Θυμος προς συγγενεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

    Θυμος προς συγγενεις

    Νιωθω μεγαλο θυμο για συγγενεις μου που θεωρω οτι μου εκλεψαν τη ζωη. Τους πρωτου βαθμου αλλα και κατι θειους θειες. Τους ριχνω καθημερινα καταρες.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Θυμό ή μίσος;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τον εαυτο σου χαλας , επιτρεποντας του να τρεφει αρνητικα συναισθηματα ............ δικαιως η αδικως , ......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Εμενα μου την κατεστρεψαν την ζωη γιατι με χωρισαν με τον μονο ανθρωπο που ερωτευτικα κ αγαπουσα οσο τιποτε αλλο κ μετα απο αυτο ζω μες στην καταθλιψη απ την εφηβεια μου μ.εσενα τι σου κανανε και το λες αυτο σου καναν κατι κακο ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Οταν τα πραγματα δεν πανε καλα για σενα σου φταινε πολλα.Αναλυεις πραγματα τα οποια δε τα σκεφτοσουν παλιοτερα γιατι ησουν γενναιοδωρος,ελεγες δεν με πειραζει,δεν εχω αναγκη το διαμερισμα της μανας,το χωραφι του παππου,τα εξτρα λεφτα για σπουδες κτλ κτλ.
    Μεγαλωνοντας ομως κα ιοταν ζορισουν τα πραγματα βλεπεις ποσο σημαντικο ειναι να ειχες κι εσυ μια βοηθεια παραπανω.Βλεπεις οτι συγγενεις σου τελικα δεν ηταν χαζοι που πεσαν με τα μουτρα να παρουν οτι μπορουν κι εσυ το επαιζες ''ανωτερος''.

    Μαλιστα το πρωτου βαθμου συγγενειας συμφερον ειναι μακραν το πιο υπουλο πραγμα στη ζωη γιατι καλυπτεται απο την αγαπη και δε μπορεις να το δεις.Μερικες φορες μπορει να μην καταλαβαινει κιολας ο αλλος οτι σε ριχνει...να μη του φαινεται λαθος εκεινη τη στιγμη.Αλλα ελα που μια μερα θα γυρισει να σου αποδωσει ευθυνες.

    Δυσκολο πραγμα η δημιουργια οικογενειας,να χεσω οσους λενε ελαφρα την καρδία ''ελα μωρε παμε να κανουμε κανα παιδι''.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Εγώ θα σας στεναχωρήσω Αλλά δεν συμφωνώ.. αρχικά δεν μ'αρέσει που ρίχνεις κατάρες στους συγγενείς σου ότι και αν έκαναν.. Ο μόνος τρόπος να σου καταστρέψει κάποιος τη ζωή είναι να σε σκοτώσει.. Από τη στιγμή που είσαι ζωντανός και αρτιμελης έχεις την ευθύνη Γιατί κανέναν μας δεν έδεσαν με αλυσίδες ώστε να μην ρίξει μαύρη πέτρα και φύγει να κάνει τη ζωή του άλλου.. Εγώ παραδέχομαι και θαυμάζω εκείνους που έχουν τα θάρρος να τα παρατήσουν όλα για αυτό που αγαπούν.. Και για τη ζωή που θέλουν.. αν δεν σ'αρέσει εκεί που είσαι κουνησου δεν είσαι δέντρο.. το να μένουμε εκεί και να δεχόμαστε αυτά που μας προστάζουν.. Και μετά να Ρίχνουμε την ευθύνη σε εκείνους το βρίσκω ανόητο.. γιατι έτσι δεν πας μπροστά.. Ούτε προσπαθείς για την ευτυχία σου..
    Αν είναι οικονομικοί οι λόγοι σκέψου Εσύ ως άνθρωπος τι έκανες για να είσαι ανεξάρτητος .. αν δεν έκανες τπτ και απλά νόμιζες ότι είναι δικά σου επειδή τα έφτιαξαν για εσένα τότε πάλι είσαι λάθος..
    Μιλάω εντελώς Γενικά Γιατί δεν ξέρω το λογο της δυσαρέσκειας σου.. απλώς όσο μεγαλώνω είναι πεπεισμένη ότι είμαστε εμείς που μας κάνουμε είτε ευτυχισμένους είτε δυστυχισμενους.. Εμείς έχουμε όλη την ευθύνη για τις επιλογές μας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κουνελι σε σενα τα λεω δεν υπαρχει ψυχολογια υπαρχουν επιλογεσ κ αποφασεισ καποιοι απο τα δεκαοχτω καποιοι απο τα τριαντα στο τελοσ παιρνεισ οτι εχεισ μεσα σου νομιζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κουνελι σε σενα τα λεω δεν υπαρχει ψυχολογια υπαρχουν επιλογεσ κ αποφασεισ καποιοι απο τα δεκαοχτω καποιοι απο τα τριαντα στο τελοσ παιρνεισ οτι εχεισ μεσα σου νομιζω
    Έτσι ακριβώς... Δεν φταίει κάνεις άλλος πέρα από εμάς τους ίδιους..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Θα σου απλώς να αποδεχτείς και να εκφράσεις τα συναισθήματα σου για να απαλλαγείς από αυτά.... Όταν κρατάμε αρνητικά συναισθήματα διογκώνονται και σε κάποια φάση αρχίζουν να σαπίζουν, σκιάζοντας κι ο,τιδήποτε όμορφο έχουμε μέσα μας....
    ....αυτό βέβαια δεν σημαίνει να γίνεις μνησίκακος....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Εμείς έχουμε όλη την ευθύνη για τις επιλογές μας
    Καταλαβαινω πως το λες,Motivation κι ετσι...αλλα στην πραγματικοτητα δεν ισχυει.Οι γονεις παιζουν τεραστιο ρολο κα ιαπλα ειναι τυχερα οσα παιδια γεννιουνται απο γονεις που ξερουν γιατι κανουν παιδι.Να ξερουν οι γονεις να καταλαβαινουν τι γινεται γυρω τους,ποιο το περιβαλλον,πως θα ενεργησουν στα πρωτα κρισιμα χρονια του παιδιου και να ψυχογραφησουν τον χαρακτηρα του αργοτερα και ενα σωρο αλλα απειρα πραγματα.Αυτα χρειαζονται γνωσεις.Δυστυχως η γεννα δεν απαιτει κατι τετοιο,κανεις σεξ,γκαστρωνεις/γκαστρωνεσαι και λες εγινα μανα/πατερας.Εκανες κατι τοσο απλο γελοιο και πανευκολο και δημιουργησες κατι απιστευτα πολυπλοκο που δεν ειναι ευκολο στη διαχειριση του.

    Σα να εισαι οικοδομος φτιαχνοντας πολυκατοικια (βασικες γνωσεις) και σε καποια φαση να σου πουν οτι αυριο πρωι παιρνεις τη θεση του εργολαβου.Που πας?Θα σαι τυχερος αν η μεχρι τοτε δουλεια εχει ολοκληρωθει σε μεγαλο βαθμο.Το ιδιο και σα γονιος θα εισαι τυχερος αν το παιδι λογο γονιδιων ξεφυγει απο την αγνοια σου και χτισουν τα γονιδια καποια γερα θεμελια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    Καταλαβαινω πως το λες,Motivation κι ετσι...αλλα στην πραγματικοτητα δεν ισχυει.Οι γονεις παιζουν τεραστιο ρολο κα ιαπλα ειναι τυχερα οσα παιδια γεννιουνται απο γονεις που ξερουν γιατι κανουν παιδι.Να ξερουν οι γονεις να καταλαβαινουν τι γινεται γυρω τους,ποιο το περιβαλλον,πως θα ενεργησουν στα πρωτα κρισιμα χρονια του παιδιου και να ψυχογραφησουν τον χαρακτηρα του αργοτερα και ενα σωρο αλλα απειρα πραγματα.Αυτα χρειαζονται γνωσεις.Δυστυχως η γεννα δεν απαιτει κατι τετοιο,κανεις σεξ,γκαστρωνεις/γκαστρωνεσαι και λες εγινα μανα/πατερας.Εκανες κατι τοσο απλο γελοιο και πανευκολο και δημιουργησες κατι απιστευτα πολυπλοκο που δεν ειναι ευκολο στη διαχειριση του.

    Σα να εισαι οικοδομος φτιαχνοντας πολυκατοικια (βασικες γνωσεις) και σε καποια φαση να σου πουν οτι αυριο πρωι παιρνεις τη θεση του εργολαβου.Που πας?Θα σαι τυχερος αν η μεχρι τοτε δουλεια εχει ολοκληρωθει σε μεγαλο βαθμο.Το ιδιο και σα γονιος θα εισαι τυχερος αν το παιδι λογο γονιδιων ξεφυγει απο την αγνοια σου και χτισουν τα γονιδια καποια γερα θεμελια.
    Δλδ θες να πεις ότι καταριέται τους γονείς του και τους συγγενείς γύρω γύρω Γιατί δεν είχαν την δυνατότητα η τη γνώση να διαμορφώσουν διαφορετικά το χαρακτήρα του?
    Έχεις δίκιο στο ότι παίζουν τρομερό ρόλο σε αυτό που γινόμαστε.. Αλλά πέρα από αυτά που σου δίνουν πιστεύω πως μεγαλώνοντας έχουμε τα δικά μας μοναδικά χαρακτηριστικά που μπορούν να μας κάνουν να ξεχωρισουμε είτε από την οικογένεια είτε από οπουδηποτε αλλού.. Από φτωχούς και αγράμματους ανθρώπους μεγάλωσαν σπουδαιοι άνθρωποι.. Η το αντίθετο..
    Πάντως έχει να κάνει και με τον άνθρωπο.. νομίζω και οι 2 εκδοχές παίζουν.. Όμως από την στιγμή που αντιλαμβάνεσαι τι βλέπουν οι άλλοι λάθος.. Και ξέρεις τι θες εσυ.. αν δεν το ακολουθήσεις είναι δική σου επιλογή και δική σου ευθύνη..
    Εγώ δειλιασα πολλές φορές να κάνω κάτι που ήθελα πολύ.. γιατι ήμουν φοβητσιαρα.. Ίσως έτσι με έμαθαν! Αλλά ποτέ δεν κατηγόρησα τους γονείς μου.. ξέρω ποιο είναι το ελάττωμα μου και είναι δική μου ευθύνη αν θα το αφήσω να υπάρχει η θα το εξουδετερωσω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Έτσι ακριβώς... Δεν φταίει κάνεις άλλος πέρα από εμάς τους ίδιους..
    Ε να καταργησουμε τους νομους τοτε που προστατευουν τα θυματα απο αδικες πραξεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Μιλάω εντελώς Γενικά Γιατί δεν ξέρω το λογο της δυσαρέσκειας σου.. απλώς όσο μεγαλώνω είναι πεπεισμένη ότι είμαστε εμείς που μας κάνουμε είτε ευτυχισμένους είτε δυστυχισμενους.. Εμείς έχουμε όλη την ευθύνη για τις επιλογές μας
    Κι εγω που μεγαλωσα , στο ιδιο ακριβως συμπερασμα εχω καταληξει ..........

  14. #14
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κι εγω που μεγαλωσα , στο ιδιο ακριβως συμπερασμα εχω καταληξει ..........
    Ο άνθρωπος όμως δεν φυτρώνει μόνος του. Μεγαλώνει σε συγκεκριμένο περιβάλλον, αναπτύσει τα συναισθήματά του και εκπαιδεύεται μέσα από τα πρότυπα που έχει ως μικρό παιδάκι, την μητέρα του, τον πατέρα του, γιαγιάδες κλπ.
    Την ευθύνη των επιλογών του σίγουρα την έχει ο ίδιος αλλά πώς διαμορφώνονται αυτές οι επιλογές; Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...
    Για διαβάστε για την αμυγδαλή του εγκεφάλου και τον ιππόκαμπο του εγκεφάλου και το πόσο μεγάλο ρόλο διαδραματίζει η συμπεριφορά των γονιών στην διαμόρφωση των μετέπειτα συναισθημάτων του ανθρώπου και στις επιλογές του στη ζωή...

  15. #15

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 29-05-2020, 13:47
  2. Θυμός προς τον ψυχοθεραπευτή
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 104
    Last Post: 29-07-2019, 03:19
  3. ΘΥΜΟΣ
    By ico in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 42
    Last Post: 13-10-2008, 23:15
  4. ΘΥΜΟΣ !!!! ΘΥΜΟΣ!!!! ΘΥΜΟΣ!!!!
    By donald_girl in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 16
    Last Post: 14-06-2008, 11:53
  5. Ερωτικά όνειρα με συγγενείς
    By equinox in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 14-02-2008, 20:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •