ρε μ@λακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    ρε μ@λακα

    βρε παιδια , τι γινεται στους Ελληνικους δρομους , ειμαι ενας καλος οδηγος , καλος με την εννοια οτι μπορω και κινουμαι με ταχυτητες ανω των 220 χλμ/ωρα χωρις να σκεφτω ποτέ η να κανω κατι ' ουφ , παρα τριχα την γλυτωσα ' ξερω που να τρεξω , ειχα παντα και εχω ενα αμαξι ικανο να κινειται με αυτες τις ταχυτητες με ασφαλεια , και μοτο την ταχυτερη του εμποριου , ουδεποτε μου εχει τυχει το παραμικρο , ομως ως ανθρωπος μου τυχαινει μες την πολη , που κινουμαι σαν παππους ( ετσι πρεπει ) να κανω καποιο λαθος , που το διορθωνω εγκαιρα , κι ομως το ' ρε μαλ@κα ' και αλλα παρομοια το ακουω πολυ συχνα , απο οδηγους απο 25-50 ετων , οχι νεωτερους ουτε μεγαλυτερους , δλδ. με το παραμικρο.........παντα παραχωρω την προτεραιοτητα ,ας εχει ο αλλος stop , αφηνω δε τους πεζους να περασουν, ας ειναι εκτος διαβασεων, δυο φορες δε που με εριξαν με το σκουτερ μου και την μοτο κατω , με δικη τους ευθυνη φυσικα , με πληρωσαν , αλλα δεν εβγαλα αχνα , αντιθετως ειπα 'συμβαινουν αυτα ' , στην δε Ελβετια , Λονδινο , Ιταλια , παντα σταματουν να περασουν οι πεζοι .........μαλιστα το ' ρε μ@λακα ' χρησιμοποιειται και στην καθομιλουμενη ως γνωστον ....υπαρχει πολυ θυμος στον Ελληνα οδηγο (?) η ετσι δειχνουν την ελλειψη παιδειας τους ?....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Μαλάκας στα Ελληνικά σημαίνει Κύριος
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    84
    δυστυχώς η κατάσταση στους ελληνικούς δρόμους είναι πολύ κακή πολλές φορές!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Μαλάκας στα Ελληνικά σημαίνει Κύριος
    σωστη παρατηρηση !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    το χαλι στους ελληνικους δρομους... δεν ξερεις τι του φταιει του αλλου, που ειναι κουρασμενος? που θα τον ενοχλεις εκει που το παρκαρες, που δεν βρισκει παρκινγκ? που οι δρομοι ειναι γεματη λακκουβες με αποτελεσμα τα τρανταγματα να του αποσπουν την προσοχη? που εχει αμαξι 20ετιας? που τα φαναρια αναβουν καθε τρεις και λιγο και το σταματα ξεκινα κουραζει? προσωπικα οταν οδηγω και συναντω συνεχεια νταλικες σε επαρχιακους δρομους ή σε παλιες εθνικες οδου, για να μην πληρωσουν τα διοδια, με κουραζει απιστευτα, διοτι ειναι οχηματα που κοβουν μεγαλο μερος απο το οπτικο πεδιο του δρομου....Επισης το βραδυ με διερχομενες λωριδες οι αντανακλασεις των φωτων, που μερικοι βαζουν κατασπρα ή εχουν τα μεσαια και φεγγουν λες και εχουν αναψει την μεγαλη και τελος οι αφηρημενοι που ξεχναν να τα σβησουν και τυφλωνομαι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μενη, εχει αποδειχθει οτι το να οδγεις κουρασμενος ειναι το ιδιο σαν να οδηγεις υπο την επηρρεια αλκοολ .....στους επαρχιακους δρομους υπαρχουν ακομα πολλες λακουβες ........τα καινουργια αμαξια εχουν ισχυρα φωτα led η xenon , τα παλια ομως ? εχεις δικιο για την ελλειψη παρκιν , στις αλλες ευρωπαικες χωρες υπαρχει εξελιγμενο δικτυο μετρο , εκει δεν σκεφτεσαι και το αυτοκινητο σου , οχι ομως στην Ελλαδα .......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Εδώ στην Ελλάδα βρίζουν καί τόν πεζό που περνάει απο διάβαση.
    Ή τόν βρίζουν καί στο πράσινο φανάρι για πεζούς , κίτρινο για τά αμάξια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    βρε παιδια , τι γινεται στους Ελληνικους δρομους , ειμαι ενας καλος οδηγος , καλος με την εννοια οτι μπορω και κινουμαι με ταχυτητες ανω των 220 χλμ/ωρα χωρις να σκεφτω ποτέ η να κανω κατι ' ουφ , παρα τριχα την γλυτωσα ' ξερω που να τρεξω , ειχα παντα και εχω ενα αμαξι ικανο να κινειται με αυτες τις ταχυτητες με ασφαλεια , και μοτο την ταχυτερη του εμποριου , ουδεποτε μου εχει τυχει το παραμικρο , ομως ως ανθρωπος μου τυχαινει μες την πολη , που κινουμαι σαν παππους ( ετσι πρεπει ) να κανω καποιο λαθος , που το διορθωνω εγκαιρα , κι ομως το ' ρε μαλ@κα ' και αλλα παρομοια το ακουω πολυ συχνα , απο οδηγους απο 25-50 ετων , οχι νεωτερους ουτε μεγαλυτερους , δλδ. με το παραμικρο.........παντα παραχωρω την προτεραιοτητα ,ας εχει ο αλλος stop , αφηνω δε τους πεζους να περασουν, ας ειναι εκτος διαβασεων, δυο φορες δε που με εριξαν με το σκουτερ μου και την μοτο κατω , με δικη τους ευθυνη φυσικα , με πληρωσαν , αλλα δεν εβγαλα αχνα , αντιθετως ειπα 'συμβαινουν αυτα ' , στην δε Ελβετια , Λονδινο , Ιταλια , παντα σταματουν να περασουν οι πεζοι .........μαλιστα το ' ρε μ@λακα ' χρησιμοποιειται και στην καθομιλουμενη ως γνωστον ....υπαρχει πολυ θυμος στον Ελληνα οδηγο (?) η ετσι δειχνουν την ελλειψη παιδειας τους ?....
    Καλημερα !

    Εγω θα πω μονο πως αυτες οι ταχυτητες δεν ειναι για τους ελληνικους δρομους και φυσικα δεν συγκρινεται η ταχυτητα που δοκιμαζεις σε μια πιστα με αυτη που θα αναπτυξεις μεσα σε ενα δρομο δεδομνου της υπαρξεις και αλλων οδηγων ..

    Το οτι δεν εχεις κανει ποτε καποιο ατυχημα με αυτη την ταχυτητα δεν ειναι θεμα μονο ικανοτητας ειναι καθαρα θεμα τυχης πλεον εφοσον γνωριζουμε τι κυκλοφορει εκει εξω ..

    Οσο για το μ@λακα ειναι πλεον καραμελα στο στομα πολλων και δεν δηλωνει τιποτα ..
    Οταν ακους πιο χοντρα μπινελικια τοτε εκει καταλαβαινεις οτι πολλα τα προβληματα του ...

    Οχι τετοιες ταχυτητες στους πραγματικα καταλληλους δρομους μας ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Εδώ στην Ελλάδα βρίζουν καί τόν πεζό που περνάει απο διάβαση.
    Ή τόν βρίζουν καί στο πράσινο φανάρι για πεζούς , κίτρινο για τά αμάξια.
    αμα δεν τον πετυχουν στον δρομο, τον κυνηγουν και στο πεζοδρομιο !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !
    Το οτι δεν εχεις κανει ποτε καποιο ατυχημα με αυτη την ταχυτητα δεν ειναι θεμα μονο ικανοτητας ειναι καθαρα θεμα τυχης πλεον εφοσον γνωριζουμε τι κυκλοφορει εκει εξω ..

    Οχι τετοιες ταχυτητες στους πραγματικα καταλληλους δρομους μας ...
    καλημερα και σε σενα μαριλου , οχι δεν ειναι θεμα τυχης αν αντιμετωπιζεις ολους τους οδηγους σαν υποψηφιους δολοφονους σου ..... και οι εθνικες οδοι δεν εχουν κινηση πλεον , απο το 2005 ...........και πιο πριν , που ειχα ενα αυτοκινητο που επιανε 270 ......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    καλημερα και σε σενα μαριλου , οχι δεν ειναι θεμα τυχης αν αντιμετωπιζεις ολους τους οδηγους σαν υποψηφιους δολοφονους σου ..... και οι εθνικες οδοι δεν εχουν κινηση πλεον , απο το 2005 ...........και πιο πριν , που ειχα ενα αυτοκινητο που επιανε 270 ......
    Το αυτοκινητο ειναι μηχανημα και ποτε δεν εισαι σιγουρος πως μπορει να αντιδραση ..

    Ενα περιστατικο να σου θυμισω μονο ...με τον γιο του jumbo και την πορσε που ειχε ...και εκεινος καλος οδηγος ηταν αλλα κοιτα τι εγινε απο τα ελαστικα του οχηματος και ποσο αδικα πηγαν τοσε ζωες ..
    Οι ανθρωποι ηταν σε παρκινκ και ξαφνικα τους εσκασε μια πορσε ..

    Αστο πραγματικα ειναι εγκληματικο να διατηθονται στην αγορα της Ελλαδος τετοια αυτοκινητα δεδομενου οτι δεν υπαρχουν ουτε οι καταλληλες προδιαγραφες του οδοστρωματος αλλα ουτε η καταλλη παιδεια πολλων οδηγων ..

    Πραγματογνωμοσυνες ατυχηματων κανω ,ειμαι μεσα στον κλαδο αυτο τα τελευταια χρονια και μην σου πω τι εχουν δει τα ματια μου και τι βλεπουν καθημερινα απο δηθεν ¨εμπειρους ¨οδηγους ..

    προσεχε μονο σε παρακαλω και οχι τετοιες ταχυτητες ,καλυτερα σε πιστα αν σου αρεσει
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    καλα , αν και η πορσε ειχε λαστιχα 11 ετων , εγω ταλλαζω καθε 5 χρονια .................τα παντα ειναι θεμα τυχης , βλεπε ατυχημα Σουμαχερ , που δεν την πατησε απο την F1 , αλλα στο σκι βουνου........kai σε μια φιλη μου που ειχε ενα μινι κουπερ , και πηγαινε σιγα στην Εθνικη οδο, εφυγε απο ενα αντιθετως ερχομενο φορτηγο, φορτωμενο λαστιχα , ενα λαστιχο, και της εσκασε στο παρμπριζ, που τοσπασε ................οοοολα θεμα τυχης ......σαφως εχεις περισσοτερη εμπειρια λογω δουλειας, αλλα κι εγω δεν ειμαι αλλαζων/αφθαρτος .....θνητος ειμαι ........

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •