Ογκο στον εγκέφαλο;; υποχονδριος;θελω Βοήθεια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311

    Question Ογκο στον εγκέφαλο;; υποχονδριος;θελω Βοήθεια!

    Καταρχάς θελω να πω ένα μεγάλο Ευχαριστώ σε όσους μου έχουν απάντηση και μου είπαν την άποψη τους! Το εκτιμώ και όπου μπορώ να βοηθήσω και εγώ θα πω την άποψη μου για ψυχολογικά η και αλλα θέματα με βάση ότι έχω βίωση και ότι βιώνω και σήμερα ..και για ότι ξέρω!
    Πειτε με υποχονδριος..μπορεί και να ειμαι μπορεί και οχι...ψάχνω μια ακρη ..
    Θέλω να σας πω Μήπως αυτά Που περνάω δεν είναι Μονο άγχος και κρίσις; Μήπως υπάρχει κάτι παθολογικό όπως όγκο στον εγκέφαλο;
    Τα συμπτώματα είναι αρκετά τα ίδια.
    Όπως κάποιες φορές έχω τρέμουλο σε όλο το σώμα δεν μπορώ να περπατήσω φάση! Το έχω πάθει πιο μικρός 2 φορές και τώρα που άρχισαν τα ψυχολογικά θέματα τα εχω αρκετές φορές...ασ πούμε κάθε 2 μήνες η παραπάνω δεν ξέρω να σας πω ακριβώς
    Δυσκολεύομαι την ομιλία κάποιες φορές και μιλάω μπερδεμένα! (Με κοροϊδεύουν τα φιλαράκια)
    Νιώθω πολλές φορές σύγχυση!! Και αν μιλάω πολύ βαρενι το κεφαλή μου η και στα καλά καθούμενα και κάπως δεν μπορώ να μιλήσω άλλο απλά σταματάω για λίγο
    Στο περπάτημα κάποιες φορές έχω αστάθεια και μικρές ζαλάδες που δεν κρατάνε ούτε 1 λεπτό (κάπως σαν να λυποθιμισο φαση)...μερικές φορές δεν μπορώ να σηκώσω τα χέρια Μου σαν να έχω κάνει γυμναστική 3 ώρες! Σαν να είναι ξενα! Περίεργο συναίσθημα...
    Κάποιες φορές νιώθω υπνηλία στα καλά καθούμενα και σαν να μην μπορώ να μιλήσω μόνο Ναι και όχι λέω σαν να μπήκα σε κατάθλιψη ...περνάει Με τα από 20 λεπτακια.. αυτό το παθενω και μετά τα βάρη που κάνω κάποιες φορες (πολύ λίγα κιλα βάζω )
    Όταν κάνω γυμναστική νιώθω πολυ Μεγάλη πίεση στο κεφάλι και βάρη το κεφαλή και μια ζαλάδα μαζί με σύγχυση.(βάζω λίγα κιλά σας το ξαναλέω)
    Είχα και κάτι πονοκεφάλους που με βάζουν σε σκέψεις θυμάμαι 4-5 έντονους πονοκεφάλους...που την μια φορά πήγα στο νοσοκομείο....με πονούσε κάπως στον ουρανίσκο μέσα στο κεφάλι ..Καλά ο πόνος δεν υπήρχε!! Ότι χειρότερο
    Έκανα εξέτασης αίματος και βρήκαν πολύ cpk που ανέβηκε μέχρι 7χιλιαδες! Έπεσε με όρους και τέτοια
    Βέβαια ήμουν λίγο αροστος εκείνη την ημέρα πήγα για μπάσκετ και έκανα και μερικά βάρη..δεν ξέρω αν φταίει αυτό
    Άλλη μια φορά προχωρούσα και και ξαφνικά ένιωσα ένα περίεργο στο κεφάλι μου και αμέσως μετά ένιωθα σαν μεθυσμένος αυτό κράτησε ώρες νομίζω μπορεί και μέρα η μέρες δεν θυμάμαι...
    Αλλη φορα Πήγα σε έναν νευρολόγο γιατί είχα πονοκέφαλο για αρκετές μέρες μου είπε τίποτα
    Δεν ξέρω τι να ΠΩ
    Εχω κάνει αμέτρητες εξέτασης αίματος!! Παρα πολλές όμως!!
    Εχω πάει σε καρδιολόγο αρκετές φορές και νοσοκομείο και έξω (έχω κάνει τεστ κοπώσεως Πρόσφατα και υπέρηχος και τα σχετικά...παλιά είχα κάνει και ξανά υπέρηχος η τριπλεξ δεν θυμάμαι)
    Εχω πάει νευρολόγος 1 φορά
    Εχω κάνει εξέτασης ούρων κοπράνων σπέρμα αίματος (στο εξωτερικό που μου βγήκε αρκετά λεφτά γιατί ήταν ψαγμενες εξέτασης και τέτοια)
    ΠΟΛΛΈΣ φορές παθολογικό στο νοσοκομείο !!
    πάει 1 φορά ψυχίατρο μου είπε γενικευμένη διαταραχή άγχος και από αυτό έχω ΤΗΣ κρισις πανικού..και της φοβίες...Όπως φόβος θανάτου δεν μπορώ να κοιμηθώ γιατί φοβάμαι μην...καταλάβατε ...και άλλες πολλες φοβίες που με βασανίζουν
    Και απλά κάθε μέρα σκέφτομαι την υγεία μου και ότι μπορεί να πάθω κάτι ανα πασά στιγμή όμως!!!!..δεν μπορώ να ονειρεύομαι πράγματα η οικογένεια... δεν φαντάζεστε τι σκέφτομαι... !!! Δεν ξέρω αν με νιώθει κανείς απλά δεν εξηγείτε η φάση...
    Εσείς τι λέτε ποια είναι η άποψη σας γι'αυτό; θα πρέπει να κάνω αξονική και τέτοια;
    Είναι τόσο πολλά που περνάω που απλά δεν ξέρω τι να πιστέψω και αν κάτσω να γράψω θέλω μέρες....ψάχνω μια άκρη
    Απο την στενοχώρια μου...Παλιά επινα κάθε μέρα Μέχρι να γίνομαι αρκετα χαλια για να νιώσω Καλά και να μην σκέφτομαι τίποτα ..όμως γινόμουν χειρότερα.....κάπνιζα και όλας τωρα ομως τα παράτησα όλα αυτά..
    Δεν θέλω να γυρίσω στα παλιά δεν είναι λύση απλά δεν ξέρω τι μου συμβαίνει
    Last edited by Den3erwGiatiSeEmena; 02-04-2018 at 19:01.

  2. #2
    Φίλε, έχεις έμμονη ιδέα ότι έχεις πρόβλημα ενώ δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Συνεχώς κατευθύνεις και έχεις προσκολλημένο με πάθος το νου σου στη σκέψη ότι έχεις πρόβλημα υγείας. Έχεις και απόδειξη περί αυτου, οι ιατρικές και άλλες εξετάσεις που έκανες που απλά δεν σου βρήκαν απολύτωςς τίποτα! Το υπερβολικό στρες λόγω της έντασης μιας σκέψης είναι φυσικό να προκαλεί πονοκεφάλους και ζαλάδες, ως αντίδραση του οργανισμού.
    Άμα κατορθώσεις έστω για λίγο να κατευθύνεις τη σκέψη σου κάπου αλλού, προφανώς σε κάτι πιο ευχάριστο, οι πονοκεφαλοι θα έχουν φυγει.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Φίλε, έχεις έμμονη ιδέα ότι έχεις πρόβλημα ενώ δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Συνεχώς κατευθύνεις και έχεις προσκολλημένο με πάθος το νου σου στη σκέψη ότι έχεις πρόβλημα υγείας. Έχεις και απόδειξη περί αυτου, οι ιατρικές και άλλες εξετάσεις που έκανες που απλά δεν σου βρήκαν απολύτωςς τίποτα! Το υπερβολικό στρες λόγω της έντασης μιας σκέψης είναι φυσικό να προκαλεί πονοκεφάλους και ζαλάδες, ως αντίδραση του οργανισμού.
    Άμα κατορθώσεις έστω για λίγο να κατευθύνεις τη σκέψη σου κάπου αλλού, προφανώς σε κάτι πιο ευχάριστο, οι πονοκεφαλοι θα έχουν φυγει.
    Σε Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση σου!
    Βλέπεις εσύ τα βλέπεις έτσι ..μπορεί να έχεις και δεικεο σε κάποια πράγματα ..
    ..Για μένα δεν είναι τόσο εύκολο όμως και τόσο απλά τα πράγματα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Up........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Έχεις βάλει σε περίεργο τρυπακι τον εαυτό σου... έχεις πάθει εμμονή.. Πρέπει να πείσεις με κάποιο τρόπο τον εαυτό σου ότι δεν έχεις τπτ και να αρχίσεις να ασχολείσαι με άλλα πράγματα γιατί χαλάς πολύτιμο χρόνο από τη ζωή σου τσαμπα! Όλα αυτά τα "συμπτώματα" προέρχονται κατά πάσα πιθανότητα από το μυαλό σου.. Και είναι κρίμα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Έχεις βάλει σε περίεργο τρυπακι τον εαυτό σου... έχεις πάθει εμμονή.. Πρέπει να πείσεις με κάποιο τρόπο τον εαυτό σου ότι δεν έχεις τπτ και να αρχίσεις να ασχολείσαι με άλλα πράγματα γιατί χαλάς πολύτιμο χρόνο από τη ζωή σου τσαμπα! Όλα αυτά τα "συμπτώματα" προέρχονται κατά πάσα πιθανότητα από το μυαλό σου.. Και είναι κρίμα..
    Σε Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Καμια σχεση με ογκο αλλα μπιρει να εχεις αυχενικο με τοσους πονοκεφαλους. Οταν ξαπλωνεις νιωθεις το κεφαλι σου περιεργα;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Καμια σχεση με ογκο αλλα μπιρει να εχεις αυχενικο με τοσους πονοκεφαλους. Οταν ξαπλωνεις νιωθεις το κεφαλι σου περιεργα;
    Τι εννοείς περίεργα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Den3erwGiatiSeEmena View Post
    Τι εννοείς περίεργα;
    Κατι δυσαρεστο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Κατι δυσαρεστο.
    Κάποιες φορές και κάποιες όχι
    ΠΟΛΛΈΣ φορές όταν είμαι στο κινητό έχω αυτές της ζαλάδες της απότομες

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Up.....
    ...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όπως νομίζω είχα γράψει σε άλλο θέμα σου, αυτά είναι ψυχοσωματικά. Μετά από τόσες εξετάσεις θα πρέπει να το πάρεις απόφαση και να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν έχεις κάτι καθαρά σωματικό. Αν κοιτάξεις το φόρουμ θα δεις άπειρες ιστορίες ανθρώπων παρόμοιες με την δική σου, άλλωστε η πρώτη κίνηση που κάνει κάποιος που παθαίνει κρίση πανικού ας πούμε, ακόμα και σύμφωνα με έρευνες, είναι να επισκεφτεί καρδιολόγο γιατί νομίζει ότι κάτι έπαθε η καρδιά του, ότι π.χ. πήγε να πάθει έμφραγμα... Μετά συχνά ακολουθούν άλλοι γιατροί και πάει λέγοντας... Το ζήτημα είναι ότι το μυαλό σε κατάσταση άγχους ή πανικού σκέφτεται περίεργα, ένα σύμπτωμα μπορεί να είναι κοινό σε ένα σωρό καταστάσεις και αρρώστιες του οργανισμού και το μυαλό πάει στην πιο απίθανη και σοβαρή και σκαλώνει εκεί. Όσο το σκέφτεται τόσο αυθυποβάλλεται και νομίζει ότι βρίσκει παντού συμπτώματα, μετά τα συμπτώματα γίνονται πιο έντονα και το άγχος μεγαλώνει και οι αρνητικές σκέψεις δεν φεύγουν και τα σωματικά διογκώνονται κι άλλο και πάει λέγοντας. Φαύλος κύκλος!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Όπως νομίζω είχα γράψει σε άλλο θέμα σου, αυτά είναι ψυχοσωματικά. Μετά από τόσες εξετάσεις θα πρέπει να το πάρεις απόφαση και να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν έχεις κάτι καθαρά σωματικό. Αν κοιτάξεις το φόρουμ θα δεις άπειρες ιστορίες ανθρώπων παρόμοιες με την δική σου, άλλωστε η πρώτη κίνηση που κάνει κάποιος που παθαίνει κρίση πανικού ας πούμε, ακόμα και σύμφωνα με έρευνες, είναι να επισκεφτεί καρδιολόγο γιατί νομίζει ότι κάτι έπαθε η καρδιά του, ότι π.χ. πήγε να πάθει έμφραγμα... Μετά συχνά ακολουθούν άλλοι γιατροί και πάει λέγοντας... Το ζήτημα είναι ότι το μυαλό σε κατάσταση άγχους ή πανικού σκέφτεται περίεργα, ένα σύμπτωμα μπορεί να είναι κοινό σε ένα σωρό καταστάσεις και αρρώστιες του οργανισμού και το μυαλό πάει στην πιο απίθανη και σοβαρή και σκαλώνει εκεί. Όσο το σκέφτεται τόσο αυθυποβάλλεται και νομίζει ότι βρίσκει παντού συμπτώματα, μετά τα συμπτώματα γίνονται πιο έντονα και το άγχος μεγαλώνει και οι αρνητικές σκέψεις δεν φεύγουν και τα σωματικά διογκώνονται κι άλλο και πάει λέγοντας. Φαύλος κύκλος!
    Σονια σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου και ελπίζω να πάνε όλα καλά ! Για όλους!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Up.........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εχω βρεθει και εγω στην κατασταση να πανικοβληθω εξ αιτιας μιας σωματικης ενοχλησης πονου ή ζαλάδας, να νομίσω οτι εχω κατι πιο σοβαρο και ως συνεπεια του πανικου να νιωσω και αλλα συμπτωματα. Ποιο ειναι το παραδοξο σε αυτες τις καταστασεις που δε θα σου πουνε οι γιατροι: Οτι για να γινεις καλα θα πρεπει να γιατρεψεις και το αιτιο της αρχικης ενοχλησης. Και επειδη αυτο ειναι δυσκολο και εσυ ο ιδιος να το προσδιορισεις θα πρεπει να φροντισεις γενικοτερα την υγεια και το σωμα σου. Να κοιμασαι σωστα. Να μην στεκεσαι πολλες ωρες πανω απο ενα κινητό ή υπολογιστη. Να περπατας. Να κανεις ασκησεις μυικης χακαρωσης και ενδυναμωσης ή φυσιοθεραπειες αν εχεις συγκεκριμενη ενοχληση. Να τρεφεσαι σωστα. Μετα απο μερικες εβδομαδες θα δεις βελτιωση στον οργανισμο σου.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. φοβαμαι οτι εχω ογκο στον εγκεφαλο βοηθεια..
    By giannos98 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 31
    Last Post: 07-08-2022, 05:51
  2. Τα ψυχοφάρμακα μειώνουν τον όγκο του εγκεφάλο
    By labwmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-11-2012, 21:47
  3. υπαρχει τροπος μετρησης σερετονινης στον εγκεφαλο?
    By martha73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 01-01-2011, 18:26
  4. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 29-12-2010, 15:15
  5. Τι γινεται στον εγκεφαλο ατομου με καταθλιψη
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-11-2007, 02:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •