Άμεση βοήθεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 67
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Το έπαθα κ εγώ πριν λίγες μέρες να νιώθω σαν να χάνω τον εαυτό μου. Από τότε δεν επανήλθα παρά ελάχιστες στιγμές π ξεχάστηκα. 3 μέρες τώρα υποφέρω. Νιώθω ότι το έχω χάσει τελείως. Δεν ηρεμώ στιγμή. Με όποιον γιατρό μίλησα μ είπε σαν πρώτη εκτίμηση ότι μοιάζει με άγχος μιας κ έχω διαταραχή πανικού με αγοραφοβια εδώ κ 3 χρόνια.. δεν αντέχω όμως άλλο ούτε λεπτό. Έχω ηρεμιστικά εδώ στο σπίτι για ώρα ανάγκης όπου δεν έχω πάρει ποτέ επειδή τα φοβαμαι αλλά τώρα δεν αντέχω άλλο. Να πάρω; Βοηθαει στο να επανέλθεις στον εαυτό σου;
    Καλησπέρα! Ζώντας όπως περιγράφεις εδώ και 3 μήνες περίπου με αποπραγματοποίηση και αποπρωσοποίηση θα σου πω το εξής.
    Τα ηρεμιστικά δεν σε κάνουν να ξανα βρεις τον χαμένο σου εαυτό, ούτε σε συνδέουν με το περιβάλλον. Απλώς, σου μειώνουν το άγχος και αυτό είναι που χρειάζεσαι την δεδομένη στιγμή γιατί ουσιαστικά αυτό που νιώθεις είναι απλώς ένας αμυντικός μηχανισμός του εγκεφάλου για να μην κρασάρει από το πολύ άγχος. Τα ηρεμιστικά ουσιαστικά σε χαλαρώνουν γρήγορα και σε κάνουν να μην φρικάρεις με αυτήν την αίσθηση. Αλλά αυτή η αίσθηση θα υπάρχει. Πρέπει να κάνεις και ψυχοθεραπεία παράλληλα, για να βρεις τα αίτια που σου την προκάλεσε. Εγώ πχ κάνω ψυχοθεραπεία κοντά ενάμιση μήνα,παίρνω αντικαταθλιπτικά και ηρεμιστικά και ακόμα δεν νιώθω ούτε ο εαυτός μου, αλλά ούτε το περιβάλλον μου εντελώς οικείο. Απλώς δεν με ενοχλεί τόσο πια.. έχει μειωθεί πάρα πολύ από τις πρώτες μέρες που ήμουν του θανατά. Ένιωθα άνα πάσα στιγμή ότι θα πεθάνω και ότι θα τρελαθώ. Τίποτα δεν θα πάθουμε. Είναι εντελώς ακίνδυνο. Απλώς προκαλεί μεγάλη δυσφορία.

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #17
    Μ έχει πιασει μια απέραντη θλίψη και φοβος πως θα ξεχάσω πως είναι να νιώθω ο εαυτός μου.. ειλικρινά πείτε μου. Θα έρθει μια μέρα που θα νιώθω πάλι όπως πριν;

  3. #18
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Μ έχει πιασει μια απέραντη θλίψη και φοβος πως θα ξεχάσω πως είναι να νιώθω ο εαυτός μου.. ειλικρινά πείτε μου. Θα έρθει μια μέρα που θα νιώθω πάλι όπως πριν;
    Θα έρθει! Να είσαι σίγουρος... Χρειάζεται υπομονή επιμονη και σωστές κινήσεις... Λίγες μέρες έμειναν και θα δεις το γιατρό να σου πει τι και πως.. πως περνάς το βράδυ σου;

  4. #19
    Πριν λίγες ώρες είπα δεν με νοιάζει θα κάνω ότι έκανα και θα επιτρέψω στον μυαλό μ να ηρεμήσει για να επανέλθει. Άρχισα ήδη να αισθάνομαι καλύτερα. Όχι 100% αλλά έχω αντοχή. Δεν θα κάνω καν υπομονη. Θα κάνω ότι έκανα και απλά θα του δώσω χρόνο. Όσο πτοούμαι δεν θα βοηθηθω.. τα βραδιά όπως και τη μέρα. Δεν υπάρχει διαφορα.

  5. #20
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Πριν λίγες ώρες είπα δεν με νοιάζει θα κάνω ότι έκανα και θα επιτρέψω στον μυαλό μ να ηρεμήσει για να επανέλθει. Άρχισα ήδη να αισθάνομαι καλύτερα. Όχι 100% αλλά έχω αντοχή. Δεν θα κάνω καν υπομονη. Θα κάνω ότι έκανα και απλά θα του δώσω χρόνο. Όσο πτοούμαι δεν θα βοηθηθω.. τα βραδιά όπως και τη μέρα. Δεν υπάρχει διαφορα.
    Ξεκουράσου σε αυτές τις στιγμές να ψάχνεις ηρεμία... Κάνε ότι σευχαριστει και κοιμήσου, αύριο είναι μια καινούργια μέρα!! [emoji4]

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Μ έχει πιασει μια απέραντη θλίψη και φοβος πως θα ξεχάσω πως είναι να νιώθω ο εαυτός μου.. ειλικρινά πείτε μου. Θα έρθει μια μέρα που θα νιώθω πάλι όπως πριν;
    Αχ, πόσο σε καταλαβαίνω... και το έχεις μόνο λίγες μέρες σκέψου... εγώ μετά από 3 μήνες έχω παρόμοιους φόβους με εσένα ότι δεν θα ξανα γίνω όπως πριν και θα ζω έτσι όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Νιώθω όμως ότι υπάρχει ελπίδα να επανέλθω και προσπαθώ όσο μπορώ να μην ασχολούμαι μαζί του. Όση αξία του δίνουμε τόσο το διογκώνουμε μέσα μας. Κάνε ότι έκανες και πριν ακόμα και αν νιώθεις άβολα. Μην βάζεις τον φόβο πιο πάνω. Ξεκούραση χρειάζεται το μυαλό σου, τίποτα παραπάνω. Θα μιλήσεις και με τον γιατρό σου και θα σου τα πει και εκείνος μην ανησυχείς. Εγώ είδα διαφορά πάντως όταν ξεκίνησα ένα καινούργιο χόμπι που με κρατούσε απασχολημένη και με την γυμναστική. Επίσης, υπάρχει ένα site που ονομάζεται feel.ok το έχει δημιουργήσει ένας άνθρωπος που είχε τα ίδια προβλήματα με εμάς ο Mr Who. Μπες να διαβάσεις τα όσα λέει,τα περιγράφει πολύ όμορφα. Επίσης, το είπα και σε ένα άλλο topic είδα μια τρομερή ταινία για την αποπραγματοποίηση η οποία λέγεται Numb 2007 ( Ο κύριος δεν είμαι εγώ ). Μπορείς να την δεις, αξίζει πραγματικά. Εγώ συγκινήθηκα πολύ και μου άφησε ένα πολύ όμορφο μήνυμα στο τέλος,το οποίο είναι να αποδεχθούμε την κατάσταση μας και να παραμείνουμε δυνατοί. Όσο δύσκολο και εάν είναι. Τώρα σου φαίνεται βουνό, όμως θα δεις με τον καιρό θα νιώσεις καλύτερα άπαξ και σταματήσεις να του δίνεις σημασία. Επίσης, εάν δεν θέλεις να παίρνεις φάρμακα του τύπου αγχολυτικά επειδή τα περισσότερα είναι εξαρτησιογόνα έχω να σου προτείνω 2 εναλλακτικές. Να συζητήσεις με τον γιατρό σου για το rivotril (αυτό παίρνω και εγώ), είναι το πιο ελαφρύ αγχολυτικό, το παίρνεις σε σταγόνες και είναι το μόνο που δεν προκαλεί εξάρτηση όσο καιρό και εάν το παίρνεις. Η δεύτερη εναλλακτική που σου προτείνω εάν δεν θέλεις καθόλου να φορτωθείς με φάρμακα είναι να πίνεις 3 φορές χαμομήλι την ημέρα (πρωί, μεσημέρι, βράδυ) είναι το αγχολυτικό της φύσης, και έχει έως 80% πιθανότητες να σου μειώσει αισθητά το άγχος. Επίσης, πριν πέσεις για ύπνο το βράδυ να κάνεις ένα ζεστό μπάνιο. Θα δεις ότι θα σε χαλαρώσει πολύ και θα κοιμάσαι πιο ξεκούραστα.
    Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο και περιμένω νέα σου!

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by Alice_1990 View Post
    Αχ, πόσο σε καταλαβαίνω... και το έχεις μόνο λίγες μέρες σκέψου... εγώ μετά από 3 μήνες έχω παρόμοιους φόβους με εσένα ότι δεν θα ξανα γίνω όπως πριν και θα ζω έτσι όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Νιώθω όμως ότι υπάρχει ελπίδα να επανέλθω και προσπαθώ όσο μπορώ να μην ασχολούμαι μαζί του. Όση αξία του δίνουμε τόσο το διογκώνουμε μέσα μας. Κάνε ότι έκανες και πριν ακόμα και αν νιώθεις άβολα. Μην βάζεις τον φόβο πιο πάνω. Ξεκούραση χρειάζεται το μυαλό σου, τίποτα παραπάνω. Θα μιλήσεις και με τον γιατρό σου και θα σου τα πει και εκείνος μην ανησυχείς. Εγώ είδα διαφορά πάντως όταν ξεκίνησα ένα καινούργιο χόμπι που με κρατούσε απασχολημένη και με την γυμναστική. Επίσης, υπάρχει ένα site που ονομάζεται feel.ok το έχει δημιουργήσει ένας άνθρωπος που είχε τα ίδια προβλήματα με εμάς ο Mr Who. Μπες να διαβάσεις τα όσα λέει,τα περιγράφει πολύ όμορφα. Επίσης, το είπα και σε ένα άλλο topic είδα μια τρομερή ταινία για την αποπραγματοποίηση η οποία λέγεται Numb 2007 ( Ο κύριος δεν είμαι εγώ ). Μπορείς να την δεις, αξίζει πραγματικά. Εγώ συγκινήθηκα πολύ και μου άφησε ένα πολύ όμορφο μήνυμα στο τέλος,το οποίο είναι να αποδεχθούμε την κατάσταση μας και να παραμείνουμε δυνατοί. Όσο δύσκολο και εάν είναι. Τώρα σου φαίνεται βουνό, όμως θα δεις με τον καιρό θα νιώσεις καλύτερα άπαξ και σταματήσεις να του δίνεις σημασία. Επίσης, εάν δεν θέλεις να παίρνεις φάρμακα του τύπου αγχολυτικά επειδή τα περισσότερα είναι εξαρτησιογόνα έχω να σου προτείνω 2 εναλλακτικές. Να συζητήσεις με τον γιατρό σου για το rivotril (αυτό παίρνω και εγώ), είναι το πιο ελαφρύ αγχολυτικό, το παίρνεις σε σταγόνες και είναι το μόνο που δεν προκαλεί εξάρτηση όσο καιρό και εάν το παίρνεις. Η δεύτερη εναλλακτική που σου προτείνω εάν δεν θέλεις καθόλου να φορτωθείς με φάρμακα είναι να πίνεις 3 φορές χαμομήλι την ημέρα (πρωί, μεσημέρι, βράδυ) είναι το αγχολυτικό της φύσης, και έχει έως 80% πιθανότητες να σου μειώσει αισθητά το άγχος. Επίσης, πριν πέσεις για ύπνο το βράδυ να κάνεις ένα ζεστό μπάνιο. Θα δεις ότι θα σε χαλαρώσει πολύ και θα κοιμάσαι πιο ξεκούραστα.
    Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο και περιμένω νέα σου!

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Σας καταλαβαινω απολυτα εχει κοντα 2 χρονια που ειμαι κ εγω ετσι..ο mr who ο οποιος εχει και την σελιδα feel.ok εχει βγαλει και ενα βιβλιο για ολα αυτα που περασε το οποιο το εχω παρει τ χω διαβασει.το βασικο νοημα που θελει να περασει στο βιβλιο ειναι να μην δινεις σημασια σε ολο αυτο σαν να μην υπαρχει αυτη ειναι λυση γραφει για να μας φυγει ολο αυτο...επισης τν εχω δει κ εγω την ταινια numb και ταυτιστικα παρα πολυ και εγω..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #23
    Καλημερα χριστοφορε...2 χρόνια; Ούτε η αγωγή σε βοήθησε; Η δεν πήρες κάτι; Εγώ πάντως όντως αν καταφέρω να το αγνοήσω είναι καλύτερα αλλά κρατάει λίγο..γενικά έχω απογοητευτεί παρά πολύ γιατί είχα άγχος κ αγοραφοβια αλλά τώρα και με αυτό έχω ισοπεδωθεί..φυσικά αν χρειαστεί θα πάρω αγωγή. Τόσο χρόνια την απέρριπτα και να που με έβγαλε..

  9. #24
    Καλημέρα φίλε μου! Μην φοβάσαι δεν πρόκειται να πάθεις ΤΙΠΟΤΕ!! Αν διαβάσεις παλαιότερες αναρτήσεις μου θα καταλάβεις τι θέλω να πώ.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Καλημερα χριστοφορε...2 χρόνια; Ούτε η αγωγή σε βοήθησε; Η δεν πήρες κάτι; Εγώ πάντως όντως αν καταφέρω να το αγνοήσω είναι καλύτερα αλλά κρατάει λίγο..γενικά έχω απογοητευτεί παρά πολύ γιατί είχα άγχος κ αγοραφοβια αλλά τώρα και με αυτό έχω ισοπεδωθεί..φυσικά αν χρειαστεί θα πάρω αγωγή. Τόσο χρόνια την απέρριπτα και να που με έβγαλε..
    Εχω δοκιμασει πολλες αγωγες αλλα ειμαι απο τους ατυχους δεν με πιανουν τα χαπια..και εχω δοκιμασει πολλα...τα χαπια απο οσο ξερω ομως δεν θεραπευουν απλως καλυπτουν τα συμπτωματα...κανω ψυχοθεραπεια ελπιζω καποια στιγμη να με βοηθησει η ψυχοθεραπεια..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #26
    Πωπω τι να πω λυπάμαι παρά πολύ παιδιά που δεν έχετε βγάλει ακρη. Να πω την αλήθεια απευθύνθηκα εδώ και αγχώθηκα περισσότερο. Βλέπω τόσους ανθρώπους που παλεύουν τόσο μεγάλο διάστημα και αποθαρρυνομαι.... σας εύχομαι ολόψυχα να βρείτε τον εαυτό σας. Το ίδιο κ εμενα. Νομίζω η ενασχόληση με το φόρουμ και το πρόβλημα δεν βοηθαει. Σαν να αποδέχομαι ότι ζω μ αυτό όποτε και το συντηρώ. Καλύτερα να ακούσω απλά τη γιατρό. Καλή δύναμη, καλό κουράγιο!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ευχαριστουμε..ναι σε αυτο εχεις δικαιο η ενασχοληση με το φορυμ δεν βοηθαει..η ψυχολογος μου με ειπε να τα σβησω ολα αυτα και να μν μπαινω στο φορυμ και γενικα να μν μιλαω σε κανεναν για το προβλημα μονο μ αυτην γτ ετσι λεει συνεχεια το σκεφτομαι..αλλα εγω κανω τ κεφαλιου μ και μπαινω δεν ξερω γτ μαλλον νοιωθω σαν να βρισκω παρηγορια στο φορυμ επειδη μιλαω μ ατομα που εχουν κ αυτοι προβλημα..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #28
    Πως μπορείς να βρίσκεις παρηγοριά μέσα σε τόσο πονο; Καταλαβαινω ότι προσωρινά είναι μια ανακούφιση η διαβεβαίωση ότι δεν είσαι ο μόνος. Ίσως να περιμένεις και από κάποιον να σου πει ότι τελικά τα κατάφερε. Αλλά νομίζω κατά βάση εδώ θα μπει να γράψει ο πονεμένος.. και όλο αυτό είναι εντελώς αποθαρρυντικό. Εστίασε στη ζωή σου και σε ανθρωπους υγιής μπας και επανέλθεις. Δεν είχα σκοπο να ξαναγράψω αλλά το έκανα γιατί βλέπω ότι καταλαβαινεις την κατάσταση. Να την ακούσεις τη γιατρό σου!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ευχαριστω να εισαι καλα..και σε σενα ελπιζω συντομα να εισαι καλα και να το ξεπερασεις...

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Ευχαριστω να εισαι καλα..και σε σενα ελπιζω συντομα να εισαι καλα και να το ξεπερασεις...

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Βρε παιδιά αυτό το φόρουμ υπάρχει για να μοιραζόμαστε τους προβληματισμούς μας. Ο δικός μου ο γιατρός από την άλλη μου λέει ότι είναι καλό να συζητάς με ομοιοπαθείς τα προβλήματα σου. Ένας γιατρός δεν μπορεί να καταλάβει τι ακριβώς νιώθεις και βιώνεις παρά μόνο να σε βοηθήσει να βρεις την λύση. Επίσης εάν αποδεχτείς την τωρινή σου κατάσταση και μιλάς γι' αυτό ελεύθερα και συνηδητοποιήσεις ότι δεν πρόκειται για μια μόνιμη κατάσταση ή βλάβη, θα ηρεμήσεις. Να κάνεις τις ασχολίες σου και την ζωή σου, να βλέπεις την ψυχολόγο σου και να μιλάτε, όμως άλλη είδους επικοινωνία θα έχεις με εμάς εδώ μέσα. Σε καταλαβαίνουμε και σε νιώθουμε απόλυτα και παλεύουμε όλοι για έναν κοινό στόχο. Την ανάκτηση. Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Σε εσένα μπορεί να κρατήσει μια εβδομάδα ακόμα, σε μένα μερικούς μήνες ακόμα, σε κάποιον άλλον 2 και 3 χρόνια. Παίζουν πολλά ρόλο. Όπως το να κάνεις σωστή ψυχοθεραπεία και φαρμακοθεραπεία (εάν θέλεις φυσικά) και στο να προσπαθείς και πολύ μόνος σου. Κανείς δεν θέλει να σε αποθαρρύνει εδώ μέσα. Πίστεψε με εγώ από όταν ανακάλυψα αυτό το φόρουμ ένιωσα όμορφα, γιατί μπορώ να μοιράζομαι προβληματισμούς σε καθημερινή βάση και να μαθαίνω και τα νέα των υπολοίπων. Μην είσαι ανυπόμονος. Και μην φρικάρεις. Μια φάση είναι. Θα περάσει όπως περνάνε και οι κρίσεις πανικού και η αγοραφοβία. Αρκεί να έχεις θέληση και να δείξεις αποδοχή σε αυτό που σου συμβαίνει. Εάν προσπαθήσεις να το αποβάλλεις με το ζόρι από πάνω σου, δηλαδή να μην μιλάς γι'αυτό και να πρέπει να περιμένεις το επόμενο ραντεβού στον ψυχολόγο και να καταπιέζεσαι είναι λάθος τακτική. Και κάτι τελευταίο. Ο γιατρός μου μου έχει πει το εξής απλό και όμορφο πράγμα. Η αποπραγματοποίηση αποτελεί μόνο ένα ενοχλητικό σύμπτωμα. Το θέμα είναι τι βρίσκεται κάτω από αυτό το σύμπτωμα. Ποιός είναι ο πυρήνας αυτού του συμπτώματος. Όταν ανακαλύψεις αυτό, το οποίο μπορεί να σου πάρει λίγο ή πολύ καιρό, τότε θα συνηδητοποίησεις πραγματικά πόσο ανούσια είναι η αποπραγματοποίηση αυτή κάθε αυτή. Αυτά από εμένα. Να έχεις ένα όμορφο βράδυ και ΥΠΟΜΟΝΗ! Το κυριότερο.

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-10-2016, 21:11
  2. Αμεση βοήθεια
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-08-2016, 00:57
  3. Άμεση Βοήθεια
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 28-07-2016, 16:16
  4. Βοήθεια για άμεση μετανάστευση στο εξωτερικό
    By dimitsos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2013, 11:34
  5. Χρειάζομαι άμεση βοήθεια!!
    By k_os in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 28-08-2010, 20:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •