Θυμος προς συγγενεις - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Χρειαζεσαι βοηθεια αρχικα για να απαλαγεις απο ολο αυτο το θυμο που εχεις μεσα σου.Ποσο χρονων εισαι?

  2. #32
    33. Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί... Χρειάζομαι βοήθεια ναι.. Απ την άλλη πώς με τη βοήθεια ψυχολόγου θα μεταστραφει ο θυμός σε αγάπη?
    Μου φαίνεται αδύνατον!! Και δεν το θέλω κιόλας!
    Να πω εδώ πως δεν έχω μείνει ποτέ μόνη και πάντα είχαν τον έλεγχό μου και μάλιστα θελουν να με έχουν από κοντά για να με προσέχουν γιατί έχουν την ευθύνη!! Εε φταίω δε λέω αλλά κι αυτοί είναι πολύ χεστηδες.. Και ο πατέρας μου?? Με το νόμο?? Φίλοι!! Κολληταρια με τους αστυνόμους!!

    Δεν του έκανα κακό λέει του φίλου σου, ενός που μετά από αυτον έπαθα την ψύχωση πριν πολλά χρόνια, για να μην πάω φυλακή!!
    Χεστης!!
    Δεν είπα ρε μλκ να του κάνεις κακό αλλά πραγματικά αυτός είναι ο λόγος που δεν του έκανες??
    Ή επειδή τον λυπηθηκες?? Αν έλεγε τον λυπήθηκα θα το δεχόμουν... Αλλά να θέλει να βλάψει κι από φόβο για το τομάρι του να μην το κάνει αυτό ειναι διαφορετικό... Χεστης μιλάμε!! Ο εαυτούλης του!!
    Πάει να πει πως δεν είναι ηθικό στοιχείο όπως λέει για τον εαυτό του συνέχεια!! Αλλά ό,τι κάνει το κάνει για τα μάτια του κόσμου για να φαίνεται ότι έχει καλό όνομα στην κοινωνια!! Ωωχ θεε μου!!!

    Όταν είχα πάθει την ψύχωση είχα ιδέες ότι αυτός, η οικογένειά του, είχε συνεργαστεί με τους Γερμανούς.. Και δεν αποκλειεται!! Αφού ναι μεν ήταν αγρότες αλλά δεν τους έλειψε ποτέ κανενα αγαθό!!
    Και τι με νοιάζει που τα βγάζω στη φόρα τώρα....
    Καθόλου δε με νοιάζει..
    Και από τον τωρινό μου φίλο έμαθα ότι ο παππούς μου ήταν αστυνόμος!! Άκου!! Αυτός του το είπε!! Ο φίλος μου ξέρει για την οικογένειά μου περισσότερα από ό,τι εγώ!! Κανείς ποτέ δεν μας έχει πει τίποτα!! Ούτε η αδερφή μου το ξέρει!!
    Υπάρχει μια ομερτα στην οικογένεια?? Τι σκατα??

    Κάτι άλλο που είχα σκεφτεί τότε με την ψύχωση ήταν ότι δεν είμαι γνήσιο παιδί των γονιων μου... Εε δεν ξέρω... Απ αυτούς όλα να τα περιμένει κανείς..

    Πριν χρόνια πάλι τυχαία έμαθα κάτι άλλο πολύ σοβαρό που έχουν κανει τα μπουμπούκια οι γονείς μου.. Δεν θέλω να το πω εδώ καλύτερα...

    Αμ το να αλλάξω σχολείο 5η δημοτικού επειδή λέει εγώ τους το είπα επειδή τους έλεγα δεν είχαμε καλό δάσκαλο και να πάω σε άλλο σχολείο και μαζί με μένα να αλλάξει σχολείο και ένας δάσκαλος καλός που με ανέλαβε στο καινούργιο σχολείο??? Πού ακούστηκε???
    Παιδί 5ης δημοτικού να θέλει να αλλάξει σχολείο και να το ζητάει από τους γονείς του?? Μηπως μου το χρεωσανε κι αυτό για να βγουν αθώοι??
    Κανείς δεν μου έχει εξηγήσει ποτέ τι παίζει...
    Κινούνται ύπουλα, κρύβουν πράγματα κι η προκοπω η μάνα μου δεν της κακοπεσε να είναι με έναν μλκ!! Ποτέ δεν της έλλειψε τίποτε.. Συν ότι ήταν κι αυτή απ την αρχή μέσα στην όποια συνομωσια του πατέρα μου...

    Αφού όταν είχε έρθει η αστυνομία σπίτι μας επειδή θορυβηθηκε από κάτι που είχα γράψει περί κακού στον εαυτο μου, να τον παίρνει τον αστυνόμο ο έξυπνος και δεν ξερω τι του είπε και μετά ήρθανε μέσα ξανα στο σπίτι και να μου λένε τώρα 4 άνθρωποι, γονείς και 2 αστυνόμοι, συμφωνημενοι όλοι, κι εγώ απέναντι στο στόχαστρο, να μου λενε οκ... Και αν θέλεις να πας μια βόλτα θα έρχονται κι οι γονείς μαζί σου.. Για ασφάλεια!! Και με είχαν κλειδωμενη εκείνο το διάστημα μες στο σπίτι. Και με απειλούσε ο άλλος ο μλκας ότι θα με κλείσει μόνιμα σε ψυχιατρειο... Δεν πάει λέω... μην πω τώρα.

    Και να λέει θα πρεπε να μαι εγώ στην εξουσία..
    Ναι ρε πώς μας ξέφυγες!! Εσένα περιμένουμε όλοι να μας σώσεις απ του κόσμου τ άδικο..

    Εν τω μεταξύ ό,τι και να τους πω χύμα μπροστά τους θυμώνουν για λίγο και μετά το ξεχνάνε.. Σαν να με θεωρούν χαμένη υπόθεση και ό,τι κι αν πω με δικαιολογούν λόγω αναπηρίας?? Τι να πω!

    Αυτό που απ τη μία με βρίζουν κι απ την άλλη με συμπονανε δεν ξερω πώς να το σχολιάσω...

    Θα βρω μια ψυχολόγο να τα πω... Εδώ μέσα δεν ειναι το καλύτερο αλλά δεν με ενδιαφέρει να τους προστατέψω κιόλας τέτοιοι βολεψακηδες που είναι και υποκριτές..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Χρειαζεσαι οπωσδηποτε βοηθεια.Να βρεις καποιον ειδικο ναι να πηγαινεις να μιλας.ΝΑ πεις οσα εχεις μεσα σου να αδειασεις .Αλλα μετα θ απρεπει να επικεντρωθεις σε εσενα.Η εμμονη σου με τους γονεις δε σε βοηθαει.Εσυ εισαι το θεμα.Στην τελικη ξερεις κατι?Οι γονεις μας καλοι ,κακοι,μορφωμενοι ,αμορφωτοι αυτοι ειναι,δεν θα αλλαξουν.Εμεις ειναι το θεμα αφου αναγνωριζουμε τα δικα τους λαθη ν αγινουμε καλυτεροι,να γινουμε διαφορετικοι ευτυχισμενοι.Χρειαεσαι βοηθεια να πας παρακατω.Εχεις εγκλωβιστει και παραασχολεισαι με τους γονεις σου .Μονη σου δεν μπορεις.Μιλα σε καποιον ειδικο.

  4. #34
    Ok.. Ναι... Πρεπει να πάω σε ειδικό.. Με τα δικά τους λεφτά θα πάω... Είχα πάει και παλιότερα που είχα κατάθλιψη... Με βοήθησε να μην παρατήσω κάτι που είχα ξεκινήσει...
    Ως εκεί..
    Θα πάω οκ.. Αν βρω δηλ θα πάω..
    Ευχαριστώ..
    Ναι έχω κολλήσει μ αυτούς.. Τώρα τελευταία μου έχει βγει τόσος θυμός..
    Ίσως βγαίνουν τα δικά μου ανικανοποιητα..
    Ξέρω κατά βάθος πως είμαι τα ίδια χάλια όπως αυτοί και αυτό με θυμώνει ακόμα πιο πολύ..
    Να γίνω ευτυχισμένη δεν ξερω αν μπορώ.. Αυτό που θέλω ειναι να γίνω ανεξάρτητη, μακριά από τη δική τους επιρροή.. Να είμαι λειτουργική και ανεξάρτητη δηλ...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Δεν πειραζει αν πας με τα δικα τους λεφτα...αυτο να μη σε απασχολει.Ειναι απαραιτητο βημα για την ανεξαρτητοποιηση σου.Και αφου με τη συμπεριφορα τους δε μπορουν να σε βοηθησουν οπως λες τουλαχιστον θα σε βοηθησουν να εχεις καποιον αλλο διπλα σου να σε βοηθησει.
    Ο θυμος σε παει πισω.δε σε αφηνει να σκεφτεσαι καθαρα.Τα κουκουλωνει ολα.Ολα σου τα ομορφα,τα καλα που εισαι χανονται απο το θυμο σου.Και αφου ολα τα καλα σου κρυβονται μετα αρχιζεις να αισθανεσαι οτι εισαι ιδια με αυτους.Δεν εισαι ιδια με κανεναν,εισαι εσυ.Διοχετευσε το χρονο σου σε θετικα πραγματα.Βρες θετικα πραγματα δικα σου .Και οταν αρχιζεις να φουντωνεις περπατα.Βγες εξω και περπατα.

  6. #36
    Οκ.. Ευχαριστώ βασικά...
    Βέβαια έτσι όπως είμαι εγώ θα πρέπει να είμαι όλη μέρα στους δρόμους!!
    Οκ καταλαβαίνω τι λες όμως..
    Να βρω έναν ψυχολόγο.. Οκ.. Αντε να δούμε..
    Αυτά περί εαυτού εν τω μεταξύ, το ποιοι είμαστε, τι χαρακτήρα έχουμε, πώς συμπεριφερομαστε κλπ μου φαίνονται τόσο φλου.. Τόσο απροσδιοριστα και ασαφή.. Που αισθάνομαι πως είναι έξω από τη σφαίρα της επιρροής μου, ακριβώς γιατί δεν συνειδητοποιω κάθε φορά τις σκέψεις που με οδηγούν στο τάδε συναίσθημα ή στην τάδε πράξη.. Γίνονται όλα αυτόματα.. Ασυνείδητα..
    Τέλος πάντων..
    Θα πάω σε ψυχολόγο να δω τι μπορεί να γίνει..
    Δεν περιμένω και θαύματα.. Θέλουν πολύ χρόνο οι ψυχοθεραπείες και αν δεις αποτελέσμα είσαι και τυχερός..
    Αυτή είναι η γνώμη μου..
    Εκτός κι αν έχεις ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα να δουλέψεις, όπως εγω το θυμό τώρα.. Γιατι παλιά που πήγαινα και είχα κατάθλιψη τι να της πω?? Έκλαιγα με το παραμικρό.. Δεν με έπιανε η αγωγή μάλλον..
    Τώρα με πιάνει καλύτερα..
    Αντε να δούμε..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Οταν ξεκινησα το γιο μου σε ψυχολογο ξερεις τι του ειπα?Του ειπα...εκει θα ειναι ενας ανθρωπος που θα μπορεις να εμπιστευεσαι και σου δινω το ελευθερο να του λες τα παντα.Οτι εχεις στο μυαλο σου ακομα και αν προκειται να με κατηγορησεις.Μη φοβηθεις να με εκθεσεις.Και με κατηγορησε πολλες φορες,ακομα με κατηγορει.Αλλοτε για λαθη που οντως εχω κανει ,αλλοτε για λαθος σκεψεις του.Και πολλες φορες η ψυχολογος με εστησε στον τοιχο.Αλλες φορες τον παιρνω απο εκει και ειναι χαρουμενος,αλλοτε θυμωμενος,αλλοτε κλαμμενος.Αλλα τουλαχιστον κανουμε βηματα μπροστα.Λυνονται συναισθηματα,βγαινουν ασχημες σκεψεις.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    εγώ μνημονεύω τον χαλεπά επίσης κάθε μέρα.
    με θλίβει πολύ η ιστορία του, να τον χλευάζουν οι νησιώτες του, και στο σπίτι του η μάνα του δυνάστης, αυτή η καταπίεση της έκφρασης και η μοναξιά με πονούν βαθιά.

    αυτό με τους κωδικούς της εφορίας, άλλαξέ τους και μην πεις τίποτα. είναι γελοίο και ενάντια στα ανθρώπινα δικαιωματα δηλαδή εσύ δεν ξέρεις τί έχεις, τί πληρώνεις, τί χρωστάς; μπορεί να σε μπλέξουν κι όλας ή δε ξέρω τί. άλλαξέ τους και μην πεις τίποτα. τί δικαίωμα έχει; λογιστής σου είναι ή δικηγόρος; ο οποιοσδήποτε δηλαδή.

    το να ζητήσεις βοήθεια να μη σε νοιάζει τίνος τα λεφτά είναι, μιλάμε για την ψυχική σου ακεραιότητα, και δεν θα κρατήσει για πάντα.
    ίσα να σταθείς απέναντι να τους αντιμετωπίσεις όπως πρέπει καλύτερα και για τους ίδιους και για σένα.

    και όντως αν δεν είσαι εσύ καλά, πώς να τολμήσεις να βοηθήσεις κάποιον που επίσης δεν είναι; ή αν δεν είσαι σε θέση να αναγνωρίσεις οτι ζεις μια μίζερη κατάσταση, πώς να την ανατρέψεις;

    οι ανθρώποι στη ζωή μας πρέπει να σέβονται τα όριά μας αλλιώς δρόμο.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 29-05-2020, 13:47
  2. Θυμός προς τον ψυχοθεραπευτή
    By NikosD. in forum Η ερώτηση της εβδομάδας
    Replies: 104
    Last Post: 29-07-2019, 03:19
  3. ΘΥΜΟΣ
    By ico in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 42
    Last Post: 13-10-2008, 23:15
  4. ΘΥΜΟΣ !!!! ΘΥΜΟΣ!!!! ΘΥΜΟΣ!!!!
    By donald_girl in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 16
    Last Post: 14-06-2008, 11:53
  5. Ερωτικά όνειρα με συγγενείς
    By equinox in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 14-02-2008, 20:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •