Άμεση βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1

    Άμεση βοήθεια

    Το έπαθα κ εγώ πριν λίγες μέρες να νιώθω σαν να χάνω τον εαυτό μου. Από τότε δεν επανήλθα παρά ελάχιστες στιγμές π ξεχάστηκα. 3 μέρες τώρα υποφέρω. Νιώθω ότι το έχω χάσει τελείως. Δεν ηρεμώ στιγμή. Με όποιον γιατρό μίλησα μ είπε σαν πρώτη εκτίμηση ότι μοιάζει με άγχος μιας κ έχω διαταραχή πανικού με αγοραφοβια εδώ κ 3 χρόνια.. δεν αντέχω όμως άλλο ούτε λεπτό. Έχω ηρεμιστικά εδώ στο σπίτι για ώρα ανάγκης όπου δεν έχω πάρει ποτέ επειδή τα φοβαμαι αλλά τώρα δεν αντέχω άλλο. Να πάρω; Βοηθαει στο να επανέλθεις στον εαυτό σου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Το έπαθα κ εγώ πριν λίγες μέρες να νιώθω σαν να χάνω τον εαυτό μου. Από τότε δεν επανήλθα παρά ελάχιστες στιγμές π ξεχάστηκα. 3 μέρες τώρα υποφέρω. Νιώθω ότι το έχω χάσει τελείως. Δεν ηρεμώ στιγμή. Με όποιον γιατρό μίλησα μ είπε σαν πρώτη εκτίμηση ότι μοιάζει με άγχος μιας κ έχω διαταραχή πανικού με αγοραφοβια εδώ κ 3 χρόνια.. δεν αντέχω όμως άλλο ούτε λεπτό. Έχω ηρεμιστικά εδώ στο σπίτι για ώρα ανάγκης όπου δεν έχω πάρει ποτέ επειδή τα φοβαμαι αλλά τώρα δεν αντέχω άλλο. Να πάρω; Βοηθαει στο να επανέλθεις στον εαυτό σου;
    Κάνε κάτι για να ηρεμήσεις... μπες Κάνε ένα μπάνιο να χαλαρώσεις..
    Εγώ όταν έχω έχω άγχος η νεύρα κάνω σκοινακι μέχρι να κουραστώ και να ηρεμησω .. απασχόλησε τον εαυτό σου με κάτι ευχάριστο

  3. #3
    Το θέμα μου αυτή τη στιγμή δεν είναι το άγχος.. το κουβαλάω χρόνια έχω μάθει να το αντέχω. Με έχει τρελανει η αίσθηση ότι είμαι εκτός των αισθήσεων μου και ότι δεν είμαι εγώ. Θέλω να νιώσω και πάλι ο εαυτός μου. Γι αυτό ρωτάω αν το ηρεμιστικό θα με βοηθήσει να επανελθω. Δεν παλευεται. Δεν υπάρχει ένα λεπτό π να νιώθω «εγώ» όλο αυτό μ προκαλεί ανασφάλεια και απελπισία

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Το θέμα μου αυτή τη στιγμή δεν είναι το άγχος.. το κουβαλάω χρόνια έχω μάθει να το αντέχω. Με έχει τρελανει η αίσθηση ότι είμαι εκτός των αισθήσεων μου και ότι δεν είμαι εγώ. Θέλω να νιώσω και πάλι ο εαυτός μου. Γι αυτό ρωτάω αν το ηρεμιστικό θα με βοηθήσει να επανελθω. Δεν παλευεται. Δεν υπάρχει ένα λεπτό π να νιώθω «εγώ» όλο αυτό μ προκαλεί ανασφάλεια και απελπισία
    Σε αυτό θα σου απαντήσει κάποιος άλλος Γιατί εγώ δεν ξέρω από ηρεμιστικά και τέτοια.. πιστεύω όμως και πάλι πως μόνο ένας γιατρός μπορεί να στο απαντήσει.. Η δική μου άποψη είναι να ξεκινήσεις να γράφεις κάπου τις σκέψεις σου.. να συζητάς με φίλους σου.. να σκεφτείς τι άλλαξε στη ζωή σου όταν ένιωσες έτσι πρώτη φορά και να το αλλάξεις.. το δυνατότερο και πιο αποτελεσματικό φάρμακο είναι το ίδιο το μυαλό..

  5. #5
    Ωραία παρακαλάω κάποιον που το έχει πάθει να μου πει αν τον βοήθησε έστω προσωρινά η λήψη ηρεμιστικών. Μην το πάρω τσάμπα. Μου είπε μια γιατρος μπορώ να πάρω αλλά δεν ξέρει αν θα με βοηθήσει.

  6. #6
    Έστω θα βοηθούσε κάποιος τρόπος αντιμετώπισης. Το έχω λίγες μέρες κ αισθάνομαι ότι δεν αντέχω να περάσει άλλη μέρα και να είμαι έτσι. Με έχει εξουθενώσει αυτό συναίσθημα και ο τρόμος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Μην φοβασαι κ εγω καθε μερα το νοιωθω δεν τρελεσαι..απασχολησου με κατι να ξεχαστεις να ξεφυγει λιγο το μυαλο..και κανα ημεριστικο μπορεις να παρεις αλλα οχι συνεχεια μια στο τοσο να ηρεμησεις λιγο..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Εσυ έχεις δοκιμάσει με ηρεμιστικό; Αν ναι πως ήταν; Ποσό καιρό το παθαίνεις; Καλά είναι τραγικό συναίσθημα. Χθες για κάποιες ώρες είπα ότι δεν με νοιάζει δε θα ασχοληθω και η διαφορα στο συναίσθημα ήταν αισθητή. Βοήθησε δηλαδή αλλά ξανά μετά.....τι τραβάμε!!

  9. #9
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Εσυ έχεις δοκιμάσει με ηρεμιστικό; Αν ναι πως ήταν; Ποσό καιρό το παθαίνεις; Καλά είναι τραγικό συναίσθημα. Χθες για κάποιες ώρες είπα ότι δεν με νοιάζει δε θα ασχοληθω και η διαφορα στο συναίσθημα ήταν αισθητή. Βοήθησε δηλαδή αλλά ξανά μετά.....τι τραβάμε!!
    Καλημέρα, έχω βρεθεί στη θέση σου, για αρχή θα έπαιρνα ένα ηρεμιστικό να χαλαρώσω και θα πήγαινα σε κάποιο γιατρό να με καθοδηγησει! Είναι ανυπόφορο όλο αυτό... Και εφόσον δεν μπορείς να απασχολήσεις με κάτι τον εαυτό σου αυτό πιστεύω θα ήταν καλό.

  10. #10
    Καλημερα!! Είναι ανυπόφορο ναι! Κανόνισα με γιατρό για τη Δευτέρα αλλά απορώ πως θα τη βγάλω ως τότε. Χθες πίστευα ότι θα καταλήξω σε ψυχιατρείο αλλά σε μια δόση σταδιακά κατάφερα να ηρεμήσω.. το ηρεμιστικό δηλαδή βοηθαει; Πως είναι δηλαδή μετά τη λήψη του;

  11. #11
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Καλημερα!! Είναι ανυπόφορο ναι! Κανόνισα με γιατρό για τη Δευτέρα αλλά απορώ πως θα τη βγάλω ως τότε. Χθες πίστευα ότι θα καταλήξω σε ψυχιατρείο αλλά σε μια δόση σταδιακά κατάφερα να ηρεμήσω.. το ηρεμιστικό δηλαδή βοηθαει; Πως είναι δηλαδή μετά τη λήψη του;
    Βοηθάει χαλαρώνεις πάρα πολύ και κοιμάσαι μετά με ησυχία, τι ηρεμιστικό έχεις ;

  12. #12
    Quote Originally Posted by samantha26 View Post
    Βοηθάει χαλαρώνεις πάρα πολύ και κοιμάσαι μετά με ησυχία, τι ηρεμιστικό έχεις ;
    Έχω τα Xanax. Χαλαρώνεις μόνο σωματικά η φεύγει κ αυτή η αίσθηση;

  13. #13
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Έχω τα Xanax. Χαλαρώνεις μόνο σωματικά η φεύγει κ αυτή η αίσθηση;
    Το συγκεκριμένο σε χαλαρώνει γενικά και πολύ, τι θα λέγεσαι όμως να πάρεις κάτι πιο ήπιο μέχρι να δεις το γιατρό σου; Αν ρωτήσεις στο φαρμακείο θα σου δώσουν .... Κυκλοφορούν τόσα πολλα ... Εξάλλου θα το πάρεις για 1_2 μέρες μέχρι να σε δει...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Εγώ παίρνω εδώ και 3 χρόνια Tranxene σε καθημερινή βάση (μισό το πρωί, μισό το μεσημέρι) με ελάχιστα διαλείμματα..
    Βοηθάει πολύ στο άγχος, χωρίς κάποια παρενέργεια, ίσως αν το παρακάνεις υπνηλία.
    Ηρέμησε, βαθιές ανάσες, συχνά κρύα (ιδανικά) ντούς. Πήγαινε μια βόλτα, δες και μίλα με φίλους σου.
    Ζω καθημερινά με αυτό το άγχος πέρα από κάποια διαλείμματα.. Μην τρελένεσαι, βρες έναν καλό γιατρό για ψυχοθεραπεία και αγωγή.
    Εύχομαι τα καλύτερα, υπομονή!

  15. #15
    Πραγματικά πως αντέχει κανεις να ζει με αυτό το πράγμα; Το έχω λίγες μέρες και μου έχει καταστρέψει τη ζωή. Μιλήσαμε πάλι με τη γιατρό μου και μου είπε να πάρω ηρεμιστικό (Xanax) απλά για να φύγει η ένταση σε δύσκολες καταστάσεις και ότι αυτό δεν φεύγει έτσι απλά αλλά ότι δεν πρόκειται να πάθω και κάτι χειρότερο. Πραγματικά παιδιά ότι τρόπο έχετε αντιμετώπισης δεκτός! Έστω κάπως να μετριάσω την κατάσταση

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-10-2016, 21:11
  2. Αμεση βοήθεια
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-08-2016, 00:57
  3. Άμεση Βοήθεια
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 28-07-2016, 16:16
  4. Βοήθεια για άμεση μετανάστευση στο εξωτερικό
    By dimitsos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2013, 11:34
  5. Χρειάζομαι άμεση βοήθεια!!
    By k_os in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 28-08-2010, 20:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •