Οριακή διαταραχή χωρίς φαρμακευτική αγωγή.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    5

    Οριακή διαταραχή χωρίς φαρμακευτική αγωγή.

    Έχει προσπαθήσει κανενας να ελέγξει την διαταραχή του χωρίς φάρμακα?
    Αν ναι, πως?
    Είμαι 30 χρονων, διαγνωστηκα με οριακή πριν από 4 χρόνια (μετά από μια σειρά λάθος διαγνώσεων). Το θέμα είναι πως δεν θέλω να πάρω άλλα φάρμακα (έπαιρνα για αρκετά χρόνια) και τα σταμάτησα πριν ενάμιση χρόνο περίπου. Δεν το έχω μετανιώσει γιατί ουσιαστικά δεν με βοηθάνε τα φάρμακα. Μόνο με μουδιάζουν ίσα ίσα να μην κάνω κακό στον εαυτό μου.
    Πέρα, λοιπόν, από την φαρμακευτική αγωγή και την ψυχοθεραπεία (στην οποία δεν έχω πρόσβαση αυτή τη στιγμή), τι άλλο κάνετε στην καθημερινότητα σας για να ελέγξετε αυτήν την διαταραχή?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μπορει να ακουστει χαζο... αλλα μηπως να ξεκινουσες γυμναστηριο να εκτονωνεις τα συναισθηματα σου στην ασκηση?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Χαζο δεν ειναι boo, η γυμναστικη μονο καλό μπορει να κανει στην ψυχολογια μας.
    Anni οταν λες κακο στον εαυτό σου τι εννοεις?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by boo View Post
    μπορει να ακουστει χαζο... αλλα μηπως να ξεκινουσες γυμναστηριο να εκτονωνεις τα συναισθηματα σου στην ασκηση?
    Δεν είναι χαζό. Έχω ακούσει για τα ωφέλη της γυμναστικής αλλά κάποιες μέρες είναι όλα τόσο έντονα που ίσως να χρειάζεται και κάτι συμπληρωματικό, πολύ καλή η συμβουλή σου πάντως, έχω ξεκινήσει δειλά δειλά να ασχολούμαι με ένα δύο πράγματα σε σχέση με την γυμναστική

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Χαζο δεν ειναι boo, η γυμναστικη μονο καλό μπορει να κανει στην ψυχολογια μας.
    Anni οταν λες κακο στον εαυτό σου τι εννοεις?
    Εννοώ να πιάσω ένα ξυράφι και να χαρακωθω, ας πούμε ή και τίποτα χειρότερο, οι τάσεις αυτοκτονίας δεν φεύγουν σχεδόν ποτέ από το μυαλό μου, πάντα κάπου υπάρχουν, έστω και στο πίσω μέρος, που λέει ο λόγος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Αφηνεισ τη ζωη σου σε χερια αλλωνων μετα τι περιμενεισ να γινει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by Anni View Post
    Έχει προσπαθήσει κανενας να ελέγξει την διαταραχή του χωρίς φάρμακα?
    Αν ναι, πως?
    Είμαι 30 χρονων, διαγνωστηκα με οριακή πριν από 4 χρόνια (μετά από μια σειρά λάθος διαγνώσεων). Το θέμα είναι πως δεν θέλω να πάρω άλλα φάρμακα (έπαιρνα για αρκετά χρόνια) και τα σταμάτησα πριν ενάμιση χρόνο περίπου. Δεν το έχω μετανιώσει γιατί ουσιαστικά δεν με βοηθάνε τα φάρμακα. Μόνο με μουδιάζουν ίσα ίσα να μην κάνω κακό στον εαυτό μου.
    Πέρα, λοιπόν, από την φαρμακευτική αγωγή και την ψυχοθεραπεία (στην οποία δεν έχω πρόσβαση αυτή τη στιγμή), τι άλλο κάνετε στην καθημερινότητα σας για να ελέγξετε αυτήν την διαταραχή?
    Anni, στη φίλη μου πολύ καλό έκαναν τα ανθοϊάματα Δρ Μπαχ. Την εποχή που τα μάθαινα πειραματιζόμουν μαζί της και είχε από την αρχή, πολύ καλά αποτελέσματα, με πολύ ήπιο τρόπο. Χρησιμοποιήσαμε πολύ τότε το cherry plum.
    Επίσης τη βοήθησαν τα προβιοτικά, γιατί παράγουν στο έντερο βιταμίνες του συμπλέγματος Β, οι οποίες θρέφουν το νευρικό σύστημα.
    Επίσης η άσκηση που λένε τα παιδιά, κάνει πολύ καλό, ειδικά σε εξωτερικούς χώρους. Ο ήλιος, επιδρά θετικά στη λειτουργία της υπόφυσης και κατά συνέπεια στην ισορροπία όλων των ορμονών, πολλές από τις οποίες σχετίζονται με την ψυχολογική μας διάθεση.
    Εκείνη τη βοήθησε και ο χορός που έκανε κι ακόμη κάνει λάτιν και ευρωπαϊκούς. Με το χορό ξεφορτώνεις νοητικά και συναισθηματικά καλύτερα και πέφτουν οι εντάσεις.
    Μια άλλη ευεργετική συνήθεια είναι να ρούχα με χρώμα κι όχι μαύρα. Επιβεβαιώθηκε πρόσφατα και από έρευνες, ότι αν φορέσεις μαύρα κατάσαρκα, σε 45 λεπτά παθαίνεις κατάθλιψη, κι από κει ξεκινάνε ένα σωρό άλλα προβλήματα υγείας. Είδα κι έπαθα να την καταφέρω να μη φοράει μαύρο ή γκρι, τουλάχιστον από τη μέση και πάνω, αλλά άξιζε η προσπάθεια. Με όλα αυτά, κατάφερε σιγά σιγά να βγει από τη φάση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Εμενα καλο μου κανει το μαγνησιο το φαρμακευτικο απαγορευεται να παρω αντικαταθλιπτικο εχω σχιζοφρενεια δεσ παλιοτερα θεματα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    κι εγω κοβομουν στο παρελθον στα χερια..
    εχω να σου πω το εξης..
    το μονο που θα καταφερες συνεχιζοντας το αυτο θα ειναι μετα απο καποιο καιρο που θα νιωσεις καλυτερα ειναι να εχεις τα σημαδια στα χερια σου να σου θυμιζουν αυτο το πραγμα που εκανες.δεν ειναι ευχαριστη η αναμνηση.ενταξει βεβαια μετα απο χρονια τα βλεπω στεναχωριεμαι αλλα χαιρομαι που το ξεπερασα.
    ενα κολπο ειναι την ωρα που σου ερχεται να κοπεις να παρεις παγακια και να τα βαλεις στα χερια σου με χρι να πονεσουν και να σου φυγει η ενταση που νιωθεις για να κοπεις.
    κουραγιο..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    5
    Σας ευχαριστώ όλους, να 'στε καλά.
    Last edited by Anni; 02-04-2018 at 16:52.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Gianna Rousodimou View Post
    Anni, στη φίλη μου πολύ καλό έκαναν τα ανθοϊάματα Δρ Μπαχ. Την εποχή που τα μάθαινα πειραματιζόμουν μαζί της και είχε από την αρχή, πολύ καλά αποτελέσματα, με πολύ ήπιο τρόπο. Χρησιμοποιήσαμε πολύ τότε το cherry plum.
    Επίσης τη βοήθησαν τα προβιοτικά, γιατί παράγουν στο έντερο βιταμίνες του συμπλέγματος Β, οι οποίες θρέφουν το νευρικό σύστημα.
    Επίσης η άσκηση που λένε τα παιδιά, κάνει πολύ καλό, ειδικά σε εξωτερικούς χώρους. Ο ήλιος, επιδρά θετικά στη λειτουργία της υπόφυσης και κατά συνέπεια στην ισορροπία όλων των ορμονών, πολλές από τις οποίες σχετίζονται με την ψυχολογική μας διάθεση.
    Εκείνη τη βοήθησε και ο χορός που έκανε κι ακόμη κάνει λάτιν και ευρωπαϊκούς. Με το χορό ξεφορτώνεις νοητικά και συναισθηματικά καλύτερα και πέφτουν οι εντάσεις.
    Μια άλλη ευεργετική συνήθεια είναι να ρούχα με χρώμα κι όχι μαύρα. Επιβεβαιώθηκε πρόσφατα και από έρευνες, ότι αν φορέσεις μαύρα κατάσαρκα, σε 45 λεπτά παθαίνεις κατάθλιψη, κι από κει ξεκινάνε ένα σωρό άλλα προβλήματα υγείας. Είδα κι έπαθα να την καταφέρω να μη φοράει μαύρο ή γκρι, τουλάχιστον από τη μέση και πάνω, αλλά άξιζε η προσπάθεια. Με όλα αυτά, κατάφερε σιγά σιγά να βγει από τη φάση
    Σ' ευχαριστώ πολύ. Θα τα δοκιμάσω τα ανθοϊάματα, δεν έχω ιδέα τι είναι ακριβώς, θα το ψάξω. Έχεις δίκιο, κι εγώ αρνούμαι να βγάλω τα μαύρα ρούχα μια δεκαετία τώρα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εγω που ρωτησα τν ψυχιατρο μου για τα ανθιαματα μου ειπε οτι ειναι πλασεμπο δεν κανουν τπτ..ειναι λεει σαν να πινεις ροδονερο..δλδ μπορει να κανουν κατι μονο και μονο απο αυτν αυθηποβολη του μαυλου..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Geia SAS pasxw apo ιδψ και λαμβάνω dumyrox εδώ κ 3 μήνες δεν εχω δει φοβερα αποτελεσματα μπορεί να βοηθήσει κάποιοςαν ξέρει από φάρμακα..γενικα ω ssri αύριο θα πάω στον ψυχίατρο μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Εγω που ρωτησα τν ψυχιατρο μου για τα ανθιαματα μου ειπε οτι ειναι πλασεμπο δεν κανουν τπτ..ειναι λεει σαν να πινεις ροδονερο..δλδ μπορει να κανουν κατι μονο και μονο απο αυτν αυθηποβολη του μαυλου..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Καποτε ενας ξαδερφος μου ειχε βαλει ενα βραχιολι μαγνητικο επειδη τον πονουσαν τα γονατα (εβαζε πλακακια). Σοβαρα μου λεει το εχω 3 μηνες μου λεει δεν με εχουν ξαναενοχλησει.
    Ελα μωρε βλακα του λεω, πλασεμπο ειναι αυτα μη ψαρωνεις.
    Γιωργο μου λεει δε με ενδιαφερει τι ειναι, εμενα με ενδιαφερει οτι απο οταν το φορεσα κοιμαμαι χωρις να ξυπναω 10 φορες απο τα γονατα.
    Τουμπεκί ο Γιωργακης

    Κοινως οταν κατι μας κανει καλο, δεν το υπεραναλυουμε τι πως και γιατι.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    12
    Γενικως στο bpd δεν πολυβοηθανε τα φαρμακα, ολοι το λενε αυτο. Βραχιολια και μαγνησια, κ ο Θεος βοηθος. Αν πιστευεις στο θεο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή/φαρμακευτική αγωγή/αλκοόλ
    By melisandre in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 31-05-2015, 22:22
  2. Έχει ξεπεράσει κανείς τις κρίσεις και τα ψυχοσωματικά χωρίς φαρμακευτική αγωγή????
    By Giorgos27 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 251
    Last Post: 12-02-2015, 14:36
  3. Φαρμακευτική αγωγή και διπολική διαταραχή.
    By LadyBi in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-11-2013, 16:45
  4. Οριακη διαταραχη και φαρμακευτικη αγωγη
    By VanGogh in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 6
    Last Post: 20-11-2012, 22:00
  5. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 16:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •