Άμεση βοήθεια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 67
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δεν το αποδεχεται οντωσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #32
    Καλησπέρα παιδιά. Αρχικά να σας πω ότι είναι κοπέλα. Το μέρμηγκας το είχα βάλει τυχαία, μ είχε έρθει απ την ιστορία με το μέρμηγκα κ το τζίτζικας που ο ένας αραζε και ο άλλος δούλευε σκληρά, πιστεύω καταλαβαίνετε την σύγκριση������ ναι ίσως να δυσκολεύομαι να το αποδεχτώ αλλά ο λόγος που το είπα είναι επειδή βλέποντας αυτά που περνάνε άλλοι τρομάζω περισσότερο με αποτέλεσμα να μου γίνεται ακόμα πιο δύσκολο. Πχ στην αρχή το είχα πολύ λίγο κ ήμουν χαλαρή. Με το που διάβασα ότι κάποιοι το έχουν μήνες και χρόνια χαθηκα τελείως. Νιώθω τόσο χαμένη που φοβαμαι ότι θα πάθω αμνησία στο τέλος. Μιλήσα με γιατρό κ μ πρότεινε αντικαταθλιπτικά τα οποία φοβαμαι να πάρω. Γενικά νιώθω εγκλωβισμένη δεν ξέρω τι να κάνω. Απ τη μια βοηθαει να μοιράζομαι σκέψεις με ανθρώπους που κταλαβαιπυν απ την άλλη επηρεάζομαι πολύ κ δεν βοηθαει τόσο πολύ.

  3. #33
    Το πρόβλημα είναι το άγχος και μόνο! Αυτό δημιουργεί τα ανάλογα συναισθήματα
    και αυτά με την σειρά τους τις ακόλουθες σκέψεις,αν και μπορεί να λειτουργούν αμφίδρομα όλα αυτά. Πάντως γεγονός είναι ότι μόλις αποβάλλεται το άγχος,σιγά,σιγά,υποχωρούν και τα υπόλοιπα παρατράγουδα. Οντως το μυστικό είναι να μην δίνεις σημασία να προχωράς την ζωή σου σα να μην υφίσταται τίποτα και όλα θα πάνε καλά! Και βρέ παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά υπάρχει και Θεός,κάντε λίγη προσευχή και μόνο καλό θα δείτε!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Καλησπέρα παιδιά. Αρχικά να σας πω ότι είναι κοπέλα. Το μέρμηγκας το είχα βάλει τυχαία, μ είχε έρθει απ την ιστορία με το μέρμηγκα κ το τζίτζικας που ο ένας αραζε και ο άλλος δούλευε σκληρά, πιστεύω καταλαβαίνετε την σύγκριση[emoji12] ναι ίσως να δυσκολεύομαι να το αποδεχτώ αλλά ο λόγος που το είπα είναι επειδή βλέποντας αυτά που περνάνε άλλοι τρομάζω περισσότερο με αποτέλεσμα να μου γίνεται ακόμα πιο δύσκολο. Πχ στην αρχή το είχα πολύ λίγο κ ήμουν χαλαρή. Με το που διάβασα ότι κάποιοι το έχουν μήνες και χρόνια χαθηκα τελείως. Νιώθω τόσο χαμένη που φοβαμαι ότι θα πάθω αμνησία στο τέλος. Μιλήσα με γιατρό κ μ πρότεινε αντικαταθλιπτικά τα οποία φοβαμαι να πάρω. Γενικά νιώθω εγκλωβισμένη δεν ξέρω τι να κάνω. Απ τη μια βοηθαει να μοιράζομαι σκέψεις με ανθρώπους που κταλαβαιπυν απ την άλλη επηρεάζομαι πολύ κ δεν βοηθαει τόσο πολύ.
    Υπέροχα. Τώρα είναι που μπορείς να καταλάβεις γιατί είμαστε εμείς εδώ σε αυτό το φόρουμ. Ο γιατρός σου πρότεινε αντικαταθλιπτικά και εσύ τα φοβάσαι. Εγώ λοιπόν που είμαι ένα βηματάκι πιο μπροστά από εσένα είμαι εδώ για να σου πω να μην φοβάσαι, και ότι μόνο καλύτερα θα γίνεσαι όσο θα περνάει ο καιρός. Εγώ προτείνω να αρχίσεις να τα παίρνεις και να της ζητήσεις να σου χορηγήσει και ένα αγχολυτικό μαζί (ελαφρύ, μη εξαρτησιογόνο) γιατί τις πρώτες 2 περίπου εβδομάδες τα αντικαταθλιπτικά σε κάποιους οργανισμούς προκαλούν ένταση και για να μην φρικάρεις ακόμα περισσότερο (εγώ προσωπικά έζησα έναν εφιάλτη γι' αυτό σε ενημερώνω). Πρέπει να έχεις και πάλι υπομονή όμως. Δεν σημαίνει ότι όταν θα ξεκινήσεις θεραπεία θα νιώσεις καλύτερα κατευθείαν. Αυτό να το θυμάσαι και να μην απογοήτευεσαι. Κάθε μέρα που θα περνάει θα είσαι και λίγο καλύτερα. Εγώ έχω ξεκινήσει την αγωγή 2 μήνες τώρα. Δεν είμαι εντελώς καλά αλλά έχω βελτίωση στο 60%. Επίσης, για να προλάβω και την ανησυχία σου των φαρμάκων γενικά σαν ταμπού, τα αντικαταθλιπτικά δεν είναι εξαρτησιογόνα και δεν θα τα παίρνεις για μια ζωή. Επίσης, δεν είναι η εύκολη λύση που λένε κάποιοι. Απλώς τα παίρνεις για να ηρεμείς τα συμπτώματα και να αποδίδεις καλύτερα στην ψυχοθεραπεία. Καλό είναι να πάρεις για ένα διάστημα γιατί η αποπραγματοποίηση είναι αφόρητη, να χαλαρώσεις και να κάνεις την ψυχοθεραπεία σου. Και να μην φοβάσαι κάτι. Μόνο καλύτερα θα νιώθεις.

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #35
    Έχω αρχίσει ήδη από χθες να έχω στιγμές ύφεσης.. είμαι αρκετή αισιόδοξη αλλά παραμένει μια ανησυχία. Πάντως σίγουρα είναι αντιμετωπίσιμο οποτε υπομονη.
    Alice ναι μ έδωσε ήδη κ ηρεμιστικό μαζί για τις δυο πρώτες εβδομάδες.. το σκέφτομαι ακόμα να δω τι θα κάνω. Εσυ ποια αγωγή παίρνεις;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Έχω αρχίσει ήδη από χθες να έχω στιγμές ύφεσης.. είμαι αρκετή αισιόδοξη αλλά παραμένει μια ανησυχία. Πάντως σίγουρα είναι αντιμετωπίσιμο οποτε υπομονη.
    Alice ναι μ έδωσε ήδη κ ηρεμιστικό μαζί για τις δυο πρώτες εβδομάδες.. το σκέφτομαι ακόμα να δω τι θα κάνω. Εσυ ποια αγωγή παίρνεις;
    Εγώ ξεκίνησα με escitalopram στα 5mg την πρώτη εβδομάδα,μετά για μερικές εβδομάδες ήμουν στα 10mg αλλά είχα θέματα με την αποπρωσοποίηση - αποπραγματοποίηση, και το συζήτησα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι η δόση πρέπει να φτάσει μέχρι τα 20mg σταδιακά. Ξεκίνησα πριν 2 εβδομάδες τα 15mg και είδα μεγάλη διαφορά και στο άγχος και στην αποπραγματοποίηση αλλά και στην διάθεση. Σήμερα ξεκινάω τα 20mg. Ως αγχολυτικό παίρνω το rivotril σε σταγόνες. Έπαιρνα 3 σταγόνες πρωί και 3 απόγευμα, και τώρα παίρνω μία φορά την ημέρα το πρωί συνήθως όταν ξυπνάω, αν και δεν έχω άγχος οπότε κάποιες φορές το ξεχνάω να πάρω. Είναι πολύ ελαφρύ και μη εξαρτησιογόνο. Παρ' όλο που είναι κόκκινη γραμμή. Μπορείς να το συζητήσεις με τον γιατρό σου να σου χορηγήσει κάτι παρόμοιο,για να μην έχεις το άγχος μετά πως θα το σταματήσεις!

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε να σου πουμε ξεκαθαρα να παρεις ηρεμιστικα, η οποιο αλλο χαπι, διοτις απο αλλες φορες θυμαμαι οτι η διαχηρηση του φορουμ επενεβει κι ειπε οτι δεν κανει να προτρεπουμε καποιον σε τετοιο θεμα, μαλιστα το γραφει κι απο πανω αν το παρατηρησεις.
    Αποψη μου ειναι οτι εαν το εχεις συζητησει με τον γιατρο κι σου εχει πει να τα παρεις εαν τα χρηαστεις τωτες δεν κανεις κατις τρομερο, εξαλου για αυτο στα εδωσ για να τα παρεις οταν τα θες, αρα ? Επισης το να παρεις κατις μι φορ δεν ειναι τοσο κακο, αληθεια τι φαρμακα ειναι? αναλγυτικα ειναι? , ειναι βενζοδιαζεπινες? εχουν μεσα κουεταπινη?

  8. #38
    Δεν ζητάω να μ πει κανεις να πάρω κάτι.. έχω τη γιατρό γι αυτό. Εμπειρίες με φάρμακα ζήτησα. Κ εμενα ένα ssri με ζαναξ για 2 βδομαδες που πρότεινε. Το θέμα ρε παιδιά είναι ότι ξαφνικά νιώθω πολύ περίεργα. Προσπάθησα να το αγνοώ όλη μέρα και τα πήγαινα αρκετά καλά. Δεν νιώθω άγχος, δεν νιώθω φρικαρισμενη όπως τις προηγούμενες μέρες.. ούτε 100% ο εαυτός μου νιώθω ακόμα αλλά γενικά δεν μπορώ να προσδιορίσω τι νιώθω. Τι στο καλό είναι αυτό!!σαν να πάγωσα. Όχι ότι δεν έχω συναίσθηματα αλλά κάπως αλλόκοτο δεν μπορώ να το περιγράψω. Σκέφτηκα ότι ίσως να έχω αρχίσει να επανέρχομαι γτ αυτή η έντονη αποξένωση έχει φύγει και απλά να είμαι εξουθενωμένη ψυχολογικά; Και γι αυτό να αισθάνομαι περίεργα; Τρομαχτικο αλλά δεν τρομάζω και ιδιαίτερα. Πολύ περίεργο...

  9. #39
    Alice που μπορω να σε βρω να σε ρωτήσω κάποια πραγματα και κάποιες ανησυχίες που εχω ιδιωτικά..σε χρειάζομαι

    Εστάλη από SM-J730F στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Δεν ζητάω να μ πει κανεις να πάρω κάτι.. έχω τη γιατρό γι αυτό. Εμπειρίες με φάρμακα ζήτησα. Κ εμενα ένα ssri με ζαναξ για 2 βδομαδες που πρότεινε. Το θέμα ρε παιδιά είναι ότι ξαφνικά νιώθω πολύ περίεργα. Προσπάθησα να το αγνοώ όλη μέρα και τα πήγαινα αρκετά καλά. Δεν νιώθω άγχος, δεν νιώθω φρικαρισμενη όπως τις προηγούμενες μέρες.. ούτε 100% ο εαυτός μου νιώθω ακόμα αλλά γενικά δεν μπορώ να προσδιορίσω τι νιώθω. Τι στο καλό είναι αυτό!!σαν να πάγωσα. Όχι ότι δεν έχω συναίσθηματα αλλά κάπως αλλόκοτο δεν μπορώ να το περιγράψω. Σκέφτηκα ότι ίσως να έχω αρχίσει να επανέρχομαι γτ αυτή η έντονη αποξένωση έχει φύγει και απλά να είμαι εξουθενωμένη ψυχολογικά; Και γι αυτό να αισθάνομαι περίεργα; Τρομαχτικο αλλά δεν τρομάζω και ιδιαίτερα. Πολύ περίεργο...
    Έτσι είναι αυτή η αίσθηση γλυκιά μου. Να νιώθεις περίεργα. Από την μία νομίζεις ότι είσαι πάλι στην πραγματικότητα, άλλες φορές νιώθεις πάλι ότι δεν είσαι. Τα συμπεριλαμβάνει όλα αυτή η αίσθηση. Επίσης, πρέπει να έχεις υπομονή. Όταν επανέλθεις πλήρως δεν θα έχεις καμία σκέψη για το πως νιώθεις. Γιατί θα είσαι και πάλι στα "φυσιολογικά" σου. Επίσης και το άγχος να σου σταματήσει τελείως δεν σημαίνει ότι θα περάσει αμέσως. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω καθόλου αλλά έτσι λειτουργεί το σώμα μας. Το μυαλό σου πρέπει να νιώσει εντελώς ασφαλή για να ξεκλειδώσει. Πρέπει να απαλλαγεί όχι μόνο από το άγχος, αλλά και από τις αρνητικές σκέψεις. Το άγχος με τα φάρμακα μπορείς να το ηρεμήσεις. Τις σκέψεις όμως; Αυτό είναι το δύσκολο κομμάτι. Και γι' αυτο άλλωστε κάνεις και ψυχοθεραπεία. Μπορεί αυτή η αίσθηση να είναι αφόρητη και απαίσια αλλά όταν είναι σε μικρό βαθμό συνηθίζεται. Γι' αυτό μην σκέφτεσαι συνέχεια αφού δεν έχω άγχος γιατί δεν περνάει... γιατί μπαίνεις πάλι στον ίδιο φαύλο κύκλο αρνητικών σκέψεων. Κάνε υπομονή, κάνε κανονικά τις ασχολίες σου και κυρίως δώσε χρόνο στο μυαλό και στο σώμα σου να ηρεμήσουν όσο αυτά χρειάζονται.

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Κωστας View Post
    Alice που μπορω να σε βρω να σε ρωτήσω κάποια πραγματα και κάποιες ανησυχίες που εχω ιδιωτικά..σε χρειάζομαι

    Εστάλη από SM-J730F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Κώστα μου προσπαθώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα και δεν μπορώ. Μήπως μπορείς εσύ?

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε να σου πουμε ξεκαθαρα να παρεις ηρεμιστικα, η οποιο αλλο χαπι, διοτις απο αλλες φορες θυμαμαι οτι η διαχηρηση του φορουμ επενεβει κι ειπε οτι δεν κανει να προτρεπουμε καποιον σε τετοιο θεμα, μαλιστα το γραφει κι απο πανω αν το παρατηρησεις.
    Αποψη μου ειναι οτι εαν το εχεις συζητησει με τον γιατρο κι σου εχει πει να τα παρεις εαν τα χρηαστεις τωτες δεν κανεις κατις τρομερο, εξαλου για αυτο στα εδωσ για να τα παρεις οταν τα θες, αρα ? Επισης το να παρεις κατις μι φορ δεν ειναι τοσο κακο, αληθεια τι φαρμακα ειναι? αναλγυτικα ειναι? , ειναι βενζοδιαζεπινες? εχουν μεσα κουεταπινη?
    Βρε Γιώργο δεν είπαμε στην κοπέλα να πάρει κάτι με το ζόρι. Μια συζήτηση κάνουμε για το τι αγωγή ακολουθεί ο καθένας μας. Και εάν παρατήρησες πρότεινα ένα αγχολυτικό, αλλά είπα στο κορίτσι να το συζητήσει με τον γιατρό της πρώτα. Εδώ είμαστε για να συζητάμε τις ανησυχίες μας και να λύνουμε τις απορίες ο ένας στον άλλον. Δεν κάνουμε υποδείξεις, δεν είμαστε γιατροί άλλωστε. Την καλησπέρα μου :-)

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #43
    Οχι Δυστυχώς μπορω να σε βρω πουθενά αλλου ; αν δεν εχεις προβλημα φυσικα

    Εστάλη από SM-J730F στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #44
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Κωστας View Post
    Οχι Δυστυχώς μπορω να σε βρω πουθενά αλλου ; αν δεν εχεις προβλημα φυσικα

    Εστάλη από SM-J730F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Φτάσε τα 50 πμ και μετά θα μπορείς να στείλεις.

  15. #45
    Δηλαδη;

    Εστάλη από SM-J730F στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-10-2016, 21:11
  2. Αμεση βοήθεια
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-08-2016, 00:57
  3. Άμεση Βοήθεια
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 28-07-2016, 16:16
  4. Βοήθεια για άμεση μετανάστευση στο εξωτερικό
    By dimitsos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2013, 11:34
  5. Χρειάζομαι άμεση βοήθεια!!
    By k_os in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 28-08-2010, 20:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •