριν , καλυτερα να πιεις ενα δυνατο καφε .......
    το σιπραλεξ , και οποιοδηποτε αντικ/ κο , πιανει καλα στην αρχη , και μετα πιανει λιγο , ισως και καθολου , τοχω βιωσει , δεν φταιει το οτι σταματησες το σιπραλεξ , και το ξαναρχισες ......

  11. #11
    MikeStam 3
    Guest
    μακ εγω το γουελμπουτριν το πηρα γιατι απο σεπτεμβριο ειχα καταθλιπτικα συμπτωματα ηταν το μονο που με πιασε τα πηραμε με την σειρα με την γιατρο μου σεροξατ,εφεξορ,ρεμερον αλλα μου το δωσε μονο του χωρις καποιο ssri αυτο ηταν το λαθος της απο οτι μου ειπε ο γιατος μου ο καινουργιος και το σιπραλεξ δν το σταματησα απλως το σταματησα αλλα οχι σταδιακα αποτομα δν ηξερα τιποτα δν ηξερα οτι επρεπε σταδιακα ο γιατος που πηγαινα τοτε μου ειπε οτι ειναι ενας λογος να μην ξαναανταποκριθω αυτος δηλαδη τι αλλο να φταιει κ ενω με επιανε στην αρχη μετα οχι να μειωθει η αποτελεσματικοτητα του με ποιο μηχανισμο ?κ ο καινουργιος μου γιατρος μου πε οτι δν φταιει αυτο παντως οτι δηλαδη το ειχα κοψει αποτομα εσυ τι θα μου συνεστηνες να συνεχισω στον καινουρργιο μου γιατρο με σεροξατ μαζι με γουελμπουτριν που θα με βαλει η στην παλια που θα με εχει σε λυρικα ??

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω θα προτιμουσα τον νεο γιατρο , μου φαινεται πιο ανοιχτομυαλος , οχι στην παλια με το λυρικα ..........

  13. #13
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν εχω κοινωνικο αγχος , αλλα εχω εθιστει στα ζαναξ , και αμα δεν παρω εχω αγχος αποσυρσης ....... το σεροξατ κατι βοηθαει στο αγχος , αλλα εμενα μου παει σαν ssri , εσενα μπορει να μην σου πηγαινει ....... εχω ακουσει για σοβαρες παρενεργειες απο ληπτες αντιεπιληπτικων , οπως το λυρικα , που εγω δεν βιωσα παραυτα ........ μετα παμε σε βενζοδιαζεπινες , γενικως ....... αλλιως δοκιμαζεις φυτικα σκευασματα , που εγω δεν εχω δει αποτελεσμα παντως ......
    το γουελμπουτριν δεν κανει για αγχος .........
    σιπραλεξ ξερω μελος που το πιανει στο αγχος .........
    Άμα δεν φεύγει το άγχος πως να σταματήσει κανείς τα ζαναξ? Απλά κάνει λογική χρήση για να αποφυγει την εξάρτηση. Πέραν αυτού καταφεύγει στη ψυχοθεραπεία και εκπαιδεύει τη σκεψη του (μέσω των γνώσεων και της μεθοδολογίας που έλαβε από τη ψυχοθεραπεία) ώστε να κατανοεί και αντιμετωπίζει τις καταστασεις που του προκαλούν άγχος, κί ετσι να περιορισει την προσφυγη και εξαρτηση από τα φαρμακα (ζαναξ).

    Μόνο που έχω την εντυπωση πως όσο περνάνε τα χρονια και ο άνθρωπος δεν εχει δει καλή βελτίωση μεσω της ψυχοθεραπείας όλο και πιο έντονη γίνεται η ανάγκη για φαρμακα.
    γιάννης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Άμα δεν φεύγει το άγχος πως να σταματήσει κανείς τα ζαναξ? Απλά κάνει λογική χρήση για να αποφυγει την εξάρτηση. Πέραν αυτού καταφεύγει στη ψυχοθεραπεία και εκπαιδεύει τη σκεψη του (μέσω των γνώσεων και της μεθοδολογίας που έλαβε από τη ψυχοθεραπεία) ώστε να κατανοεί και αντιμετωπίζει τις καταστασεις που του προκαλού.
    Μα δεν εχω κανενα αγχος , Γιαννη , αλλα αμα δεν παρω το ζαναξακι μου , τοτε εχω .......αλλα εχω βρει τον τροπο να τα κοψω, παιρνοντας σεροκουελ , ετσι τα μειωνω σταδιακα .......

  15. #15
    MikeStam 3
    Guest
    μακ εσυ δηλαδη λες δν εχει να κανει οτι το σιπραλεξ δν με πιασε επειδη το ειχα κοψει αποτομα και οχι σταδιακα?και ποιον αλλο μηχανισμο ρε γαμωτο να μην με πιανει δν μπορω ν κτλβω το καλοκαιρι με το σεροξατ δν ειχα δει παρα πολυ καλη βελτιωση αλλα ημουν και καταθληπτικος λες να χει να κανει και με αυτο ?δηλαδη ενας που δν εχει καταθλιψη κ εχει καλη διαθεση εχει κ λιγοτερο αγχος πιστευεις?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. LYRICA
    By MARO_86 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 33
    Last Post: 07-03-2018, 10:26
  2. Lyrica
    By KARMA in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 27-04-2017, 08:55
  3. lyrica, πειτε μου
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 41
    Last Post: 31-12-2016, 19:27
  4. ΙΔΨ - Lyrica - Παρενέργειες
    By laelia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 12-09-2011, 15:27
  5. Lyrica
    By pagakis31 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 16
    Last Post: 13-02-2008, 23:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •